cvar

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek
25. 03. 2025 15.13Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče
19. 03. 2025 15.44Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

Brezplačna strežba vode iz pipe: vlada določilo umaknila
13. 03. 2025 07.34Osnutek novega zakona o gostinstvu, ki ga je sprejela vlada, je predvideval tudi brezplačno pitno vodo za goste lokalov in zdravilišč iz javnega vodovodnega omrežja. Gostinci so temu nasprotovali, saj menijo, da bi morala biti gostincem tudi v prihodnje prepuščena odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne. Vlada je popustila in določilo iz predloga zakona umaknila.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'
25. 02. 2025 15.38Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Na davek na nepremičnine prispelo več kot 300 pripomb. Bodo uslišane?
24. 01. 2025 20.52Bo finančno ministrstvo uslišalo številne kritike in spremenilo svoja izhodišča za obdavčitev premoženja? Ministrstvo do sobote zbira predloge in komentarje za ukrepe, ki so v javni razpravi. Vlada pravi, da želi s spremembami razbremeniti obdavčitev dela in podpreti stanovanjsko politiko, na drugi strani pa predstavniki delodajalcev menijo, da izhodišča v takšni obliki nimajo prihodnosti.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine
17. 01. 2025 19.22Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije
16. 01. 2025 11.00Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

Dan do izteka roka agencija za energijo neomajna, pa tudi nesklepčna
07. 01. 2025 12.25Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen. Na ministrstvu medtem zavračajo očitke o vmešavanju v delo Agencije za energijo.

OZS pričakuje krizne ukrepe
07. 01. 2025 16.42Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona
17. 12. 2024 15.26Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?
09. 12. 2024 19.52Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe
02. 12. 2024 17.52Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora
26. 11. 2024 13.54Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Bomo zaradi omrežnine izdelke kupovali dražje?
15. 11. 2024 20.24Potem ko je vlada vendarle predstavila načrt, kako namerava ublažiti dvig položnic za elektriko za gospodinjstva, pa še naprej ostaja neznanka, kako bi lahko pomagali gospodarstvu. Kaj torej od vlade, ki do konca leta obljublja interventni zakon, pričakujejo gospodarstveniki? "Ne potrebujemo novih zakonov, Agencija naj nemudoma umakne za gospodarstvo škodljiv obračunski sistem," pozivajo v združenjih. Precej bolj kritični do pristopa vlade, ki da je obrnila ploščo, so v opoziciji, kjer opozarjajo, da bomo tudi za ukrepe, ki jih je za pomoč gospodinjstvom sprejela oblast, na koncu račune poravnali davkoplačevalci.

Pravica do odklopa: tik pred uveljavitvijo pomisleki na strani delodajalcev
14. 11. 2024 16.30S soboto bo po enoletnem prehodnem obdobju v veljavi pravica do odklopa, delodajalci morajo do tedaj sprejeti ustrezne ukrepe. Namen pravice je, da se družbeno znova dogovorimo, da imamo po določeni uri čas zase, za družino in prijatelje, je ob tej priložnosti dejal resorni minister Luka Mesec. Na obrtni zbornici pa trdijo, da je to le še eno birokratsko breme za delodajalce.

Čakanje na delo, moratorij na posojila: kako rešiti več tisoč delovnih mest?
12. 11. 2024 06.00Bo zaradi 'kihanja' Nemčije Slovenija res staknila le gripo, ne pa tudi pljučnice? Tako je namreč prepričan gospodarski minister Matjaž Han, ki se je srečal z novo veleposlanico naše najpomembnejše gospodarske partnerice. Beseda je tekla tudi o vse hujši krizi v avtomobilski industriji, po Volkswagnu in Audiju namreč ukinitev na tisoče delovnih mest načrtuje še Nissan. Posledice pa že krepko čutijo tudi slovenska podjetja, povezana s to industrijo. Zaradi upada naročil jih o odpuščanjih, ki so sicer že pretresla zaposlene Mahleja, Boxmarka in Magne, razmišlja skoraj 70 odstotkov. Časa za oklevanje ni več, svarijo v obrtno-podjetniški zbornici, zato so na vlado naslovili ukrepe za ohranitev delovnih mest.

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce
02. 11. 2024 19.51Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

Han: Slovenskemu gospodarstvu gre trenutno relativno dobro
19. 09. 2024 12.56Na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu Mos v Celju so pripravili mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia, na katerem sodeluje 100 podjetnikov iz 13 držav. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je v pismu zbranim med drugim ocenil, da gre slovenskemu gospodarstvu trenutno relativno dobro.

Davčna reforma: Je razbremenitev dela v tem mandatu še realna?
19. 09. 2024 06.12Zaradi vladnega predloga davčnih sprememb je dokončno počilo med predstavniki gospodarstva in finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem. Po tem, ko je po predstavitvi predloga davčne reforme minister Boštjančič kritike davčnih sprememb iz podjetniških vrst označil za politikantsko vpitje, so zdaj iz gospodarskih organizacij sporočili, da izstopajo iz ministrovega strateškega sveta za davke, da davčnim spremembam nasprotujejo ter da ne bodo sodelovali pri pripravi naslednjega paketa davčnih sprememb.

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'
11. 09. 2024 06.00Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'
29. 08. 2024 06.00Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Štrukelj: Od dogovora bo odvisna tudi usoda vlade
19. 08. 2024 19.52Bo vlada uspela prepričati sindikate in vendarle izpeljati obljubljeno prenovo plačnega sistema? Od tega bo, je prepričan sindikalni pogajalec Branimir Štrukelj, odvisna prihodnost vlade Roberta Goloba. Že sklenjeni sporazum sicer navdaja z optimizmom, a časa za uskladitev vseh podrobnosti in dokončno sklenitev dogovora ni več veliko. Ob tem bo morala vlada potešiti še apetite gospodarstvenikov, ki pravijo, da že predolgo čakajo na rešitve davčne zakonodaje, že septembra bodo ugriznili v še eno kislo jabolko, ko bodo v novi, predvidoma polletni seriji pogajanj skušali najti skupne rešitve še za prenovo pokojninskega sistema.

V kina se še četrtič vračajo Gru in njegovi Minioni
04. 08. 2024 20.40Na velika platna je prišlo novo poglavje animirane akcijske komedije Jaz, baraba 4. Družina super zlobneža Gruja se sooči s selitvijo in novo identiteto zaradi novega sovražnika, pomagali pa jim bodo super elitni agentje Minioni. Premiera je v kino privabila mnoge znane slovence in igralce, ki so risanko sinhronizirali.

Člani ESS pri izhodiščih za pokojninsko reformo na nasprotnih bregovih
12. 07. 2024 12.55Člani ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so znova sedli za skupno mizo. Med glavnimi temami je obravnava izhodišč za pokojninsko reformo. Medtem ko delodajalci opozarjajo, da je treba začeti razmišljati o zniževanju njihovih prispevnih stopenj in daljšanju delovne dobe zaposlenih, sindikalna stran poudarja ravno nasprotno.

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov
28. 06. 2024 18.47Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

Siddharta: Pesem Satelita je zgodba dveh osamljenih duš
28. 06. 2024 18.42Po tem, ko so marca izdali svoj deseti studijski album z naslovom X, zdaj člani skupine Siddharta postopoma predstavljajo pesmi, zbrane na njem. Tik pred poletjem je tako na vrsto prišla pesem, ki nosi naslov Satelita, videospot zanjo pa prikazuje upodobitev besedila in emocij nove pesmi.

Ker ni gradbenih dovoljenj, se hiše ne gradijo, podjetja pa odpuščajo
18. 06. 2024 16.52Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije opozarja, da ima stavka na upravnih enotah resne posledice za gospodarstvo. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj so ogrožena delovna mesta, poudarjajo, saj nekatera podjetja že odpuščajo.

'Pričakovali smo razbremenitev plač'
18. 06. 2024 16.26Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je obravnaval paket predlaganih davčnih sprememb, ki ga je ministrstvo za finance nedavno poslalo v javno obravnavo. Predlagane spremembe se med drugim nanašajo na dohodnino, davek od dohodkov pravnih oseb, davek na dodano vrednost in trošarine. Obrtniki in podjetniki odkrito priznavajo, da so od države pričakovali, da bo prisluhnila gospodarstvu in znižala visoko obremenitev plač.