civilnodružbene

Srbska policija izgnala več tujih nevladnikov, med njimi tudi Slovenko

23. 01. 2025 17.08

Srbska policija je iz države izgnala več tujih nevladnikov in jim za eno leto prepovedala vstop v državo. Med udeleženci delavnice za nevladne organizacije v Beogradu, ki so bili v torek zaslišani na policijski postaji, je bila tudi slovenska državljanka, je potrdilo slovensko zunanje ministrstvo. Dodalo je, da je morala po zaslišanju v 24 urah zapustiti državo, prav tako so ji za eno leto prepovedali vstop v Srbijo.

'Prebivalci si zaslužijo zdravo okolje, ne klofute politike in kapitala!'

16. 01. 2024 12.45

Potem ko je vlada napovedala delno podporo noveli Zakona o varstvu okolja, s katero bi med drugim izenačili zahteve glede naprav za sosežig in sežigalnic odpadkov, so se odzvali v gibanju Mladi za podnebno pravičnost in pozvali vlado ter poslance, da je "skrajni čas, da začnemo postavljati zdravje ljudi in narave pred kapitalske dobičke". Medtem v Salonitu Anhovo poudarjajo, da bodo v primeru potrditve zakonske novele v DZ sprožili ustrezne postopke na ustavnem sodišču.

'Brez donacij nas ne bi bilo'

13. 11. 2023 17.22

Ne le prostovoljno gasilsko društvo Mengeš, donacije so prihajale na račune številnih gasilskih društev po Sloveniji. Ljudje so se na tak način želeli zahvaliti in oddolžiti gasilcem, ki so v najtežjih trenutkih nesebično pomagali ljudem v poplavah. Gasilci smo sinonim za solidarnost, so jasni v dveh prostovoljnih gasilskih društvih, PGD Veliki Kamen in PGD Dravograd. Nenazadnje pa vsi prostovoljni gasilke in gasilci – teh je 173.000 – sodijo pod okrilje Gasilske Zveze Slovenije, največje humanitarne, prostovoljske in civilnodružbene organizacije v državi.

Golob bi podporo spremembam volilnega sistema preveril na referendumu

23. 10. 2023 20.31

Na posvetu stroke, politike, civilne družbe in splošne javnosti o spremembi volilnega sistema se je znova pokazalo, da so pogledi na mogoče spremembe različni. Nekateri si želijo korenitih sprememb, drugi menijo, da so realna možnost kvečjemu popravki sedanjega sistema. Premier se je zavzel, da bi podporo rešitvam preverili na referendumu.

Posvet o preprečevanju nasilja v DSO: 'Skupaj lahko zaščitimo starejše'

11. 09. 2023 16.07

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je gostil posvet o preprečevanju nasilja nad starejšimi. Udeleženci so se strinjali, da je ukrepanje nujno in da smo lahko skupaj uspešni. Poudarili so, da aktualna zakonodaja zadostno ureja področje preprečevanja nasilja, da pa nas čaka skupno delo na terenu. "Nasilje prinaša stigmo, marsikdo si ne upa spregovoriti, zato načrtujmo ukrepe predvsem v smeri ozaveščanja in izobraževanja," je dejal Maljevac.

Zakaj je središče Ljubljane preletaval helikopter? 'Operacija visokega tveganja'

29. 03. 2023 12.06

Številni Ljubljančani, ki so včeraj po centru mesta lovili sončne žarke, so se spraševali, zakaj nad njimi kroži helikopter. Nekateri so pomislili na policijsko intervencijo ali pa previdnost ob protestih, spet drugi so sklepali, da bi lahko šlo za spremstvo varovane osebe. A kot so potrdili na Policiji, so helikopter uporabili za snemanje filma. "Potekala je specializirana operacija visokega tveganja," so medtem o snemanju dejali na Agenciji za civilno letalstvo.

Državni zbor podprl novelo Zakona o tujcih, v Ljubljani potekal protestni shod

28. 03. 2023 15.19

Poslanci DZ so z 45 glasovi za in 31 glasovi proti podprli novelo zakona o tujcih, ki ohranja pogoj znanja slovenskega jezika na stopnji A1 za družine tujcev. Novela odpravlja administrativne ovire pri zaposlovanju tujcev in omogoča hitrejše vodenje postopkov izdaje in vročanja dovoljenj za prebivanje in potrdil o prijavi, so sporočili z vlade. Podporo noveli so že pred glasovanjem napovedali v poslanskih skupinah Svoboda in SD, izrecno pa ji nasprotujejo v koalicijski Levici, tudi v NSi in SDS novele niso podprli. Civilnodružbene organizacije, sindikati in prosilci za azil pa so v središču Ljubljane pripravili protestni shod.

'Sto hektarjev najboljših kmetijskih zemljišč za vedno izgubljenih'

02. 03. 2023 13.55

V zeleni stranki Vesna so ob odločitvi Magne, da ustavi proizvodnjo v Hočah, zadovoljni, da na območju lakirnice ne bo prišlo do dodatnega onesnaženja. Opozarjajo pa na nevzdržnost "ad hoc" odločitev, ki globoko posežejo v okolje, in sprejemanja predpisov po nujnih postopkih in brez dolgoročne vizije.

Inštitut 8. marec od Hojsa terja 3000 evrov odškodnine

30. 01. 2023 10.52

Inštitut 8. marec je pred tednom dni zoper nekdanjega notranjega ministra Aleša Hojsa vložil tožbo. Kot so sporočili, so tožbo vložili zaradi Hojsovih izjav glede poletnih požarov na Krasu in pomanjkanja vode. "Zahtevamo plačilo odškodnine za nematerialno škodo, in sicer v višin 3000 evrov," je dejala odvetnica Neva Čokert. Direktorica Inštituta Nika Kovač pa je dodala, da je to tožba s simbolnim zneskom odškodnine, s katero pa želijo pokazati, da so takšna dejanja nedopustna. Nekdanji minister nam je dejal, da bo zadevo komentiral, ko bo tožbo prejel.

Vlada sporočila ustavnemu sodišču, da se ne strinja z Gregorčičem

12. 01. 2023 16.24

Ustavno sodišče je prejšnji teden obravnavalo pobudo za ustavno presojo novele zakona o RTVS, pobudniki ustavne presoje pa so zahtevali tudi začasno zadržanje izvajanja novele, saj bi v nasprotnem primeru po njihovem mnenju lahko nastale povsem nepopravljive posledice. Vlada pa zdaj ustavnemu sodišču predlaga, naj njihov predlog zavrne. Po mnenju vlade so namreč posledice sprememb, ki jih prinaša novela, manj pomembne, kot bi bile posledice zadržanja novele.

Protislovja civilne družbe

07. 01. 2023 11.29

Ob koncu 20. stoletja in v 21. stoletju je pojem civilne družbe začel prevladovati v politični znanosti in političnem besednjaku. Civilna družba je postala temeljni atribut nove demokratične politike. V politoloških teorijah najdemo poudarjen pomen civilne družbe in civilno družbenih organizacij. Civilna družba je razumljena kot eden izmed ključnih podpornih elementov politične demokracije. Svoboda civilne družbe je eden izmed ključnih kazalcev pri ocenjevanju kakovosti demokracije. Hkrati pa tudi v političnih govorih in ideologijah nastopa civilna družba kot pomemben gradnik demokratične politike.

V Srbiji o zakonu, ki predvideva videonadzor državljanov

13. 12. 2022 12.02

Srbske oblasti na dnevni red ponovno vračajo zakon o Policiji, ki predvideva uvedbo sistema videonadzora za samodejno prepoznavanje obrazov. Nevladne organizacije so že ob prvem poskusu uvedbe zakona septembra lani opozarjale, da ogroža pravico do zasebnosti in svobodo gibanja.

SDS vložila podpise za referendume, koalicija pravi, da gre za zlorabo

12. 10. 2022 14.06

Opozicijska stranka SDS je šesti dan zbiranja podpisov za razpis treh referendumskih pobud, in sicer referenduma o vladi, RTV in dolgotrajni oskrbi, škatle s podpisnicami odnesla v DZ. Poslanci stranke so ob tem povedali, da želijo odpraviti "napačno politiko sedanje vlade, ki siromaši vsakega med nami". Izjave so podali tudi predstavniki treh koalicijskih strank, ki SDS očitajo zlorabe akta, s katero bo "naredila škodo ljudem".

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

Veto državnega sveta na zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

20. 07. 2022 18.40

Državni svet je poleg novele zakona o RTV izglasoval tudi veto na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države. Za je glasovalo 17 državnih svetnikov, proti 13. Predlagatelje tega veta je zmotilo predvsem poseganje v gradbeni zakon. Zahtevo za ponovno odločanje o zakonu bo zdaj najprej obravnaval matični odbor, v četrtek pa gre omenjeni zakon na izredni seji spet pred poslance na izredno sejo.

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov

11. 04. 2022 11.41

Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

'Zakon o vodah povečuje tveganje za onesnaženost voda'

07. 07. 2021 11.21

Jamarska zveza opozarja na škodljivost novele zakona o vodah. Zakon posega ostalih vodnih in priobalnih zemljišč posega tudi na območje ponornih voda ter presihajočih jezer, ki neposredno vplivajo na kakovost podzemnih kraških voda, opozarjajo.

Slovenija skupaj s Kolumbijo, Etiopijo, Čadom in Mjanmarom na radarju zaradi kršitev človekovih pravic

23. 06. 2021 06.10

Slovenija je dodana na seznam držav, v katerih je pred kratkim naglo upadlo spoštovanje temeljnih državljanskih svoboščin. Vlada Janeza Janše z ukinjanjem financiranja slabi civilnodružbene organizacije ter napada novinarje in slovensko tiskovno agencijo, kar vodi do krčenja državljanskih svoboščin v državi, ugotavlja Civicus.

Španska vlada pomilostila zaprte katalonske politike

22. 06. 2021 16.18

Španska vlada je potrdila pomilostitev zagovornikov neodvisnosti španske regije Katalonija, ki so v zaporu zaradi poskusa odcepitve regije od države leta 2017. Premier Pedro Sanchez je poudaril, da želi njegova vlada s tem odpreti pot dialogu med Madridom in Barcelono.

Slabša ocena za Slovenijo: pritiski pod krinko boja proti epidemiji

28. 04. 2021 13.12

Organizacija Freedom House je objavila poročilo o stanju demokracije po svetu, tako imenovani Democracy Index (indeks demokratičnosti). In čeprav Sloveniji ne moremo očitati, da se je odrezala slabo, nenazadnje je med najbolje ocenjenimi v svoji skupini držav, ga je težko brati brez cmoka v grlu.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

22. 04. 2021 06.53

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Prihodnost EU-mobilnosti po pandemiji covida-19

12. 12. 2020 09.42

Mnogim mobilnim evropskim državljanom – študentom na izmenjavah Erasmus, sezonskim delavcem, pa tudi mnogim veselim dopustnikom – je načrte v letu 2020 prekrižala pandemija covida-19. Mobilnost znotraj EU, kot smo je bili vajeni, je izginila praktično čez noč. O tem, kaj nas na tem področju čaka po letu 2020, smo se pogovarjali z evropskimi poslanci.

Slovenija pod Janševo vlado med državami, kjer so državljanske pravice najbolj nazadovale

09. 12. 2020 11.23

Monitor Civicus je v svojem zadnjem poročilu Slovenijo, ki je bila pred tem uvrščena med države z odprtim civilnodružbenim prostorom, uvrstil med države z zoženim civilnodružbenim prostorom. Nižja ocena pomeni, da so pri nas vse bolj kršene demokratične svoboščine, kot so pravica do svobodnega izražanja, mirnega zbiranja in združevanja. Omejitve so se poglobile pod vlado Janeza Janše, pišejo.

Odziv Madžarske na koronavirus: evroposlanci zahtevajo sankcije in ustavitev plačil

15. 05. 2020 07.11

Več evropskih poslancev je v razpravi o odzivu Madžarske v epidemiji novega koronavirusa Evropsko komisijo in Svet EU pozvalo k ukrepanju proti tamkajšnji vladi. Poslanci poudarjajo, da so ukrepi na Madžarskem nujni, zahtevajo sankcije in ustavitev plačil. Na drugi strani pa so nekateri zatrjevali, da gre za ideološko razpravo in da se je treba posvetiti reševanju krize koronavirusa. Vodja Orbanovega kabineta pa je razpravo medtem označil za "lov na čarovnice in navidezno sojenje".

Accetto: Gre za grob napad name in mojo sodniško integriteto

15. 10. 2019 10.55

Predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez meni, da ustavni sodnik Matej Accetto ustavnega sodišča ni zavajal, ko je to odločalo o zahtevah za njegovo izločitev zaradi povezav s stranko SMC. Zato tudi meni, da "pozivi k odstopu niso utemeljeni". Očitke o domnevni pristranskosti in zavajanju kolegov ustavnih sodnikov pa je zavrnil tudi sam Accetto. "Gre za grob napad name, mojo sodniško integriteto in integriteto ustavnega sodišča," je zapisal.

'80 odstotkov migrantov 'izgine' med postopkom'

17. 05. 2019 11.30

Na Hrvaškem še vedno odmeva poročanje švicarske televizije SRF, ki je našo južno sosedo obtožila nezakonitega in nasilnega vračanja migrantov v BiH. Oglasil se je hrvaški notranji minister, ki vse očitke odločno zanika. Civilnodružbena iniciativa Info Kolpa pa trdi, da je problematično tudi delovanje slovenske policije, ki da sistematično onemogoča pravico do azilnega postopka in selektivno izroča migrante hrvaškim organom.

V SD predlagajo, naj 8. marec postane državni praznik

06. 03. 2019 13.07

Socialni demokrati, ki poudarjajo pomen enakopravnosti žensk in enakosti med spoloma, se zavzemajo za razglasitev mednarodnega dneva žensk, 8. marca, za državni praznik. Ženske so namreč še vedno plačane slabše kot moški, neplačanega dela, ki ga opravijo, pa je še zelo veliko, so ob tem povedali.

Šolski minister Pikalo prisluhnil avtorjem peticije o spremembah v šolstvu

12. 02. 2019 15.33

Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je sprejel avtorje peticije o potrebnih spremembah v šolstvu. Na sestanku so spregovorili o predlogih iz peticije in spremembah v sistemu vzgoje in izobraževanja, ki jih bodo ob pripravi novega strateškega dokumenta v šolstvu, t. i. Bele knjige, pripravili na ministrstvu.

Slovenija kot darovalka in prejemnica humanitarne pomoči

30. 01. 2019 17.36

Na svetu je približno 200 kriznih območij, na katerih več kot 133 milijonov ljudi potrebuje človekoljubno pomoč. Organizacije iščejo načine, kako bi lahko hitreje in učinkoviteje pomagale, kako bi zmanjšale razkorak med potrebami po financiranju in razpoložljivimi sredstvi. Kako k humanitarni problematiki na svetovnih kriznih prizoriščih pristopa Slovenija in kako se je loteva na domačih tleh?

Množica v Ljubljani z baloni v obliki srca nad politiko sovraštva

31. 05. 2018 06.53

Na Trgu republike se je množica zavzela proti politiki sovraštva in nehumani politiki. Z rdečimi baloni v obliki srca in transparenti v rokah so opozorili, da je treba sovraštvo ustaviti, dokler je čas. Opozorili so na različne oblike sovraštva - nacionalizem, rasizem, sovraštvo proti ženskam, izkoriščanje delavcev - in obsodili ustrahovanje in manipulacije.