covid bolniki

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja

18. 10. 2024 06.09

"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?

18. 06. 2024 14.59

Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

Rumeni alarm na internistični prvi pomoči: bolnike zdravijo na hodnikih

05. 02. 2024 20.01

Ponoči so na ljubljanski internistični prvi pomoči zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm. Vsi internistični oddelki v bolnišnici so bili že zapolnjeni, več kot 50 bolnikov je obstalo na prvi pomoči, tudi na hodniku. V izrazitem porastu so namreč virus gripe, covid-19 in RSV, ob tem pa imajo mnogi bolniki še pljučnico. Težave imajo zato tudi na infekcijski kliniki, kjer jim je ta konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov

04. 01. 2024 18.09

Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi

19. 12. 2023 19.04

Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Porast okužb dihal: na infekcijski kliniki primanjkuje prostora

15. 12. 2023 12.29

NIJZ opozarja, da so v porastu akutne okužbe dihal. Gripa je za zdaj razširjena v omejenem obsegu, obolelih z respiratornim sincicijskim virusom pa je več kot v preteklih tednih. Med prebivalstvom se širijo tudi koronavirus in rinoviroze. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Začenja se cepljenje proti sezonski gripi in s posodobljenim cepivom proti covidu-19

06. 10. 2023 07.44

V zdravstvenih domovih po državi se te dni začenja sezonsko cepljenje proti gripi. Posamezniki imajo ob tem možnost cepljenja tudi s posodobljenimi cepivi proti covidu-19. Nekateri zdravstveni domovi so napovedali, da bodo sledili navodilom ministrstva za zdravje, in cepljenje organizirali v cepilnih centrih.

Ministrstvo za zdravje poziva k vzpostavitvi cepilnih centrov

02. 10. 2023 14.10

Ministrstvo za zdravje je prejšnji teden zdravstvene domove na podlagi priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) z dopisom pozvalo, naj znova vzpostavijo cepilne centre za cepljenje proti covidu-19. Cepivo, ki je prilagojeno podrazličici koronavirusne različice omikron XBB.1.5, bodo v cepilne centre prvič dostavili v četrtek.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč

17. 07. 2023 06.00

Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Konec dodatka za neposredno delo s covidnimi bolniki

31. 03. 2023 06.45

Le še danes velja ukrep zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic covida-19 na področju zdravstva, ki omogoča izplačilo dodatkov za neposredno delo z obolelimi za covidom-19. Prav tako do danes velja ukrep istega zakona, po katerem nadomestilo zaradi izolacije ob okužbi s koronavirusom krije državni proračun.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Inšpektorat direktorico pozval k vračilu covidnih dodatkov

24. 01. 2023 17.50

Ali je direktorica metliškega doma starejših občanov res sebi in svoji namestnici nezakonito izplačala covidne dodatke za leti, ko je po Sloveniji pustošil koronavirus? Dodatke za delo v rizičnih razmerah in nevarnost ter posebne obremenitve v času epidemije so prejeli vsi zaposleni v metliškem domu. V Združenju socialnih zavodov sicer pravijo, da si jih zaslužijo vsi, ki so delali v epidemičnih razmerah, od hišnikov do direktorice. S tem se inšpektorat ne strinja in je tako direktorico kot njeno namestnico že trikrat pozval k vračilu izplačanih dodatkov.

V boj z dolgim covidom s postopno oziroma zmerno aktivnostjo bolnikov

21. 12. 2022 11.11

Nova študija je pokazala "izjemne rezultate" izvajanja programa v boju proti dolgemu covidu-19, ki temelji na postopnem oziroma zmernem povečevanju telesne aktivnosti bolnikov. V raziskavi so znanstveniki sicer šest tednov spremljali 31 oseb z dolgotrajnimi simptomi covida-19.

'Cepivo mRNA spreminja pravila igre' pri zdravljenju kožnega raka

15. 12. 2022 06.00

Po novih rezultatih raziskave lahko ista tehnologija mRNA, ki se uporablja v cepivih proti covidu-19, znatno poveča preživetje bolnikov z agresivno obliko kožnega raka. Podatki, ki jih je objavilo biotehnološko podjetje Moderna, kažejo, da je bilo pri bolnikih z melanomom, ki so prejemali obstoječe imunoterapevtsko zdravilo Keytruda, 44 odstotkov manj verjetno, da bodo umrli ali utrpeli ponovitev raka, če so prejemali tudi cepivo. Znanstveniki so sicer optimistični, da bodo cepiva mRNA izboljšala stopnjo preživetja tudi pri številnih drugih vrstah raka.

Italijansko ustavno sodišče odločilo v prid obveznemu cepljenju proti covidu-19

02. 12. 2022 12.50

Obvezno cepljenje proti covidu-19 za določene poklice, kot so zdravstveni delavci, učitelji in pripadniki oboroženih sil, ki ga je vlada v Rimu uvedla lansko leto, ter suspenz z dela za tiste, ki tega ne izpolnjujejo, je skladno z zakoni in ustavo, je v četrtek odločilo italijansko ustavno sodišče.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Gripa letos že zgodaj začela ljudi pošiljati v bolnišnice

01. 12. 2022 15.24

Epidemija gripe se je v Evropi začela zgodaj, pred prihajajočo zimo opozarjajo pristojni v Evropski uniji in pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). V bolnišnici je zaradi gripe vse več ljudi, število sprejemov že od oktobra narašča. Obenem narašča zaskrbljenost zaradi pojava respiratornega sincicijskega virusa (RSV), medtem ko še vedno ostaja grožnja tudi covid-19. Ob tem pristojni pozivajo k cepljenju predvsem ranljive skupine.

Manjše število diagnoz raka še ne pomeni manjšega števila rakavih bolnikov

16. 11. 2022 12.39

Analiza podatkov o novih primerih raka kaže, da je bil padec števila diagnoz raka največji v prvem valu epidemije covida-19 aprila 2020, in sicer 30-odstoten, in v prvih mesecih letos v času t. i. omikronskega vala, ko je bil padec 15-odstoten. Strokovnjake upad števila diagnoz skrbi, saj vedo, da je pojavnost raka v populaciji v resnici večja.

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'

16. 11. 2022 12.19

Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

Ladja z okuženimi potniki prispela, še pred tem pa se je začel novi val okužb

12. 11. 2022 15.15

Ladja za križarjenja s približno 800 ljudmi, ki so bili pozitivni na koronavirus, se je zasidrala v središču avstralskega Sydneyja. Majestic Princess, ki se je vrnila z Nove Zelandije, je sicer potovala z več kot 4000 ljudmi na krovu. Avstralija od ljudi, ki so bili pozitivni na virus, ne zahteva več izolacije, čeprav so lokalne oblasti izdale smernice, da morajo bolniki, ki se s covidom-19 okužijo na ladjah, v izolaciji preživeti pet dni po pozitivnem testu.

DSO: Covidni dodatki le za delo v sivi in rdeči coni. Ministrstvo: To ne drži

09. 11. 2022 13.16

Kljub zagotovilom države, da bodo dijaki in študenti, ki so v času epidemije pomagali v javnih zavodih, prejeli covidne dodatke, pa nekatere ustanove trdijo, da so do dodatkov upravičeni le tisti mladi, ki so pomagali v sivi in rdeči coni. Na obrambnem ministrstvu to zanikajo in pozivajo predstavnike dijakov in študentov, naj zberejo nerešene primere in jim jih v zbiru posredujejo, da bodo skupaj reševali posamezni primer glede na vsebino.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

V torek potrdili 293 okužb z novim koronavirusom

02. 11. 2022 15.37

Pristojni so v torek ob 568 PCR in 1499 hitrih testih potrdili 293 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 61 bolnikov, na intenzivni terapiji 13. V torek je umrl en bolnik s potrjeno okužbo, skupno pa je od vključno petka umrlo osem bolnikov s potrjeno okužbo.