covid postelja

Rumeni alarm na internistični prvi pomoči: bolnike zdravijo na hodnikih
05. 02. 2024 20.01Ponoči so na ljubljanski internistični prvi pomoči zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm. Vsi internistični oddelki v bolnišnici so bili že zapolnjeni, več kot 50 bolnikov je obstalo na prvi pomoči, tudi na hodniku. V izrazitem porastu so namreč virus gripe, covid-19 in RSV, ob tem pa imajo mnogi bolniki še pljučnico. Težave imajo zato tudi na infekcijski kliniki, kjer jim je ta konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?
02. 12. 2022 07.00Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

3144 novih okužb: 'Trenutno ne moremo ustrezno poskrbeti niti za večjo prometno nesrečo'
24. 11. 2021 09.43V torek so pristojni opravili 8618 testiranj PCR in potrdili 3144 novih okužb, pozitivnih je bilo 36,48 odstotka PCR testov. V bolnišnicah se zdravi 1168 oseb, od tega jih je 283 na intenzivni negi, kar je dve osebi manj kot dan prej. Kadra v bolnišnicah medtem še vedno primanjkuje. Državni sekretar Franc Vindišar je dejal, da v tem trenutku ne moremo več ustrezno poskrbeti za večjo naravno ali prometno nesrečo, kjer bi imeli večje število ponesrečencev.

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni
22. 11. 2021 09.48V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

Dva zdravnika, specializanta infektologije, na družbenih omrežjih odgovarjata na vprašanja o covidu
12. 11. 2021 18.52Nekateri zdravstveni delavci v teh težkih časih opravljajo dvojno delo: na eni strani delajo v bolnišnicah in pomagajo bolnikom, na drugi pa še ozaveščajo, učijo, se izpostavljajo – ker jim ni vseeno, ker ne želijo, da prevlada glasna destruktivna manjšina, ker so vsi ostali tiho. Med takšne zdravstvene delavce sodita dva mlada zdravnika, specializanta infektologije. Eden je dejaven na Twitterju, drugi na Instagramu, kljub napornemu delu pa sta sledilcem na voljo tudi z odgovori na zelo težka vprašanja.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Odprli ambulanto za zdravljenje z regeneronom: koktajl protiteles, ki nevtralizira virus
09. 11. 2021 17.50Pritisk na bolnišnice, ki je, tudi zaradi prenizke precepljenosti, iz dneva v dan večji, bi lahko nekoliko zmanjšala uporaba regenerona, koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga je med prvimi prejel nekdanji ameriški predsednik Trump. Pri zgodnjem poteku okužbe ga dajejo tistim, za katere pričakujejo, da bi lahko razvili težji potek bolezni in bi potrebovali bolnišnično zdravljenje. Da bi ga ponudili čim več bolnikom, so v ljubljanskem kliničnem centru odprli posebno ambulanto za regeneron, kjer jim bodo pod ustreznim nadzorom aplicirali to zdravilo. Bolnik je v nekaj urah odpuščen v domačo oskrbo, hujših neželenih učinkov pa doslej niso zaznali.

Bolnišnice povečujejo kapacitete za covidne bolnike in ukinjajo nenujne programe
02. 11. 2021 15.20Predstavniki ministrstva za zdravje in vodstev bolnišnic so se na današnjem sestanku dogovorili, da bo večina bolnišnic ukinila vse nenujne programe. Hkrati bodo bolnišnice povečale številno navadnih in intenzivnih postelj. Koordinator covidnih bolnišničnih postelj Robert Carotta svari pred zlomom zdravstva, zato je naklonjen zaprtju države.

Med hospitaliziranimi v Sloveniji 92 odstotkov necepljenih
27. 08. 2021 16.27Ob naraščanju števila okuženih se razmere poslabšujejo tudi v bolnišnicah. Hospitaliziranih je 117 bolnikov – 95 jih zdravijo na navadnih oddelkih, 22 jih je v intenzivni negi. Med hospitaliziranimi je 107 necepljenih (92 odstotkov), med bolniki na intenzivni negi pa 20 necepljenih (91 odstotkov), je sporočila vlada RS.

Na Goriškem zaskrbljeni: 'Virus se hitro širi zaradi neodgovornosti ljudi'
27. 01. 2021 09.02V sedemdnevnem obdobju je bilo v goriški statistični regiji potrjenih skupno 708 okužb, to je v povprečju 101 na dan. To je najvišje dnevno povprečje med vsemi slovenskimi regijami. Da pripadniki tamkajšnje civilne zaščite opažajo vse več kršitev sprejetih ukrepov, ob tem sporočajo s severne Primorske. Direktor ZD Ajdovščina Egon Stopar je poudaril, da je stanje pri njih kritično in da so zaposleni zaradi vse več novoodkritih primerov okužbe izjemno obremenjeni.

Študija iz Vuhana: Številni so simptome doživljali še šest mesecev po okužbi
11. 01. 2021 20.40Kitajska študija razkriva, da je večina bolnikov, ki je bila hospitalizirana zaradi covid-19, še pol leta po odpustitvi iz bolnišnice, doživljala simptome covida-19. Najpogostejša simptoma, ki sta bolnike spremljala še dlje časa po hospitalizaciji, sta bila utrujenost in težave s spanjem.

Izpoved covidnega bolnika: težko dihanje, možje v belem in ohranjanje poguma
27. 11. 2020 10.21Medtem ko epidemija covida-19 v Sloveniji še ne kaže znakov usihanja ali pa vsaj stabilnega umirjanja, je vse več tistih, ki imajo takšno ali drugačno izkušnjo s to boleznijo. Nekateri so jo preboleli brez znakov, drugi z blagimi simptomi, pri nekaterih pa se je potek bolezni neprijetno zapletel. Med temi je tudi bloger Matjaž Gerčar, ki je podrobno opisal svojo izkušnjo z virusom.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani
13. 11. 2020 06.00Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Ministrstvo: V zdravstvenih ustanovah lahko delajo tudi okuženi delavci brez simptomov
12. 11. 2020 18.59Ministrstvo za zdravje je pred dobrim tednom domovom za starejše, bolnišnicam in drugim javnim zavodom poslalo usmeritve, po katerih lahko z okuženimi v rdečih conah delajo celo okuženi zdravstveni delavci, ki ne kažejo simptomov, če se s tem strinjajo. Domovi se namreč srečujejo s kadrovsko stisko. A ker imajo zdravstvene ustanove poleg kadrovske še prostorsko stisko, je nemogoče, da bi okužene zaposlene popolnoma izolirali od ostalih, pojasnjujejo, zato se tega ne bodo posluževali.

V Ljubljanskem UKC v 10 dneh dokončali del prenove prostorov
08. 11. 2020 16.42Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covidom-19 so pred 10 dnevi začeli s prenovo prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so prostori že primerni za uporabo. V zgolj 10 dneh so tako pripravili prostor in namestili 56 postelj, v katere bodo že premaknili prve bolnike.

Najbližja razpoložljiva postelja za covid bolnika je lahko tudi na drugem koncu države
31. 10. 2020 20.06Posteljo, navadno ali intenzivno, za zdaj dobi vsak bolnik, ki jo potrebuje, a zaradi velikega priliva bolnikov številni pred sprejemom več ur čakajo na urgenci, nekatere pa vozijo tudi v bolnišnice na drugem koncu države. Splošni zdravniki ob tem opozarjajo, da prihaja do šumov v komunikaciji z dispečerskim centrom. Kdo torej razvršča bolnike po bolnišnicah in kako sistem sploh deluje?

Priprava prostorov za covid bolnike: 'Dela za zdaj potekajo po načrtu'
30. 10. 2020 13.08Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covid-19 že poteka prenova prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Dela za zdaj potekajo po načrtu," pravi pomočnik generalnega direktorja za investicije UKC Ljubljana, Jure Dolinar. Dodatne kapacitete pripravlja tudi Klinika Golnik.

UKC Ljubljana pripravlja nedograjene prostore, UKC Maribor pa ginekološko kliniko
29. 10. 2020 16.38Neslutene razsežnosti epidemije presegajo bolnišnične kapacitete, zato UKC Ljubljana pripravlja prostore nedograjene Diagnostično-terapevtske službe za namestitev covid-bolnikov. V prvi fazi bodo v prvem nadstropju vzpostavili 50 postelj. Dela bo opravilo podjetje Remont. UKC Maribor pa za covid bolnike pripravlja prostore Klinike za ginekologijo.

UKC Ljubljana za 14 dni zaustavlja nenujne dejavnosti
23. 10. 2020 14.46Strokovni svet UKC Ljubljana je soglasno sprejel sklep, da se začasno zaustavi elektivna dejavnost za 14 dni, potem bo strokovni svet ponovno presojal o izvajanju elektivnega progama. Še naprej se bodo izvajale urgentne, nujne in zelo hitre obravnave. Medtem se v UKC Maribor soočajo z vse bolj omejenimi zmogljivostmi, saj se pričakuje hitro naraščanje števila pacientov.

UKC Maribor poka po šivih, sestre na sprejemu deležne tudi groženj
22. 09. 2020 18.08V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so obstoječe zmogljivosti za sprejem bolnikov z novim koronavirusom zapolnjene, vedno večji pritiski pa so tudi na tamkajšnji urgentni center. "Urgenca je bila že prej kronično kadrovsko podhranjena, zdaj poka po šivih," je povedal zdravnik specialist urgentnega centra Gregor Prosen.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice
21. 09. 2020 06.00V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Se bo zaradi okužb zmanjšala dostopnost do drugih zdravstvenih storitev?
16. 09. 2020 07.05V treh covid bolnišnicah zmanjkuje prostora za sprejem bolnikov s covid-19, najhuje je v Mariboru, kjer primanjkuje tudi osebja, največja zdravstvena ustanova Klinični center v Ljubljani pa se pripravlja na sprejem bolnikov, ki jih ostale bolnišnice ne morejo več sprejeti. Ob tem se seveda postavlja še skrb, kako bo z dostopnostjo do osebnega zdravnika, specialističnih pregledov, saj se zdravstvo znova obrača predvsem k zajezitvi in saniranju posledic okužb z virusom.

'Bistvo vojaškega poklica ni pospravljena postelja, ampak izkušnja sodelovanja'
18. 07. 2020 07.1685 polnoletnih dijakov in študentov je pred dvema tednoma sleklo civilna oblačila in si obleklo vojaške uniforme. Dnevne rutine, ki so je bili navajeni, ni bilo več. Od šestih zjutraj do desetih zvečer so morali slediti strogemu urniku usposabljanja. Seveda so se učili tudi discipline in vojaškega pospravljanja postelje. A vendarle, kot poudarja poveljnica šole za častnike, ki je odgovorna za vse, kar se na taboru dogaja, pospravljena postelja ni bistvo vojaškega poklica. To so druge izkušnje – izkušnje sodelovanja. Predvsem kako deluje kolektiv, kako sodelovati v skupini, kako podpreti svoje soborce. In prijateljstva, ki se tu sklenejo in po vsej verjetnosti trajajo vse življenje. In temu z nasmejanimi obrazi, čeprav malo utrujeni od nošnje 'težke puške', prikimavajo tudi letošnji udeleženci.

'Airbnb stanovanja' kupili tudi s krediti, a najemnikov (še) nočejo: Čakamo turiste
13. 05. 2020 06.00Država bi morala regulirati oddajanje stanovanj preko spletnih platform, omejiti bi morali število turistov ... To sta dve iztočnici razprav, ki smo jih poslušali še pred nekaj meseci. Danes je situacija popolnoma drugačna, mnogi, ki so v zadnjih letih oddajanje stanovanj turistom spremenili v dodaten ali celo glavni vir zaslužka, pa so se znašli v velikih težavah. Kritiki visokih najemnin in pomanjkanja stanovanj – predvsem v Ljubljani – v situaciji vidijo priložnost, da stanovanja spet postanejo dostopnejša. In niso edini, podobna so tudi pričakovanja po svetu. Vprašanje pa je, ali se bo to res zgodilo. In seveda – če boste vztrajali pri oddajanju stanovanja preko na primer platforme Airbnb – kaj vse bo drugače?

Noč o respiratorjih: Razkol v stroki je bil ustvarjen umetno
05. 05. 2020 12.03Marko Noč, član strokovne komisije, ki je ocenjevala primernost respiratorjev, je poudaril, da je bilo v zvezi z respiratorji v zadnjih dneh "veliko in preveč kavarniških pogovorov in objav". Meni, da mora zato stroka slovenski javnosti naliti čistega vina. Navedel je natančno število respiratorjev v državi in jih postavil v kontekst števila postelj na intenzivnih oddelkih ter razvoja prvega vala epidemije, ki smo ga obvladali tako uspešno, da se uvrščamo v sam svetovni vrh. Znova je poudaril, da v stroki ni razkola in da so aparati Siriusmed R30 z dodatno opremo ustrezni.

DZ potrdil tretjo Janševo vlado, ministri po prisegi že na prvi seji
13. 03. 2020 08.10Slovenija je dobila 14. vlado, ki jo sestavljajo stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS. Janez Janša je še tretjič sestavil vladno ekipo, v Državnem zboru pa jo je podprlo 52 poslancev, proti jih je glasovalo 31. Janša se je ob predstavitvi ministrske ekipe osredotočil na ukrepe, ki jih bo treba sprejeti za omejitev širjenja novega koronavirusa.