covid bolnišnice

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz

04. 03. 2025 08.44

Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Širjenje virusa HMPV na Kitajskem: bolnišnice polne, Peking sprejel ukrepe

06. 01. 2025 11.08

Dobrih pet let po pojavu covida-19 se Kitajska sooča z novim porastom virusnih okužb, bolnišnice so polne, država pa uvaja ukrepe za spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni. Fotografije in videoposnetki ljudi z maskami sicer spominjajo na prizore iz časa pandemije, a tokrat je krivec za skrbi respiratorni virus HMPV. Peking sicer ob tem miri, da gre za vsakoletni pojav v zimskih mesecih. Strokovnjaki pa ob tem izpostavljajo, da ne gre za nov virus, zaradi česar je določena stopnja imunosti prebivalstva že vzpostavljena.

Covid-19 zopet kroži, kaj storiti, če test pokaže pozitiven rezultat?

19. 08. 2024 19.06

Zadnje tedne se po svetu znova veča število obolelih za covidom-19. Na porast koronavirusa pa nismo imuni niti v Sloveniji. Nekatere bolnišnice, med njimi tudi Splošna bolnišnica Novo mesto in Onkološki inštitut, so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. A čeprav se bolezen širi, večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti pa so zelo redki. In kaj moramo torej v postpandemskem času narediti, če test za covid-19 pokaže pozitiven rezultat?

Ponovna porast okužb s koronavirusom, bolnišnice omejujejo obiske

13. 08. 2024 20.31

Po zelo mirni pomladi in prvem delu poletja se zadnje tedne po svetu spet povečuje število obolelih za covidom-19, na kar je opozorila tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Ob tem analize odpadnih voda kažejo, da je virusa v resnici še do 20-krat več, kot kažejo testi. Podobno opažajo tudi zdravniki pri nas. Nekatere bolnišnice – med njimi Onkološki inštitut – so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. Čeprav se bolezen širi, pa večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti so zelo redki.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj

07. 06. 2024 15.09

Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije

04. 04. 2024 14.06

Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Maske, hitri testi in potrdila: minila so že štiri leta

16. 03. 2024 07.00

Pred štirimi leti je Slovenija razglasila epidemijo covida-19 in zaprla državo. Ko smo v začetku leta 2020 dobivali prve novice o koronavirusu in gledali posnetke s Kitajske se je zdelo vse daleč stran. Nato je virus prihajal vse bliže. Pretresli so nas grozljivi prizori iz italijanskega Bergama, kjer so trupla umrlih odvažali kar s tovornjaki. In nato prvi primeri pri nas. Strah in negotovost pred neznanim, razsežnosti, ki si jih nihče ni predstavljal, zdravniki so pregorevali, bolnišnice pokale po šivih. Kako danes na tisti čas gleda infektologinja, takrat vodja svetovalne skupine za covid?

Počivalškovi ventilatorji po oceni zdravnikov neustrezni: romali so v skladišča

13. 03. 2024 19.12

V času epidemije so bili za zdravljenje hujših bolnikov ključni ventilatorji. Vendar pa pri njihovi nabavi ni šlo brez afer. Tedanji minister Zdravko Počivalšek je dejal: "V izrednih razmerah nismo kupovali mercedesov, ampak golfe." S temi golfi pa so še vedno težave. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke naj bi tako eni od bolnišnic zaradi neustreznega delovanja ventilatorja znamke Bellavista priporočila, naj ventilatorje te znamke, dokler ne raziščejo zapleta, umakne iz uporabe. Zavod za blagovne rezerve je sicer bolnišnicam dobavil 46 teh ventilatorjev, številni pa so do danes ostali praktično nedotaknjeni. Ker so bili po ocenah zdravnikov neustrezni, so romali v skladišča.

Svet zavoda poveril Vojku Flisu nadaljnje vodenje UKC Maribor

28. 02. 2024 20.52

Svet zavoda je na seji imenoval sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Vojka Flisa za direktorja za nadaljnja štiri leta. Mandat s polnimi pooblastili bo začel 1. aprila, po prejemu vladnega soglasja.

Rumeni alarm na internistični prvi pomoči: bolnike zdravijo na hodnikih

05. 02. 2024 20.01

Ponoči so na ljubljanski internistični prvi pomoči zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm. Vsi internistični oddelki v bolnišnici so bili že zapolnjeni, več kot 50 bolnikov je obstalo na prvi pomoči, tudi na hodniku. V izrazitem porastu so namreč virus gripe, covid-19 in RSV, ob tem pa imajo mnogi bolniki še pljučnico. Težave imajo zato tudi na infekcijski kliniki, kjer jim je ta konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov

04. 01. 2024 18.09

Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Zaradi porasta bolnikov s covidom-19 omejitev obiskov v celjski bolnišnici

08. 12. 2023 12.12

Splošna bolnišnica Celje zaradi izrazitega porasta števila hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 omejuje obiske. Ukrep velja od danes do preklica. Bolnike lahko naenkrat obišče le ena zdrava oseba, vsem obiskovalcem pa priporočajo uporabo zaščitne obrazne maske.

Zaradi porasta okužb obiski v UKC Maribor prepovedani

04. 12. 2023 12.37

Zaradi porasta virusnih okužb dihal, predvsem covida-19, pojavljajo pa se tudi že gripa in gripi podobna obolenja, so v UKC Maribor do preklica prepovedani obiski. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec pa zaradi poslabšanih epidemioloških razmer omejujejo obiske na določenih oddelkih.

'Ministrica je hudo zašla s kakršnekoli poti, ki bi reševala zdravstvo'

28. 11. 2023 06.00

"Česa takšnega si doslej ni privoščila še nobena vlada. Je žalitev za zdravnike in spominja na sužnjelastniški odnos." Tako so se zaposleni v zdravstvu odzvali na predlog interventnega zakona, ki ga je vlada vložila v parlament. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel sicer miri, da bodo člen dopolnili ter da je bil mišljen zgolj za izredne razmere. Je ta napoved dovolj, da pomiri zdravnike? "Ministrica je hudo zašla s kakršnekoli poti, ki bi reševala zdravstvo," ocenjuje predsednik Sindikata zdravnikov družinske medicine Igor Muževič, ki poudarja, da je spornih še več členov zakona, ki so ga na ministrstvu sprejemali po nujnem postopku.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'

06. 09. 2023 18.54

Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'

23. 05. 2023 08.03

Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?

15. 02. 2023 12.09

Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

ŠOS delodajalce poziva k izplačilu covidnih dodatkov študentom in dijakom

03. 02. 2023 12.55

Študentska organizacija Slovenija poziva delodajalce, naj študentom in dijakom, ki so v času epidemije covida-19 opravljali delo pri oskrbi covidnih bolnikov, izplačajo dodatke za izpostavljenost. Kot opozarjajo, namreč številni delodajalci še vedno zavračajo izplačilo dodatkov, čeprav se ti izplačujejo iz proračuna.

Oblasti trdijo, da se covidni val bliža koncu

30. 01. 2023 11.05

Na Kitajskem si lahko oddahnejo. Kot kažejo poročila, v času praznovanja vstopa v novo leto ni prišlo do strmega porasta števila okužb s koronavirusom. Oblasti so tako prepričane, da se trenutni covidni val približuje koncu. Medtem je generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije sporočil, da še ne bodo odpravili izrednih razmer, razglašenih zaradi pandemije covida-19.

ZDA napovedale testiranje za Kitajce, Italijani s testiranjem že pričeli

29. 12. 2022 14.07

Potem ko je Kitajska v luči rahljanja ukrepov napovedala ponovno odprtje državne meje, se je več držav odločilo, da bodo za kitajske turiste uvedle obvezno testiranje na covid. Tuje vlade namreč skrbi, da bi se z odprtjem meje povečano število okužb, ki jih beležijo na Kitajskem, lahko preselilo tudi na ostalo svetovno populacijo.

Številne države uvajajo strožje ukrepe za kitajske turiste

28. 12. 2022 15.34

Medtem ko na Kitajskem postopoma opuščajo politiko ničelne tolerance covida-19, se ponekod po svetu slišijo pomisleki. ZDA razmišljajo o uvedbi novih omejitev za turiste iz Kitajske, Japonska, Malezija in Tajvan pa so že uvedli strožje pogoje. Italija bo zaradi velikega števila primerov okužb z novim koronavirusom na Kitajskem uvedla obvezno testiranje za potnike in obiskovalce iz te države, ki bodo potovali skozi Italijo.

Ukinitev karantene: nekateri načrtujejo počitnice, drugi opozarjajo na posledice

27. 12. 2022 07.55

Kitajska bo z 8. januarjem odpravila obvezno karanteno za potnike ob prihodu v državo. Opuščanje politike ničelne tolerance do covida-19 pri Kitajcih vzbuja mešane občutke. Medtem ko so nekateri pozdravili sproščanje ukrepov, turistične agencije pa poročajo o porastu zanimanja za potovanja, drugi opozarjajo na posledice "nenadne svobode".

Kitajska napovedala konec karantene ob vstopu v državo

26. 12. 2022 21.50

Kitajsko ministrstvo za zdravje je napovedalo, da bo Kitajska z 8. januarjem ukinila karanteno za osebe, ki vstopajo v državo. Gre za zadnjega v nizu ukrepov, ki v luči opuščanja kitajske politike ničelne tolerance odpravlja covidne omejite. Od naslednjega meseca bo tako za vstop na Kitajsko potreben le negativen test, ki ni starejši od 48 ur.

Ali Kitajska prikriva število okuženih: namesto 37 milijonov potrdili 3 tisoč okužb?

24. 12. 2022 15.08

Na Kitajskem po sprostitvi strogih koronskih ukrepov narašča število okuženih s covidom-19. V bolnišnicah so zasedene skoraj vse postelje, zdravstveno osebje pa izmučeno. Kitajci so izpraznili tudi lekarniške police. Po kitajskih družbenih omrežjih je te dni zaokrožilo tudi poročilo s sestanka komisije, v katerem navajajo, da so v torek zabeležili 37 milijonov okužb, javno pa so oznanili, da so potrdili le nekaj več kot tri tisoč okužb, zato so vse glasnejše kritike, da kitajske oblasti prikrivajo realne številke.

Ali Kitajska vstopa v še eno mračno obdobje epidemije?

19. 12. 2022 08.16

Kitajska naj bi vstopila v prvi od treh pričakovanih valov epidemije covida-19, navajajo kitajski uradniki. V začetku meseca so odpravili najstrožje ukrepe, vendar so kmalu zabeležili visok porast okužb, dva človeka naj bi umrla.

Pevka Cher o materinih zadnjih trenutkih: Bila je v velikih bolečinah

14. 12. 2022 13.34

Pevka Cher je pred dnevi na družbenem omrežju sporočila, da je njena mati, prav tako pevka, Georgia Holt, umrla. Kot je sedaj razkrila 76-letnica, je njena mati umrla na poti v bolnišnico, pred tem pa je že dlje časa imela zdravstvene težave. Stara je bila 96 let.