davek na ogljik

Danska kot prva na svetu uvaja davek na ogljik pri živinoreji
10. 07. 2024 14.04Danska bo kot prva država na svetu uvedla davek na ogljik pri živinoreji, ki ga bodo morali kmetje plačevati od leta 2030 naprej. Ukrep, ki ga mora potrditi še parlament, naj bi skandinavsko državo približal cilju ogljične nevtralnosti do leta 2045. Okoljevarstvenikom se zdi ukrep premil, kmetje pa v njem vidijo grožnjo prehranski varnosti.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?
26. 12. 2022 06.00Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina
10. 02. 2021 17.48Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

Odprto pismo: Podnebne spremembe ogrožajo življenja več kot milijarde ljudi
11. 11. 2019 12.12Več kot 100 slovenskih strokovnjakov, ki raziskujejo vreme, podnebje in vplive podnebnih sprememb, v odprtem pismu zahteva sprejetje takojšnjih ukrepov za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje. Slovenija ima med državami Evropske unije eno najslabših podnebnih strategij, ki nikakor ni v skladu z zastavljenimi cilji Pariškega podnebnega sporazuma.