covidne bolnišnice

Med najnižjimi plačami 682 evrov bruto, medicinskim sestram okoli tisoč evrov bruto

20. 02. 2023 09.58

Nezadovoljne s plačami so tudi medicinske sestre, ki se bodo v sredo, v znak protesta, zbrale pred vlado. Ne izključujejo pa niti stavke. Zbrali smo podatke, koliko zaslužijo najslabše plačani zdravniki in medicinske sestre v treh največjih slovenskih bolnišnicah. V UKC Maribor je bila decembra lani najnižja bruto plača 682 evrov, dobila jo je srednja medicinska sestra v negovalni enoti, pripravnica. Še sedem jih je prejelo bruto plačo pod tisoč evrov. Najnižje plače srednjih medicinskih sester se v celjski bolnišnici začnejo pri 1025 evrov bruto, 35 sester dobi manj kot 1500 evrov. V UKC Ljubljana so, glede na plačni razred, najnižje osnovne bruto plače srednjih medicinskih sester pod tisoč evri, najslabše plačana diplomirana medicinska sestra pa je prejela 1238 evrov bruto.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov

09. 01. 2023 10.07

Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

Kitajska napovedala konec karantene ob vstopu v državo

26. 12. 2022 21.50

Kitajsko ministrstvo za zdravje je napovedalo, da bo Kitajska z 8. januarjem ukinila karanteno za osebe, ki vstopajo v državo. Gre za zadnjega v nizu ukrepov, ki v luči opuščanja kitajske politike ničelne tolerance odpravlja covidne omejite. Od naslednjega meseca bo tako za vstop na Kitajsko potreben le negativen test, ki ni starejši od 48 ur.

V UKC Ljubljana začeli z obnovo: preselili tri oddelke intenzivne enote

13. 12. 2022 18.30

Po številnih zapletih in večmesečnih zamudah se bo v naši največji bolnišnici v državi ta teden le začela dolgo pričakovana obnova notranjih prostorov. A še pred tem so morali v celoti zaživeti prostori diagnostično-terapevtskega servisa. Tam so sicer še do konca maja letos skrbeli za covidne bolnike, zdaj pa so ti prostori namenjeni za kirurško, kardiovaskularno in internistično intenzivno terapijo. Ti trije oddelki bodo v prostorih Diagnostičnega centra nameščeni zgolj začasno, dokler ne bo obnova UKC zaključena, a že zdaj so razmere za oskrbo bolnikov, kot pravijo zaposleni, veliko boljše, kot so bile v starih prostorih bolnišnice.

Kumer miri: Najprej varčevanje, zapiranje smučišč v najhujšem scenariju

02. 10. 2022 19.14

Žičnicam in smučiščem ne bomo prepovedali delovanja, to bi bil res le skrajni ukrep, odgovarja minister za infrastrukturo Bojan Kumer po intervjuju, s katerim je slovenske žičničarje dvignil na noge. V nedeljo je pojasnil, kakšni bi bili varčevalni ukrepi, če bi pozimi primanjkovalo elektrike: najprej znižanje temperature ogrevanja in izklop javne razsvetljave, nato omejevanje porabe v industriji, predvsem v jeklarnah in železarnah, šele nato pa tudi pri drugih velikih porabnikih, kot so smučišča. Takšna izjava ministra pred začetkom sezone je žičničarje močno razburila, še posebej zato, ker so bili že med epidemijo covida med najbolj prizadetimi.

Kako so bolnišnice pripravljene na morebitni jesenski covidni val?

29. 07. 2022 15.50

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Bolnišnice se kljub temu pripravljajo na morebitni jesenski val, ki bi mu sledila rast števila bolnikov. Covidne bolnike bodo zdravili na posebnih covidnih oddelkih, pa tudi v izolacijah na matičnih oddelkih.

Fafangel: Priporočamo nošnjo mask v zaprtih javnih prostorih

22. 07. 2022 10.16

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so predstavili aktualne epidemične razmere, ob tem pa tudi priporočila posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa in nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mario Fafangel je povedal, da priporočajo nošnjo mask v vseh javnih prostorih, predlaga tudi obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. Ranljive osebe in starejše od 60 let pa je pozval tudi k delu od doma in cepljenju.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov

19. 07. 2022 15.00

Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

UKC Maribor s tremi, UKC Ljubljana pa s skoraj 24 milijoni evrov minusa

13. 07. 2022 20.46

UKC Maribor je od januarja do maja letos po trenutnih ocenah posloval s presežkom odhodkov nad prihodki v višini nekaj manj kot 3,3 milijona evrov, kar predstavlja 2,64 odstotka skupnih prihodkov. Direktor Anton Crnjac napoveduje, da bodo do konca leta uravnotežili poslovanje. UKC Ljubljana pa je prvih pet mesecev zaključil s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 23,9 milijona evrov. Za novo predsednico Sveta zavoda so člani soglasno izvolili Irmo Gubanec.

Bolnišnice dolžne zagotoviti deset odstotkov postelj za covidne bolnike

07. 07. 2022 16.56

Nacionalna skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu je izvajalcem zdravstvene dejavnosti poslala navodila za obvladovanje okužb s koronavirusom. Bolnišnice so med drugim dolžne zagotoviti do deset odstotkov postelj za covidne bolnike in imenovati koordinatorja za covidne postelje.

Vlada bo zamenjala člane svetov zavodov v devetih bolnišnicah

23. 06. 2022 14.21

V "petih največjih in štirih najbolj kritičnih" bolnišnicah bo vlada zaradi slabega poslovanja zamenjala člane svetov zavodov. Z menjavami članov v svetih zavodov bodo najprej skušali stabilizirati stanje, nato pa zagotoviti pozitivno poslovanje ob koncu leta.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?

22. 05. 2022 12.06

Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

UKC Ljubljana lansko leto sklenil z 9,3 milijona evri minusa

16. 05. 2022 12.35

UKC Ljubljana je lansko leto zaključil z 9,3 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki. Direktor bolnišnice Jože Golobič je ob tem ocenil, da je bilo poslovanje glede na vse omejitve izvajanja programa zaradi epidemije in povečanja stroškov uspešno. Letošnje in prihodnje leto pa bosta v znamenju velikih naložb, napovedujejo.

Pred turistično sezono Italija in Grčija sproščata covidne ukrepe

01. 05. 2022 18.14

Dve priljubljeni turistični destinaciji v Evropi sta pred začetkom sezone sprostili nekatere covidne ukrepe. V Grčiji so odpravili omejitve za domače in mednarodne lete. Edini ukrep, ki ga morejo potniki še vedno upoštevati, je nošenje zaščitne maske na letališčih in letalih. Italija medtem sprošča zahtevo po covidnem potrdilu ter uporabo zaščitnih mask v notranjosti. Te bodo sicer še naprej obvezne na javnih prevozih, v kinematografih ter zdravstvenih ustanovah. V Pekingu medtem ob širjenju okužb ukrepe zaostrujejo. V Šanghaju je sicer zaradi epidemije že od aprila zaprtih več sosesk.

V četrtek potrdili 1338 novih okužb

15. 04. 2022 11.01

Pristojni so v četrtek ob opravljenih 914 testih PCR in 8114 hitrih antigenskih testih potrdili 1338 okužb z novim koronavirusom. Po oceni NIJZ je v naši državi trenutno aktivno okuženih 24.237 oseb, kar je 1062 manj kot dan prej.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih

03. 04. 2022 09.56

Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Nov rekordni dnevni porast okužb na Kitajskem, ponekod zaprli šole in ustavili javno življenje

13. 03. 2022 13.00

Na Kitajskem so zabeležili 3393 novih primerov koronavirusnih okužb, kar je največji dnevni dnevni porast okužb v zadnjih dveh letih, so sporočile nacionalne zdravstvene oblasti. Zaradi izbruhov okužb so zaprli šole v Šanghaju in ustavili javno življenje v več mestih na severozahodu države. Gre za virusni različici omikron in delta.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih

04. 03. 2022 07.06

Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

V slovenjgraški bolnišnici uspešno zagnali robota za prevoz zdravil

21. 02. 2022 16.54

V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec umirjanja epidemije covida-19 še ne zaznavajo, število bolnikov je zadnjih deset dni približno enako, je povedal direktor, ki pa ga ob sproščanju ukrepov in počitnicah skrbi, kaj bo čez tri tedne. Bolnišnica je medtem pred pomembno novostjo, saj je uspešno testirala robota za prevoz zdravil. Zdaj že dnevno obratuje, pri tem pa uvajajo še določene manjše popravke.

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji

16. 02. 2022 14.54

V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

Velik pritisk bolnikov na mariborsko urgenco in interno kliniko

11. 02. 2022 14.16

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor se je v zadnjih dneh znova začelo zniževati število bolnikov s covidom-19, a opozarjajo na izjemno velik pritisk ostalih bolnikov na bolnišnico. Urgentni center po besedah predstojnika Gregorja Prosena deluje na robu zmogljivosti, veliko breme nosi tudi klinika za interno medicino.

Odslej za potrditev okužbe dovolj hitri test

31. 01. 2022 09.54

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v nedeljo opravili 11.067 PCR-testov in pri tem potrdili 8575 okužb z novim koronavirusom. Število hospitaliziranih bolnikov se je rahlo povečalo, a ostaja stabilno. Zdravstveni minister Janez Poklukar je predstavil nov protokol testiranja, ki bo v veljavo stopil s 1. februarjem. Za potrditev okužbe bo zadostoval že pozitiven hitri antigenski test, ki pa bo moral biti opravljen na eni od vstopnih točk. Na PCR-testiranje bo lahko bolnika naročil le zdravnik, in sicer predvsem kronične bolnike, nosečnice in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

27. 01. 2022 08.34

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Na covidnih oddelkih tudi pacienti, ki so sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni

26. 01. 2022 08.16

Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Izolacije s ponedeljkom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni

21. 01. 2022 09.44

V četrtek so v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ob 14.714 opravljenih PCR-testih potrdili 9858 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 67-odstoten. Kljub izjemnemu prirastu okužb pa število bolnikov s težjim potekom bolezni še naprej stagnira oziroma celo nekoliko upada. Po podatkih vlade je hospitaliziranih 599 covidnih bolnikov, od tega jih 144 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 12 oseb s covidom-19. Janez Tomažič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja je napovedal, da bodo samoizolacije za večino okuženih s koronavirusom ob določenih pogojih skrajšane na sedem dni.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija

17. 01. 2022 07.21

Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

V četrtek potrjenih 6918 novih okužb

14. 01. 2022 09.58

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek opravili 13.681 PCR-testov, pri tem pa potrdili 6918 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 50,6 odstotka.