dedno

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah
25. 03. 2025 16.56Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

Bi se prijavili na razpis za najslabšo službo na svetu? Mickey 17
04. 03. 2025 13.37Čakanja je konec! Oscarjevec Bong Joon Ho (Parazit) se vrača z novo mojstrovino – Mickey 17, osupljivim znanstvenofantastičnim trilerjem z Robertom Pattinsonom v glavni vlogi. Filmski spektakel, ki združuje znanstveno fantastiko, črno komedijo in družbeno kritiko po premieri na Berlinalu v distribuciji Blitz Filma prihaja na velika platna 5. marca, vstopnice pa so že v prodaji.

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno
16. 11. 2024 18.31Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Einsteinov pravnuk mora razrešiti zapleten primer v sobotnem filmu na POP TV
31. 07. 2024 09.29V sobotnem filmu na POP TV bomo spremljali mladega genija Felixa, ki je pravnuk slavnega znanstvenika Alberta Einsteina in ki se znajde v kočljivi situaciji. Toda izkaže se, da je zanj podedovana genialnost prej breme kot blagoslov. Kriminalna drama v soboto, 3. 8., ob 22:15 na POP TV.

Kate Winslet donirala več tisočakov deklici z redko okvaro oči
25. 01. 2024 09.59Oskarjevka Kate Winslet je donirala več tisoč evrov za pomoč mlademu dekletu z redko očesno boleznijo. 11-letna Lily-Rae Merchant-O'Hanlon iz Nottinghama ima Stargardtovo bolezen, dedno očesno bolezen, ki povzroča zamegljenost v osrednjem delu očesa in se bo še poslabšala.

Najlepše darilo: deček z 'metuljevimi krili' bo prejel revolucionarno zdravilo
19. 12. 2023 09.464-letni Miloš bo za božično darilo prejel gensko zdravljenje v ZDA. Fantek, ki ima zelo kruto redko genetsko bolezen kože – bulozno epidermolizo – je dobil najlepše možno božično darilo. Kot eden prvih otrok iz Evrope bo tako prejel novo in prvo razvito zdravljenje za to do sedaj povsem neozdravljivo bolezen.

Trije beli levčki razveselili osebje venezuelskega živalskega vrta
02. 12. 2023 08.31Iz venezuelskega živalskega vrta so sporočili, da so se ta teden skotili trije levji mladiči. Novica kot takšna ne bi bila tako zelo posebna, če ne bi šlo za bele levje mladiče. Ne gre za podvrsto leva, pač pa za običajne leve, ki imajo genetsko okvaro, zaradi katere imajo bel kožuh. Belih levov je v naravi le še okoli ducat, okoli 100 naj bi jih živelo v ujetništvu.

Z možem sta si obljubila, da njune pravljice kljub besnenju narave ne bo konec
07. 10. 2023 17.52Ko se pripravljamo na pot do družin v stiski po naši deželi, ki jih strokovne institucije predlagajo za pomoč, ali pa se na nas obračajo za celostno podporo in pomoč same, si vselej želimo vsaj stabilnega vremena. Tako lažje obvladujemo poti in so dostopnejši tudi tisti skriti kotički bivališč, ob katerih pogosto pomislimo, kako je mogoče v takem odročnem kraju sploh postaviti dom.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'
23. 09. 2023 08.00Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki
24. 09. 2023 10.00Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

Žile niso le cevi, preko katerih se pretaka kri
15. 03. 2023 07.24Obeležujemo evropski dan žil, ki so eden največjih organov v človeškem telesu. Na ta dan tudi pri nas v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije še bolj ozaveščajo prebivalstvo o skrbi za zdravje žil in preprečevanju žilnih bolezni. Letos so med drugim izpostavili, da je pomembno z gibanjem in zdravo prehrano za žile skrbeti že od otroštva.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži
08. 02. 2023 08.02Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

BLOG: Baldrijan, zeliščno zdravilo za spanje in pomiritev
06. 11. 2022 07.00Vas muči nespečnost in ste kronično utrujeni, ker ne morete dostojno zaspati in spati? Ali ste vedeli, da obstaja zelišče, ki se že od drugega stoletja našega štetja uporablja za lajšanje nespečnosti, tesnobe in nemira? To naravno in zeliščno zdravilo za spanje in pomirjanje se imenuje korenina baldrijana.

Prepogosto spregledana dedna motnja: bo zgodnje odkrivanje izboljšalo stanje?
06. 09. 2022 12.01Družinska hiperholesterolemija – bolezen, pri kateri gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi – je v svetovnem merilu še vedno močno poddiagnosticirana. Novo upanje predstavlja praška deklaracija, ki pomeni politično zavezo vlaganja v pediatrično presejanje družinske hiperholesterolemije.

Pokopališče iz 17. stoletja: našli grob 'vampirja'
06. 09. 2022 06.00Prebivalci vzhodne Evrope so bili skozi zgodovino močno povezani z vampirji. V 11. stoletju so se jih celo tako bali, da so nad trupli izvajali različne obrede, ki so se do 17. stoletja močno razširili. Poljski arheologi so med raziskovanjem več kot 300-letnega pokopališča odkrili grob, ki je pripadal enemu izmed 'vampirjev'.

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Ker ni cepljen, ostal brez presaditve srca
26. 01. 2022 08.1131-letni DJ Ferguson nujno potrebuje novo srce, toda njegova bolnišnica ga je izbrisala s seznama čakajočih. Med drugim tudi zato, ker se ne želi cepiti. "Ne verjame v cepljenje," pravi njegov oče, v bolnišnici pa odgovarjajo, da bodo izbrali tiste paciente, ki bodo imeli po presaditvi večje možnosti za preživetje.

V Sloveniji prvi enoletnik prejel zdravilo, po katero je Kris odšel v ZDA
14. 12. 2021 08.14Kot so sporočili z nevrološkega oddelka Pediatrične klinike Ljubljana, smo v Sloveniji vstopili v novo dobo medicine. Enoletnik je namreč v Sloveniji prvi prejel gensko nadomestno terapijo za zdravljenje redkega živčno-misičnega obolenja, ki smo jo spoznali v zgodbi malega Krisa. Kris, ki zdaj odlično napreduje, je v ZDA prejel zdravilo Zolgensma.

'Kris je super, govori in hodi v vrtec'
22. 11. 2021 11.42Minevata dve leti, odkar je Kris na kliniki v Los Angelesu prejel revolucionarno zdravilo Zolgensma. Slovenke in Slovenci so pokazali izjemno empatijo in za njegovo zdravljenje zbrali denar v tednu dni. Ima namreč redko dedno bolezen, spinalno mišično atrofijo. Njegovi starši so se ob tej priložnosti na družbenih omrežjih zahvalil vsem, ki so mu pomagali napredovati: "Skupaj smo močnejši in zmoremo preko vseh zaprek." Njegova mama je srečna, ker nam danes lahko pove: "Sam je in pije, je bister fantek."

Japonska princesa Mako se je poročila z navadnim državljanom
26. 10. 2021 13.00Japonska princesa Mako, hči prestolonaslednika Akishina, se je danes vendarle poročila s svojim srčnim izbrancem iz študentskih časov, ki ni modre krvi. Zaradi poroke z navadnim podanikom se je morala odpovedati statusu člana cesarske družine.

Hiperholesterolemija: tisti, ki za bolezen ne vedo, v povprečju živijo 16 let manj
13. 10. 2021 10.10Družinska hiperholesterolemija prizadene eno osebo na 300 prebivalcev, a diagnozo ima v Evropi postavljeno manj kot 10 odstotkov bolnikov, glede na ocenjeno pogostost bolezni. Pri otrocih je ta odstotek za pol nižji, pomembno je, da se to življenjsko ogrožajočo dedno presnovno motnjo čim prej prepozna, saj imajo nezdravljeni bolniki več kot desetkrat večje tveganje za srčno-žilne bolezni. Pri polovici nezdravljenih moških do 50. leta in ženskah do 60. leta se razvijejo bolezni srca in ožilja. Presejalni testi se pri nas opravljajo že v porodnišnici.

Nizozemska princesa Amalija se bo lahko poročila z žensko in obdržala prestol
13. 10. 2021 07.56Člani nizozemske monarhije se lahko poročijo z osebo istega spola in s tem ne izgubijo pravice do prestola, je pojasnil premier Mark Rutte. Temo istospolnih porok članov monarhije je odprla nedavno izdana knjiga Petra Rehwinkela "Amalia, dolžnost kliče", v kateri navaja, kaj se bo za nizozemsko princeso Amalijo spremenilo, ko bo dopolnila 18 let. V knjigi avtor navaja, da nizozemska vlada ne dovoljuje istospolnih porok članov monarhije oziroma bi z istospolno poroko izgubili možnost prestola.

Odmevna slovenska znanstvena objava o smrtno nevarni bolezni
24. 09. 2021 06.00Danes zaznamujemo svetovni dan družinske hiperholesterolemije – gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi. Pred nekaj dnevi pa so bili objavljeni prvi rezultati globalnega registra družinske hiperholesterolemije v strokovni reviji The Lancet (s faktorjem vpliva 79,3, ki je drugi najvišji nasploh med vsemi revijami). "Gre za vrhunski znanstveni dosežek slovenske skupine raziskovalcev, med glavnimi avtorji članka pa je tudi Urh Grošelj s pediatrične klinike," so sporočili z UKC Ljubljana.

Nova raziskava: tveganje za dedne bolezni se z leti zmanjšuje
28. 08. 2021 13.32Čeprav se z leti naša tveganja za razvoj različnih bolezni povečujejo, pa za to niso nujno krivi naši geni. Prav nasprotno, britanski raziskovalci so ugotovili, da se tveganje za razvoj bolezni, ki se prenašajo dedno, s starostjo zmanjšuje. Veliko pomembnejši pri razvoju bolezni pa so v starosti okoljski dejavniki.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh
09. 05. 2021 07.00Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni
16. 03. 2021 06.00V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'
06. 12. 2020 11.56''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Slavna pevka LeAnn Rimes odkrito o svoji bolezni
30. 10. 2020 14.00Pevka LeAnn Rimes, ki je nastopila tudi v filmu Dobre mrhe (Coyote Ugly), je odkrito spregovorila o zdravstvenih težavah, s katerimi se že dlje časa sooča. 38-letna zvezdnica je hkrati tudi pokazala posledice kronične bolezni.

Arnold Schwarzenegger se po tretji operaciji srca počuti odlično
24. 10. 2020 12.12Nekdanji guverner Kalifornije in igralec Terminatorja Arnold Schwarzenegger je po tretji operaciji srca na Instagramu objavil fotografijo iz bolnišnice, na kateri se smehlja.