cvetenje morja

Ulice Novigrada prekrila morska pena, v Alpah povsem zimske razmere

13. 09. 2024 08.38

Občutno spremembo vremena so dočakali tudi na Hrvaškem, v Avstriji in Nemčiji. Dež, veter in visoki valovi so turiste pregnali s hrvaških plaž, na območju Zadra so zabeležili kar 20 vodnih tromb, v Novigradu pa je ulice prekrila morska pena. Na Bavarskem in v Avstriji so medtem dočakali prvi sneg.

'Selfie', vreden zlata, stoletnik v tanku in 'grožnja iz zraka'

10. 08. 2024 20.00

Grožnja terorističnega napada je na Dunaju ustavila koncert priljubljene pevke Taylor Swift. V Združenem kraljestvu, ki se je sicer znašlo v primežu nasilnih izgredov, so se znova pojavili grafiti skrivnostnega uličnega umetnika Banksyja, Hrvaška pa je še vedno v primežu vedno novih požarov. In medtem, ko tisti najboljši v francoski prestolnici še naprej seštevajo odličja, se nekateri naši športniki že vračajo v objem domače in ponosne Slovenije. Slovenije, ki se je minuli teden spominjala tudi najhujše naravne katastrofe, v katero se je zbudila pred letom dni.

Modro morje postalo barve bele kave: Istro spet zajelo sluzenje

08. 08. 2024 16.12

Modrino je v marsikaterem zalivu v okolici Pulja, pa tudi proti severu, izpodrinila rjava barva. Morje je namreč spet "zacvetelo". Pojav sicer ni nevaren, čeprav se lahko v plast sluzi ujame tudi kaj neprijetnega. Več težav pa imajo ribiči, ki se z neprijetnostjo ubadajo prav v času, ko se začenja visoka sezona lova na sardele in sardone.

Žalosten prizor, ki skrbi ekologe: jezero v BiH umazano rjave barve

09. 04. 2024 11.52

Voda v Jablaniškem jezeru, ki se razteza od Konjica do Jablanice, je postala umazano rjave barve, zaradi česar so zaskrbljeni tako domačini kot ekologi. Razlog je prekomerno cvetenje alg, pojav, ki se zadnja leta pogosto pojavlja v spomladanskem obdobju. Povzroča pa ga – kdo drug kot človek.

Na več floridskih plažah morje naplavilo velike količine mrtvih rib

02. 03. 2023 08.30

Prebivalce Floride je na jutranjem sprehodu ob obali presenetila količina mrtvih rib, ki jih je naplavilo morje. Rdeča plima, kot pravijo pojavu, je zaradi cvetenja specifičnih alg v morju škodljivo vplivala na živa bitja v vodi. "Tako velike količine rib na plaži še nismo videli," razlagajo domačini.

Rumene zaplate na morju posledica cvetenja iglavcev, ne morja

18. 05. 2022 09.04

V zadnjih dneh so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča dodatno zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. A ne gre za cvetenje morja, pač pa kopenskih rastlin, večinoma iglavcev, kot so bor, smreka in cipresovke.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik

15. 08. 2020 11.25

Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi

17. 12. 2017 06.30

Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

Na Arktiki rekordno taljenje ledu

14. 12. 2016 11.41

Arktika v zadnjih letih doživlja temperaturne rekorde, ki povzročajo obsežno taljenje ledu in pozno zamrzovanje, ugotavljajo znanstveniki. Arktično območje se segreva dvakrat hitreje kot ostala območja na Zemlji, ki bodo sicer prav tako zabeležila najtoplejše leto v zgodovini.

Večina ima zaradi strupene alge respiratorne težave

20. 08. 2015 11.06

Znanstveniki hrvaškega centra za raziskave morja so prejeli okoli sto prijav zaradi težav, ki jih je povzročila strupena alga. Večina prijaviteljev opisuje respiratorne težave. Sicer pa strokovnjaki mirijo, saj se približuje konec cvetenja omenjene alge.

FOTO: Slovenci zaradi strupenih alg ne bomo obešali rdečih zastav, v Istri budno spremljajo koncentracije

19. 08. 2015 12.51

Po pojavu strupenih mikroalg na plažah hrvaške Istre, tudi slovenski strokovnjaki spremljajo dogajanje v Jadranskem morju, a rdečih zastav ne bomo obešali, pravijo. Biologinjo Morske biološke postaje v Piranu smo povprašali o izvoru, preteklem pojavljanju in učinkih teh alg na človeka.

Vročina pritisne že zjutraj: v Portorožu ob 9. uri namerili kar 26 stopinj

05. 06. 2015 10.55

V Portorožu so že ob devetih zjutraj namerili 26 stopinj Celzija. Vročina ne bo popustila vse do sredine drugega tedna, zato upoštevajte napotke, ki jih je izdal NIJZ. Pijte dovolj vode, fizično aktivnost omejite na jutranje in večerne ure in ne pozabite na zaščito pred soncem. Nikoli ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu!

Vam je vroče? Zakaj se ne bi ohladili v morju, ki ima prijetnih 23 stopinj

04. 06. 2015 11.07

Temperature so ravno pravšnje za skok v morje, ki ima že prijetnih 23 stopinj Celzija, v soboto pa naj bi se ogrelo celo na 25 stopinj Celzija. Bolj pogumni se lahko ohladite tudi v Blejskem jezeru, ki ima osvežilnih 20 stopinj Celzija.

Naše morje cveti, pristojni budno spremljajo širjenje sluzi

14. 08. 2014 20.03

V severnem Jadranu se je razbohotila sluz. Čeprav gre za čisto naraven pojav, ki občasno moti le kopalce in ribiče, je ob pretiranih količinah smrtonosna za živež na morskem dnu, kjer lahko potroši ves kisik. Zaenkrat bojazni pred tem ni, a pristojni ostajajo pozorni.

Toksična rdeča plima ogroža obalo Floride

13. 08. 2014 09.36

Ogromen pas tako imenovane rdeče plime se približuje obali Floride. Gre za cvetenje enoceličnih alg ali bičkarjev, ki s svojim delovanjem v okolje sproščajo toksične snovi. Poročajo o poginu rib, rakovic in hobotnic. Če se bo pas približal obali, bo ogroženo tudi zdravje ljudi.

Bodo klapavice neužitne?

20. 06. 2013 10.54

V slovenskem morju se množijo toksini, ki se lahko kopičijo v školjkah. Pri ljudeh, ki jih uživajo, se lahko pojavita driska in bruhanje. Vendar pristojni do zdaj v gojenih klapavicah niso zaznali povišanih koncentracij strupov.

V slovenskem morju cveti morska iskrnica

03. 05. 2012 15.44

Morje ob slovenski obali cveti. Vzrok je morska iskrnica. Pojav je za ta letni čas običajen, cvetenje pa za človeka ni nevarno. Ker morska iskrnica vsebuje barvilo, ob množičnem pojavljanju povzroči obarvanje morja.

Piranski zaliv cveti

21. 05. 2009 12.37

Analize vzorcev morja, ki so jih v Piranskem zalivu vzeli tako slovenski kot hrvaški raziskovalci, so dale enake ugotovitve. Na gladini vode so se pojavile močno namnožene morske iskrnice.

Ne jejte jadranskih rib!

23. 04. 2009 13.11

Hrvaška zaradi cvetenja škodljivih mikroalg opozarja na tvegano uživanje rib, školjk, morskih polžev in drugih morskih organizmov z Jadrana. Nevarnih snovi ni mogoče uničiti niti s kuhanjem.

Lepo vreme prinaša sluz

17. 07. 2004 00.00

Morski biologi trdijo, da bodo lepe vremenske razmere s sabo prinesle tudi slabo plat – sluzenje morja.

Bo led z Arktike izginil že do konca stoletja?

03. 12. 2002 00.00

Večni morski led na Arktiki se topi hitreje, kot so mislili doslej. Količina ledu se manjša s stopnjo devetih odstotkov v desetletju. Kot kaže študija ameriške vesoljske agencije Nasa, bo led najverjetneje izginil do konca stoletja.

Hrvati preganjajo piranske ribiče

12. 05. 2002 00.00

Po skoraj dveh letih zatišja je za piranske ribiče spet nastopila "vroča pomlad". Hrvaški pomorski policisti jih preganjajo iz piranskega zaliva in jim pogosto ne dovolijo niti preplutja do mednarodnih voda na odprtem morju.

Čiščenje morja

11. 07. 2002 00.00

Na območju Izole so s pomočjo posebnega ekološkega plovila začeli s čiščenjem sicer nenevarne sluzi kremenčastih alg.

Slovenska obala cveti

10. 07. 2002 00.00

Na slovenskem primorju se je pred dnevi pojavilo močno onesnaženje morja. Rastlinski plankton tvori sluzasto snov, podobno sladkorju, ki jo veter nosi proti obali.

Aurelio Juri posreduje za ribiče

12. 07. 2001 00.00

Poslanec Aurelio Juri je na ministra za kmetijstvo Francija Buta naslovil poslansko vprašanje, v katerem ministra sprašuje, zakaj kmetijsko ministrstvo še ni izpolnilo zakonske obveze in ribičem, ki jim je lani cvetenje morja onemogočilo normalen izlov in s tem prizadejalo veliko škodo, še ni izplačalo odškodnine.

Denar za preučevanje cvetenja morja

27. 08. 2000 00.00

Tudi letošnje ponovno cvetenje morja je pokazalo, da je celotna razsežnost pojava sluzi v morju, zlasti podpovršinske faze, ter kopičenje sluzi v globljih slojih kot tudi ocena njegove prostorske razsežnosti, še vedno velika neznanka. Zato so na štirih ministrstvih - za znanost in tehnologijo, okolje in prostor, kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter obrambo (na Upravi RS za zaščito in reševanje) - objavili javni razpis raziskovalnih projektov za podporo ciljem nacionalnega pomena na področju gospodarjenja z vodami. V okviru raziskovalnega programa Vode z omenjenim razpisom pa se bo(do) izbrana raziskovalna organizacija ukvarjala predvsem z raziskovanjem sluzi v morju in možnih ukrepih za olajšanje posledic. Zaradi vrste neznank pri nastajanju tega pojava v Jadranskem morju doslej niso bila možna nikakršna predvidevanja o nastanku, razvoju in prenehanju tega pojava. Zaradi vrste neposrednih in posrednih vplivov na turistično gospodarstvo, na ribištvo in marikulturo pa so omenjeni vladni resorji kot osnovni cilj projekta zastavili predvsem izdelavo metodologije za ocenjevanje količine sluzi v podpovršinskih in globljih slojih z oceno prostorske razsežnosti tega pojava, izdelavo predloga ukrepov za olajšanje posledic ter vključitev izsledkov v okoljsko poročilo. Okvirna vrednost sredstev, ki jih za izvedbo programa namenjajo omenjena ministrstva, je 12 milijonov tolarjev.

Konec cvetenja?

16. 06. 2000 20.25

Tako imenovano cvetenje, oziroma bolj pravilno sluzenje morja, je morda, če gre verjeti redkim opazovalcem podvodnega dogajanja, v preteklih dveh dneh doseglo vrhunec. Čeprav je burja v zadnjih 24-ih urah dodobra počistila vidno površino in navdala z upanjem vse, ki na Obali živijo od turizma in gostinstva, pa vodstva treh obmorskih občin od države zahtevajo intervencijo, kot da bi šlo za naravno katastrofo.