deformacije

Iz pripora izpustili svojce umorjenega Emila, policija razkrila podrobnosti

27. 03. 2025 15.08

Potem ko so v Franciji podaljšali pripor starim staršem ter teti in stricu dvoletnega Emila Soleila, ki bi lahko bili vpleteni v smrt malčka, so četverico zdaj izpustili. A državni tožilec ob tem opozarja, da morebitna vpletenost družine še ni povsem izključena. Dedka dečka sicer preiskujejo tudi v ločenem primeru domnevne spolne zlorabe, ko je v katoliški skupnosti Riaumont deloval kot menih. Ob tem pa francosko javnost pretresa tudi novica o smrti duhovnika, ki je krstil malega Emila.

Vsa Šaleška dolina tri dni upala na čudež, a jama je vzela vse tri rudarje

22. 01. 2025 07.02

Po ponedeljkovi tragični nesreči v Jami Preloge v Premogovniku Velenje so se reševalci prebili do lokacije še tretjega ponesrečenega rudarja. Pristojni so potrdili, da je v vdoru mokre gline umrl tudi on. Že zjutraj so sporočili, da so našli drugega ponesrečenca, popoldne pa so prebili še do tretjega. Odkopati ga sicer še niso uspeli. Na mestu vdora so doslej odkopali 250 kubičnih metrov materiala. Po besedah generalnega direktorja Marka Mavca je bila iskalna akcija izjemno težavna, za rudarske reševalce, ki so iskali svoje tovariše, pa tudi izredno travmatična. Nudijo jim tudi psihološko pomoč. Pri reševanju je aktivno sodelovalo 80 reševalcev. Pomoč, tudi materialno, je prav tako obljubil svojcem ponesrečencev. Dva umrla sta imela namreč tudi zelo majhne otroke. Umrli rudarji so bili stari 31, 32 in 49 let.

'Upava na božični čudež': malemu Maticu lahko pomaga le zdravljenje v ZDA

21. 12. 2024 10.37

2,2 milijona evrov – toliko mora zbrati sedemletni Matic za gensko zdravljenje v ZDA z novo odobreno gensko terapijo Elevidys. Zbiralna akcija za pomoč sedemletnemu borcu iz Škofje Loke, ki ima zelo težko in redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, se je pričela pred tednom dni, doslej pa so zbrali že 325.000 evrov. Matic tako potrebuje še 1.875.000 evrov za zdravilo, ki pa ga mora zaradi narave bolezni prejeti čim prej. Njegova starša upata, da se bo zgodil božični čudež.

Kirurg v londonski bolnišnici neuspešno in po nepotrebnem operiral otroke

08. 09. 2024 16.40

Iz londonske bolnišnice Great Ormond Street Hospital prihajajo grozljive ugotovitve. Po pritožbah več pacientov in njihovih družin so namreč ugotovili, da so bili mladi bolniki pri enem od kirurgov deležni neuspešnih in nepotrebnih operacij spodnjih okončin. Pri enem bolniku bi se z drugačnim načinom zdravljenja lahko celo izognili amputaciji noge.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

Zapore in nadomestni prevozi: na železnicah vzdrževalna dela

12. 08. 2024 11.54

Tudi v poletnih dneh se nadaljujejo vzdrževalna dela na železniškem omrežju. Ta že potekajo ali bodo v naslednjih dneh potekala tako na gorenjski, primorski in zasavski progi ter na nekaterih regionalnih povezavah. Najbolj dolgotrajna bo popolna zapora gorenjske proge med Ljubljano in Kranjem v obdobju med 19. avgustom in 1. septembrom.

Od srednješolske ljubezni do OI: ljubezenska zgodba olimpijke in paraolimpijca

10. 08. 2024 08.00

Tara Davis je postala olimpijska prvakinja v skoku v daljino, a ameriška športnica je veliko zmago osvojila že kot srednješolka. Takrat je namreč spoznala svojega bodočega moža, parašportnika Hunterja Woodhalla, ki je danes njen največji oboževalec. Zanjo je pesti stiskal tudi v Parizu, kjer mu je po koncu tekme stekla v objem. Že kmalu bosta vlogi zamenjala, na prihajajočih paraolimpijskih igrah bo namreč uspeh olimpijke lovil tudi njen srčni izbranec.

Značilnosti cementnih lepil: potrebna večja jasnost in preglednost

22. 07. 2024 00.15

Najstnika z izjemno redko gensko boleznijo ob pomoči slovenskega inštruktorja za potapljanje izkusila svet pod vodo

12. 06. 2024 19.39

Slovenci že več desetletij orjemo ledino pri potapljanju invalidov, od nas pa se učijo tudi veliki. In tako se je pred meseci začela pisati uspešna zgodba dveh ruskih najstnikov, ki jima nekoč zaradi njune nenavadne zunanjosti niso dovolili na bazen, danes pa jima z jeklenko na hrbtu pod vodno gladino vzklikajo hura. Aljoša in Tasja namreč trpita za eno najredkejših genskih bolezni na Zemlji, za katero so značilne različne fizične deformacije, a kljub temu poskušata živeti običajno življenje najstnikov in celo upata sanjati oziroma se ozirati v za marsikoga povsem nedosegljivo vesolje.

Iz Grindavika rešili 15.000 piščancev, 53 mačk, tudi konje in žabe

16. 11. 2023 09.13

Polotok na jugozahodu Islandije bi se lahko še desetletja soočal z vulkansko nestabilnostjo, opozarja islandski meteorološki urad (IMO). Iz majhnega ribiškega mesteca Grindavik, ki se vsak dan pogrezne za štiri centimetre, so zaradi številnih potresov in strahu pred bližajočim se izbruhom evakuirali 4000 prebivalcev. Dobrodelne organizacije in zavetišča pa so na pomoč priskočila tudi izgubljenim ali pozabljenim živalim v mestu. Do sedaj so rešili že 289 živali, prav tako pa so na pomoč priskočili tudi piščančji farmi s 15.000 piščanci. Strokovnjake je medtem šokirala ugotovitev, da magma globoko pod zemljo lomi kamnino in ustvarja podzemne tunele.

Preboj druge cevi karavanškega predora prestavljen na pomlad

24. 10. 2023 07.36

Zaradi zahtevne geološke sestave se preboj druge cevi avtocestnega predora Karavanke zamika. Pred letom dni je kazalo, da se bo izvajalec del, turško podjetje Cengiz, do meje z Avstrijo prebil letošnjo jesen. Vendar trenutno do preboja manjka še okoli 700 metrov in kaže, da bo dosežen šele spomladi.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

NUK for Nature – stekleničke, ki so se približale naravi

25. 09. 2023 00.15

Rojstvo otroka je eden najbolj čarobnih in čustveno polnih trenutkov v življenju. Občutki, ki jih starši doživijo ob tem pomembnem dogodku, so globoki in nepozabni. Zato želijo svojemu otroku nuditi le najboljše.

Znebite se kurjih očes in otiščancev

31. 07. 2023 11.14

Stopala so pogosto spregledan del telesa, dokler se ne pojavijo težave, kot so kurja očesa in otiščanci. Nastanejo zaradi pritiska in drgnjenja določenega področja kože.

Putin podpisal zakon, ki prepoveduje kirurške in pravne spremembe spola

24. 07. 2023 18.50

Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal zakon, ki prepoveduje kirurške in pravne spremembe spola. Državljanom, ki so si že spremenili spol, pa prepoveduje posvojitev otrok in razveljavlja njihove zakonske zveze. Še vedno pa bodo dovoljeni kirurški posegi zaradi deformacije spolnih organov.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli

22. 04. 2023 07.00

Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Visoke pete ali bosonogi čevlji?

28. 01. 2023 09.20

V zadnjih nekaj desetletjih smo ljudje v povprečju zrasli, smo vse težji, način življenja se je dramatično spremenil. Vse to vpliva na naša stopala, ki so postala večja, širša in drugače obremenjena kot v preteklosti. Je tako imenovana bosonoga obutev res najboljša ali pa je še vedno bolje imeti malce privzdignjen podplat oziroma peto? Kako škodljive so visoke pete za naša stopala in kakšna obutev je najprimernejša za otroke?

Odstopil generalni direktor Teša Matjaž Vodušek

18. 10. 2022 08.51

Generalni direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Matjaž Vodušek je v ponedeljek popoldne odstopil. Kot so nam sporočili iz Teša je odstop osebne narave, ostalih zadev pa ne komentirajo. Teš je od minulega petka izklopljen iz omrežja, potem ko je v Premogovniku Velenje prišlo do težav pri odkopu premoga. Danes bo sicer seja nadzornega sveta Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je o odstopu že bil obveščen.

20 stopinj in zmerno oblačno ... pa srečno mladoporočencema

11. 08. 2022 06.00

Agencija RS za okolje (Arso) je znana po tem, da prek svojih družbenih omrežij z javnostjo ne deli zgolj suhoparnih vremenskih napovedi, ampak tudi marsikatero zanimivost. Tokrat je ena izmed njihovih spletnih kamer, ki jih imajo nameščene po vsej Sloveniji, ujela poročni obred.

Linda Evangelista prvič po ponesrečenem lepotnem posegu v modni kampanji

18. 07. 2022 07.00

Legendarna Linda Evangelista se po priznanju o ponesrečenem lepotnem posegu vrača v svet mode in lepote. 57-letnica je nedavno postala obraz modne kampanje za prestižno modno znamko Fendi, septembra pa bo v sklopu 'posebnega modnega dogodka' stopila tudi na modno brv. Vrnitev nekoč ene bolj izpostavljenih manekenk je oboževalce navdušila.

Jure s polno paro naprej, prejema ponudbe za sodelovanje z gostinci

14. 05. 2022 12.29

Jure Galičič je zadovoljen s končno uvrstitvijo v tekmovanju in ponosen na jedi, ki so bile deležne občudovanja treh kuharskih mojstrov. Zaradi pokazanega znanja in prepoznavnosti, ki mu jo je prineslo sodelovanje v šovu, v kulinariki zagotovo ne bo ostal križem rok.

Branimirju Štruklju nov mandat na čelu konfederacije sindikatov javnega sektorja

07. 04. 2022 18.36

Glavni tajnik šolskega sindikata Branimir Štrukelj je dobil nov mandat na čelu Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki jo vodi od leta 2006. Na kongresu so sprejeli programske usmeritve za obdobje 2022–2026 ter dve resoluciji. S prvo naslavljajo problematiko plač v javnem sektorju, z drugo obnovitev socialnega dialoga.

Kaj se zgodi, ko nepovabljeni gostji prideta po risov plen?

29. 03. 2022 15.59

Zahvaljujoč projektu LIFE Lynx, imamo v naših gozdovih kar nekaj fotopasti, ki v svoj objektiv ne ujamejo zgolj risov, pač pa tudi druge gozdne živali. Tokrat se je v gozdu, kjer ima svoj teritorij ris Katalin, odvijala prava basen. Namreč, Katalin je uplenil srno in plen skril pred ostalimi gozdnimi plenilci, a ne za dolgo. Kmalu sta na gostijo prišli dve nepovabljeni gostji.

BLOG: Pozitivni učinki selena

27. 02. 2022 14.11

Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

Vozišče na severni obvoznici se je zaradi vode ponekod dvignilo za kar 12 centimetrov

01. 10. 2021 12.16

Med sredinim rekordnim nalivom se je asfaltno vozišče na severni obvoznici pri priključku Celovška cesta ponekod dvignilo tudi za 12 centimetrov, so sporočili z Darsa. Poškodovano plast so že v celoti odstranili in pričeli asfaltiranje. Do nedelje bo sproščen promet po obeh pasovih.

Druga plat covida v šempetrski bolnišnici: daljše čakalne dobe in ustavitev operacij

15. 06. 2021 08.46

Septembra lani so zaposleni na ortopedskem oddelku šempetrske bolnišnice opozorili pred namero vodstva bolnišnice o zaprtju oddelka, kar bi povzročilo zastoj, ki bi ga bilo nemogoče odpraviti. A to se je zgodilo. Zdaj se vsi zaposleni svojim pacientom opravičujejo, hkrati pa ne razumejo, zakaj jim vodstvo bolnišnice ne omogoči vrnitve na njihov oddelek. Iz bolnišnice so sporočili, da so vzpostavili razmere za vrnitev oddelka za ortopedijo na matično lokacijo in zanikali vse očitke.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Iza Logar

27. 02. 2020 09.46

Osebna trenerka, k je zelo tekmovalna in zagnana. Zaradi različnih težav s prebavo in kožo, se je skozi šolanje naučila pripraviti marsikatero jed, saj si je le tako lahko olajšala svoje težave.

Karitas ustavila zbiranje, Galova mama vztraja, da potrebuje 150 tisočakov

14. 02. 2020 16.48

Potem ko so novinarji Sveta na Kanalu A razkrili, da za operacijo in rehabilitacijo prvošolčka Gala nikoli ni bilo treba zbrati 150 tisočakov, ampak skoraj pol manj, je tudi mariborska Karitas ustavila SMS-donacije. Spregovorila je tudi Larisa Štoka in razkrila, zakaj ni verjela Galovi mami. Ob tem se tudi ona sprašuje, kje je država. Izkazalo se je namreč, da nadzora praktično ni.

Poginila slavna mačka, ki je zaslovela zaradi nenavadnega videza

03. 12. 2019 14.40

Pri osmih letih je poginila je ena najbolj slavnih mačk na svetu Lil Bub, ki je bila znana po tem, da je imela ves čas jezik zunaj in je bila brez zob. Žalostno novico je sporočil njen lastnik Mike Bridavsky, ki je dejal, da je poginila, ker je prišlo do zdravstvenih zapletov.