davčna razbremenitev

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?

06. 04. 2025 17.03

Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

Kakšne bi bile obdavčitve nepremičnin in za koliko bi se povišala neto plača?

24. 12. 2024 19.33

Finančni minister Boštjančič vztraja: z novim nepremičninskim davkom bi se zmanjšal črni trg, višina najemnin bi padla, razbremenili bi delo. Pa bi res? Kako mu odgovarjajo kritiki? Ali gre za nov udarec srednjemu sloju, ki je desetletja varčeval, da bi nekaj lahko zapustil otrokom?

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična

24. 12. 2024 09.47

V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Davčne spremembe: razbremenitev plač in večja obdavčitev premoženja

22. 12. 2024 18.42

Po manjših popravkih davčne zakonodaje, ki z novim letom med drugim prinašajo olajšave za tuje delavce, omejitve za normirance in dvig trošarin za sladke in alkoholne pijače, bo vlada v ponedeljek obravnavala izhodišča konkretnejših davčnih sprememb, ki jih bo javnosti predstavilo ministrstvo. Spremembe naj bi na eni strani razbremenile plače, na drugi pa povečala obdavčitev premoženja - zlasti, kot kaže, nepremičnine.

Bomo dobili nov davek, a v zameno čisto nič?

29. 10. 2024 20.28

Izhodišča za t. i. nepremičninski davek letos še ne bodo sprejeta, premier Robert Golob napoveduje, da se bo to zgodilo kmalu po novem letu. Finančni minister Klemen Boštjančič ob tem javnosti, še posebej pa politikom, vnaprej sporoča, naj znižajo svoja pričakovanja glede izplena. In medtem ko so v Levici prepričani, da bi s pobranim davkom država morala sofinancirati tudi neprofitna stanovanja in subvencionirati visoke najemnine, pa del javnosti svari pred scenarijem, da bomo dobili nov davek, a v zameno čisto nič.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

S 1. januarjem na Hrvaškem davek na nepremičnine: koliko bo znašal?

23. 09. 2024 16.40

Hrvaška bo s 1. januarjem uvedla davek na nepremičnine. Znašal bo od 0,6 evra do osem evrov na kvadratni meter, enote lokalne samouprave pa bodo njegovo višino določale same, je napovedal finančni minister Marko Primorac. Davka bodo oproščeni tisti, ki imajo nepremičnino v dolgoročnem najemu ali v njej živijo.

Davčna reforma: Je razbremenitev dela v tem mandatu še realna?

19. 09. 2024 06.12

Zaradi vladnega predloga davčnih sprememb je dokončno počilo med predstavniki gospodarstva in finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem. Po tem, ko je po predstavitvi predloga davčne reforme minister Boštjančič kritike davčnih sprememb iz podjetniških vrst označil za politikantsko vpitje, so zdaj iz gospodarskih organizacij sporočili, da izstopajo iz ministrovega strateškega sveta za davke, da davčnim spremembam nasprotujejo ter da ne bodo sodelovali pri pripravi naslednjega paketa davčnih sprememb.

Han: Vsaka naslednja nepremičnina mora biti obdavčena progresivno

13. 09. 2024 06.09

"Vemo kje je problem, preveč obdavčene plače in premalo obdavčene nepremičnine, torej četrto, peto stanovanje," je med drugim v oddaji 24UR ZVEČER dejal gospodarski minister Matjaž Han. Druga gostja, kulturna ministrica Asta Vrečko, se je strinjala, da bi morali takšno davčno spremembo čim prej sprejeti in poudarila, da bodo naredili vse, da se to že v tem mandatu tudi udejanji. Sicer pa sta spregovorila še o zdravstveni reformi, pozivih k odstopu ministrice za digitalno preobrazbo in finančnega ministra, pa tudi o tem, ali se bo koalicija obdržala do konca mandata.

Vlada na dopisni seji potrdila prvi paket davčnih sprememb

30. 08. 2024 20.32

Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, pa v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Razbremenitve visoko obdavčenega dela ne bo vsaj še dve leti

26. 08. 2024 20.12

Vlada naj bi v sredo obravnavala paket davčnih sprememb, večina naj bi v veljavo stopila z naslednjim letom. Namen prvega paketa sprememb je izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva, privlačnosti delovnega okolja in privabljanje tujih naložb.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD nazadovala za štiri mesta

18. 06. 2024 07.11

Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 67 državami uvrstila na 46. mesto, kar je štiri mesta slabše kot lani. Svojo uvrstitev je sicer poslabšala večina evropskih držav. Najbolj konkurenčne države so Singapur, Švica in Danska, sledita Irska in Hongkong, so raziskavo povzeli v Spiritu Slovenija.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja

29. 05. 2024 13.43

Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo

29. 05. 2024 06.00

Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'

28. 05. 2024 18.35

Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti

27. 05. 2024 20.18

Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače

15. 01. 2024 13.50

ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

Gospodarstvo si želi pravično obdavčitev, usmerjeno v razvoj

10. 01. 2024 13.11

Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na današnjem posvetu Gospodarskega kroga v Ljubljani. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

'Nihče ne mara davkov, ampak pogovarjajmo se o tem, zakaj smo katerega uvedli'

05. 12. 2023 06.00

Ogroženih je 50 tisoč delovnih mest, ki jih slovenskim podjetjem zagotavlja partnerica Nemčija, čakajo nas za 80 odstotkov višji računi za elektriko, zmanjšuje se prehranska varnost države. Na vse to in še več je vlado Roberta Goloba opozorilo 15 gospodarskih združenj, ki že vse leto opozarjajo tudi na tako imenovano davčno reformo iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki, zadnjega je vlada napovedala z davkom na dohodek pravnih oseb.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač

29. 11. 2023 16.15

Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

DZ za davčno razbremenitev kmetov

25. 10. 2022 14.12

DZ je s 56 glasovi za in nobenim proti potrdil novelo zakona o trošarinah. Njena glavna novost je vpeljava cenejšega obarvanega goriva za kmete, gozdarje in čebelarje, ki bo nadomestilo dosedanji sistem povračila trošarin. Vlada medtem pripravlja dodatne predloge za razbremenitev kmetov.

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance

26. 09. 2022 21.24

Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Predlagana davčna reforma bi po ocenah GZS hromila gospodarsko rast

11. 08. 2022 10.59

Gospodarska zbornica Slovenije je preučila in se opredelila do predloga sprememb štirih davčnih zakonov. Predvsem so se osredotočili na predlagane spremembe zakona o dohodnini. Medtem ko nekatere spremembe zbornica podpira, ima pri nekaterih zadržke oziroma jim nasprotuje.

Čadonič Špeličeva: Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil

05. 08. 2022 06.00

Cene stanovanj in drugih nepremičnin so že tako podivjale, zdaj pa nam grozi, da bodo še višje. Za najemnino povprečnega dvosobnega stanovanja v Ljubljani bi pred leti na mesec plačali 500 evrov, danes pa 800 ali celo 1000 evrov, opozarjajo nepremičninarji. Cene bi lahko bile s predlaganimi davčnimi spremembami, ki jih želi uvesti Golobova vlada, še višje. "Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil," je prepričana podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Miha Kordiš iz Levice pa je odločen, da mora država pošteno obdavčiti nakopičena stanovanja multimilijonarjev, potem pa te dohodke uporabiti za družbene potrebe.

Boštjančič: To ni čas, v katerem bi razbremenjevali tiste z najvišjimi dohodki

02. 08. 2022 06.00

Vlada je v javno obravnavo poslala novelo zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev pri obdavčitvi, pa tudi dvig najvišjega dohodninskega razreda iz 45-odstotne obdavčitve na 50-odstotno. Splošna davčna olajšava se bo s 1. januarjem dvignila na 5000 evrov, potem pa se bo njeno dvigovanje, za razliko od zakona, ki je bil sprejet v času Janševe vlade in je predvideval dvig splošne olajšave do leta 2025 na 7500 evrov, ustavila. Novela prinaša posebno olajšavo za mlade, pa tudi 25-odstotno dohodnino za dohodke, ki jih lastniki dobijo z oddajanjem svojega premoženja v najem, po zdajšnjem zakonu je ta obdavčitev 15-odstotna. O podrobnostih smo se pogovarjali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.