cvetnega

Istrski med zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške

08. 07. 2024 16.06

Istrski med je po uredbi Evropske komisije zdaj tudi uradno vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb. S tem je "istrski med" zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške. Tako se med zdaj lahko prideluje le na geografskem območju slovenske in hrvaške Istre.

Padavine zajele večji del države, ponekod močni nalivi

27. 03. 2024 07.56

Dež se je od zahoda razširil nad vso Slovenijo, ponekod se pojavljajo močnejši nalivi. Poleg cvetnega prahu je v zraku tudi veliko saharskega peska, kar pomeni, da bo dež spet umazal avtomobile, še opozarjajo pri Meteoinfo Slovenija. A kljub trenutnemu dežju prve napovedi kažejo, da bodo velikonočni prazniki postregli z visokimi temperaturami.

Suzana sama v sobi s Hrvojem: Fant me ni niti poljubil

17. 07. 2023 22.20

V šovu Ljubezen po domače je bilo znova pestro. Najprej se je odvila skupna zabava kmetov in 'zlatih deklet', kjer so padali tako zaljubljeni kot tudi jezni pogledi. Še več drame se je odvilo na izločanju, kjer so nekatera dekleta zavrnila venec, dve pa sta presenetili z odločitvijo, da bosta odšli na kmetijo drugega kmeta.

Srbska nogometaša sta se s posebnimi majicami poklonila žrtvam pokola

04. 05. 2023 08.31

Srbska nogometaša Stefan Mitrović in Nemanja Maksimović sta se na tekmi španskega prvoligaša Getafeja s posebnimi majicami poklonila žrtvam tragedije, ki se je v sredo zjutraj zgodila v Beogradu, ko je najstnik na osnovni šoli na Vračarju ubil osem otrok in šolskega varnostnika.

Slovenski čebelarji pozvali k prepovedi glifosata

09. 12. 2022 12.23

V Čebelarski zvezi Slovenije so odločevalce pozvali k nasprotovanju ponovnemu podaljšanju dovoljenja za prodajo in rabo herbicida glifosat na območju EU. Sredi meseca se bo izteklo petletno podaljšano dovoljenje za njegovo prodajo v EU, a je pričakovati, da bo Evropska komisija dovoljenje podaljšala še za eno leto.

Obsojenci so lahko tudi čebelarji

01. 11. 2022 14.44

V mirnem zelenem območju na Igu pri Ljubljani ob vznožju majhne vzpetine, na kateri kraljuje nekdanja graščina, v kateri je danes ženski zapor, je ob prvem ovinku več stavb, ki so nekoč služile kot gospodarska poslopja in bivališče za osebje, ki je delalo za gospodo v zgoraj stoječi graščini. A tudi te stavbe so zamenjale lastnika in namembnost.

Nil pred 4500 leti pomagal 'graditi' piramide v Gizi

03. 09. 2022 20.05

Raziskovalci so ugotovili, da so graditelji piramid za prevažanje gradbenega materiala verjetno uporabljali zdaj že presahnjen rokav reke Nil. Ugotovitve kažejo, da so vodne površine in višja gladina reke zdaj že presahnjenega rokava Nila pred približno 4500 leti olajšale gradnjo piramidnega kompleksa v Gizi, je navedeno v študiji.

Fascinantni svet čebel

10. 07. 2022 07.17

Izvrstne opraševalke, nabiralke medu, cvetnega prahu, pridelovalke propolisa in matičnega mlečka. Čebele so veliko več kot le to. So primer popolne demokracije in konsenza, kjer so vloge v družini natančno opredeljene. Vse delajo za dobrobit skupnosti, same ne morejo preživeti.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu

26. 05. 2022 10.49

Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.

To pomlad odkrijte 6 načinov za blaženje alergij z nosnim pršilom Allergodil

19. 05. 2022 15.30

Čeprav morda mislite, da so alergije sodobna težava, to ne drži. Prva zabeležena alergijska reakcija sega v stari Egipt, v obdobje med letoma 3640 in 3300 pred našim štetjem in opisuje reakcijo kralja Menesa na sršenji pik. Tudi danes imajo ljudje, podobno kot nekoč starodavni kralji, z alergijami veliko težav.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti

20. 05. 2022 09.00

Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Rumene zaplate na morju posledica cvetenja iglavcev, ne morja

18. 05. 2022 09.04

V zadnjih dneh so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča dodatno zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. A ne gre za cvetenje morja, pač pa kopenskih rastlin, večinoma iglavcev, kot so bor, smreka in cipresovke.

Kako si lahko pomagamo ob alergiji na cvetni prah?

29. 04. 2022 19.54

Kihanje, izcedek iz nosu, zamašen nos, pekoče oči. Marsikdo se te dni sooča z alergijo na cvetni prah. Letošnja sezona je po obremenjenosti s cvetnim prahom zelo težka, ugotavljajo na merilnih postajah Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Daleč največ cvetnega prahu zaznavajo na merilni postaji v Lendavi. Kako do diagnoze, na katero vrsto cvetnega prahu ste alergični in kako si lahko pomagate?

Pred nami večinoma sončen, a tudi precej hladen in vetroven prazničen konec tedna

15. 04. 2022 07.19

Po nekaj zelo toplih dneh, ponekod se je včeraj prvič letos ogrelo nad 25 stopinj Celzija, je pred nami manjša sprememba vremena. Prvi del petka bo še topel in suh, potem pa nas bo od severa prešla hladna fronta z nekaj padavinami. Po prehodu fronte bo k nam dotekal za okoli deset stopinj hladnejši, a hkrati tudi bolj suh zrak, kar pomeni, da nam bo vreme med podaljšanim koncem tedna kar naklonjeno. Nekoliko moteč dejavnik bo le veter, ki bo stopnjeval občutek svežine.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Obrodili sadovi na Mednarodni vesoljski postaji: Houston, imamo papriko

11. 10. 2021 18.12

Nedavno so štiri pekoče paprike, ki rastejo v naprednem rastlinskem habitatu na Mednarodni vesoljski postaji, obrodile prve sadove. "Že odštevamo! Le še nekaj tednov nas loči od obiranja in uživanja prvih paprik v vesolju!" je v zapisu na družbenih omrežjih naznanila astronavtka Megan McArthur. Dodala je, da so njihove možnosti kuhanja omejene in se vprašala, ali bi bilo bolje zaužiti sveže paprike, ali pa jih speči v pečici.

Začenja se sezona alergenega cvetnega prahu ambrozije

13. 08. 2021 08.50

Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. Še vedno poteka sezona pelina, v nižinah se začenja tudi sezona ambrozije. Pomembno vlogo bodo imele tudi trave in trpotec, vendar bo njihova obremenitev nizka. V zraku bodo večje količine cvetnega prahu kopriv in konopljevk.

'Koktejl' kmetijskih kemikalij ubije več čebel, kot so sprva mislili

05. 08. 2021 06.00

Po podatkih Združenih narodov približno 75 odstotkov svetovnih pridelkov, ki predstavljajo sadje in semena za prehrano ljudi, temelji na opraševalcih, vključno s kakavom, kavo, mandlji in češnjami. Študija pa je zdaj pokazala, da so regulatorji morda podcenjevali nevarnost, ki jo čebelam predstavlja izpostavljenost mešanici kmetijskih kemikalij. Glede na rezultate raziskave ta pesticidni 'koktejl' znatno povečuje smrtnost čebel.

Suša prizadela skoraj vse poljščine in travinje, ključno je namakanje

08. 07. 2021 16.01

Pomanjkanje padavin in visoke temperature že močno vplivajo na kmetijske rastline. Zaradi suše so prizadete skoraj vse poljščine in travinje, ugotavljajo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer škodo zaradi suše okvirno ocenjujejo na 20 do 50 odstotkov. V teh razmerah je ključno namakanje, koristjo tudi drugi tehnološki ukrepi.

Po poplavah v Požegi: 'Kaj takega ne pomnimo, kot bi se na nas vsulo pol gore'

07. 06. 2021 09.10

V nedeljo popoldne je območje Hrvaške, zahodno od Zagreba, zajelo močno deževje, ki je povzročalo številne težave. Poplavilo je kleti, ustavil se je železniški promet, na lokalne ceste pa so se izlivali hudourniki z okoliških hribov, ki so s seboj odnašali manjše drevje in smeti. Tamkajšnji prebivalci pravijo, da takšnih prizorov ne pomnijo.

Nad Cresom ogromen oblak cvetnega prahu, v Požegi hude poplave

06. 06. 2021 15.27

Na Hrvaškem je Zagreb zajela huda nevihta, težave z meteorno vodo pa imajo tudi v Požegi in okoliških krajih. Na otoku Cres pa so zabeležili nenavaden prizor. Močan veter je v zrak dvignil ogromen oblak cvetnega prahu, ki je posledica razcveta oljk, ki so na tem območju zelo gosto posejane.

Tomislav Tomašević: od aktivista do župana hrvaške prestolnice

31. 05. 2021 10.02

Na županski stolček Zagreba se je zavihtel kandidat zeleno-levičarske platforme Zmoremo! Tomislav Tomašević. Hrvaški mediji so se razpisali o njegovi poti 'od aktivista do župana'.

Alpske doline je ponoči pobelil sneg, kaj sledi?

03. 05. 2021 07.00

Po nekaj zelo toplih dneh se je v višje lege vrnila zima. Sneg je pobelil Rateče in Kranjsko Goro, snežilo je tudi v Bohinju. Tako pozno sneženje je v zadnjih 20 letih zelo redek pojav, medtem ko pred letom 2000 ni bilo nič izjemnega. V prihodnjih dneh bo vreme še spremenljivo, vendar najverjetneje brez večje količine padavin, ob koncu tedna pa bo sončno in zelo toplo s temperaturami tudi nad 25 stopinj Celzija.

Cvetni prah povečuje možnost okužbe z novim koronavirusom

09. 03. 2021 16.06

Veliko cvetnega prahu v zraku povečuje možnost okužbe z novim koronavirusom. Stik s cvetnim prahom namreč oslabi protivirusni odziv sluznice dihal, pojasnjujejo znanstveniki. Dokaze za to povezavo jim dajejo podatki iz 31 držav, po katerih se je število okužb ob veliki količini cvetnega prahu v ozračju povečalo.

Zakaj so ob koncu zime in na začetku pomladi temperaturna nihanja tako velika?

26. 02. 2021 07.00

Februar v povprečju velja za najbolj bel mesec v letu, a letos ga bolj kot sneg zaznamujejo temperature. Tako po ohladitvi, ki smo jo imeli pred dvema tednoma, ko so tudi popoldanske temperature marsikje vztrajale globoko pod ničlo, v teh dneh merimo že povsem majske, ponekod celo junijske temperature. Zaradi zelo toplega vremena se je prej kot običajno začela prebujati tudi narava, še več kot cvetnega prahu pa je v teh dneh v zraku puščavskega peska, ki se je k nam razširil iznad največje puščave na svetu Sahare.

Opraševanje z milnimi mehurčki

18. 06. 2020 09.57

Japonski raziskovalci so iznašli nov način za opraševanje rastlin. S pomočjo milnih mehurčkov so namreč uspeli oploditi hruško, uspešnost pa je bila enaka kot pri ročnem opraševanju. Zdaj testirajo uporabo dronov za opraševanje z milnimi mehurčki.

Ponoči nas je dosegel oblak puščavskega peska

14. 05. 2020 06.45

Poleg cvetnega bo v prihodnjih dneh v zraku prisoten tudi puščavski prah, ki se je k nam razširil iznad največje puščave na svetu Sahare. Pojav sicer ni nič neobičajnega, saj nas ob južnih višinskih vetrovih doseže večkrat letno. Oblak puščavskega peska bo nad nami vztrajal do konca tedna, zato bo ozračje kljub občasnim razjasnitvam motno oziroma mrčasto.

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House

05. 05. 2020 00.15

Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar Primus-R 150 iEDITION. »To je daleč več kot zgolj hiša, saj so v okviru koncepta LUMAR ZERO EMISSION LIVING® vključene tehnološke rešitve, ki na celovit način obravnavajo ključne trajnostne vidike gradnje; bivalno ugodje, energijo in vpliv na okolje.«

Preprečimo zastrupitev čebel, ki nam dajejo hrano: 'Vrtičkarji, ne škropite v cvet'

08. 04. 2020 10.31

Čebelarje skrbi, da bi v tem času predvsem zaradi škropljenja v cvet na posevkih oljne ogrščice prišlo do zastrupitev čebel. Kmetovalce in vrtičkarje pozivajo, naj ne škropijo v cvet in naj varujejo čebele in divje opraševalce. Če se temu ne morete izogniti, pa je ob škropljenju v cvet kulture ali bogato cvetoče podrasti nujno obvestiti čebelarje, da lahko še pravočasno zaprejo panje, da se prepreči kronična takojšnja zastrupitev.

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?

07. 04. 2020 11.38

Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''