cop27

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev

05. 12. 2023 08.16

Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

ZAE za vodenje pogovorov COP28 imenovali vodjo naftne družbe

12. 01. 2023 10.09

Za predsednika COP28 v Dubaju, ki bo konec leta, so imenovali vodjo ene največjih svetovnih naftnih družb, sultana Ahmeda Al Jaberja, ki je tudi minister za trgovino in podnebni odposlanec gostiteljev COP28, Združenih arabskih emiratov. Aktivisti pravijo, da mora odstopiti s funkcije predsednika v naftnem podjetju, saj gre za očitno navzkrižje interesov. Menijo, da nekdo, ki deluje v naftni industriji, morda ne bo prisilil držav k hitremu zmanjšanju proizvodnje in uporabe fosilnih goriv, kar je po mnenju znanstvenikov ključnega pomena za preprečevanje nevarnih podnebnih sprememb.

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa

20. 11. 2022 07.41

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Teden skozi fotografski objektiv

19. 11. 2022 17.15

V preteklem tednu je Slovenija dobila prvo predsednico države. To je postala Nataša Pirc Musar, kandidat SDS Anže Logar pa je kljub porazu beležil dober rezultat. V drugem krogu volitev je namreč prejel več glasov, kot sta jih na aprilskih volitvah v državni zbor stranki SDS in NSi skupaj. V nedeljo je medtem v Turčiji odjeknila eksplozija, v Iranu so se nadaljevali protesti, na Poljsko pa je priletela raketa. Kralj Karel III. je praznoval svoj prvi rojstni dan na prestolu, švedska babica se je na podnebno konferenco v Egiptu odpravila kar s kolesom, na pot pa je po več mesecih naposled le krenila tudi raketa Artemis. Katere foto utrinke so v svoje objektive še ujeli fotografi?

Na podnebni konferenci očitno dogovor glede podnebnega financiranja

19. 11. 2022 12.48

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku je bil očitno dosežen dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Informacije o dogovoru prihajajo iz vrst pogajalcev EU, pa tudi iz vrst držav v razvoju. Predstavniki EU so pred tem sicer grozili z odhodom s konference, če ne bo dosežen ambiciozen in uravnotežen dogovor oziroma če bo končna izjava pomenila nazadovanje glede na dosedanje dogovore.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Švedska babica s kolesom v Egipt: prekolesarila 8000 kilometrov

15. 11. 2022 12.08

Dorothee Hildebrandt se je v želji po odločnejših ukrepih za zaščito podnebja s kolesom iz Švedske odpravila v egiptovski Šarm el Šejk, kjer poteka podnebna konferenca COP27. 72-letna Švedinja je za pot potrebovala štiri mesece, na cilju pa se ji je na kratki vožnji pridružil tudi egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi.

Tudi Nemčija odstopa od pogodbe o energetski listini

11. 11. 2022 19.40

Nemčija se je pridružila vedno daljšemu seznamu evropskih držav, ki so napovedale odstop od pogodbe o energetski listini, ki po opozorilih kritikov ščiti naložbe v fosilna goriva. Odstop od pogodbe so pred tem med drugimi že napovedale tudi Slovenija, Francija in Nizozemska.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Hinavska' Evropa: podnebna škoda veliko večja od obljub

09. 11. 2022 18.49

Razvite države na podnebni konferenci COP27, ki jo gosti egiptovski Šarm el Šejk, obljubljajo dodatna finančna sredstva za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, a kritiki izpostavljajo, da je že povzročena škoda veliko večja od zavez. Na Evropo medtem iz Afrike zaradi premoga letijo očitki o dvojnih standardih.

Milijarderji v letu dni povzročijo toliko emisij kot cela država

09. 11. 2022 06.00

Peščica milijarderjev s svojim slogom življenja v 365 dnevih povzroči tolikšno količino emisij kot Egipt ali Francija. V tem obdobju namreč proizvede 3 milijone ton ogljikovega dioksida. Povprečna oseba v tem času proizvede 'le' 2,7 tone. Letna računica izpusta 125 najbogatejših Zemljanov tako nanese 393 milijonov ton ogljikovega dioksida, kar je enako količini 85 milijonov avtomobilov.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami

06. 11. 2022 13.25

V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'

06. 11. 2022 09.24

Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.

Vučić zaradi napetosti na Kosovu odpovedal udeležbo na podnebnem vrhu

04. 11. 2022 21.24

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je zaradi napetosti na Kosovu odpovedal vse načrtovane obiske v tujini v bližnji prihodnosti, vključno z udeležbo na podnebnem vrhu COP27 v Egiptu. Za soboto je bila sklicana seja srbske vlade, potem ko so kosovske oblasti suspendirale regionalnega poveljnika policije na severu Kosova Nenada Đurića.

Sunak bo po kritikah na Otoku vendarle odšel na podnebno konferenco

04. 11. 2022 05.55

V egiptovsko letovišče Šarm el Šejk bodo že ta konec tedna pripotovale delegacije skoraj 200 držav z ambicioznimi načrti za spoprijemanje s podnebno krizo. Na Otoku je ta kriza poglobila politično, saj je prvotna odločitev novega britanskega premierja Sunaka, da se vrha ne bo udeležil, sprožila plaz ostrih kritik, zaradi katerih si je moral premisliti.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija

27. 10. 2022 13.54

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

'Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel'

18. 07. 2022 11.11

Bo svet lahko dosegel zastavljene podnebne cilje, s katerimi želijo omejiti posledice podnebnih sprememb? Raziskovalec Mojib Latif meni, da smo ob številnih poročilih o suši, gozdnih požarih in poplavah na dobri poti, da zgrešimo zastavljen cilj omejitev segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija do konca stoletja. "Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel," je dejal, odgovornost, da bomo zelo verjetno dosegli kar dvakratno temperaturno vrednost od ciljne, pa pripisal svetovni politiki.