dan ekološkega dolga

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati

05. 08. 2023 14.04

Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

'Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju'

01. 08. 2023 14.38

Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju, je v okviru posebnega dogodka pred dnevom svetovnega dneva ekološkega dolga, ki je letos 2. avgusta, izpostavil pristojni minister Bojan Kumer. K bolj ambicioznim politikam za prilagajanje na podnebne spremembe pa je pozvala predsednica države Nataša Pirc Musar.

'Zelo hitro bomo morali spremeniti način življenja. To ni grožnja, ampak izziv'

26. 04. 2023 06.07

Vsako leto v tem času, okoli dneva Zemlje, se človeštvo sprašuje, v kakšnem stanju je naš planet, koliko škode smo mu naredili s svojo dejavnostjo in posledično, kakšna prihodnost nas čaka. Tudi letos novice niso dobre, Slovenija je denimo že dosegla t. i. dan ekološkega dolga, dan, do katerega smo porabili vse naravne vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto

28. 07. 2022 07.16

Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Dan ekološkega dolga: Izkoristimo ekološko moč, oblikujmo lastno prihodnost

27. 07. 2022 08.43

Na podlagi nacionalnih izračunov o odtisu in biokapaciteti, ki jih je opravila organizacija Global Footprint Network, dan ekološkega dolga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, in sicer 28. julija. Ekvadorski minister za okolje Gustavo Manrique ob tem poziva h globalnemu ukrepanju. "Izkoristimo svojo ekološko moč za oblikovanje lastne prihodnosti," je dejal. Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc ob tem izpostavlja, da letošnji svetovni dan ekološkega dolga zaznamujejo tudi številni gozdni požari ter da je gozd z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Dan okoljskega dolga letos skoraj mesec dni prej kot lani

29. 07. 2021 16.29

Učinek pandemije koronavirusa na naš planet ni trajal prav dolgo, če se je lani dan okoljskega dolga premaknil za dobre tri tedne naprej v primerjavi z letom 2019, je letos prišel skorajda mesec dni prej.

Dan slovenskega ekološkega dolga vse bližje dnevu Zemlje

22. 04. 2021 08.07

Dan Zemlje je namenjen ozaveščanju o edinstvenosti Zemlje in problematiki njenega izčrpavanja. "To zelo zgovorno nakazuje 30. april, ko bo Slovenija dosegla svoj dan ekološkega dolga. Zato moramo na dan Zemlje še posebej premisliti, kaj lahko izboljšamo v odnosu do našega planeta v praksi," so zapisali na Inštitutu za zdravje in okolje.

Živimo, kot da bi imeli na razpolago 1,6 planeta

22. 08. 2020 07.43

Danes je dan globalnega okoljskega dolga. To pomeni, da je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network s svojo porabo naravnih virov in ekosistemskih storitev preseglo letošnjo obnovitveno sposobnost Zemlje. Tudi v Sloveniji ekološki odtis presega obnovitveno sposobnost Zemlje. Porabimo toliko, kot da bi imeli na razpolago tri Slovenije.

Covid-19 vplival na zamik dneva okoljskega dolga

14. 08. 2020 14.29

Pandemija covida-19 je povzročila, da je močno upadla tudi človeška aktivnost. Letos se je dan okoljskega dolga premaknil za več kot tri tedne naprej v primerjavi z lanskim letom. Na ta dan sicer človeška vrsta v tistem letu porabi vse naravne vire, ki jih Zemlja lahko obnovi – kar vključuje tudi sposobnost naravnih ekosistemov, da absorbirajo emisije ogljika iz gorenja fosilnih goriv.

Zemlja dva dneva prej kot lani vstopila v ekološki dolg

29. 07. 2019 06.50

Danes najbolj zgodaj doslej obeležujemo dan ekološkega dolga. Gre za dan, na katerega je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network izrabilo toliko naravnih virov, kolikor jih je Zemlja sposobna pridelati oziroma obnoviti v enem letu.

Do 29. julija bomo porabili naravne vire, ki jih Zemlja obnovi v enem letu

19. 07. 2019 13.19

Dan ekološkega dolga je tudi letos prišel najbolj zgodaj v zgodovini. Do 29. junija bomo namreč porabili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu, ne da bi ogrozili njihov dolgoročni obstoj. To pomeni, da bomo do konca letošnjega leta "porabili" kar 1,75 Zemlje.

Izračun iz leta 1973: Življenje, kot ga poznamo, se bo končalo leta 2040

19. 08. 2018 14.50

Leta 1973 so znanstveniki v največjem avstralskem računalniškem podjetju izračunali, da bo po letu 2020 šlo samo na slabše in leta 2040 bo zaradi onesnaževanja in uničenja okolja življenje, kot ga poznamo danes, nemogoče. Ne bo elektrike, moderne tehnologije in drugih ugodij. Življenje se bo vrnilo v obdobje 18. in 19. stoletja.

Od 1. avgusta naprej živimo 'na kredit'

30. 07. 2018 13.41

V sredo, 1. avgusta, bomo obeležili dan ekološkega dolga. Gre za dan, na katerega je človeštvo porabilo že vse naravne vire, ki so mu na Zemlji na voljo za tisto leto, in torej od takrat živi 'na kredit'. Ta dan vsako leto nastopi prej, opozarjajo ekologi, Slovenija pa je v ekološki dolg stopila že 12. maja.

Dan ekološkega dolga letos že 2. avgusta: vire porabljamo skoraj dvakrat hitreje, kot se obnavljajo

28. 07. 2017 10.23

Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve. Takrat bomo porabili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu. V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe in sekamo gozdove hitreje, kot lahko znova zrastejo. Lani smo dan ekološkega dolga dosegli 8. avgusta.

Veste, koliko znaša naš ekološki dolg?

18. 08. 2014 12.00

Svetovna poraba obnovljivih naravnih virov in ekosistemskih storitev v letu 2013 je presegla 1,5 zmogljivosti planeta, ob dnevu ekološkega dolga opozarjajo okoljevarstveniki. Slovenske emisije toplogrednih plinov na prebivalca za petkrat presegajo nosilno sposobnost planeta.