covidni dodatki

Kaj se dogaja z napovedano plačno reformo?

16. 03. 2023 20.22

Vlada je za 15. marec, torej sredo, sindikatom javnega sektorja obljubila osnutek zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki naj bi bil izhodišče za pogajanja o novem plačnem sistemu. Toda sindikati osnutka še niso dobili. So pa izhodišča za nov sistem plač v javnem sektorju obravnavali ministri, ki pa so s pojasnili zelo skopi. A neuradno smo uspeli izvedeti nekaj detajlov. Izhodišče za pogajanja naj bi bilo neuradno pet stebrov.

Med najnižjimi plačami 682 evrov bruto, medicinskim sestram okoli tisoč evrov bruto

20. 02. 2023 09.58

Nezadovoljne s plačami so tudi medicinske sestre, ki se bodo v sredo, v znak protesta, zbrale pred vlado. Ne izključujejo pa niti stavke. Zbrali smo podatke, koliko zaslužijo najslabše plačani zdravniki in medicinske sestre v treh največjih slovenskih bolnišnicah. V UKC Maribor je bila decembra lani najnižja bruto plača 682 evrov, dobila jo je srednja medicinska sestra v negovalni enoti, pripravnica. Še sedem jih je prejelo bruto plačo pod tisoč evrov. Najnižje plače srednjih medicinskih sester se v celjski bolnišnici začnejo pri 1025 evrov bruto, 35 sester dobi manj kot 1500 evrov. V UKC Ljubljana so, glede na plačni razred, najnižje osnovne bruto plače srednjih medicinskih sester pod tisoč evri, najslabše plačana diplomirana medicinska sestra pa je prejela 1238 evrov bruto.

ŠOS delodajalce poziva k izplačilu covidnih dodatkov študentom in dijakom

03. 02. 2023 12.55

Študentska organizacija Slovenija poziva delodajalce, naj študentom in dijakom, ki so v času epidemije covida-19 opravljali delo pri oskrbi covidnih bolnikov, izplačajo dodatke za izpostavljenost. Kot opozarjajo, namreč številni delodajalci še vedno zavračajo izplačilo dodatkov, čeprav se ti izplačujejo iz proračuna.

Javni sektor: vse več zaposlenih, masa sredstev za plače nad pet milijard evrov

25. 01. 2023 08.39

Število zaposlenih v javnem sektorju se skozi leta povečuje, prav tako sredstva za plače v javnem sektorju. V prvi polovici lanskega leta je bilo v Sloveniji 188.814 javnih uslužbencev, kar je 21.000 več kot leta 2015. Leta 2021 je zaradi višanja povprečne plače in naraščanja zaposlenih masa sredstev za plače presegla pet milijard evrov.

Najvišja letna plača zdravnika v UKC Ljubljana je bila 181 tisoč evrov

16. 01. 2023 07.29

Po mesecu in pol so nam iz UKC Ljubljana vendarle poslali podatke o 50 najvišjih bruto plačah v letu 2021. Najvišja celoletna plača zdravnika je znašala dobrih 181 tisoč evrov, najvišji covidni dodatek za tisto leto pa 44.176 evrov. Prejel ga je zdravnik, ki je imel v ljubljanskem kliničnem centru drugo najvišjo letno plačo, in sicer nekaj več kot 175 tisoč evrov. Tretja najvišja plača je bila za dobrih pet tisočakov nižja, drugi najvišji covidni dodatek pa je znašal skoraj 38 tisoč evrov. 20 zdravnikov je prejelo več kot 130 tisoč evrov letne plače, devet zdravnikov pa covidne dodatke, višje od 30 tisočakov.

Covidni dodatki: zdravniku za delo v rizičnih razmerah 16.500 evrov

27. 12. 2022 10.46

Računsko sodišče je v prečni reviziji izplačevanja dodatkov zaradi epidemije covida-19 v letu 2021 v šestih javnih zdravstvenih zavodih ugotovilo, da so imeli zavodi različen pristop pri določitvi pogojev za priznanje dodatkov. Posledično so uslužbenci na primerljivih delovnih mestih prejemali dodatke v različnem obsegu.

DSO: Covidni dodatki le za delo v sivi in rdeči coni. Ministrstvo: To ne drži

09. 11. 2022 13.16

Kljub zagotovilom države, da bodo dijaki in študenti, ki so v času epidemije pomagali v javnih zavodih, prejeli covidne dodatke, pa nekatere ustanove trdijo, da so do dodatkov upravičeni le tisti mladi, ki so pomagali v sivi in rdeči coni. Na obrambnem ministrstvu to zanikajo in pozivajo predstavnike dijakov in študentov, naj zberejo nerešene primere in jim jih v zbiru posredujejo, da bodo skupaj reševali posamezni primer glede na vsebino.

Študenti in dijaki bodo do konca leta prejeli covidni dodatek

07. 11. 2022 10.27

Država bo vsem študentom in dijakom, ki so v času izrednih razmer tvegali svoja življenja in delali v zdravstvu, izplačala covidni dodatek. Čeprav v nekaterih zdravstvenih zavodih še vedno pravijo, da nekateri mladi do dodatka niso upravičeni, pa študenti in dijaki poudarjajo, da bodo vztrajali do konca, saj so takrat opravili svoje delo.

Absurdi plačnega sistema: 26.000 zaposlenih pod minimalno plačo, rekorder lani z 200 tisočaki

18. 04. 2022 06.00

Rekorder v izplačilih v javnem sektorju je v lanskem letu prejel skoraj 200.000 evrov bruto plače, od tega dobrih 136 tisočakov za nadurno delo. Gre za zdravnika, zaposlenega v Splošni bolnišnici Ptuj, ki pa dela tudi v mariborskem zdravstvenem domu. Po drugi strani pa je naš sistem plač v javnem sektorju zasnovan tako, da bruto plača več kot 26 tisoč zaposlenih niti ne dosega minimalne plače. Z višanjem minimalne plače je tako vsako leto več zaposlenih v javnem sektorju na 'minimalcu'.

Ortopedi bodo morali UKC Ljubljana vrniti manj kot tisoč evrov covidnih dodatkov

10. 02. 2022 16.36

Ortopedi, ki so se na ortopedski kliniki UKC Ljubljana lažno evidentirali, saj so v tem času delali pri drugem izvajalcu, bodo morali svojemu delodajalcu vrniti vsega skupaj manj kot tisoč evrov. Večinoma gre za neupravičeno izplačane covidne dodatke, ki so jih prejeli za delo na kliniki, čeprav tam dejansko niso bili prisotni. Po ugotovitvah inšpektorata za javni sektor je bilo takšnih ur, za katere so neupravičeno prejeli dodatek, 86.

Dvig plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike. Koliko bi zaslužili?

28. 12. 2021 19.22

Po tem ko so v ponedeljek v državnem zboru pritrdili novemu, že desetemu protikoronskemu paketu, so še posebej močno na udaru plače zdravnikov. Z novim zakonom bodo lahko zdravniki in zobozdravniki spadali celo v 63. plačni razred, kar je kar šest plačilnih razredov višje kot zdaj. Kakšne pa so trenutne plače tega predela javnega sektorja, ki se mu obeta povišanje plačnega razreda?

Covidni dodatki v javnem sektorju: rekorder v letu in pol prejel več kot 81 tisoč evrov

13. 11. 2021 19.36

Več kot 700 milijonov evrov je država samo letos porabila za najrazličnejše dodatke v javnem sektorju in to kljub temu, da je vlada konec epidemije razglasila že 15. junija. Vseeno iz državne blagajne za to mesečno odteče na desetine milijonov, na kar že ves čas opozarja tudi Fiskalni svet. Koliko je teh dodatkov, kdo jih dobiva in kakšne so rekordne številke?

Pri nekaterih upravičencih do letnih pravic prišlo do napake

06. 10. 2021 13.13

Pri nekaterih upravičencih, ki se jim po protikoronskem zakonu s konca leta 2020 covidni dodatki za delo v rizičnih razmerah ne upoštevajo pri izračunu letnih pravic iz javnih sredstev, so bili ti dodatki pomotoma posredovani s strani Fursa na CSD in nato upoštevani pri izračunih.

Proračun 2021: v letošnjem letu občutno večja poraba od načrtovane

28. 09. 2021 19.53

Občutno večja poraba od načrtovane v letošnjem letu, še večja v prihodnjem, nato pa manjši popravek navzdol v letu 2023. To so ključni poudarki popravkov aktualnih treh proračunov. Ministrski zbor naj bi jih dokončno potrdil v sredo, saj jih mora najkasneje do petka poslati v državni zbor. Fiskalni svet pa že opozarja, da je pospešeno trošenje lahko nevarno, sploh v času, ko se bližajo volitve.

Visoke plače v zdravstvu: infektologinja dobila 27.000 evrov bruto

11. 05. 2021 16.12

Potem ko je javnost izvedela za visoke plače v zdravstvu, med drugim, da je v ljubljanskem UKC zdravnica infektologinja decembra lani dobila dobrih 27.000 evrov bruto plače, so se začele na Infekcijski kliniki v Ljubljani pojavljati pošiljke z belim prahom. "Menim, da bi z objava imen samo pospešila in povzročila ogorčenje in tovrstna dejanja, za kar ni prav nobene potrebe in razloga," je prepričan v. d. direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič.

'Oskrbovalke dodatka za delo v rizičnih razmerah letos nismo dobile'

07. 05. 2021 12.05

Zaposlenim v javnem sektorju, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, pripada dodatek za delo v rizičnih razmerah. Dobivajo od 500 vse do 2000 evrov na mesec. Na drugi strani denimo oskrbovalke na domu, zaposlene na CSD, tega dodatka v letu 2021 še niso dobile, kljub temu da delajo tako v sivih kot v rdečih conah. Za oskrbovance hodijo v zdravstvene domove, lekarne, trgovine. Kdo dodatek dobi, kdo ne in zakaj je tako?

Vodji območne enote gozdarjev 5300 evrov covidnega dodatka, zaposleni v laboratorijih pa brez

29. 01. 2021 11.12

Sindikati v zdravstvu že nekaj časa opozarjajo na nepravilnosti v zdravstvenih ustanovah, predvsem kar zadeva izplačevanje covidnih dodatkov, ki so v veljavi med epidemijo oziroma delom v nevarnih razmerah. Zgodbe niso posamezne, in relevantno vprašanje je, zakaj dobi administrator covidni dodatek, tisti, ki dela s kužnimi vzorci v laboratoriju, pa ne?