cestni prevoz

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Kmalu začetek prenove vipavske hitre ceste, ki bo trajala 121 tednov

04. 02. 2025 15.05

V drugi polovici februarja bodo zaradi obnovitvenih del in gradnje protivetrne zaščite na območju Rebrnic zaprli vipavsko hitro cesto na smernem cestišču med Razdrtim in Vipavo. Zaradi zahtevne prenove bo zapora trajala nekaj več kot leto in pol. Promet bo preusmerjen na regionalno cesto, tranzitni tovorni promet pa prek mejnega prehoda Fernetiči. Vipavski župan sicer upa, da bodo gradbinci z deli pohiteli in da bo obnova krajša od napovedane.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Na pot z avtobusom: nelogična doplačila, boj za mesto, zavrnjene spletne vozovnice ...

15. 09. 2024 13.20

Prekomerni avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, opozarjajo na pristojnem ministrstvu. Ob prihajajočem tednu mobilnosti zato pozivajo k redkejši uporabi avtomobilov. A potnik, ki ni navajen na slovenski javni promet, bi bil morda, če se odloči, da se bo po državi za spremembo za vikend zapeljal z avtobusom, kljub močno subvencionirani ceni vozovnic nekoliko presenečen. Doplačilo za postajne storitve, boj za mesto na avtobusu, (ne)veljavne vozovnice, kupljene na spletu ...

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Nadvoz s štirimi tiri bodo podrli. Kako bo potekal železniški promet?

28. 11. 2023 14.09

Rekonstrukcija železniškega nadvoza na Dunajski cesti se bo začela januarja, pri tem pa ne bo trpel le cestni, temveč tudi železniški promet. Pri gradnji novega Potniškega centra je sicer največja ovira prav most, ki ga bodo podrli. Čezenj namreč potekajo štirje tiri, kar predstavlja veliko oviro za vožnjo na Primorsko in Gorenjsko. Kako bo potekal železniški promet?

Združenemu kraljestvu spet grozi slabo vreme, tokrat prihaja nevihta Debi

13. 11. 2023 10.14

Za dele severozahodne Anglije velja vremensko opozorilo, saj je nad državo privihrala nevihta Debi, ki s seboj prinaša močno deževje in hude nevihte. Tudi za večji del Irske veljajo rdeča in oranžna opozorila, vendar je tam Debi že pustošila in za seboj pustila številne brez elektrike.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev

20. 07. 2023 08.12

Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Na krimskem mostu eksplozija, Putin napovedal povračilne ukrepe

17. 07. 2023 06.31

Rusija se bo ustrezno odzvala na napad na most, ki polotok Krim povezuje z rusko regijo Krasnodar, je v odzivu na napad napovedal ruski predsednik Vladimir Putin. Napad je označil za terorističen in pozval k strožjim varnostnim ukrepom za zaščito mostu.

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Od ljubečega očka do tihotapca prebežnikov

09. 05. 2023 14.18

Ob svojem zadnjem obisku našega največjega zapora na Dobu sem spoznala, kako tanka je meja, ki človeka lahko vodi od poštenosti do nepoštenosti, posledično iz svobode v zapor. Seveda so vzroki, zakaj bo nekdo to mejo prestopil, različni od človeka do človeka in včasih tudi zelo kompleksni. A v primerih, ko govorimo o kaznivih dejanjih, s katerimi želi nekdo zaslužiti, sta povoda za takšno odločitev praviloma dva.

Varnost traktoristov: Slovenija po številu traktorjev prava velesila

31. 03. 2023 11.51

Ker ima kar polovica kmetij vsaj en traktor, njihovo število pa v Sloveniji še narašča, je v prostorih izpitnega centra v Mariboru potekal dogodek za večjo varnost voznikov traktorjev s predavanji in praktičnimi prikazi na vadbeni površini. V petih letih je bilo v Sloveniji zabeleženih 757 prometnih nesreč s traktorjem, v katerih je umrlo devet voznikov traktorjev.

Podor v občini Radovljica: do nadaljnjega zaprti cesta in železnica

30. 03. 2023 06.31

Radovljiški policisti so bili včeraj nekaj čez 6. uro obveščeni o skalnem podoru iz strme brežine na območju Globokega v občini Radovljica. Sanacija bo po podatkih upravljavca cest in železnice trajala več dni. Zato bo do nadaljnjega za cestni promet zaprta občinska cesta Globoko–Dobro Polje in za železniški promet železniška proga Lesce–Ljubljana.

Nemčija v težavah: manjka kar 70.000 voznikov tovornjakov in avtobusov

03. 03. 2023 11.46

70.000 poklicnih voznikov, toliko jih po ocenah poznavalcev trenutno primanjkuje v Nemčiji. Plat zvona bijejo avtoprevozniki, turistični delavci, ki zaradi pomanjkanja voznikov avtobusov ne uspejo organizirati izletov, in tudi komunalna podjetja, zadolžena za odvoz odpadkov. Na ministrstvo za promet so že pred časom naslovili nujen poziv, da je treba ukrepati in da časa ni več, to pa se je odzvalo šele po petih mesecih.

Putin za napad na Krimski most obtožil Ukrajino

09. 10. 2022 07.48

Ruski predsednik Vladimir Putin je Ukrajino obtožil, da je stala za eksplozijo na mostu, ki vodi na polotok Krim, čeprav ta uradno ni prevzela odgovornosti za napad. Putin je incident označil za teroristično dejanje. Kot je dejal na sestanku z vodjo ruskih preiskovalcev Aleksandrom Bastrikinom, so ukrajinske obveščevalne službe želele uničiti pomemben del ruske civilne infrastrukture. Po uničujoči eksploziji Krimskega mostu so območje preiskali ruski potapljači. Že guverner Krima, ki ga je imenoval Kremelj, pa je omenil "željo po maščevanju".

Po napadu je promet čez most na Krim znova vzpostavljen

08. 10. 2022 07.44

Na Krimskem mostu, ki povezuje Krim z Rusijo in je osovraženi simbol okupacije, je zjutraj odjeknila močna eksplozija. Posnetki prikazujejo porušene cestne odseke in goreče vagone. Vnelo se je namreč sedem vagonov, ki so prevažali gorivo. Šlo naj bi za napad s tovornjakom bombo, so sporočili iz Moskve. Še nihče sicer ni potrdil, da je šlo za vojaški napad. Del cestišča je padel v morje, most je delno porušen. Zaradi uničene cestne infrastrukture so se vile dolge kolone pred trajektnim pristaniščem, do konca dneva pa je Rusija ponovno vzpostavila tako cestni kot železniški promet čez 19 kilometrov dolg most. Po eksploziji je ruski predsednik Vladimir Putin ukazal poostreno varovanje kritične infrastrukture na polotoku Krim.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

V Nemčiji konec ukrepov, na Kitajskem odkrili novo mutacijo koronavirusa

03. 04. 2022 12.06

Po dvotedenskem prehodnem obdobju je v Nemčiji odpravljena velika večina ukrepov, ki so bili v zadnjih dveh letih namenjeni zajezitvi pandemije covida-19. Odpravo omejitev predvideva zvezna zakonodaja, ki jo je pred dvema tednoma sprejel nemški parlament, na ravni zveznih dežel pa je nekatere od njih še mogoče podaljšati. Kitajska medtem poroča o več kot 13.000 novih okužbah s koronavirusom, kar je največ od vrha prvega pandemičnega vala pred več kot dvema letoma. Zdravstveni delavci so na območju Šanghaja odkrili morebiten nov podtip različice omikron, ki ga še ni v kitajskih ali mednarodnih bazah podatkov.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Naredili manj prekrškov, a povzročili več prometnih nesreč in najtežjih posledic

04. 02. 2022 08.44

V ponedeljek se začenja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov je evropsko usklajen, potekal bo do 13. februarja. Ob pogledu na lansko statistiko medtem lahko ugotovimo, da so vozniki tovornih vozil sicer naredili manj prekrškov, a povzročili več prometnih nesreč in najtežjih posledic. Tudi vozniki avtobusov so bili lani udeleženi v več prometnih nesrečah kot leto prej.

Najlepše praznične poti z vlakom

11. 11. 2021 00.15

Bližajo se praznični zimski dnevi, ki kličejo po sproščenih doživetjih. Izlet z vlakom je v teh prazničnih dneh lahko še posebej pravljičen. Ne samo zaradi čudovite pokrajine, ki drsi mimo oken vlaka, temveč tudi zato, ker se tako lahko izognemo drvenju in spopadanju z gnečo na cestah ter že na poti čas izkoristiti za druženje, igro, v miru pokličemo prijatelje, preberemo knjigo ipd. Predstavljamo vam nekaj namigov za praznične izlete z vlakom:

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Prevozniki opozarjajo na kaotično stanje: Čez noč lahko pride do motenj v oskrbi

27. 10. 2021 14.49

Slovenski cestni prevozniki, združeni v Sekciji za promet pri OZS in Združenju za promet pri GZS, so opozorili na kaotično stanje v panogi. Izpostavili so nekontrolirano višanje cen pogonskih goriv, pomanjkanje delovne sile v panogi, podražitve in dolge dobavne roke osnovnih sredstev. Državo pozivajo k ukrepanju, da zajezi cene pogonskih goriv za čas krize in da podpiše sporazum o zaposlovanju delovne sile iz tretjih držav. Po grobih ocenah namreč v Sloveniji ta trenutek zagotovo manjka vsaj 2.000 voznikov.

SVAS: Nevzdržne razmere za vozno osebje so se med epidemijo še poslabšale

29. 07. 2021 14.10

V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije opozarjajo na nevzdržne razmere, s katerimi se vozno osebje sooča v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Vozno osebje mora med drugim pogosto opravljati tudi delo čistilcev in varnostnikov, vse pa je podkrepljeno še z nevzdržnim delovnim časom. "Uspelo jim je, da so nekoč izjemno dostojen in spoštovan poklic popolnoma razvrednotili," so zapisali.

Zmanjšanje čakalnih vrst na mejah: obetajo se kadrovske okrepitve

05. 07. 2021 17.59

Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec se je sestal z domačimi in tujimi predstavniki cestnih prevoznikov, s katerimi so govorili predvsem o izboljšanju upravljanja meja in možnosti zmanjšanja čakalnih vrst na mejnih prehodih. Sprejeli so prve sklepe: napovedali so sestanek notranjih ministrov vseh držav, zagotovili bodo ustrezne sanitarne pogoje ob mejnih prehodih. Peter Pišek iz OZS pa je ob tem napovedal še kadrovske okrepitve pri mejni kontroli. Da so razmere resnično precej neznosne po njegovem pričajo kolone, ki se na hrvaško-srbski meji denimo vijejo tudi na dolžini med 20 in 30 kilometri. "To je težko za voznike," je še izpostavil Pišek.

Italijanski Safilo ormoški obrat prodal podjetju Znass Transport

17. 06. 2021 13.28

Italijanska skupina Safilo je z logističnim podjetjem Znass Transport podpisala pogodbo o prodaji proizvodnega obrata v Ormožu, ki bo konec junija, kot so že napovedali, prenehal s proizvodnimi dejavnostmi, so sporočili iz Safila. Koliko je prodajna pogodba vredna, niso navedli.

Uberja slovenski trg ne zanima

02. 06. 2021 19.46

Kljub temu da so poslanci s sprejetjem zakona o cestnih prevozih prižgali zeleno luč za prihod digitalnih platform za taksi prevoze, podobnih Uberju, iz tega podjetja odgovarjajo, da jih vstop na slovenski trg za zdaj ne zanima, da pa so zadovoljni, da se država odpira za prihod Uberju podobnih podjetij. Vozniki, ki bodo želeli prevažati potnike prek digitalne platforme, pa bodo morali imeti sklenjeno eno od oblik delovno-pravnega razmerja in hkrati pridobiti taksi licenco.

Kmalu obnova ruško-selniškega mostu čez Dravo: zaprt bo kar leto in pol

12. 05. 2021 16.29

Konec maja se zaradi obsežne obnove začenja popolno zaprtje mostu čez Dravo med Rušami in Selnico. Zaradi obsežnih del bo most zaprt poldrugo leto, obvoz preko bližnje hidroelektrarne Fala pa ne bo mogoč. V času popolne zapore bo tako promet speljan iz smeri Ruš po regionalni cesti preko Bezene, Bistrice ob Dravi in Limbuša, v Mariboru čez Koroški most in na glavno cesto preko Kamnice proti Selnici ob Dravi.

Ljubezen do avtomobila močnejša od želje po čistejšem okolju?

16. 09. 2020 06.00

V septembru obeležujemo Evropski teden mobilnosti, ko se poskuša čim več ljudi pritegniti k razmišljanju in dejanski uporabi čistejšega načina prevoza. Prav transport je namreč eden večjih onesnaževalcev okolja. In če pogledamo številke, potem vidimo, da je bilo leta 2000 v Sloveniji 435 osebnih vozil na 1.000 prebivalcev, leta 2019 pa že 556. Kopičimo 'pločevino', s tem pa tudi dolgoročne probleme.