davek na nezdravo hrano in pijačo

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?

02. 07. 2018 15.34

Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

Z novimi trošarinami nad socialno najšibkejše – kaj pa zdravje?

25. 05. 2018 11.27

Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav že več let razmišlja o uvedbi dodatnih trošarin na nezdravo hrano in pijačo. Vladni strokovnjaki ob tem v ospredje ves čas postavljajo skrb za zdravje, a vse več analitikov je prepričanih, da gre samo za poskus, kako obogatiti državno blagajno in že tako revne pahniti v še večjo bedo. Strokovnjaki so namreč medtem dokazali, da se da zdravje izboljšati tudi z drugačnimi pristopi.

Šušteršič: Sprejeli smo nekaj pametnih odločitev

23. 11. 2012 12.46

Višjega DDV za časopise in frizerje ne bo, izpad prihodkov, na katere so računali, pa bodo poskušali nadomestiti z drugimi ukrepi, je sporočil finančni minister Šušteršič. Med predlogi so dvig trošarin na naftne derivate, tobak, alkohol, sladke pijače in elektriko.