cianobakterije

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode
02. 07. 2024 11.58Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Satelitski posnetek: zakaj je jezero v Kaliforniji povsem pozelenelo?
01. 06. 2024 10.24Nasa je objavila posnetke cvetenja alg, ki je povsem pozelenilo kalifornijsko jezero Clear Lake. Onesnaženje so zabeležili s satelitskimi posnetki, ki prikazujejo povsem zeleno barvo jezera. Alge, ki so obarvale jezero, pa proizvajajo toksine, ki lahko povzročajo poškodbe jeter in ledvic.

Blejsko jezero spet obarvano rdeče: ne hranite rib in ptic
16. 02. 2023 09.25V Blejskem jezeru se je tudi v letošnji zimi namnožila planktonska cianobakterija, ki na vodni površini ob obali jezera tvori značilne rdeče obarvane prevleke in je indikator obremenjenosti jezera s hranili ter organskimi snovmi. Pristojno ministrstvo ob tem poziva ljudi, naj ne hranijo rib in vodnih ptic.

Ob sprehajalni poti v Ljubljani potencialno strupene bakterije, odsvetovan stik z vodo
25. 06. 2022 11.07Raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) so ob priljubljeni sprehajalni poti v Ljubljani, ob potoku Glinščica, zaznali potencialno strupene cianobakterije. Inštitut, ki na tem območju doslej še ni zaznal strupenih cianobakterij, je zato Glinščico dodal na zemljevid območij s tveganjem in odsvetuje neposredne stike z vodo.

Rešena skrivnost množičnega pogina slonov v Bocvani
21. 09. 2020 16.07Za doslej nepojasnjen pogin več sto slonov maja in junija letos v Bocvani so bili krivi strupi, ki so jih v tamkajšnjo vodo izločale mikroskopske alge, imenovane modrozelene cepljivke ali cianobakterije, na spletu poroča britanski BBC. V Bocvani sicer živi kar tretjina afriške populacije slonov, njihov pogin pa je sprožil veliko zaskrbljenost.

Blejsko jezero: gladina obarvana rdeče, obiskovalci zaskrbljeni
20. 02. 2019 18.17Obiskovalci Bleda zaskrbljeno zrejo proti rdeči jezerski gladini. Za to so krive cianobakterije, algam podobni organizmi, ki cvetijo na gladini jezera, nato pa se umaknejo v globino. Domačini pravijo, da gre za običajen pojav. Stroka pa meni, da dokler je v jezeru ena sama cianobakterija, je to znak, da je jezero onesnaženo z organskimi odpadki, ki jih tja prinaša človek.

Obiskovalci Blejskega jezera zaskrbljujoče pogledujejo proti rdeče obarvani gladini
19. 02. 2019 13.13Številni obiskovalci slovenskega turističnega bisera so lahko v zadnjih dneh priča zaskrbljujočemu prizoru – rdečkasto obarvani gladini Blejskega jezera. Čeprav je ekološko stanje jezera na podlagi strokovnih kriterijev med zmernim in dobrim, pa v zadnjih desetih letih strokovnjaki opozarjajo na poslabšanje. "Ubogo jezero je z vseh strani prizadeto," pove Špela Remec Rekar, ki že vrsto let nadzira kakovost Blejskega jezera.

Znanstveniki odkrili najstarejšo barvo na svetu …
11. 07. 2018 06.14Znanstveniki so v nedavni študiji odkrili, da je najstarejša barva na svetu barva flamingov in sladkorne pene – svetlo roza. Starodavne roza pigmente so odkrili v 1,1 milijardi let starih skalah, ki se nahajajo v saharski puščavi. Tako so potrdili, da so to najstarejši pigmenti v zgodovini geologije.

Moderna tehnologija nad sovražnika Koseškega bajerja
25. 06. 2014 17.32Strokovnjaki so že pred tremi leti na glas opozarjali, da se na Koseškem bajerju, ki je priljubljen kotiček za sprehajalce, pojavljajo cianobakterije, to so modrozelene alge, ki so tudi strupene. V boj proti njim gre zdaj moderna tehnologija.

Bo kopanje v Blejskem jezeru prepovedano?
23. 11. 2010 18.15Blejsko jezero je onesnaženo, v njem pa se nekontrolirano razmnožujejo cianobakterije. Krivi naj bi bili ribiči, ki v vodo vsako leto zmečejo kar 20 ton hrane za krape, a odgovornost zavračajo.

Izboljšano stanje Velenjskega jezera
17. 07. 2004 00.00Po analizi vzorcev Velenjskega jezera so strokovnjaki ugotovili, da se stanje vode izboljšuje. Kljub temu ljudem svetujejo, da ne plavanjo v jezeru.

Papir brez sekanja dreves
03. 11. 2001 00.00Bakterije so proizvajalke »papirja prihodnosti«, trdijo raziskovalci School of Biological Sciences z univerze v Teksasu.