davčna obremenitev

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična
24. 12. 2024 09.47V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa
01. 10. 2024 12.17Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

Davčna reforma: Je razbremenitev dela v tem mandatu še realna?
19. 09. 2024 06.12Zaradi vladnega predloga davčnih sprememb je dokončno počilo med predstavniki gospodarstva in finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem. Po tem, ko je po predstavitvi predloga davčne reforme minister Boštjančič kritike davčnih sprememb iz podjetniških vrst označil za politikantsko vpitje, so zdaj iz gospodarskih organizacij sporočili, da izstopajo iz ministrovega strateškega sveta za davke, da davčnim spremembam nasprotujejo ter da ne bodo sodelovali pri pripravi naslednjega paketa davčnih sprememb.

Prvi paket davčnih sprememb: bo državni svet odgovoril z vetom?
03. 09. 2024 06.00Kaj se obeta prvemu paketu davčnih sprememb, ki ga je v petek le uspelo sprejeti vladi Roberta Goloba? S predlaganimi davčnimi spremembami ni bilo povsem zadovoljno niti gospodarsko ministrstvo. Ni večkrat obljubljene razbremenitve plač, ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo nekaj, kar bi spodbujalo gospodarsko rast, ni niti natančnih finančnih učinkov paketa. Na udaru pa samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj najbolj številčno vpliva na normirance in privabljanje kadra iz tujine. Jih vlada res vabi ali pošilja naše strokovnjake v tujino? Podjetniki in obrtniki se sprašujejo, ali gre tu za diskirminacijo slovenskega kadra. Kakšen bo epilog v parlamentu?

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'
29. 08. 2024 06.00Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Janša: Koalicija v dveh letih uresničila slabih 14 odstotkov napovedanega
30. 05. 2024 14.46Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področju zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju. Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja
29. 05. 2024 13.43Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'
28. 05. 2024 18.35Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti
27. 05. 2024 20.18Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Davčna obremenitev stroškov dela lani 39,7-odstotna
21. 05. 2024 12.18Od stroškov dela za zaposleno osebo, ki je lani zaslužila 67 odstotkov plače povprečne zaposlene osebe, je bilo 39,7 odstotka namenjenih za plačilo davčnih bremen, 60,3 odstotka pa za neto plačo. Davčna obremenitev se lani glede na predlani ni spremenila, je objavil državni statistični urad.

Obvezni zdravstveni prispevek: kdaj morate izpolniti izjavo?
26. 01. 2024 10.45Kadar sta v istem mesecu dva izplačevalca dohodka, na primer nastopite materinski/očetovski/starševski dopust ali ga končate in za del meseca prejmete plačo, je potrebno izpolniti izjavo, ali bo za potrebe obračuna obveznega zdravstvenega prispevka in obračuna akontacije dohodnine izplačevalec Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti glavni ali drugi delodajalec.

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače
15. 01. 2024 13.50ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

15 gospodarskih združenj opozorilo premierja: Ne pripravljajte davčne reforme brez nas
11. 01. 2024 06.00"Položite vse karte na mizo, ne pripravljate davčne reforme brez nas, saj gre za življenja ljudi in poslovanje podjetij," in še vedno aktualno vprašanje za premierja Roberta Goloba: kaj je z razbremenitvijo plač? Na vse to je Golobovo vlado spomnilo 15 gospodarskih združenj, ki so sicer konec leta obljubljena enomesečna srečanja s premierjem Golobom dobili, a je ostalo pri besedah. Kdaj pridejo na vrsto dejanja? Po spomladanskem fiasku finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je pred kamerami marca prvič razlagal o davčni reformi, ki se potem ni zgodila, jo je novembra ponovno napovedal premier Golob: da bomo ustvarili več in več imeli, je dejal. Namesto tega pa smo bili v zadnjem letu priča nekakšni davčni reformi iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki.

Ali davčna reforma vendarle bo?
29. 12. 2023 19.00Po tem, ko je premier napovedal, da se bo redno začel sestajati z gospodarstveniki, je v nastajanju še nov Strateški svet za davke, ki bo, kot kaže, zaživel s prihodnjim letom. Gospodarstveniki in podjetniki so namreč zadnje tedne na okopih. Pravijo, da je pred njimi, kar se tiče davkov, nič kaj ugodno poslovno leto, saj da jim je vlada naložila za 330 milijonov evrov novih obremenitev. Postajamo nekonkurenčni, davčno vse bolj obdavčeni in zato za tujce nepredvidljivi, opozarjajo podjetniki. Kaj jih čaka v prihodnjem letu in kaj jim odgovarja ekonomska stroka?

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač
29. 11. 2023 16.15Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

'Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor'
29. 11. 2023 06.00Da davčno breme za gospodarstvo postaja pretežko, opozarjajo v gospodarski zbornici, da vse to vodi v sivo ekonomijo, pa opozarja predsednik obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar. "Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Finančnega ministra Klemna Boštjančiča je pozval k znižanju davkov, saj je prepričan, da se gospodarstva ne sme več dodatno obremenjevati. Opozarja, da se na plečih gospodarstva ne sme reševati niti problema absentizma, od današnjega vrha gospodarstva, kjer bo podjetnike nagovoril tudi predsednik vlade Robert Golob, pa pričakuje, da "se tudi v Sloveniji vendarle začne odločati v prid gospodarstva".

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih
18. 11. 2023 07.00Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Obvezni zdravstveni prispevek naj ne bi zniževal osnove za dohodnino
16. 11. 2023 13.15Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo s prihodnjim letom preoblikovalo v obvezni zdravstveni prispevek, določa novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je predvidela, da bo prispevek zniževal osnovo za dohodnino. Po predlogu novega interventnega zakona ministrstva za zdravje pa prispevek osnove ne bi zniževal.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?
18. 05. 2023 06.00Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'
03. 04. 2023 06.18Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

V koaliciji mirijo strasti, Svoboda zanika namigovanja o rekonstrukciji vlade
31. 03. 2023 14.16V koaliciji poskušajo po premierjevih izjavah o usodi reform in kritikah finančnega ministra, kot kaže, miriti strasti. Zagotavljajo, da razpok v koaliciji ni, vse moči pa da je treba uperiti v reševanje zdravstva. V Gibanju Svoboda namigovanja o možnosti rekonstrukcije vlade, pri čemer naj bi bili na tnalu predvsem njihovi ministri, zanikajo. V NSi medtem zahtevajo javno predstavitev osnutka napovedane vladne davčne reforme, saj, kot opozarjajo, predstavniki vlade o njeni vsebini dajejo neskladne in celo nasprotujoče si informacije.

Boštjančič kljub Golobovim kritikam ne bo odstopil, je pa to storil državni sekretar
29. 03. 2023 09.28Predsednik vlade Robert Golob je finančnemu ministru Klemnu Boštjančiču izrekel jasno kritiko. Kot je dejal, mu je zaupal, da bo – tako kot je pri zdravstveni reformi storil zdravstveni minister – tudi njegovemu ministrstvu ljudem uspelo razložiti, zakaj je davčna reforma potrebna. A se to ni zgodilo. "Tu nam je spodrsnilo, zato komunikacijo in usmeritve na tem področju prevzemam nase," je dejal Golob. Boštjančič pravi, da ne bo odstopil, je pa svojo odstopno izjavo že podal državni sekretar Tilen Božič. Na ministrstvu pravijo, da nadaljujejo s pripravo prenove davčnega sistema, pri čemer se bodo trudili bolje pojasniti, kakšne spremembe načrtujejo.

Koalicijski partnerji presenečeni in nezadovoljni z Golobovimi izjavami
29. 03. 2023 16.33Izjave premierja Roberta Goloba glede usode davčne in drugih reform, ki jih za letos napoveduje vlada, so koalicijske partnerje presenetile, pa tudi nekoliko vznemirile. V SD so njegove besede po neuradnih informacijah povzročile precejšnje nezadovoljstvo, v Levici menijo, da je treba vztrajati pri predstavljenih izhodiščih davčne reforme.

Davčna reforma naj bi znižala obremenitev plač in zvišala davke na premoženje
19. 03. 2023 19.44Vsota pobranih davkov in finančne potrebe družbe se vse bolj razhajajo, je kot enega od glavnih razlogov za davčno reformo ta teden navedel finančni minister Klemen Boštjančič. Kaj reforma prinaša, še ni jasno, kot tudi ne, ali bomo državljani po njej obdavčeni bolj ali manj. Naj država davkov ne viša, vlado opozarjajo tako iz opozicije kot tudi gospodarstveniki, ki upajo, da bo reforma uporabljena za dvig, in ne zadušitev konkurenčnosti domačega gospodarstva.

Davčna reforma bo prinesla nove zmagovalce in poražence
18. 03. 2023 07.00Minister za finance je predstavil prve obrise davčne reforme, ki bo zajemala tako obdavčitev dela kot premoženja. Delo naj bi razbremenili, premoženje pa bolj obdavčili, temeljno vodilo pri obojem pa naj bi bilo, da bi davke plačevali glede na ekonomsko moč posameznika. Davčni sistem naj bi bil tudi bolj pregleden. Kot pravijo na vladi, končnih rešitev še ni, te bodo oblikovali šele po široki javni razpravi. O tem smo povprašali ekonomista Janeza Šušteršiča, sicer tudi nekdanjega finančnega ministra v Janševi vladi, in glavnega ekonomista pri Gospodarski zbornici Slovenije Bojana Ivanca.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje
14. 03. 2023 06.22Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Za OZS zadnji predlog pri normirancih boljši, a poudarjajo celovitejše rešitve
27. 09. 2022 17.27Zadnji predlog glede sprememb pri obdavčitvi normirancev, ki zvišuje mejo dohodkov, po kateri bodo veljale spremembe, je korak v pravo smer, ocenjuje vodstvo OZS. V zbornici sicer menijo tudi, da so potrebne bolj celovite rešitve, ki bi jih lahko pripravili v okviru napovedane reforme, med drugim z upoštevanjem posebnosti posameznih panog.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?
27. 09. 2022 09.25Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.