daljinsko ogrevanje

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba
07. 03. 2025 13.06Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

Javna dražba: večino elektrike iz Teša za letos kupil nizozemski Vitol
23. 01. 2025 10.34Na javni dražbi za prodajo električne energije, proizvedene v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) v obdobju od 1. februarja do 31. decembra letos, je večino električne energije kupila nizozemska družba Vitol Gas and Power. Dosežena cena se je na dražbi, na kateri sta elektriko kupila še Gen-I in HSE, gibala med 100 in 110 evri na MWh.

Nov režim za Teš, s katerim naj bi rešili njega in premogovnik
01. 01. 2025 14.02Z novim letom se začenja nov režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki bo do konca aprila 2027 po novem izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. Z novo ureditvijo naj bi preprečili stečaj Teša in Premogovnika Velenje ter ohranili delovna mesta do prestrukturiranja te premogovne regije.

Sprejetje zakona o Tešu zaznamovala 'reklama Janševe knjige'
12. 12. 2024 19.46Nenavadno - tako bi lahko povzeli sejo v državnem zboru. Na seji se je namreč vnel spor zaradi knjige Budnica Janeza Janše. SDS-ov poslanec je knjigo kar med sejo kazal kameram, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je po dveh pozivih, naj knjigo umakne in naj ne dela reklame, poslancu izrekla dva opomina in sejo prekinila. Na seji so sicer koalicijski poslanci sprejeli zakon s katerim naj bi vlada TEŠ in Premogovnik Velenje rešila pred stečajem in delovna mesta v Šaleški dolini.

DZ sprejel zakon o nadaljnjem delovanju Teša
12. 12. 2024 14.13DZ je s 50 glasovi za in 14 proti sprejel zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš do konca aprila 2027 izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote. S tem naj bi preprečili stečaj Teša in premogovnika ter ohranili delovna mesta in vir ogrevanja do opredelitve dolgoročnih ukrepov.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša
28. 11. 2024 06.19Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Do konca leta daljinsko ogrevanje v Ljubljani cenejše
05. 11. 2024 10.43"Zaradi ugodnega gibanja cen energentov bomo s tem mesecem do konca leta pocenili ceno toplote za vse odjemalce v Ljubljani za dobrih 12 odstotkov," je na novinarski konferenci ljubljanske občine pojasnil direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. Kot je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, se daljinsko ogreva 48 odstotkov objektov v Ljubljani oziroma 60 tisoč stanovanj. Po novem letu bodo znova ovrednotili zakupe energentov in po potrebi določili nove cene. Janković je ob tem napovedal, da bi sežigalnico v Ljubljani lahko zgradili v naslednjih petih letih, trenutno se jim zdi najbolj primerna lokacija na Barju.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Plin bo, minister pričakuje vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce
27. 09. 2024 16.50Slovenija je glede dobave zemeljskega plina v prihajajoči zimi dobro pripravljena ter kaže na zanesljivo in varno oskrbo. Dejstvo, da z novim letom ne bo več transporta ruskega plina prek Ukrajine v Evropo, na to ne bi smelo vplivati, pravi resorni minister Bojan Kumer. Pričakuje za vsaj 10 odstotkov nižje cene za končne odjemalce.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo
11. 09. 2024 21.41Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

V nemškem Dresdnu se je delno zrušil most
11. 09. 2024 09.36V mestu Dresden na vzhodu Nemčije se je delno zrušil most čez reko Laba. V incidentu ni bil nihče poškodovan, je pa zaradi zrušenja mostu onemogočen promet po reki. Vzrok zrušenja mostu še ni znan.

15 dni za poročilo: kako je določena cena ogrevanja za Šaleško dolino?
16. 04. 2024 20.15Komisija DZ za nadzor javnih financ je velenjsko komunalo in občino pozvala k poročilu o določitvi cene daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, Računskemu sodišču pa predlagala revizijo postopka določitve te cene. Teš in župan trdita, da je podražitev posledica dražjih energentov in emisijskih kuponov, NSi težavo vidi v komunalnem podjetju.

Sončne elektrarne obvezne na objektih s strehami nad 1000 m2
10. 04. 2024 09.32Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije prinaša poenostavitev in pohitritev postopka in omogoča povečanje kapacitet za pridobivanje energije, je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Pojasnil je tudi pravila glede obvezne, mogoče in dopustne postavitve sončnih elektrarn.

Velenjčani županu predali peticijo: zahtevajo odstop vodstva komunale
12. 03. 2024 13.43Ljudska iniciativa Velenje je županu Petru Dermolu predala peticijo za odstop skupščine, nadzornega sveta in direktorja velenjskega komunalnega podjetja. Do zdaj so zbrali skupno 1749 podpisov podpore. V iniciativi menijo, da so imeli vodilni v KPV skupaj z županom dovolj časa za preoblikovanje delovanja podjetja v korist javnosti, a tega niso storili.

Ljudska iniciativa zahteva odstop vodilnih Komunalnega podjetja Velenje
11. 03. 2024 08.57Ljudska iniciativa Velenje bo velenjskemu županu Petru Dermolu izročila peticijo, s katero bo zahtevala odstop direktorja, nadzornega sveta in skupščine Komunalnega podjetja Velenje. Menijo namreč, da so imeli vodilni skupaj z županom dovolj časa za preoblikovanje delovanja podjetja v korist javnosti, a tega niso storili.

Ljudska iniciativa Velenje zahteva znižanje davka na toplotno energijo
26. 02. 2024 15.03Ljudska iniciativa Velenje je predstavila zahteve za znižanje cen toplotne energije in jih izročila državnemu zboru, vladi in okoljskemu ministrstvu. Po besedah predstavnika iniciative Asmirja Bečarevića so Tešu vročili ponovno zahtevo, da ceno toplote zniža na 20 evrov za megavatno uro. V Tešu so medtem znova poudarili, da ceno toplotne energije, ki jo proizvajajo za Šaleško dolino, regulira Agencija za energijo. S cenami za dobavo toplote ne ustvarjajo dobička, ampak krijejo le stroške proizvodnje, so dodali.

Velenjčani na vnovičnem protestu: Ogrevanje ni nobeno razkošje
03. 02. 2024 11.55Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju pripravila vnovični protest zoper visoke cene ogrevanja. Kot je povedal predstavnik iniciative Asmir Bečarević, od države zahtevajo znižanje davka za toploto, saj ogrevanje ni nobeno razkošje. Velenjska občina bo na podlagi januarske porabe toplote prilagodila ukrepe za pomoč občanom.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'
28. 01. 2024 18.01Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Za nekatere se poleti končuje obdobje poceni omrežnin
28. 01. 2024 12.27Omrežninska reforma, ki bo v veljavo stopila prvega julija letos, za odjemalce, ki bolj obremenjujejo omrežje, pomeni konec nizkih položnic. A se bo strošek omrežnine na letni ravni za večino, kot kažejo tudi naši izračuni, nekoliko znižal. Toda tudi to obdobje se bo najkasneje konec leta 2026 končalo, takrat bodo namreč zaradi posodobitve elektro omrežja primorani dvigniti tarife. Medtem se je končalo obdobje, ko so lahko investitorji nameščali sončne elektrarne po sistemu neto meritev. V stroki pričakujejo tudi do 80-odstotni padec zanimanja.

V dveh mesecih z 800 na 2800 evrov: zaradi cene toplote na ustavno sodišče
26. 01. 2024 14.16Medtem ko tudi na Ravnah na Koroškem občane razburjajo zneski za ogrevanje, je osem ravenskih družb oz. podjetnikov vložilo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja. Izpostavljajo neenakopraven položaj v primerjavi s tistimi, za katere je bila z uredbo cena zamejena.

Velenjčani protestirali: 'Položnice bodo ljudi pahnile v revščino'
24. 01. 2024 17.23Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju zaradi visokih cen ogrevanja izvedla protest. Zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. V Termoelektrarni Šoštanj so ob tem napovedali znižanje cene toplotne energije.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Novo leto po novem: davki, trošarine, subvencije
03. 01. 2024 09.10Novo leto prinaša spremembe tudi v naših denarnicah in na računih. Januarska položnica za elektriko bo višja kot decembrska. Večje spremembe prihajajo tudi za podjetja in gospodarstvo. V prestolnici se draži ogrevanje. Na zdravstvenem področju je največja sprememba ukinitev prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja. Postopoma stopa v veljavo zakon o dolgotrajni oskrbi. Za delodajalce bo večje breme bolniške odsotnosti. Nekaj dražja bo tudi mobilnost.

Z novim letom podražitev ogrevanja
27. 12. 2023 12.26Variabilni del cene toplote za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani se bo s 1. januarjem zvišal za 9,75 odstotka oziroma 7,71 evra na 86,78 evra za megavatno uro. Fiksni del bo ostal nespremenjen, so sporočili iz Energetike Ljubljana. Skupni letni strošek za ogrevanje bo za leto 2024 po njihovih navedbah višji za okoli sedem odstotkov.

Energetika Ljubljana znižuje cene plina za gospodinjstva
17. 10. 2023 13.27Energetika Ljubljana bo za okoli 41.000 gospodinjskih odjemalcev do novega leta znižala cene plina za 11 odstotkov. To bo storila zaradi razlike med državno regulirano ceno pri 73 evrih, ki velja do novega leta, in nižjo tržno ceno. "Ceno smo postavili pri 64,97 evra za megavatno uro," je dejal direktor Samo Lozej. Medtem pa se Mariborčanom obetajo višje cene ogrevanja.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Nižjega DDV na energente ne bo, z junijem zato višje položnice
15. 06. 2023 17.54Poslancem SDS namreč ni uspelo najti dovolj političnih somišljenikov, da bi stopnjo DDV znižali z 22 na 9,5 odstotka, kot je to veljalo do konca maja. Opozicijski SDS in Nova Slovenija odločitev obžalujeta in vlado pozivata, naj v času hude draginje začne delati v dobrobit ljudi.

Končuje se obdobje znižanega DDV na energente
31. 05. 2023 06.25Izteka se obdobje, v katerem je davek na dodano vrednost (DDV) na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike znižan z 22 odstotkov na 9,5 odstotka. Gre za enega od protidraginjskih ukrepov, ki so povprečnemu gospodinjskemu odjemalcu zagotovili nekaj sto evrov prihranka.

Položnice bodo od junija višje: vlada ne bo podaljšala znižanja DDV na energente
30. 05. 2023 17.55Elektrika, zemeljski plin, daljinsko ogrevanje, les za kurjavo ... Energenti se bodo spet podražili. In to se bo državljanom poznalo že na junijskih položnicah. Po oceni energetskega strokovnjaka bi se pri elektriki lahko poznalo tudi od pet do 10 evrov v povprečju na mesec. Vlada se je namreč odločila, da ne bo podaljšala ukrepa znižanja DDV na energente. Kot so sporočili z ministrstva za finance, je bil ta sprejet z namenom znižanja visokih cen energentov v času zadnje ogrevalne sezone, ko so bile razmere na trgu energentov še posebej zaostrene. Ukrep, ki velja od 1. septembra lani, se bo tako iztekel v sredo.