csd ljubljana

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke
03. 04. 2025 15.38Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev
24. 03. 2025 09.57Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

Čeprav je brez nog, zaman prosi za osebno asistenco
20. 03. 2025 19.01Kako je mogoče, da človeku brez obeh nog po mnenju sistema ne pripada osebna asistenca? Branko Štelcer si nikakor ne želi življenja v postelji in potrebuje pomoč. A je ne dobi. Jasne obrazložitve, zakaj, pa prosilci ne dobijo. Niti je ne dobijo centri za socialno delo, ki na osnovi mnenja komisije Inštituta za socialno varstvo izdajajo odločbe. Zato je njihova usoda tako rekoč brez obrazložitev zapečatena. In ministrstvo Luke Mesca za to ve. In zdaj?

Kako so naši novinarji reševali 'izziv revščine'?
22. 02. 2025 15.58Kaj bi vi storili, če bi se vam začeli nabirati neplačani računi? Če bi morali otroku razložiti, da ne bo mogel več obiskovati glasbene šole ali karateja? Na Zvezi Anite Ogulin so, da bi se lažje postavili v čevlje nekoga, ki se je znašel v stiski, pripravili "izziv revščine". V njem so se preizkusili tudi naši novinarji in kmalu ugotovili, da je naloga vse prej kot lahka.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?
14. 01. 2025 18.48S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Poslušati brez obsojanja - najpomembnejša oblika pomoči
29. 12. 2024 20.56V dnevih, ko zaključujemo še eno poglavje ter se pripravljamo na nove izzive, se ne moremo izogniti premišljanju o vsem, kar se je zgodilo v letu 2024 ter kako daleč smo prišli v sedmih letih delovanja Verige dobrih ljudi. Tudi letošnje leto je bilo polno novih težkih zgodb, a zaradi tega še toliko lepših zmag družin. Več kot polovica družin si je povsem opomogla, preostale pa pogumno stopajo proti svojemu cilju, kjer naša pomoč ne bo več potrebna.

Slovenska karitas že 20 leto začenja dobrodelno akcijo ZAupanje, pomoč gospodinjstvom v večjih stiskah
24. 12. 2024 13.23Spoštovani, Slovenska karitas, v sklopu pomoči družinam in posameznikom v Sloveniji, letos v prazničnem decembru že 20. leto vabi k dobrodelni akciji ZAupanje. Zbrana sredstva so namenjena pomoči gospodinjstvom ob večjih stiskah.

Kako naprej, ko kariero preseka težka diagnoza?
12. 11. 2024 00.15Za multiplo sklerozo pri nas letno zboli približno 80 ljudi, največ bolnikov pa je diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela ali zgodnjega razvoja kariere. Zaskrbljujoče je, da po 10 letih od diagnoze aktivno dela le še vsak četrti diagnosticirani, čeprav je bolezen ob primernem zdravljenju mogoče dobro nadzorovati.

'Komitenti N banke naj na pristojni CSD čim prej sporočijo spremenjen TRR'
26. 06. 2024 08.17Ministrstvo za delo je komitente nekdanje N banke pozvalo, naj na pristojni center za socialno delo čim prej sporočijo spremenjen transakcijski račun. NLB bo namreč nakazila na stare račune avtomatsko preusmerila na nove le še do 30. junija.

Incident na osnovni šoli: učenec s seboj prinesel oster predmet
13. 02. 2024 15.32Na eni izmed osnovnih šol na Primorskem se je zgodil incident. Eden od učencev naj bi v šolo prinesel oster predmet. O dogodku sta bila obveščena center za socialno delo in Policija, na šoli pa je odslej prisoten tudi varnostnik.

'Večkrat smo fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti'
31. 12. 2023 09.572023 nam je najprej postreglo z draginjo, nato pa so udarile še poplave. Na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje so tako v preteklem letu pošteno zavihali rokave. Pomagali so okoli 650 družinam, ki so se znašle v stiskah, opravili okoli 530 obiskov na terenu, od tega jih je bilo kar 400 povezanih s poplavami. Nudili so tudi 2300 ur psihosocialne pomoči, brezplačno pravno pomoč pa v 614 primerih. "Večkrat smo bili fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti," so med drugim povedale naše sogovornice.

Štirje meseci po poplavah: 'Življenje za vse teče dalje, za nas žal ne'
26. 12. 2023 16.28"Z lahkoto lahko trdim, da smo pred poplavami živeli popolno družinsko življenje, v pičlih 10 minutah pa smo se znašli na dnu, postali brezdomci," o svoji izkušnji po avgustovskih poplavah pravi naša sogovornica. Štiri mesece kasneje še vedno čakajo na pomoč države, so pa neizmerno hvaležni za pomoč ljudi. Nekoliko so že uspeli obnoviti svoj dom, a se bodo tja, če bo vse po sreči, lahko vrnili šele poleti. "Dolgo pot smo že prehodili, a še daljša nas šele čaka," pravi.

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso
09. 12. 2023 15.00"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

MDDSZ z akcijo proti nasilju nad ženskami in v družini
07. 12. 2023 00.15Po ocenah strokovnjakov je nasilje nad ženskami in v družini v porastu, uradne statistike prijav nasilja na policiji pa ostajajo približno enake. Kljub temu da je nasilja vse več, to ostaja neprijavljeno. Žrtve je strah posledic, sram pred okolico ali pa preprosto ne zaupajo institucijam, ki naj bi jih po prijavi zaščitile in jim pomagale.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'
25. 11. 2023 07.00Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Pogrebi za elito
12. 11. 2023 10.23Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

2741 družin in posameznikov prejelo solidarnostno pomoč
04. 10. 2023 12.3018.057.953,08 evra je skupni znesek, ki ga bo tekom dneva prejelo 2741 družin in posameznikov za odpravo posledic poplav. Naslednje izplačilo solidarnostne pomoči bo 20. oktobra 2023. Štiričlanska družina bo prejela največ dobrih 11 tisočakov.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Šestletnik, pozitiven na kokain: znane ugotovitve inšpekcijskega nadzora CSD
07. 08. 2023 15.20Inšpekcijski nadzor ravnanj CSD Južna Primorska v primeru šestletnika je pokazal, da CSD v obdobju, ko naj bi bil otrok pozitiven na testu prisotnosti nedovoljenih psihoaktivnih substanc, ni razpolagal s podatki oziroma navedbami, na podlagi katerih bi moral nemudoma začeti postopke ugotavljanja morebitne ogroženosti otroka. Mati je sicer v preteklosti opozorila na to, da oče uživa prepovedane substance, a od leta 2020 dalje tega CSD-ju ni več prijavljala.

Oče šestletnika v priporu. Mesec: V primeru kršitev bodo vpleteni odgovarjali
21. 07. 2023 09.30Oče šestletnega dečka, ki je osumljen omogočanja uživanja prepovedanih drog ter zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, je bil pred preiskovalnega sodnika priveden 13. julija, ta pa je zanj odredil pripor. Trenutno je moški še vedno v priporu, poteka preiskava. Inšpektorat za delo medtem izvaja inšpekcijski nadzor CSD-ja. Iz CSD Južna Primorska odgovarjajo, da so z mnenjem sodišču podprli predlog mame za zaščito otroka, a da do maja niso prejeli nobenih informacij, ki bi zahtevale ukrepanje s strani CSD-ja. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je dogodek označil za "nesprejemljiv za slovensko družbo", napovedal pa je tudi ostre ukrepe v primeru zaznanih nepravilnosti.

Težke zgodbe: oče z nožem napadel strica, sedemletnik stekel iz stanovanja
21. 05. 2023 15.01Skoraj ni pogovora, v katerem vsaj ena beseda ne bi nanesla na tragedije zadnjega obdobja. Pa naj gre za pogovore med odraslimi ali med otroki. Hkrati pa se ob tem ne moremo izogniti pogovorom o medsebojnih odnosih, ki jih tako močno in množično zaznamujejo nestrpnost, nespoštovanje, izključenost in nasilje vseh vrst. Našteto je zaobjelo vse aspekte družbe in skupnosti, ki so tvorjene znotraj nje – od primarne celice do sestavljenih. Posledice pa najbolj čutijo naši najšibkejši členi – otroci.

Sodišče odvzete otroke v odmevnem primeru dodelilo nazaj materi
16. 05. 2023 21.40V odmevnem primeru odvzema treh otrok je sodišče zdaj odločilo, da te dodeli nazaj materi, je poročala Televizija Slovenija. Otroci so se k njej že vrnili. Takšno spremembo prvotne odločitve so sodišču predlagali strokovni delavci na pristojnem Centru za socialno delo.

Združljivost štipendij: koalicija temu naklonjena, vlaga svoj predlog zakona
09. 05. 2023 12.36Po trenutnem zakonu o štipendiranju vsi dijaki in študentje, ki so zaradi šibkega socialnega položaja upravičeni do državne štipendije, ne morejo hkrati prejemati še Zoisove štipendije za nadarjene, pa čeprav bi bili na osnovi uspeha in posebnih dosežkov do nje upravičeni. Eni se morajo odpovedati, kar je po mnenju poslancev SDS diskriminatorno, zato so v DZ vložili predlog novele zakona, ki to področje ureja. Koalicija pa je tik pred zdajci vložila svoj predlog, ki ukinja nezdružljivost, za razliko od opozicijske SDS pa ne vsebuje predloga za dvig štipendije za deficitarne poklice.

'Otrok končno lahko spi na postelji, prvič v življenju ima pisalno mizo'
27. 04. 2023 15.37V Verigi dobrih ljudi strokovnjaki pomagajo družinam, ki so se znašle v stiski. S pomanjkanjem se spoprijema tudi vse več delovnih ljudi, ki s svojo plačo žal ne morejo kupiti niti najosnovnejših stvari. Med njimi je bila tudi petčlanska družina, ki je nujno potrebovala sredstva za čiščenje plesni, sredstva za pleskanje stanovanja in novo pohištvo (postelje, omare, jogiji). Z vašo pomočjo se je nabralo dovolj denarja, da so lahko skromno stanovanje naredili bolj bivalno.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'
17. 03. 2023 08.51Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

V odmevnem primeru odvzetih otrok CSD sodišču predlaga dodelitev otrok materi
14. 03. 2023 10.29V odmevnem primeru odvzema treh otrok materi v mučnem postopku, ki so ga mediji razkrili pred leti, se je zgodil preobrat. Strokovni delavci na centru za socialno delo so namreč ocenili, da bi moralo sodišče otroke predodeliti materi. Na sodišču so potrdili, da so prejeli predlog za začasno odredbo.