covid oddelek

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Širjenje virusa HMPV na Kitajskem: bolnišnice polne, Peking sprejel ukrepe

06. 01. 2025 11.08

Dobrih pet let po pojavu covida-19 se Kitajska sooča z novim porastom virusnih okužb, bolnišnice so polne, država pa uvaja ukrepe za spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni. Fotografije in videoposnetki ljudi z maskami sicer spominjajo na prizore iz časa pandemije, a tokrat je krivec za skrbi respiratorni virus HMPV. Peking sicer ob tem miri, da gre za vsakoletni pojav v zimskih mesecih. Strokovnjaki pa ob tem izpostavljajo, da ne gre za nov virus, zaradi česar je določena stopnja imunosti prebivalstva že vzpostavljena.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja

18. 10. 2024 06.09

"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč

17. 07. 2023 06.00

Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'

16. 11. 2022 12.19

Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Kako so bolnišnice pripravljene na morebitni jesenski covidni val?

29. 07. 2022 15.50

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Bolnišnice se kljub temu pripravljajo na morebitni jesenski val, ki bi mu sledila rast števila bolnikov. Covidne bolnike bodo zdravili na posebnih covidnih oddelkih, pa tudi v izolacijah na matičnih oddelkih.

V Indiji trideset učencev cepljenih proti covidu z isto brizgalko in iglo

28. 07. 2022 09.26

V osrednji indijski zvezni državi Madja Pradeš preiskujejo zdravstvenega delavca, ki je z brizgalko in iglo za enkratno uporabo cepil 30 učencev. Incident se je zgodil v šoli v okrožju mesta Sagar, kjer so otroke cepili s cepivom proti covidu-19, oseba, ki je cepila otroke, pa zatrjuje, da mu je bila dodeljena le ena brizgalka in igla in je samo izpolnjeval ukaze.

Jereb avstrijsko odpravo obvezne izolacije označil kot nesprejemljivo

27. 07. 2022 11.38

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Potezo v Avstriji, kjer bodo s 1. avgustom odpravili obvezno izolacijo za okužene z novim koronavirusom, pri čemer bodo pozitivni lahko zapustili dom, če se ne bodo počutili bolne, je označil kot "ekonomsko učinkovito, nikakor pa kot zdravstveno sprejemljivo." Pristojni so sicer v torek v Sloveniji ob 645 PCR-testih in 5791 hitrih antigenskih testih potrdili 1964 okužb z novim koronavirusom, kar je 975 manj kot v ponedeljek. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 88 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije 14.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov

19. 07. 2022 15.00

Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS

02. 06. 2022 13.03

Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

V četrtek potrdili 1338 novih okužb

15. 04. 2022 11.01

Pristojni so v četrtek ob opravljenih 914 testih PCR in 8114 hitrih antigenskih testih potrdili 1338 okužb z novim koronavirusom. Po oceni NIJZ je v naši državi trenutno aktivno okuženih 24.237 oseb, kar je 1062 manj kot dan prej.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih

03. 04. 2022 09.56

Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Kdaj bo konec covidnih omejitev v zdravstvu?

29. 03. 2022 20.24

V zdravstvenih domovih so še vedno v veljavi številne proticovidne omejitve. Družinski zdravniki nekatere storitve še vedno opravljajo po telefonu in elektronski pošti, čakalnice pa ostajajo prazne. In kdaj bodo zdravniki spet bolj dostopni? V Kamniku bodo ukinili triažo pacientov na vratih zdravstvenega doma, ki bo spet bolj dostopen tudi za nenaročene paciente. Večina covidnih ukrepov pa v zdravstvenih domovih za zdaj ostaja, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje.

Strokovni direktor UKC Maribor: Da bi ohranil obraz in hrbtenico, sem moral odstopiti

16. 03. 2022 16.38

Matjaž Vogrin kljub dobrim ocenam svojega dosedanjega dela vztraja pri odstopu s položaja strokovnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor in od kandidature za nov mandat. "Ocenil sem, da – če želim ohraniti obraz in hrbtenico – enostavno moram odstopiti," je povedal.

V petek potrdili novih 11.680 okužb s koronavirusom

05. 02. 2022 09.40

V petek so v Sloveniji potrdili novih 11.680 okužb s koronavirusom. Opravili so 4.030 testiranj PCR in 115.994 testov HAT. Po ocenah NIJZ je v Sloveniji 197.304 aktivnih primerov. Na navadnih oddelkih zaradi covida-19 je hospitaliziranih 508 bolnikov, na intenzivnih 117, umrlo je 25 covidnih bolnikov.

Upad števila oddelkov in otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno

31. 01. 2022 19.57

Število oddelkov, otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno, je po podatkih Sledilnika za covid-19 upadlo. V vrtcih je trenutno v karanteni 187 otrok oz. 11 oddelkov, v osnovnih šolah 5651 učencev oz. 285 oddelkov in v srednjih šolah 1270 dijakov oz. 53 oddelkov. Obenem se šole in vrtci srečujejo z večjo odsotnostjo zaposlenih.

Odslej za potrditev okužbe dovolj hitri test

31. 01. 2022 09.54

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v nedeljo opravili 11.067 PCR-testov in pri tem potrdili 8575 okužb z novim koronavirusom. Število hospitaliziranih bolnikov se je rahlo povečalo, a ostaja stabilno. Zdravstveni minister Janez Poklukar je predstavil nov protokol testiranja, ki bo v veljavo stopil s 1. februarjem. Za potrditev okužbe bo zadostoval že pozitiven hitri antigenski test, ki pa bo moral biti opravljen na eni od vstopnih točk. Na PCR-testiranje bo lahko bolnika naročil le zdravnik, in sicer predvsem kronične bolnike, nosečnice in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

27. 01. 2022 08.34

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Na covidnih oddelkih tudi pacienti, ki so sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni

26. 01. 2022 08.16

Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo

25. 01. 2022 10.41

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

Šolajočim mesečno pripada 20 testov, komu se po visokorizičnem stiku ni treba vsak dan testirati?

19. 01. 2022 16.25

Dijakom, študentom in udeležencem izobraževanja odraslih po novem pripada 20 testov za samotestiranje mesečno. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da bodo naredili vse, da bodo šole in vrtci ostali odprti. Odslej velja nov odlok, ki po visoko tveganem stiku v vzgojno-izobraževalnih zavodih predvideva vsakodnevno testiranje v obdobju sedmih dni. A odlok predvideva tudi nekaj izjem, katere so to?

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka

17. 01. 2022 05.50

Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

V UKC Ljubljana odsotnih 297 zaposlenih, na intenzivni negi oseba z omikronom

11. 01. 2022 13.11

Zaradi širjenja okužb z novim koronavirusom je odsotnih tudi vse več zaposlenih v UKC Ljubljana, beležijo. Kot so pojasnili v kliničnem centru, je namreč bolniško odsotnih 165 zaposlenih, zaradi visoko rizičnega stika z okuženo osebo pa jih je v karanteni še 132. Ob tem beležijo tudi dvig hospitalizacij, zaradi česar bi se težave lahko pojavile tudi pri zagotavljanju osebja. V ljubljanskem UKC je sicer skupaj zaposlenih 8498 oseb.

V petek 4469 novih okužb, v SB Jesenice virus vdrl na necovidni oddelek

08. 01. 2022 09.40

Pristojni so v petek ob 11.223 opravljenih testih PCR potrdili 4469 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je bil tako 39,8-odstoten. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi 32.026 aktivno okuženih. V bolnišnicah zdravijo 538 bolnikov, od tega 156 na intenzivni terapiji. Umrlo je šest covidnih bolnikov. V Splošni bolnišnici Jesenice je medtem prišlo do vdora virusa na necovidni oddelek.

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni

07. 01. 2022 13.06

Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov

04. 01. 2022 09.54

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.