cop26

Ko se vozi z vlakom, Angleži zmagujejo

14. 07. 2024 14.21

V sredo zvečer, ravno v času, ko so Angleži na drugem polfinalnem obračunu evropskega prvenstva v nogometu merili moči z Nizozemci, je britanska veleposlanica Tiffany Sadler sedla na vlak in po štirih letih zapustila Slovenijo. "Pogrešala bom vašo prelepo pokrajino in gore, najbolj pa si bom zapomnila čudovite ljudi, ki sem jih spoznala," nam je povedala pred odhodom. Spregovorila je o načrtih nove britanske vlade, o slovensko-britanskih odnosih na področju obrambe, o njenem delu, pa tudi o učenju slovenščine in plezanju na Triglav.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev

05. 12. 2023 08.16

Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

Kralj Karel III. južnokorejskim zvezdnicam Blackpink: Občudujem vas

22. 11. 2023 16.10

V Buckinghamski palači se je odvila slavnostna večerja v čast južnokorejskemu predsedniku in njegovi ženi, ki sta obiskala Veliko Britanijo. Kralj Karel III. je na svečani dogodek povabil tudi južnokorejske zvezdnice Blackpink. Prav glasbenicam je v svojem govoru namenil nekaj besed in jim podelil častne nagrade MBE za njihovo vlogo pri povečanju angažiranosti pri podnebnih vprašanjih. Z nagrado so postale članice reda britanskega imperija.

Papež za reševanje ugrabljene redovnice odobril več sto tisoč evrov

18. 03. 2023 10.59

Visoki uradnik Svetega sedeža je na vatikanskem sodišču povedal, da je papež Frančišek v poskusu osvoboditve kolumbijske redovnice, ki so jo ugrabili z Al Kaido povezani skrajneži v Maliju, odobril porabo več sto tisočev evrov odkupnine. Njegov predhodnik kardinal Angelo Becciu je že pričal, da je italijansko podjetnico Cecilio Marogna leta 2017 prosil za nasvet glede ugrabitve. Kasneje se je tudi na bančni račun njenega podjetja s sedežem v Ljubljani iz Vatikana steklo pol milijona evrov.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Švedska babica s kolesom v Egipt: prekolesarila 8000 kilometrov

15. 11. 2022 12.08

Dorothee Hildebrandt se je v želji po odločnejših ukrepih za zaščito podnebja s kolesom iz Švedske odpravila v egiptovski Šarm el Šejk, kjer poteka podnebna konferenca COP27. 72-letna Švedinja je za pot potrebovala štiri mesece, na cilju pa se ji je na kratki vožnji pridružil tudi egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami

06. 11. 2022 13.25

V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija

27. 10. 2022 13.54

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

Po osebnih tudi rast prodaje tovornih vozil?

27. 09. 2022 16.11

Konec lanskega leta so svetovni voditelji in ostali odločevalci na podnebni konferenci COP26 zastavili cilj, s katerim naj bi bilo 30 odstotkov vseh novih vozil na cestah do leta 2030 električnih. Slovenija trenutno ostaja pod 1 odstotkom, medtem ko se najuspešnejša evropska država Norveška lahko pohvali, da je 9 izmed 10 na novo registriranih vozil električnih. Še večjo vlogo pa bodo v prihodnosti imela gospodarska električna vozila, menijo strokovnjaki.

Kitajska zaradi obiska Pelosijeve prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih

05. 08. 2022 07.59

Kitajska je v četrtek izstrelila več raket dolgega dosega v okolico severovzhodne in jugozahodne obale Tajvana. Štiridnevne vojaške vaje so kitajski odgovor na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v tej otoški državi. Pelosijeva azijsko turnejo nadaljuje na Japonskem, kjer je zavrnila očitke, da je bil obisk te otoške države namenjen zgolj njej, a poudarila, da si ZDA ne prizadevajo za kakršno koli spremembo statusa v Tajvanu. Analitiki pojasnjujejo, da so lokacije vaj okoli otoka skrbno izbrane, vaje pa da bodo prihodnosti vse pogostejše, saj celina povečuje pritisk na otok. Kitajska je obisk Pelosijeve označila za "zlobnega" in sporočila, da prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih. Peking bo prekinil kitajsko-ameriška pogajanja glede podnebnih sprememb, odpovedal srečanje vojaških voditeljev obeh držav ter še dve srečanji na temo varnosti

50-odstotna verjetnost, da se bo do 2026 naš planet segrel za 1,5 stopinje Celzija

10. 05. 2022 09.23

Verjetnost, da bomo presegli ključno mejo pri globalnem segrevanju, se je znatno povečala. Nova analiza je pokazala, da ima Zemlja zdaj skoraj 50-odstotno verjetnost, da se do leta 2026 segreje za več kot 1,5 stopinje Celzija. Raziskovalci so tudi prepričani, da bomo skoraj zagotovo v naslednjih petih letih zabeležili najbolj toplo leto v zgodovini meritev.

David Attenborough razglašen za 'borca za Zemljo'

21. 04. 2022 17.30

Program Združenih narodov za okolje je priznanemu okoljevarstveniku in biologu Davidu Attenboroughu za dolgoletna prizadevanja za varstvo okolja, ki jih je predstavil v svojih dokumentarnih filmih in knjigah, podelil naziv 'borca za Zemljo'.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

DiCaprio o podnebni krizi: Če ne bomo ničesar storili, poznamo izid

21. 11. 2021 15.08

Ameriški filmski igralec Leonardo DiCaprio je na predpremieri filma Don't Look Up o kometu, ki grozi, da bo uničil življenje na Zemlji, spregovoril o njegovi analogiji s podnebno krizo. Po njegovih besedah je režiser Adam McKay v filmu v dve uri strnil vso norost, s katero se ljudje odzivamo nanjo. Ob tem je opozoril, da našemu planetu zmanjkuje časa za ukrepanje zoper globalno segrevanje in kritiziral podnebni dogovor, ki so ga države sklenile na podnebni konferenci v Glasgowu.

'Tako pomembna, kot je v zadnjem letu in pol, ni bila televizija že dolgo'

21. 11. 2021 09.01

21. novembra obeležujemo svetovni dan televizije. Dan, ko govorimo o pomenu televizije v sodobni družbi in vlogi, ki jo ima pri podajanju podatkov, izobraževanju in poročanju o pomembnih dogodkih. Televizija je zdaj na voljo ves čas, doma in na poti, in na vseh zaslonih. Njena vloga pa se je v zadnjem letu še povečala. O tem in še čem sem se pogovarjala z znanimi in pomembnimi obrazi naše medijske hiše.

Pljuča sveta v Braziliji so se letos krčila z rekordno hitrostjo

19. 11. 2021 07.59

Medtem ko je brazilska delegacija na nedavni podnebni konferenci COP26 v Glasgowu prepričevala svet, da so obtožbe na njen račun nepravične, so se v zadnjem letu pljuča sveta v Braziliji krčila z rekordno hitrostjo. Deforestacija v Brazilskem amazonskem pragozdu je namreč dosegla najvišjo stopnjo v zadnjih 15 letih, kažejo uradni podatki. Poročilo brazilske vladne raziskovalne agencije INPE ugotavlja, da se je deforestacija samo v letu dni povečala za 22 odstotkov.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju

17. 11. 2021 16.20

Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'

14. 11. 2021 07.33

Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja

13. 11. 2021 12.43

Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Podnebni protestniki izpraznili pnevmatike luksuznih vozil

12. 11. 2021 21.13

Podnebni protestniki so izpraznili pnevmatike luksuznih vozil, ki so bila parkirana na mestnih ulicah Glasgowa, kjer poteka podnebni vrh COP26. Za to potezo so se odločili, da bi povečali ozaveščenost glede emisij toplogrednih plinov, saj so ta vozila velik porabnik goriva in posledično velik onesnaževalec.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora

12. 11. 2021 10.47

Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'

10. 11. 2021 16.25

V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

Slovenija bo na COP26 pristopila k trem izjavam glede prometa

09. 11. 2021 18.55

Slovenija bo v okviru dneva prometa na podnebni konferenci ZN v Glasgowu COP26 pristopila k izjavam o podnebnih ambicijah mednarodnega letalstva, o ničelnih emisijah ladijskega prometa do leta 2050 ter o spodbujanju tranzicije k brezogljičnim osebnim in lahkim tovornim vozilom, je sporočila vlada.

Svet zajeli protesti za podnebno pravičnost, v Glasgowu 100.000 ljudi

06. 11. 2021 15.00

Po vsem svetu so se odvili veliki protesti za podnebno pravičnost. Največji shod so pripravili v danes sicer deževnem in precej mrzlem Glasgowu, kjer se je po navedbah organizatorjev, gibanja Koalicija COP26, zbralo 100.000 ljudi.

Ulice Glasgowa zavzelo na tisoče mladih podnebnih aktivistov

05. 11. 2021 14.52

Več tisoč mladih podnebnih aktivistov se je podalo po ulicah Glasgowa, da bi od voditeljev in pogajalcev na podnebni konferenci COP26 zahtevali odločno ukrepanje proti podnebni krizi. Gibanje Petki za prihodnost je shod pripravilo na dan, ko COP26 še posebej izpostavlja vlogo mladih in opolnomočenja javnosti.

Beljenje koral prizadelo skoraj celoten Veliki koralni greben

05. 11. 2021 10.19

Od leta 1998 je koralno beljenje prizadelo 98 odstotkov avstralskega Velikega koralnega grebena, ugotavlja študija, ki je bila konec oktobra objavljena v ameriški znanstveni reviji Current Biology. Od prvega množičnega beljenja koral leta 1998 sta nedotaknjena ostala le še dva odstotka tega velikega podvodnega ekosistema. Leto 1998 je bilo do tedaj najtoplejše kadar koli zabeleženo leto, vendar je bil ta rekord nato zaradi globalnega segrevanja že večkrat presežen.

190 držav se je zavezalo za opustitev premoga, Indije, ZDA in Kitajske ni med njimi

04. 11. 2021 06.54

Nekatere velike porabnice premoga, med njimi tudi Poljska, Vietnam in Čile, so se na COP26, ki poteka v Glasgowu, prvič zavezale k odmiku od fosilnih goriv. Med njimi ni ključnih onesnaževalk Kitajske, ZDA in Indije. V Greenpeaceu niso najbolj optimistični in opozarjajo, da je v dogovoru veliko manevrskega prostora za države.