davica

V Nemčiji otrok umrl zaradi davice, pri nas zadnji primer leta 1967

29. 01. 2025 12.09

V berlinski bolnišnici je po večmesečnem zdravljenju umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Zbolel je še en član njegove družine, ki pa je za razliko od otroka bil cepljen in je zato imel le blag potek bolezni. V Sloveniji smo po podatkih NIJZ zadnji primer zabeležili pred skoraj šestimi desetletji.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'

19. 04. 2024 14.15

Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

Hrvaško je zajela epidemija oslovskega kašlja

30. 10. 2023 20.19

Najhuje je v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, nekaj primerov imajo tudi v Zagrebu. Zdravstvene delavce skrbi nizka precepljenost – če je za zaščito potrebnih 95 odstotkov, v največjem dalmatinskem mestu ne dosegajo niti 86 odstotkov.

Starodavna romanca: prvi zapisi o poljubih morda celo 1000 let starejši

22. 05. 2023 06.02

Nova odkritja nakazujejo, da so se poljubljali tudi starodavni prebivalci Mezopotamije. Tovrstno izkazovanje naklonjenosti je bilo morda tako tudi bolj kulturno univerzalno, kot so domnevali raziskovalci. Prvotna hipoteza je namreč trdila, da so se prvi romantični poljubi pojavili na območju današnje Indije 1500 let pred našim štetjem. A na novo odkriti dokazi kažejo, da se je tovrstna intima pojavljala tudi na nekaterih drugih geografskih območjih in celo 1000 let prej, kot so kazala predhodna odkritja.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok

24. 04. 2023 14.23

Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

Porast davice med migranti v Veliki Britaniji, eden umrl

28. 11. 2022 18.43

50 migrantov, ki je pred kratkim prispelo v Veliko Britanijo, je okuženih z davico. Eden izmed njih je v azilnem centru tudi umrl. Približno 500 migrantov so cepili proti hudo nalezljivi bolezni. Za bolezen je značilna vnetna reakcija na sluznici nosu, žrela, kože, kjer se razvije belkasta obloga. Okužba lahko poteka brez simptomov ali pa kot huda smrtna bolezen. Iz žrela se obloga lahko širi v sapnik in sapnice ter povzroči zadušitev, pojasnjujejo na NIJZ.

WHO: Ošpice neposredna grožnja po vsem svetu

24. 11. 2022 07.58

Precepljenost otrok proti ošpicam od začetka pandemije covida-19 vztrajno upada. Skoraj 40 milijonov otrok po vsem svetu je lani izpustilo odmerek cepiva proti ošpicam, v najnovejšem poročilu ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacije (WHO), ki ob tem opozarja, da so ošpice neposredna grožnja po vsem svetu.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'

25. 05. 2022 07.11

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Cepljenje proti HPV tudi za dečke: 'Ne želimo umiranja za raki, ki se jih da preprečiti'

03. 09. 2021 11.59

S tem šolskim letom je cepivo proti HPV brezplačno na voljo ne le učenkam, ampak tudi učencem šestih razredov. Strokovnjaki zdaj starše pozivajo, naj ne oklevajo in naj cepijo otroke. S tem lahko namreč v njihovi odrasli dobi preprečimo pojav raka in morda tudi prezgodnjo smrt.

Cepljenje proti covidu-19: zaupati strokovnjakom

30. 01. 2021 07.00

Cepljenje proti bolezni covid-19 je izjemnega pomena. Za ves svet in za čisto vsakega med nami. Zato ne zamudite informacij o cepljenju proti bolezni covid-19, v primežu katere je zadnje leto ves svet in ki je spremenila ter prizadela vse. Kredibilne in relevantne informacije o cepljenju proti tej bolezni, pa o zgodovini cepljenj in cepiv, pomenu cepljenja ... In zakaj je tako zelo pomembno, da se cepimo ...

Popolno zaprtje leta 1682: trupla umrlih so počrnela, širil se je grozen smrad

22. 11. 2020 07.00

Slovenski prostor se z epidemijo ne sooča prvič – različne bolezni so do 20. stoletja predstavljale veliko težavo. Ena izmed najbolj smrtonosnih pa je bila kuga. Ta se je leta 1679 pričela širiti na območju Dravskega polja ter neusmiljeno morila od hiše do hiše. Kužni nadzorniki so stavbe razkuževali z močno dišečimi kadili, pripravljenimi iz kozjih rogov, starih podplatov in posušenih kravjakov. Medicinske oskrbe ni bilo ali pa je bila ta izredno pomanjkljiva, zdravnika pa je bilo treba drago plačati. Bolni so tako obležali doma v postelji, negovali pa so jih njihovi svojci – kakor so vedeli in znali.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?

07. 10. 2020 06.00

Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

'Tveganje cepljenja v primerjavi s prednostjo cepljenja zanemarljivo'

15. 09. 2020 15.50

Strokovnjaki javnega zdravja in imunologije so na posvetu o spremembah zakonodaje na področju cepljenja poudarili, da lahko le z vzdrževanjem dovolj visoke precepljenosti zagotovimo zdravje družbe. Zanikali so očitke, da ne spremljajo stranskih učinkov cepiv, ki pa so po njihovih navedbah zanemarljivi v primerjavi s prednostmi cepljenja.

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati

07. 05. 2019 08.42

Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.

Maduro 'ugasnil' BBC in CNN, ko so vojaška vozila zapeljala na protestnike

01. 05. 2019 07.10

"Ostanite na ulicah, uspelo nam bo," tako venezuelski samooklicani predsednik Juan Guaido, ki uživa tudi podporo kar nekaj držav po svetu, pravi ljudem po hudih nemirih na venezuelskih ulicah. Medtem pa se je več vojakov, ki so obrnili hrbet voditelju Nicolasu Maduru, zateklo po pomoč na tuje ambasade.

'Nasprotnikov cepljenja ni veliko, so pa zelo glasni in dobro organizirani'

23. 04. 2019 16.02

Letošnji evropski in svetovni teden cepljenja, ki bo potekal od 24. do 30. aprila, v ospredje postavlja odgovornost posameznika pri zaščiti skupnosti pred nalezljivimi boleznimi. Cepiva namreč ne ščitijo le posameznika, temveč lahko z velikim deležem cepljenih preprečimo prenos in širjenje bolezni, so izpostavili na tiskovni konferenci NIJZ.

Pozabljena vojna in mnogoteri obrazi trpljenja jemenskega ljudstva

07. 03. 2019 21.14

Huda lakota, pomanjkanje hrane in pitne vode, razširjenost bolezni, kot so kolera in ošpice, novačenje otrok v vojaške spopade ... vse to so posledice večletne vojne v Jemnu. V državi, ki je po štirih letih vojne popolnoma opustošena in obubožana, je na milijone ljudi na robu lakote.

Venezuelci na begu iz 'socialističnega pekla'

25. 08. 2018 10.25

Se spomnite migrantske krize, ki je leta 2015 pretresala Evropo? Združeni narodi so prepričani, da se nekaj podobnega pravkar dogaja na meji med Venezuelo in sosedami, kamor Venezuelci, sestradani in brez zdravil, množično bežijo.

Zaradi lakote iz Venezuele zbežalo že 2,3 milijona ljudi

15. 08. 2018 14.26

Združeni narodi so opozorili, da je okoli 2,3 milijona Venezuelcev zbežalo iz Venezuele predvsem zaradi pomanjkanja hrane. Zaradi pomanjkanja zdravil pa je v državi ogroženih več sto tisoč ljudi. Venezuelci bežijo v Kolumbijo, Ekvador, Peru in Brazilijo.

Za ošpicami v Mariboru zbolel še dojenček. Pred sezono preplah pri sosedih: ošpice v Dubrovniku?

29. 05. 2018 10.02

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor se zdravi dojenček z ošpicami. V stiku je bil z moškim, ki je pripotoval iz Srbije ter zbolel za ošpicami in proti njim ni bil cepljen. Na mariborski izpostavi Nacionalnega inštituta za javno zdravje so primer potrdili.

Zakaj svoje zdravje zaupamo znanim, ki sledijo kultom in verjamejo v 'chemtraile'?

26. 04. 2018 08.13

Te dni poteka svetovni in evropski teden cepljenja. In čeprav strokovnjaki ocenjujejo, da cepljenja vsako leto rešijo do tri milijone otroških življenj, ljudem pa se praviloma ni treba več bati hudih bolezni, kot sta davica in otroška paraliza, pa cepiva še nikoli niso bila tako na udaru kritik kot v zadnjih letih.

Zaradi cepljenja v Sloveniji ni več bolezni, kot sta davica in otroška paraliza

23. 04. 2018 06.40

Cepljenje je eden največjih uspehov sodobne medicine, je ob začetku evropskega in svetovnega tedna cepljenja poudarila Tatjana Mrvič z UKC Ljubljana. Prav zaradi cepljenja se v Sloveniji nekatere hude bolezni, kot sta davica in otroška paraliza, ne pojavljajo več.

'Prebolel sem cel seznam otroških bolezni. Z menoj je vse v redu. Z mnogimi pa ni. Res želite igrati rusko ruleto?'

06. 01. 2018 07.00

"Mislim, da mnenja ljudi, ki so že del anticepilnega lobija, enostavno ni mogoče spremeniti. Moramo pa ogromno narediti za to, da ljudje, ki iščejo informacije o cepivih, pridejo do strokovnih in resničnih podatkov, ne pa, da na njihovo mnenje vplivajo lažne informacije," pravi epidemiolog Thomas Breuer.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar

05. 01. 2018 08.26

Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

FOTO: Ljubljana po katastrofalnem potresu in danes. Mesto je vstalo kot feniks iz pepela

14. 04. 2015 06.30

Velikonočni potres, ki je Ljubljano stresel 14. aprila 1895, je bil tako močan, da so ga čutili na Dunaju, v Sarajevu ter vse do Firenc. Uničena je bila desetina vseh hiš, 50.000 ljudi je ostalo brez doma. Ti so zatočišče našli v šotorih, barakah in celo zeljarskih sodih, že takrat pa so nekateri poskušali z goljufijo priti do pomoči.

Na Goriškem še en primer ošpic

13. 04. 2015 15.24

Ob novem primeru ošpic v Sloveniji opozarjajo na pomembnost cepljenja. Po besedah Marka Vudraga z Nijz je cepljenje varno. Statistično gledano bi lahko namreč umrlo okoli 40 necepljenih otrok letno, hujšo alergijsko reakcijo pa bi lahko imel en otrok vsakih 45 let.

Temeljita preiskava množičnega grobišča na Irskem. So na otrocih testirali cepivo?

09. 06. 2014 17.31

Dublinski nadškof meni, da morajo irske oblasti temeljito preiskati, kaj se je dogajalo v materinskih domovih med leti 1925 in 1961. Njegova zahteva sledi najdbi množičnega grobišča, v katerem je bilo okoli 800 otroških trupelc. Pojavljajo pa se tudi namigovanja, da so na otrocih testirali cepivo proti davici.

Resno opozorilo: epidemije tifusa, sifilisa, davice in tuberkuloze nas bodo spet preganjale

12. 05. 2014 08.59

Poročilo Svetovne zdravstvene organizacije razkriva, da bi se nam lahko vsesplošna odpornost na antibiotike kmalu maščevala. Nekoč povsem ozdravljive bolezni predstavljajo novo grožnjo človeštvu, opozarjajo strokovnjaki.