dedne

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje
27. 03. 2025 19.45Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih
18. 10. 2024 12.5718. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje
19. 03. 2023 18.03Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

Število upravičencev do energetskega dodatka brez socialnih transferjev ni znano
22. 10. 2022 10.29Pred dnevi je na spletni strani gov.si zaživel spletni kalkulator za izračun energetskega dodatka, ki pa pride v poštev le za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ne pa tudi za tiste, ki mogoče izpolnjujejo pogoje, a niso prejemniki socialnih transferjev. Na ministrstvu za delo ne vedo, koliko bi bilo lahko takšnih upravičencev.

'Če ne bi bilo medicine, sem prepričan, da mene ne bi bilo'
15. 04. 2022 20.25Slovenija sodi v sam svetovni vrh v zdravljenju hemofilije, saj spadamo med 20 odstotkov držav na svetu, kjer vse bolnike s težko obliko hemofilije zdravimo z redno profilakso – to je nadomeščanje faktorja strjevanja krvi, ki ga ljudje s hemofilijo nimajo ali ga imajo premalo. Zaradi te dedne motnje je torej moteno njihovo strjevanje krvi. Bolezen se večinoma pojavlja pri moških, redko tudi pri ženskah, ki so navadno le nosilke okvarjenega gena. Tretjina hemofilikov se sicer rodi zaradi nove spontane mutacije, ki je prej v družini ni bilo, kar pomeni, da se lahko v kateri koli družini rodi novorojenček s hemofilijo.

Prelom. In 'radikalno avtonomen' človek
06. 12. 2021 12.48Nemčija je na pragu trenutka, ko bo Angela Merkel vajeti po 16 letih prepustila Olafu Scholzu. Medtem ko se je Merklova kot "krizna kanclerka" bolj odzivala kot utirala nove poti, naj bi "semafor" socialdemokratov, zelenih in liberalcev deloval povsem drugače ‒ Scholz se vidi v vlogi "podnebnega kanclerja", nova koalicija pa napoveduje velike, vizionarske korake.

Nova raziskava: tveganje za dedne bolezni se z leti zmanjšuje
28. 08. 2021 13.32Čeprav se z leti naša tveganja za razvoj različnih bolezni povečujejo, pa za to niso nujno krivi naši geni. Prav nasprotno, britanski raziskovalci so ugotovili, da se tveganje za razvoj bolezni, ki se prenašajo dedno, s starostjo zmanjšuje. Veliko pomembnejši pri razvoju bolezni pa so v starosti okoljski dejavniki.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov
06. 06. 2021 12.29Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19
28. 01. 2021 06.00"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Županu Rojcu zaradi napada na novinarko grozi izključitev iz stranke
24. 11. 2020 19.00Socialni demokrati so sprožili postopek izključitve župana Ilirske Bistrice Emila Rojca iz stranke. Po vrsti nesoglasij o prebežnikih in aktivaciji vojske na meji je dokončno počilo zaradi Rojčevih žalitev novinark Primorskih novic, ki naj bi imele, citiramo, "kurji sindrom", njihovi članki pa naj bi bili na nivoju "kure nesnice". V podmladku SD so ga zato prijavili notranjim organom stranke. Začenjamo s čiščenjem pred lastnim pragom, pravijo.

BLOG: Naj vam stres ne pride do živega
12. 04. 2020 07.00Ne potiskajte težav pod preprogo. Ne izogibajte se stresnim okoliščinam, temveč prilagodite vaš odziv na stres. Ta je kar precej odvisen od naših prepričanj, ki so zakoreninjena globoko v nas in temeljijo na izkušnjah. Da se boste znali spopasti s stresom, torej spremenite vaša sidra in razvijte lastno protistresno strategijo. Vse se da naučiti, tudi spopadanje s stresom.

Rak: potrebe po celostni rehabilitaciji in paliativi ...
14. 03. 2020 14.03Soočanje z rakom je težko in vsak, ki zboli, poleg zdravljenja potrebuje še druge oblike pomoči: pogovor, psihološko podporo, svetovanje o zdravem načinu življenja, o prehrani. Vse to zajema celostna rehabilitacija, ki je v Sloveniji še v povojih, bolnik pa jo, tudi če raka premaga, potrebuje od diagnoze pa vse do konca svojega življenja, pojasnjujejo strokovnjaki.

Uradno potrjeno: risinja Mala je hči doseljenega risa Goruja
03. 02. 2020 13.37Strokovnjaki so razvozlali uganko in z genetsko analizo potrdili, da se je doseljeni madžarski ris Goru izkazal in je zares oče mladiča risinje Teje iz Male Gore. Mladiča, ki je ženskega spola, so poimenovali Mala in ji nadeli telemetrično ovratnico. Medtem so v Romuniji ujeli tri nove rise, ki se bodo kmalu preselili v Slovenijo in na Hrvaško.

Več udobja, prostora in boljši pogoji za ljubljanske zapuščene živali
22. 12. 2019 14.43Čeprav je Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana svoje nekdanje poslopje večkrat prenovilo, pa ni več ustrezalo standardom, predvsem z vidika širjenja kužnih bolezni. Velik problem so bile tudi zavržene mačke, saj je za njih primanjkovalo prostora. Zavetišče je zdaj dobilo nove, moderne prostore, zato bo lahko sprejelo 50 odstotkov več psov in namestilo več kot 200 mačk. Ogledali smo si ga in se z vodjo pogovarjali o trenutnem stanju in odgovornosti do živali.

'Naš namen je, da jih naučimo loviti ribe'
14. 12. 2019 16.51"Ko pridejo na CSD, nihče res ne sliši njihove zgodbe, ampak samo gledajo tiste številke in rečejo, da sploh ni tako slabo. Ne vedo pa, koliko kredita imajo, da je mama brez službe, ker je ne dobi zato, ker nima izpita za avto ali ker nima varstva za otroka in si ne more privoščiti troizmenskega dela. In številni res potrebujejo samo, da jih nekdo sliši," pojasnjuje Tjaša Tomažin Raspotnik, pravnica v Verigi dobrih ljudi.

Soočenje z rakom: Ob pogledu na šope las sem začela kričati
13. 10. 2019 07.00Rožnati oktober velja za mesec ozaveščanja in boja proti raku na dojki. V razvitem svetu velja za najpogostejšo obliko raka pri ženskah, za njim pa, sicer v precej manjšem številu, obolevajo tudi moški. S to težko boleznijo in bolečo izkušnjo so se soočile tudi nekatere znane glasbenice in igralke, ki so povedale, kdaj in kako so odkrile, da imajo raka, ter kako so se z boleznijo spopadle. Nekatere med njimi danes živijo brez obeh dojk.

Medicinska fakulteta ob 100-letnici odprla vrata obiskovalcem
05. 10. 2019 18.14Verjetno bi si težko predstavljali, da na enem mestu raziskujejo dedne zapise, klonirajo molekule, preučujejo možgane pokojnih darovalcev, ugotavljajo vzrok smrti ali zdravijo s hiperbarično komoro. Pa vendar na Medicinski fakulteti v Ljubljani počnejo vse to. Letos, ko mineva 100 let od ustanovitve te fakultete, ki je ena od ustanovnih članic ljubljanske univerze, so odprli vrata obiskovalcem.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?
05. 08. 2019 08.50Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

Oglas za delo: idealni kandidat, 'po možnosti belec z dobrim znanjem RPA'
30. 04. 2019 07.00Ameriško podjetje za rekrutiranje zaposlenih so obtožili rasizma po objavi oglasa, v katerem so zapisali, da bi raje videli, da se za delo prijavijo kandidati kavkazijske (bele) rase. Za objavljen oglas so se opravičili, prav tako pa naj bi odpustili človeka, ki je bil zanj odgovoren.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?
31. 03. 2019 07.00Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

Podočnjaki - se jih želite znebiti? Ni problema!
28. 03. 2019 00.01Ste se še včeraj počutili (in izgledali) povsem sveži, danes pa z odporom opazujete svoj obraz v ogledalu? Namesto svojih lepih oči lahko opazite le temne kolobarje pod očmi ter razdražene, na dotik občutljive, rdeče ali otečene veke. Zahrbtni podočnjaki se namreč lahko pod očmi pojavijo kar nenadoma. Ker po svetu ne želite hoditi kot nekakšen zombi, vam ne preostane drugega, kot da jih prekrijete s plastjo korektorja in se odpravite v službo.

Velik koncert v poklon Chrisu Cornellu: nastopila tudi njegova hči
18. 01. 2019 08.4218. maja 2017 je svet izgubil enega najbolj nadarjenih glasbenikov in rock vokalistov vseh časov, Chrisa Cornella. Zdaj so se mu z velikim koncertom poklonili glasbeni prijatelji, posebej ganljiv pa je bil nastop njegove hčere Toni, ki je z Ziggyjem Marleyjem zapela Redemption song. Točko je napovedal družinski prijatelj Brad Pitt.

Mama in sin si delita dedno bolezen
28. 11. 2018 20.16Vesna, mamica treh otrok, trenutno še živi v materinskem domu v Ljubljani. Hvaležna je, da ima streho nad glavo in varnost, ki jo nudi, a najbolj od vsega si želi svojim trem otrokom ponuditi lasten dom, kjer bodo imeli kotiček samo zase.

V podporo Movembru z brki tudi slovenski zvezdniki
07. 11. 2018 10.13Alen Kobilica, Vid Valič, David Urankar, Neisha, Rebeka Dremelj in Nina Ivanič opozarjajo, kako pomembno je na prvo mesto postaviti svoje zdravje.

Črni trg s pasjimi in mačjimi mladiči še vedno v razcvetu
22. 09. 2018 07.00Potem ko so murskosoboški policisti italijanskima državljanoma zasegli 107 pasjih mladičev, ki so na prvi pogled delovali pasemski, društva za zaščito živali opozarjajo na velik problem t. i. "šteperjev", ki po nizki ceni prodajajo domnevno čistokrvne mačke in pse brez rodovnika, izvor živali pa pogosto ostaja neznan.

Umrl je Boris Šuštaršič
26. 08. 2018 18.31V 74. letu starosti je umrl dolgoletni predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije in državni svetnik Boris Šuštaršič. Bil je tudi avtor ali soavtor številnih člankov, strokovnih prispevkov in referatov na temo invalidnosti.

Kri ni voda: poglejte, kako sta si ljubka Charlotte in Harry podobna
23. 05. 2018 12.33Pravijo, da kri ni voda in nekatere stvari so v življenju pač dedne. To vsekakor velja za malo princeso Charlotte in princa Harry, ki je bil v otroških letih tudi tako navihan kot njegova nečakinja. Ne verjamete? Prepričajte se sami.

Leto 2017 med drugim prineslo tudi vozniško dovoljenje ženskam v Savdski Arabiji
25. 12. 2017 11.41Ameriški časnik Washington Post v oceni iztekajočega leta 2017 piše, da vse ni bilo tako črno in navaja 17 dobrih stvari, ki so se zgodile. Med njimi sta obsodba vojnega zločinca Ratka Mladića v Haagu in poraz Islamske države v Iraku. Časopis opozarja, da vseh 17 dobrih stvari za vse bralce morda ne bo tako pozitivnih.

Težke noge z grdimi vijoličnimi podplutbami! Pa ste vedeli, da niste sami?
20. 11. 2017 06.30Imate težave s krčnimi žilami? Vas je sram ob pogledu na vaše noge?Niste edini! Ste vedeli, da ta boleča težava povzroča nevšečnosti skoraj vsaki drugi Slovenki (pa tudi moški niso izključeni)?

Tudi rakava obolenja so lahko dedna
10. 04. 2017 16.28'To imamo v družini!' Stavek, ki ga v vsakdanjem življenju velikokrat slišimo. Večina dednim boleznim ne posveča posebne pozornosti, kar je po besedah strokovnjakov narobe. Z zavedanjem povišane verjetnosti za razvoj določene bolezni, ki je prisotna v družini, lahko namreč močno vplivamo na kakovost življenja in se pravočasno ter ustrezno pripravimo na bolezenske izzive, pred katere nas lahko postavi usoda.