davčne ugodnosti

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

Finančni komentar: Investicijsko-delniški oskarji 2024

03. 12. 2024 06.30

Ljubljanska borza je podelila nagrade najboljšim delniškim družbam v različnih kategorijah. Delnico leta prve kotacije je prejela Nova Ljubljanska banka. Delnico leta standardne kotacije je prejela družba Salus. Nagrado za najboljše odnose z vlagatelji je prejela Krka.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Googlu 2,4 milijarde evrov globe, Irska mora od Appla izterjati 13 milijard

10. 09. 2024 13.03

Sodišče EU je potrdilo sodbo splošnega sodišča, ki je leta 2017 pritrdilo odločitvi Evropske komisije, da družbi Google zaradi zlorabe prevladujočega položaja naloži 2,4 milijarde evrov globe. Potrdilo je tudi sklep, da davčne ugodnosti, ki jih je bil Apple deležen na Irskem, pomenijo nezakonito pomoč, ki jo mora ta država izterjati. Po oceni komisije gre za kar 13 milijard evrov.

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?

29. 08. 2024 21.57

Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Ob delitvi premoženja skupine Pomgrad Polaniču svetoval Snežič

16. 05. 2024 17.50

Preiskovalna komisija DZ o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je z zaslišanjem Iztoka Polaniča preverjala morebitno politično posredovanje pri prodaji Panvite družbi Regal-Trgovina v lasti družine Polanič in povezave posla z najemom podjetja Klavdije Snežič. A je komisija ostala brez odgovorov.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'

20. 04. 2024 19.28

"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Španci v omejitve cen najemnin, v Avstriji milijarda evrov za stanovanja

28. 02. 2024 13.18

Španska vlada je predstavila t. i. referenčni indeks najemnin – ukrep, s katerim želijo omejiti rast cen najemnin na obremenjenih območjih, kot sta denimo Barcelona in Madrid. Avtonomne španske skupnosti bodo lahko na podlagi zakona posredovale na nepremičninskem trgu in regulirale cene. Avstrijska vlada bo medtem za spodbujanje stanovanjske gradnje namenila milijardo evrov.

Je agencija ZN z elektriko napajala Hamasove predore? UNRWA zanika obtožbe

11. 02. 2024 18.01

Izraelska vojska je novinarjem pokazala tunele, ki se delno nahajajo tudi pod stavbo UNRWA, agencije ZN v Gazi, in naj bi jih uporabljali pripadniki Hamasa. Šef agencije Philippe Lazzarini je medtem zanikal Izraelove obtožbe in dejal, da agencija ni bila seznanjena s prostori oz. tuneli pod sedežem agencije. Izrael je medtem prepričan, da šef agencije z izjavami zavaja. Lazzarini je sicer dejal, da je agencija po izraelskih obtožbah odpustila devet sodelavcev, ne da bi sploh preverila utemeljenost dokazov, ki jih je predočil Izrael.

Plače iz pekla do raja

14. 01. 2024 07.16

Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Gospodarstvo si želi pravično obdavčitev, usmerjeno v razvoj

10. 01. 2024 13.11

Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na današnjem posvetu Gospodarskega kroga v Ljubljani. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'

24. 06. 2023 10.05

Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Obdavčitev plač v Evropi raste, Slovenija med redkimi z znižanjem

29. 04. 2023 08.10

Z inflacijo, ki je dosegla najvišjo raven v več kot 30 letih, so se v mnogih državah članicah OECD lani zvišali tudi davki na plače. Davčni primež oziroma delež bremena davkov in socialnih prispevkov v celotnem strošku dela za samskega delavca se je zvišal v 23 državah članicah in znižal le v 11. Med zadnjimi je tudi Slovenija.

DZ potrdil novi zakon o napotitvah delavcev v tujino

22. 03. 2023 13.02

DZ je s 53 glasovi za in petimi proti potrdil novi zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki med drugim predvideva črtanje določbe o znižanju davčne osnove za prispevke za nekatere napotene delavce. Poslanci vseh strani so zato opozorili na negativne posledice za podjetja, ki napotujejo delavce v tujino, in se zavzeli za pravočasne rešitve zanje.

Delničarji Petrola na nogah, ker vlada ni sprejela odločitve o nadomestilu

22. 12. 2022 11.51

Vlada še ni sprejela odločitve o primernem nadomestilu trgovcem z naftnimi derivati zaradi morebitne občutne škode, ki jo je povzročila obveznost prodaje goriv kljub omejitvi cen letos spomladi. Nekateri delničarji Petrola želijo upravi predlagati, naj pošlje vladi zahtevek in naj, če ne bo odziva, ubere sodno pot.

Burna predvolilna bitka v slovenskem športu: kdo bo prevzel vodenje OKS?

15. 12. 2022 20.21

Kdo se bo zavihtel na vrh Slovenskega olimpijskega komiteja in tam po osmih letih nasledil dosedanjega predsednika Bogdana Gabrovca? Na petkovi skupščini bodo delegati izbirali med tremi kandidati. Vrsto let prvega moža Gorenja, Franja Bobinca, bosta skušala premagati dva aktualna podpredsednika komiteja: dolgoletni športni funkcionar Janez Sodržnik in taekwondoist Tomaž Barada. Kaj v finišu dolge in burne predvolilne bitke športu obljubljajo kandidati? Kdo bi v Slovenijo pripeljal olimpijske igre?

Trumpovo organizacijo spoznali za krivo goljufanja in davčnih prevar

07. 12. 2022 07.39

Newyorška porota je dve podjetji Trumpove organizacije spoznala za krivo v 17 točkah obtožnice, ki ji je očitala davčne in druge goljufije ter prevare. Porota je sklenila, da je podjetje res pomagalo sebi in vodilnim uslužbencem pri izogibanju davkom tako, da je namesto plač zagotavljalo druge ugodnosti.

Tudi Fiatu Chryslerju ne bo treba plačati dodatnega davka

08. 11. 2022 14.06

Po Starbucksu in Amazonu tudi Fiatu Chryslerju ne bo treba Luksemburgu zaradi preveč ugodne davčne obravnave vrniti okoli 30 milijonov evrov. Sodišče EU je namreč razveljavilo sodbo Splošnega sodišča iz septembra 2019.

Vrhovno sodišče ZDA začasno ustavilo predajo Trumpovih davčnih napovedi

01. 11. 2022 20.29

Predsednik vrhovnega sodišča ZDA John Roberts je uslišal zahtevo nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa, naj sodišče ustavi predajo njegovih davčnih napovedi odboru predstavniškega doma kongresa. V New Yorku poteka proces proti Trumpovi organizaciji, republikanski analitiki pa pričakujejo kazensko ovadbo nekdanjega predsednika.

DZ za davčno razbremenitev kmetov

25. 10. 2022 14.12

DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o trošarinah. Njena glavna novost je vpeljava cenejšega obarvanega goriva za kmete, gozdarje in čebelarje, ki bo nadomestilo dosedanji sistem povračila trošarin. Vlada medtem pripravlja dodatne predloge za razbremenitev kmetov.

Volvo na Danskem prenehal s prodajo dizelskih in bencinskih avtomobilov

25. 09. 2022 07.59

Švedski avtomobilski proizvajalec Volvo na Danskem ne prodaja več avtomobilov na dizelski in bencinski pogon, je sporočila danska podružnica družbe Volvo. Danska je tako za Norveško postala druga država na svetu, v kateri se Volvo osredotoča izključno na električna in hibridna vozila.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Avstrijska ureditev glede otroških dodatkov ni skladna s pravom EU

16. 06. 2022 11.22

Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom unije, je v tožbi Evropske komisije proti severni slovenski sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante.

Dvanajst držav za zlate medalje obljublja šestmestne denarne nagrade

05. 02. 2022 12.31

Kar 12 držav udeleženk letošnjih zimskih olimpijskih iger v Pekingu svojim športnikom, ki bi osvojili zlato medaljo obljublja šestmestne denarne nagrade, poroča ameriška poslovna revija Forbes in dodaja, da bodo ameriški olimpijski prvaki z obljubljeno nagrado 32.000 evrov pravi reveži. Največ ponuja Hongkong, ki pa še nima olimpijskega zlata.

Vlada ne nasprotuje posvetovalnemu referendumu o noveli zakona o dohodnini

18. 01. 2022 18.43

Vlada je sklenila, da ne nasprotuje predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Tega so decembra lani predlagali poslanci Levice, potem ko je DZ glasovanje o podpori spremembam, ki naj bi bile po prvotnih načrtih uveljavljene že z letošnjim 1. januarjem, prestavil na eno prihodnjih sej.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019

17. 01. 2022 09.08

Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

Janković in sinova oproščeni obtožb pri prodaji delnic Mercatorja

11. 01. 2022 11.47

Ljubljansko okrožno sodišče je ljubljanskega župana Zorana Jankovića in njegova sinova Damjana ter Jureta oprostilo obtožb zaradi domnevne zatajitve finančnih obveznosti pri prodaji delnic Mercatorja. Odločitev sodnice Mojce Kocjančič prihaja hitro, saj je sojenje steklo v začetku novembra lani.