dežurna ambulanta

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'
27. 11. 2024 12.21Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

V veljavi velik del umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo
01. 03. 2024 06.38V veljavo so stopili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, s čimer Fides zaostruje stavko, ki poteka že sedem tednov. V številnih zdravstvenih ustanovah so umiki začeli veljati prav danes. Delo bodo marsikje zato reorganizirali. Ponekod bodo zdravniki delali v izmenah, odpadali bodo nekateri nenujni pregledi in posegi.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

V poplavljeni psihiatrični bolnišnici hitijo s sanacijo, na pomoč tudi turisti
06. 08. 2023 14.49Petkove poplave, ki so vrhunec dosegle na Gorenjskem, so med drugimi prizadele tudi Psihiatrično bolnišnico Begunje. Poplavljeni so vsi vitalni deli, ki jih bolnišnica potrebuje za svoje delovanje, zato so morali bolnike preseliti in bolnišnico zapreti. Na delu so gasilci, prostovoljci in tudi turisti, ki pomagajo pri sanaciji prostorov, a kljub temu zaenkrat še ni jasno, kdaj bo edina psihiatrična bolnišnica na Gorenjskem spet lahko začela obratovati.

ZD Velenje: Spremembe v primeru klica na 112
01. 06. 2023 08.17S 1. junijem prične veljati sprememba v primeru klica na 112. Prek povezave z Regionalnim regijskim centrom bo klic sprejel Dispečerski center Maribor in ne več ZD Velenje, sporočajo iz Zdravstvenega doma Velenje. Klic na 112 bo namenjen zgolj v primerih nujnih stanj, nikakor za dogovarjanje vnaprej naročenih prevozov ali za posvete z zdravnikom, opozarjajo v zdravstvenem domu.

'Pri taki diagnozi ti možgani preprosto odpovedo, telo reče: Dovolj je'
25. 04. 2023 06.40"Zjutraj, ko se zbudiš, hočeš pogrniti odejo čez sebe, nočeš vstati. Vsak otroški jok mi je predstavljal bolečino. Šla sem skozi čustva: ne zmorem, nisem dobra mati, kaj se dogaja, nihče me ne razume." Tako izkušnjo s poporodno depresijo opisuje Brigita Langerholc Žager, ki se je v zgodovino slovenskega športa zapisala kot ena najboljših atletinj. Na olimpijskih igrah v Sydneyju je osvojila 4. mesto. Šport jo je naučil nečloveških naporov, odrekanj, padcev. A nič je ni pahnilo tako globoko in je tako zaznamovalo kot prav poporodna depresija.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'
25. 03. 2023 12.34Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

'Zdravniki so po odločbi ustavnega sodišča dolžni stavkati'
28. 01. 2023 19.44So ustavni sodniki dali podlago, da se javno zdravstvo tako rekoč ustavi? V svoji zadnji odločbi so v obrazložitvi namreč zapisali, da zdravstveni delavci ne smejo delati več kot 48 ur na teden in da odstopanja od tega niso mogoča niti ob soglasju delavca. Ustavni sodniki ne poznajo teme, o kateri so odločali, opozarja zdravnik Igor Muževič, ki napoveduje, da bo sindikat, ki ga vodi, na podlagi odločbe ustavnega sodišča inšpektoratoma za delo in zdravje poslal prijave zoper vse zaposlovalce v slovenskem zdravstvu.

'Otroke na Metelkovo pripeljite le ponoči, ob vikendih in praznikih'
16. 01. 2023 09.06Iz Zdravstvenega doma Ljubljana so sporočili, da zaradi povečanega števila prehladnih obolenj pri otrocih opažajo povečan obisk na Pediatrični nujni medicinski pomoči. Pri tem so opozorili, da je delovni čas ambulant pediatrične nujne medicinske pomoči na Metelkovi točno določen, med tednom delajo zgolj ponoči. "Za nujna stanja čez dan so zadolžene enote," je poudarila Tatjana Grmek Martinjaš, vodja zdravstvenega varstva otrok in pojasnila, da jih dnevni obiski obremenjujejo, saj da tako ne morejo varno opravljati rednega dela.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti
07. 12. 2022 12.43Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

'Boljše ne bo, verjemite, naredimo vse, da ne bo še slabše'
08. 11. 2022 12.44Direktor ZD Velenje apelira na vse paciente, naj bodo spoštljivi do svojih osebnih zdravnikov, saj lahko že en posameznik zruši zdravnika, ki za seboj pusti 1500 pacientov, kar pa postopoma ruši zdravstveni sistem. Kot je pojasnil, se moramo zavedati, da prazne čakalnice pomenijo organizacijo, delo in varnost, vodja splošne medicine pa je opozorila na paciente, ki pridejo oboroženi z informacijami z interneta in nato mora zdravnik utemeljevati, zakaj se je odločil, kot se je. "In to te izčrpava," pravi in pojasnjuje, da se ob preobremenjenosti žal dogajajo tudi napake.

Seznam upravičencev do kriznega dodatka razburil zaposlene v UKC Ljubljana
01. 04. 2020 07.00Zaposleni na UKC Ljubljana so prejeli dokument, iz katerega je razvidno, kdo bo dobil dodatek za delo v izrednih razmerah. Vodstvo je s seznama izpustilo kar precej oddelkov, kar je med zaposlenimi dvignilo veliko prahu. Kot pravijo, se jim dogaja krivica, saj izredne razmere zadevajo prav vse, tudi medicinske sestre, strežno osebne, čistilke in kuharje. Zdravstvo pa je verjetno le začetek, podobne vrzeli med zaposlenimi je pričakovati še marsikje drugje.

Nove okužbe v zdravstvu, sum pa tudi med gasilci
17. 03. 2020 09.40S koronavirusom sta okužena zaposlena v mariborskem in delavec v kamniškem zdravstvenem domu. Pozitivni so tudi štirje zaposleni v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, preventivno so testirali tudi nekaj bolnikov. Sum na okužbo pa imajo tudi v mariborskih gasilskih vrstah.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?
17. 03. 2020 06.00Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

Kako se lahko zaščitimo pred koronavirusom?
07. 03. 2020 17.11Medtem ko število primerov obolelih za novim koronavirusem še naprej narašča, se mnogi sprašujejo, kako se lahko zaščitijo pred morebitno okužbo. Koliko časa in kako pogosto si je treba umivati roke? Moramo uporabljati razkužila? Kaj pa maske – nas lahko zaščitijo?

Prva okužba s koronavirusom v Sloveniji: pacient, star okoli 60 let, prišel iz Maroka prek Italije
04. 03. 2020 21.06Na tiskovni konferenci je minister za zdravje Aleš Šabeder sporočil, da imamo v Sloveniji prvi primer okužbe s koronavirusom. Po dosedanjih informacijah je pacient, star okoli 60 let, prišel iz Maroka preko Italije v Slovenijo. Od prihoda domov do obiska Infekcijske klinike v Ljubljani je minilo več dni, zdaj pa raziskujejo, s kom je bil v tem času pacient v stiku.

Zdravniki obravnavali otroka, ki je imel v krvi 2,2 promila alkohola
01. 01. 2019 11.46Nujni medicinski pomoči v UKC Ljubljana ter v Mariboru sta na najdaljšo noč v letu nekajkrat nudili pomoč zaradi poškodb s pirotehničnimi sredstvi in zaradi opitosti. Dežurni zdravniki na Pediatrični kliniki so v sprejemni ambulanti obravnavali 14 otrok, od tega so jih na oddelek sprejeli deset. Štiri otroke so obravnavali zaradi alkohola oziroma drog.

Polovica pacientov v dežurne ambulante prihaja brez pravega razloga
07. 07. 2017 17.54Polovica pacientov, ki popoldan, zvečer in ponoči, pa tudi ob koncih tedna namesto v redne prihajajo v dežurno ambulanto, ki je namenjena v prvi vrsti za nujne primere, tam pravzaprav nima kaj iskati. To obremenjuje že tako obremenjeno in majhno ekipo, hkrati pa pozornost zdravnika jemljejo tistim, ki bi pomoč res potrebovali.

Če boste potrebovali zdravniško pomoč, je dobro vedeti, ...
27. 05. 2015 16.07... na katerih klinikah bo delo potekalo nemoteno in na katerih boste čutili zdravniško stavko? Kdo ima pravico do takojšnjega pregleda in kdo bo moral počakati na drug dan? Kako stavka poteka v zdravstvenih domovih?

Ambulanta na Metelkovi poka po šivih, nenujnih pa kar 70 odstotkov primerov
23. 04. 2015 10.57V času sezonskih obolenj dežurna pediatrična ambulanta na Metelkovi poka po šivih. Vodja pediatrične nujne medicinske pomoči opozarja, da je kar 70 odstotkov vseh primerov, ki pridejo v dežurno ambulanto, nenujnih. Te primere bi lahko zaračunavali, a se, tudi zaradi konfliktov s starši, za to niso odločili.

Ponekod se bojijo daljših čakalnih dob
18. 08. 2010 15.37Napoved zdravnikov o tem, da <a href = "http://24ur.com/novice/slovenija/bosta-pahor-in-marusic-umirila-strasti.html" target="_blank">ne bodo delali čez polni delovni čas</a>, bo zdravstvene zavode različno prizadela. Ponekod ne pričakujejo nikakršnih težav, drugje pravijo, da bodo posledice hude, celo grozljive.