davčni paket

Vložiti v delnice ali obdržati denar? Nekateri ne bodo imeli izbire
27. 01. 2025 20.13Ste med tistimi, ki bodo ob preoblikovanju Vzajemne postali delničarji? Kar 412 tisoč upravičencev ne bo imelo izbire, prejeli bodo delnice. Kaj pa preostalih 419 tisoč zavarovancev, ki bodo lahko izbirali med delnicami in denarjem? Vse to odpira pomembna vprašanja. Kaj pomeni metoda "en evro, ena delnica" in ali je delnice sploh vredno obdržati? Vzajemna bo na borzi zaživela šele spomladi 2026, ključne odločitve pa morate sprejeti že zdaj.

Kam naj se steka denar od davka na nepremičnine?
30. 12. 2024 15.36Združenje občin nasprotuje, da bi prihodki od davka na stanovanjske nepremičnine pripadali državnemu proračunu, kot izhaja iz prejšnji teden predstavljenih vladnih izhodišč. "Davki na nepremičnine bi v osnovi morali pripadati občinskim proračunom," so zapisali in opozorili, da se občinski proračuni že tako iz leta v leto manjšajo.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična
24. 12. 2024 09.47V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'
11. 09. 2024 06.00Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

Prvi paket davčnih sprememb: bo državni svet odgovoril z vetom?
03. 09. 2024 06.00Kaj se obeta prvemu paketu davčnih sprememb, ki ga je v petek le uspelo sprejeti vladi Roberta Goloba? S predlaganimi davčnimi spremembami ni bilo povsem zadovoljno niti gospodarsko ministrstvo. Ni večkrat obljubljene razbremenitve plač, ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo nekaj, kar bi spodbujalo gospodarsko rast, ni niti natančnih finančnih učinkov paketa. Na udaru pa samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj najbolj številčno vpliva na normirance in privabljanje kadra iz tujine. Jih vlada res vabi ali pošilja naše strokovnjake v tujino? Podjetniki in obrtniki se sprašujejo, ali gre tu za diskirminacijo slovenskega kadra. Kakšen bo epilog v parlamentu?

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?
29. 08. 2024 21.57Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'
29. 08. 2024 06.00Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Na pošto drugi paket informativnih izračunov dohodnine za lani
31. 05. 2024 15.19Finančna uprava RS (Furs) je na pošto odpremila drugi paket informativnih izračunov dohodnine za leto 2023. Zavezancem je poslala 624.279 informativnih izračunov. Prvi paket je nekaj več kot 930.000 zavezancem odposlala konec marca in tisti, ki so lani med letom državi plačali premalo dohodnine, so jo morali medtem že doplačati.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja
29. 05. 2024 13.43Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo
29. 05. 2024 06.00Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti
27. 05. 2024 20.18Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine
29. 04. 2024 06.11Na Finančni upravi RS (Furs) samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2023, ki so jih konec marca poslali nekaj manj kot enemu milijonu zavezancev. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Finančni popkast: ljudska obveznica, pot novopečenega vlagatelja
01. 02. 2024 07.00Obveznice so najbolj varna oblika naložb in s prvo izdajo želi država spodbuditi državljane, da odkrivajo priložnosti na slovenskem kapitalskem trgu.

Še zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine iz drugega svežnja
30. 06. 2023 06.36Na Finančni upravi RS samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2022, ki so jih konec maja poslali nekaj manj kot 590.000 zavezancem. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Na pošto drugi paket informativnih izračunov dohodnine za lani
31. 05. 2023 06.31Finančna uprava RS je na pošto odpremila drugi paket informativnih izračunov dohodnine za leto 2022. Skupaj je poslala 587.537 izračunov. V primeru, da podatki v izračunu niso pravilni, morajo zavezanci ugovor podati najkasneje do 30. junija. Rok za premalo plačano dohodnino je 31. julij 2023, preveč plačana dohodnina pa bo zavezancem na njihove bančne račune nakazana do 28. junija letos.

Še zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine
03. 05. 2023 07.49Izteka se rok za oddajo morebitnih ugovorov na informativne izračune dohodnine za leto 2022, ki so jih konec marca poslali nekaj manj kot enemu milijonu zavezancev. Ugovore morajo na Furs vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

V državnem proračunu doslej 324 milijonov evrov primanjkljaja
05. 04. 2023 11.49Državni proračun je v prvih treh mesecih leta zabeležil 324 milijonov evrov primanjkljaja, a brez upoštevanja ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19 in draginjo, bi ga bilo za 30 milijonov evrov. Fiskalni svet ocenjuje, da bo poraba za blažitev draginje letos za pol milijarde evrov manjša od načrtov.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'
24. 10. 2022 11.20V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

Škotska premierka: Referendum o neodvisnosti bi lahko bil prihodnje leto
10. 10. 2022 17.57Če bo vrhovno sodišče odobrilo referendum o neodvisnosti Škotske, bi ta lahko potekal oktobra prihodnje leto, je sporočila škotska premierka Nicola Sturgeon. Gospodarske razloge za neodvisnost bodo predstavili prihodnji teden.

Mesec: Minimalna mesečna plača bo prešla 800 evrov
26. 08. 2022 12.55Na mizi Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so bili predlagani vladni ukrepi ob energetski draginji in osnutki sprememb zakonodaje s področja davkov, obravnavali so še napredek pogajalskih skupin ESS v zvezi s povračili stroškov prehrane med delom in spremembami zakona o evidencah delovnega časa. Minister za delo Luka Mesec je po seji napovedal, da bo minimalna plača po novem izračunu minimalnih življenjskih stroškov v naslednjem letu prešla 800 evrov, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pa je izrazila željo, da bi že s prvim septembrom vsem javnim uslužbencem zvišali plače za štiri odstotke.

Hrvaška znižuje DDV na drva in pelete ter uvaja ničelni DDV na solarne plošče
24. 08. 2022 15.08Hrvaška vlada je v parlamentarno obravnavo poslala predlog o znižanju stopnje davka na dodano vrednost za sekance, pelete, brikete in drva za ogrevanje s 13 na pet odstotkov ter ničelno stopnjo DDV za dostavo in vgradnjo solarnih plošč. Paket ukrepov za ublažitev energetske draginje bo sicer vlada predstavila v naslednjih dneh. Nižja, petodstotna stopnja DDV bo veljala tudi za daljinsko ogrevanje.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Še zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine
03. 05. 2022 06.39Na Finančni upravi RS (Furs) samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2021, ki so jih konec marca poslali nekaj manj kot enemu milijonu zavezancem. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Furs na dom pošilja prvi paket informativnih izračunov
31. 03. 2022 07.30Finančna uprava RS (Furs) bo zavezancem na dom po pošti poslala prvi paket informativnih izračunov dohodnine za leto 2021. V tem paketu so po navadi izračuni za tiste, ki ne uveljavljajo olajšave za vzdrževane družinske člane in nimajo dohodkov od opravljanja dejavnosti ali katastrskega dohodka. Izračuni za preostale bodo sledili konec maja.

Vlada potrdila nove ukrepe za digitalizacijo: referendumi in volitve po novem elektronsko?
17. 03. 2022 15.35Ukrepi za digitalizacijo, ki jih je vlada potrdila lani, se uspešno uresničujejo. Rezultati so že vidni, Slovenija se je prvič povzpela nad povprečje po evropskem indeksu digitalizacije. A ker so cilji še bolj ambiciozni, je strateški svet za digitalizacijo pripravil novih 25 ukrepov, je po seji vlade povedal minister Mark Boris Andrijanič.

Ukrepi: energetski vavčerji v višini 150 evrov, nižje trošarine
29. 01. 2022 08.07Vlada se je popoldne sestala na seji, na kateri so med drugim obravnavali ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Najranljivejšim bo namenila energetske vavčerje, in sicer v višini 150 evrov. Sledi tudi začasno znižanje državnih trošarin na vse energente – bencin, plin in elektriko ter neposredne denarne pomoči za gospodarstvo, kmetijstvo in energetsko intenzivna podjetja.