ddv na energente

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Plin bo, minister pričakuje vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce

27. 09. 2024 16.50

Slovenija je glede dobave zemeljskega plina v prihajajoči zimi dobro pripravljena ter kaže na zanesljivo in varno oskrbo. Dejstvo, da z novim letom ne bo več transporta ruskega plina prek Ukrajine v Evropo, na to ne bi smelo vplivati, pravi resorni minister Bojan Kumer. Pričakuje za vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce.

Podražitve elektrike: izteka se obdobje znižanega prispevka

31. 08. 2023 06.39

Po enem letu se izteka obdobje za polovico znižanega prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji elektrike iz obnovljivih virov energije, ki ga plačujejo gospodinjski in mali poslovni odjemalci. Ukrep je bil sprejet hkrati z regulacijo drobnoprodajnih cen za te odjemalce. Regulacija je bila podaljšana, znižanje prispevka za zdaj ne bo.

SIJ: Bomo še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči?

17. 06. 2023 06.00

Bomo Slovenke in Slovenci še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči, ki so jo zaradi energetske krize prejele štiri hčerinske družbe jeklarske skupine SIJ, kjer si bodo iz naslova dividend izplačali šest milijonov evrov, še 21 milijonov pa naj bi bilo nagrad poslovodstvu v družbi? Higienično, da ali ne? Zakonito, da ali ne, se vrstijo vprašanja. Je vlada z zakonom spregledala pasti, ki jih ta prinaša, je tudi sama omogočila zlorabe, kot si jo je privoščil Sij, pa tudi, da je SDH, ki upravlja z 10 milijardami našega premoženja, glasoval za izplačila dividend, zdaj pa so tiho. Kdo se spreneveda? Kje se je zalomilo? O tem smo se pogovarjali z Matevžem Frangežem iz gospodarskega ministrstva, o apelu in pričakovanjih visoko tehnoloških podjetij pa bo spregovoril Anže Voh Boštic.

Nižjega DDV na energente ne bo, z junijem zato višje položnice

15. 06. 2023 17.54

Poslancem SDS namreč ni uspelo najti dovolj političnih somišljenikov, da bi stopnjo DDV znižali z 22 na 9,5 odstotka, kot je to veljalo do konca maja. Opozicijski SDS in Nova Slovenija odločitev obžalujeta in vlado pozivata, naj v času hude draginje začne delati v dobrobit ljudi.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav

13. 06. 2023 13.44

Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Končuje se obdobje znižanega DDV na energente

31. 05. 2023 06.25

Izteka se obdobje, v katerem je davek na dodano vrednost (DDV) na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike znižan z 22 odstotkov na 9,5 odstotka. Gre za enega od protidraginjskih ukrepov, ki so povprečnemu gospodinjskemu odjemalcu zagotovili nekaj sto evrov prihranka.

Položnice bodo od junija višje: vlada ne bo podaljšala znižanja DDV na energente

30. 05. 2023 17.55

Elektrika, zemeljski plin, daljinsko ogrevanje, les za kurjavo ... Energenti se bodo spet podražili. In to se bo državljanom poznalo že na junijskih položnicah. Po oceni energetskega strokovnjaka bi se pri elektriki lahko poznalo tudi od pet do 10 evrov v povprečju na mesec. Vlada se je namreč odločila, da ne bo podaljšala ukrepa znižanja DDV na energente. Kot so sporočili z ministrstva za finance, je bil ta sprejet z namenom znižanja visokih cen energentov v času zadnje ogrevalne sezone, ko so bile razmere na trgu energentov še posebej zaostrene. Ukrep, ki velja od 1. septembra lani, se bo tako iztekel v sredo.

Fiskalni svet opozarja, da je bila rezerva ob draginji že porabljena

05. 12. 2022 12.20

Za blaženje posledic draginje je bilo letos iz proračuna izplačanih 330 milijonov evrov, decembra jih bo še 100 milijonov. Za leto 2023 vlada napoveduje za več kot milijardo evrov novih ukrepov. Če je ta ocena realna, bo celotna rezerva za ta namen izkoriščena in prostora za morebitne dodatne ukrepe ne bo več, opozarja fiskalni svet.

Plin za gospodinjstva dražji za 22 odstotkov, elektrika za 31 odstotkov

05. 12. 2022 11.23

Cene zemeljskega plina in elektrike za gospodinjske odjemalce so se v tretjem letošnjem četrtletju zvišale. Glede na četrtletje pred tem se je povprečna cena zemeljskega plina zvišala za 22 odstotkov, cena elektrike pa za 31 odstotkov. Omenjena energenta sta se podražila tudi za negospodinjske odjemalce.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'

22. 11. 2022 15.09

Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Dohodninski predlog NSi končal svojo pot v državnem zboru

14. 11. 2022 22.14

DZ je na drugi izredni seji sklenil, da predlog novele zakona o dohodnini, ki jo je v parlamentarni postopek vložila poslanska skupina NSi, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Odločitev sledi glasovanju minuli teden, ko se poslanci niso odločili za posvetovalni referendum na to temo.

DZ sprejel 86-milijonski paket pomoči gospodarstvu

06. 10. 2022 11.00

Poslanci so s 75 glasovi za in enim proti, sprejeli novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Z novelo se širi krog upravičencev do pomoči ter višata znesek pomoči in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'

27. 09. 2022 06.00

Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični

23. 09. 2022 17.22

DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ

12. 09. 2022 06.54

Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'

02. 09. 2022 11.51

Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo

01. 09. 2022 06.17

Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

Ministrica ob predlogih sindikatov ocenjuje, da bodo dogovor težko sklenili kmalu

29. 08. 2022 21.11

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja v današnjem nadaljevanju pogajanj še niso dosegli dogovora. Ministrica za javno upravo ob predlogih, ki sta ju predstavili pogajalski skupini, ocenjuje, da bodo dogovor težko sklenili kmalu. Pogajanja bodo nadaljevali čez teden dni.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti

26. 08. 2022 12.06

Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente

23. 08. 2022 06.09

78 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj

22. 08. 2022 22.39

V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Odbor DZ podprl začasno znižanje DDV na energente

22. 08. 2022 11.30

Kolegij predsednice DZ je potrdil, da se predlog zakona za znižanje davka na dodano vrednost na energente obravnava po nujnem postopku. Ga je pa že podprl pristojni odbor DZ.

Kakšne ukrepe je proti energetski krizi sprejela Slovenija in kaj ostale države?

20. 08. 2022 14.43

Države se različno spoprijemajo z energetsko krizo. Od neposrednih pomoči državljanom do zniževanja dajatev in davkov na energente. V četrtek je tudi naša vlada sprejela določene ukrepe za pomoč tako gospodinjstvom in najranljivejšim skupinam kot tudi podjetjem.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

S kakšnimi ukrepi bo vlada blažila energetsko draginjo?

17. 08. 2022 19.28

Po tem, ko se je vlada odločila, da bo znižala DDV na energente za vse uporabnike, bo na četrtkovi prvi seji po počitnicah sprejemala nov paket ukrepov. Premier Robert Golob zagotavlja, da bodo cene energentov to zimo za gospodinjstva bistveno nižje kot v naših sosednjih državah. Dobrih sedem milijonov evrov bodo namenili za pomoč kmetijstvu, vlada pa naj bi pomagala tudi obrtnikom in podjetjem pri plačevanju položnic za elektriko.

V Nemčiji nov davek za zemeljski plin. Kaj čaka Slovence?

16. 08. 2022 17.56

Nemci bodo plačevali nov davek za zemeljski plin, ki bo gospodinjstva povprečno lahko stal tudi več sto evrov letno. Ukrep, ki bo začel veljati oktobra, naj bi pomagal uvoznikom, ki se zaradi zmanjšane dobave ruskega plina spopadajo z dodatnimi stroški. Slovenija podobne dajatve ne bo uvedla, je zagotovil premier Golob. Bo pa že v četrtek vlada sprejela nove ukrepe za blažitev energetske draginje.

Boštjančič: Računi za vse bodo manjši zaradi nižjega DDV

28. 07. 2022 09.18

Vlada je na seji sprejela nove ukrepe za pomoč gospodinjstvom zaradi visokih cen energentov. Kot je pojasnil minister za finance Klemen Boštjančič, bo vlada DDV na energente začasno znižala za vse uporabnike. Od 1. septembra do 31. maja naslednje leto bo DDV na energente tako znašal 9,5 odstotka. Sicer je pred tem že uvedla delno regulacijo cen pogonskih goriv ter omejila najvišje cene elektrike in zemeljskega plina.

Vlada omejila cene plina, letni prihranki za gospodinjstva do 675 evrov

22. 07. 2022 06.02

Začela je veljati uredba o določitvi cen zemeljskega plina iz plinskega sistema, po kateri bodo določene najvišje maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev. Uporabljati se bo začela 1. septembra, veljala pa bo do 31. avgusta 2023. Del uredbe, ki zagotavlja dobavo tem odjemalcem, se že uporablja. Zaradi omejitve cen plina bodo povprečni gospodinjski odjemalci prihranili od 90 do 675 evrov.