cianobakterija

Blejsko jezero spet obarvano rdeče: ne hranite rib in ptic
16. 02. 2023 09.25V Blejskem jezeru se je tudi v letošnji zimi namnožila planktonska cianobakterija, ki na vodni površini ob obali jezera tvori značilne rdeče obarvane prevleke in je indikator obremenjenosti jezera s hranili ter organskimi snovmi. Pristojno ministrstvo ob tem poziva ljudi, naj ne hranijo rib in vodnih ptic.

Rešena skrivnost množičnega pogina slonov v Bocvani
21. 09. 2020 16.07Za doslej nepojasnjen pogin več sto slonov maja in junija letos v Bocvani so bili krivi strupi, ki so jih v tamkajšnjo vodo izločale mikroskopske alge, imenovane modrozelene cepljivke ali cianobakterije, na spletu poroča britanski BBC. V Bocvani sicer živi kar tretjina afriške populacije slonov, njihov pogin pa je sprožil veliko zaskrbljenost.

Za kopalce na Bledu odslej brezplačna, jezeru in okolju prijazna sončna krema
06. 06. 2019 08.25Poročila kažejo, da sta obali Blejskega in Bohinjskega jezera vedno bolj obremenjeni. Naše kopalne vode so sicer večinoma v odličnem stanju, a stroko skrbi povečan turistični obisk. Kot svarijo, moramo poskrbeti, da bodo naši biseri ostali 'lepi' in da z dobrimi praksami preprečimo, da bi imel porast turizma posledice na naše naravne znamenitosti.

Blejsko jezero: gladina obarvana rdeče, obiskovalci zaskrbljeni
20. 02. 2019 18.17Obiskovalci Bleda zaskrbljeno zrejo proti rdeči jezerski gladini. Za to so krive cianobakterije, algam podobni organizmi, ki cvetijo na gladini jezera, nato pa se umaknejo v globino. Domačini pravijo, da gre za običajen pojav. Stroka pa meni, da dokler je v jezeru ena sama cianobakterija, je to znak, da je jezero onesnaženo z organskimi odpadki, ki jih tja prinaša človek.

Moderna tehnologija nad sovražnika Koseškega bajerja
25. 06. 2014 17.32Strokovnjaki so že pred tremi leti na glas opozarjali, da se na Koseškem bajerju, ki je priljubljen kotiček za sprehajalce, pojavljajo cianobakterije, to so modrozelene alge, ki so tudi strupene. V boj proti njim gre zdaj moderna tehnologija.

Blejsko jezero cveti
14. 10. 1999 21.31V Blejskem jezeru že od maja letos v globini od deset do 18 metrov ''cveti'' cianobakterija Oscillatoria rubescens, sodelavci Limnološke postaje Bled pa so v začetku septembra opazili, da se populacija iz globin širi na površino, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor. Prosojnost jezera se je znižala na en meter. Na površini tvori oscilatorija značilne rdeče-rjave prevleke, ki so izrazitejše v mirnih zalivih, v smeri vetra. Pojav oscilatorije na površini jezera ni značilen za obdobje, ko je temperatura vode na površini še razmeroma visoka (20 stopinj Celzija). Prejšnja leta se je oscilatorija pojavljala na površini jezera predvsem v zgodnjem pomladanskem obdobju. Pred velikimi svetlobnimi intenzitetami in ko je temperatura vode na površini presegla 15 stopinj Celzija, se je oscilatorija umikala v večje globine.