dan slovenske vojske

Najboljši slovenski obveščevalec, ki je razbesnel Hitlerja
06. 04. 2025 12.521. aprila 1941 je iz Berlina vlado v Beogradu obvestil o točnem dnevu in uri bombardiranja Jugoslavije. Ker je za operacijo s kodnim imenom Direktiva št. 25 takrat vedel le ozek krog ljudi, je Hitler menda pobesnel. Polkovnik Vladimir Vauhnik ni bil zgolj vohun. Bil je prvovrsten diplomat, izjemen analitik in eden najboljših vojaških atašejev preteklega stoletja z visokimi vezami v samem vrhu nacistične Nemčije. Še danes ni jasno, kdo so bili viri, ki so mu omogočili, da je tako dobro poznal nemški vojaški stroj. Večino skrivnosti je namreč pred 70 leti odnesel s seboj v grob.

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju
30. 03. 2025 09.26S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

So vojaki res prejeli 100-odstotna izplačila za pripravljenost? Da in ne
25. 03. 2025 11.53So vojaki res prejeli izplačane tožbe v 100-odstotnem izplačilu za pripravljenost na delovnem mestu? Da in ne. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, so na podlagi sodne prakse pri straži in varovanju državne meje dolžni izplačati 100-odstotne urne postavke, pri usposabljanjih in vajah pa ne. Med vojaki je tudi slišati pritožbe glede izplačevanja terenov in 'neživljenjskosti' vsakodnevnega prevažanja na mesto usposabljanja iz oddaljenih krajev.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti
18. 03. 2025 12.31Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Makedonca s hudimi opeklinami prispela v Slovenijo
17. 03. 2025 16.54Poškodovanim v sobotni tragediji v severnomakedonskih Kočanih bo pomagala tudi Slovenija. V naših bolnišnicah bodo zdravili štiri paciente s hudimi opeklinami. Dva pacienta z izjemno hudimi opeklinami, ki ju bodo zdravili v ljubljanskem kliničnem centru, sta že prispela v Slovenijo. Druga dva bodo predvidoma zdravili v Mariboru.

V smučarski nesreči na Soriški planini umrlo dekle, neuradno stara 14 let
09. 03. 2025 12.48Na eni izmed smučarskih prog smučišča na območju Soriške planine se je zgodila smrtna nesreča. Otrok, neuradno naj bi šlo za 14-letno dekle, je med smučanjem po smučišču zapeljala izven urejenega dela smučišča in trčila v drevo. Kljub takojšnji prvi pomoči reševalcev na smučišču in dežurne posadke helikopterske nujne medicinske pomoči je zaradi hudih poškodb umrla na kraju nesreče. Na smučišču pravijo, da so na progi vladali spomladanski pogoji in da je bilo smučišče pred dogodkom pregledano ter urejeno v skladu z varnostnimi predpisi.

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz
04. 03. 2025 08.44Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Požgano mesto angelov, uradni portret, leteča drevesa v prestolnici ...
19. 01. 2025 06.00Minuli teden je odjeknila novica, da se v Gazi končno obeta premirje. V Los Angelesu so se še borili s požari, predsednik ZDA pa je dobil svoj uradni portret. Prestolnica je začela sečnjo dreves na grajskem griču, pri čemer je sodeloval celo helikopter.

Vojaški letalci praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva
15. 01. 2025 09.58V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki so s slovesnim postrojem pripadnikov 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe Slovenske vojske praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva v spomin na prvi bojni polet pilotov ljubljanske letalske stotnije 12. januarja 1919. Slovesnosti so se udeležili državni sekretar na ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec, poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik, župani občin Brežice, Krško in Sevnica ter predstavniki lokalnih skupnosti in organizacij.

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora
24. 11. 2024 09.53Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'
23. 11. 2024 07.24Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'
25. 10. 2024 08.57Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Slovenija v Beli hiši, strel, ki je naznanil start, Trump serviral burgerje
27. 10. 2024 15.55Medtem ko se je slovenski premier mudil na obisku Bele hiše, kjer sta se z ameriškim predsednikom pogovarjala tudi o reševanju grozljive situacije na Bližnjem vzhodu, je našo podalpsko deželo obiskal ameriški astronavt slovenskega rodu. Znanost in tehnologija sta zagotovo pomembna dejavnika za razvoj in napredek, a nista edina, ki lahko lajšata tegobe človeštva. Zdravi tudi šport in prav minuli teden je bil močno športno obarvan. V prestolnici je potekal 28. ljubljanski maraton, v Laškem Svetovno prvenstvo PingPongParkinson 2024, v dolini reke Soče so bili malce bolj adrenalinski, spremljali pa smo lahko tudi spopade v bolj klasičnih športih. In kaj se je dogajalo po svetu?

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki
16. 09. 2024 14.30Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Požar pod Poreznom je pod nadzorom, Air Tractorji zajemajo vodo iz Bohinjskega jezera
01. 09. 2024 11.38V soboto popoldne je zopet zagorelo na težko dostopnem terenu pod Poreznom na območju Tolmina. Gasilci so požar obdržali pod nadzorom, danes pa so se jim pridružili še trije Air Tractorji in helikopterja Slovenske vojske. Požar bo po besedah generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje, Leona Behina, aktiven še nekaj dni, a ni nevarnosti za naselja in za infrastrukturo.

Vojni zločini Cipi Livni? Želijo umik vabila in uvedbo kazenskega postopka
28. 08. 2024 12.23Bo na Blejskem strateškem forumu septembra nastopila tudi nekdanja podpredsednica izraelske vlade, zunanja ministrica in članica izraelskega vojnega kabineta? Med gosti je namreč navedena tudi Cipi Livni, zaradi česar so organizatorji prejeli več kritik. Pozivu, naj vabilo govornic umaknejo, je sledil še poziv tožilstvu in Policiji, naj zaradi vojnih hudodelstev zoper Izraelko uvedeta kazenski postopek. Zunanje ministrstvo medtem pravi: "Namen foruma je spodbujanje dialoga in razumevanja med različnimi akterji, tudi v najbolj zahtevnih in konfliktnih okoliščinah."

Podtalni gozdni požar na Komarči se je ponovno razvil
25. 08. 2024 19.33Zjutraj so gorski reševalci Gorske reševalne službe Bohinj z dronom pregledali pobočje Komarče in ugotovili, da se je podtalni gozdni požar ponovno razvil. Požar je po besedah namestnika poveljnika Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Stanka Medje trenutno pod nadzorom.

Požar na Komarči pogasili
22. 08. 2024 09.38Bohinjski gasilci in gorski reševalci so ob pomoči helikopterja Slovenske vojske in dveh air tractorjev uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil na nedostopnem terenu na območju Komarče. Zjutraj so teren preverili s termovizijsko kamero, ki je pokazala, da gašenje ni več potrebno, je povedal poveljnik štaba CZ Dušan Pfeifer.

V zraku ponovno air tractorja in helikopter SV, tokrat zagorelo na Komarči
21. 08. 2024 15.22Na Komarči je prišlo do požara v naravi, ki ga zaradi nedostopnega terena gasijo iz zraka. Gasilci naprošajo obiskovalce Bohinjskega jezera, da reševalnim službam omogočijo zajemanje vode za gašenje. Dim naj bi že včeraj opazili naključni pohodniki. Velikost požarišča je približno 100 kvadratnih metrov, gašenje se bo zavleklo v jutranje ure.

Pariz 2024 iz slovenske perspektive
12. 08. 2024 06.00Slovenska olimpijska odprava se iz Pariza sto let po prvem olimpioniku s sončne strani Alp Leonom Štukljem vrača s tremi kolajnami, od teh sta dve zlati. S tem je odprava, v kateri so nekateri presegli pričakovanja, nekateri pa jih vendarle niso dosegli, nadaljevala tradicijo osvajanja kolajn na vseh poletnih igrah od leta 1991.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Slovenski jadralec je na otvoritveni slovesnosti zaprosil svojo drago
26. 07. 2024 21.50"Žan Luka Zelko je na barki zaprosil svojo drago, naj ljubezen traja," so o prekrasnem dogodku tik pred olimpijskimi igrami na svojem družbenem omrežju zapisali pri Olimpijskem komiteju Slovenije. Na ladjici na Seni na poti na otvoritev iger v Parizu je namreč jadralec Žan Luka Zelko za roko zaprosil atletinjo Anito Horvat.

Slovenski posadki v Severni Makedoniji iz ognjenega obroča rešili sedem ljudi
20. 07. 2024 17.32Zadnje štiri dni sta posadki Policije in Slovenske vojske s helikopterji pomagali pri obvladovanju obsežnih požarov v Severni Makedoniji. Posadki sta v Severni Makedoniji s helikopterjema opravljali naloge gašenja, evakuacije ljudi z ogroženih območij in dostave vode prebivalcem. Svoje znanje in pogum so še posebej dokazali v zahtevni evakuaciji skupine ljudi, ki jih je obkrožil ogenj. "Že na pogled so bili omamljeni od dima in kakor smo bili pozneje seznanjeni, so bili vsi hospitalizirani," je pojasnil major Primož Pintar.

Air tractorja sta požarišče zalila s skoraj 170.000 litri vode
19. 07. 2024 20.07"Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče," tako na vprašanje, kako jim je uspelo preprečiti ponovitev katastrofe iz leta 2022, odgovarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Ob tokratnem požaru je bilo jasno videti, kako poučna je bila predlanska ognjena stihija, pravijo. Odzvali so se hitreje, gasilci, ki so na Kras prišli iz domala vse države, so bili izjemno dobro organizirani. Ključna pa je bila pomoč iz zraka.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna
19. 07. 2024 06.18Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno
18. 07. 2024 10.20Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?
18. 07. 2024 13.27Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'
13. 07. 2024 07.00Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Prvi tak posel: Črna gora nabavila šest slovenskih brezpilotnikov belin-V
02. 07. 2024 19.32Obrambna ministra Slovenije in Črne gore Marjan Šarec in Dragan Krapović sta na vojaškem letališču Knjaz Danilo v Golubovcih opravila uradno primopredajo šestih brezpilotnih letal belin-V, slovenskega proizvajalca C-Astral iz Ajdovščine, in sistema protiletalske obrambe BANS.