certifikati

V le štiri leta starem laboratoriju UKC Ljubljana se je udrl strop

12. 04. 2025 11.19

V centralnem laboratoriju UKC Ljubljana se je v soboto zjutraj povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij. Na tla je padlo nekaj stropnih plošč, a linija ni bila poškodovana, prav tako ne vzorci in tudi noben od zaposlenih. Zaradi varnosti so laboratorij zaprli. Zagotovljene so nadomestne laboratorijske zmogljivosti.

Prvak fotografije: Xiaomi razkriva serijo Xiaomi 15 z vrhunskim sistemom kamer

03. 03. 2025 00.15

V času od 1.3. do 31. marca ob nakupu katere koli naprave iz serije Xiaomi 15 kupci v dar prejmejo Xiaomi Scooter 4 Lite 2. generacije.

Hamas izpustil šest talcev, Izrael naj bi vrnitev Palestincev zakasnil

22. 02. 2025 07.28

Palestinsko islamistično gibanje Hamas je v okviru izmenjave ujetnikov z Izraelom iz ujetništva izpustilo šest izraelskih talcev. Šestega talca, pripadnika izraelske beduinske skupnosti, je gibanje izpustilo brez javnega dogodka. Izrael bi moral medtem izpustiti okoli 600 Palestincev iz izraelskih zaporov, a je izpustitev zakasnil.

Simon Vadnjal v novi pesmi o umetni inteligenci, ki ga plaši

15. 01. 2025 20.07

Simon Vadnjal je izdal novo pesem z naslovom Datoteka: neznano. V njej se glasbenik sprašuje o prihajajoči dobi umetne inteligence, ki že močno posega v naš vsakdan. Pevec svari, da je treba biti na spletu izjemno previden, saj je včasih že zelo težko preceniti, ali gre za človeško delo ali ne. "Jaz imam občutek, da bomo ljudje iz mesa in krvi čez čas na spletu potrebovali certifikati, ki bo dokazoval, da smo resnično ljudje," je med drugim dejal televizijec.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Ribe in omega 3: Ključ do uravnotežene prehrane

01. 10. 2024 00.15

Poleti radi posegamo po svežem sadju in zelenjavi, na morju pa seveda ne moremo mimo dišečih rib in morskih sadežev. Ko pa se z jesenjo vrnemo v vsakodnevni ritem, poln obveznosti, naša prehrana pogosto postane manj pestra in uravnotežena. Trenutne smernice priporočajo uživanje mastnih morskih rib dvakrat na teden. Pa ste se morda že kdaj vprašali, zakaj? Ribe so namreč bogat vir maščobnih kislin omega 3, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja.

Propad Biobanke: starši shranili, plačali, zdaj pa ni ne obvestil, ne odgovorov

30. 09. 2024 07.58

Okoli 4000 staršev je Biobanki v zadnjih 15 letih zaupalo hrambo vzorcev popkovnične krvi. Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

'Brez dvoma najhujša nesreča v zgodovini Jadrolinije': kriva človeška napaka?

12. 08. 2024 07.49

Preiskava tragične nesreče na Lošinju še vedno poteka, več pristojnih služb pa skuša odgovoriti na trenutno najpomembnejši vprašanji: "Zakaj je uvozna klančina padla s trajekta?" in "Ali bi bilo mogoče tragedijo preprečiti?" 10-tonska klančina trajekta Lastovo je v nedeljo popoldan padla na več mornarjev, trije so umrli, četrti pa je poškodovan. Njihovi sodelavci, ki so lahko morijo le nemočno opazovali, so v šoku, prav tako tudi domačini, ki takšne tragedije na otoku ne pomnijo. Generalni sekretar hrvaškega sindikata mornarjev je dan po nesreči dejal, da gre za najhujšo nesrečo v zgodovini Jadrolinije.

5 razlogov za postavitev sončne elektrarne

01. 07. 2024 00.15

Najboljši čas za sončno elektrarno je zdaj!

Dr. Tomislav Majić: "V ospredju je predvsem želja po pomoči ljudem"

14. 06. 2024 00.15

V današnjem svetu, kjer se zavedanje o pomenu zdrave prehrane in ustreznih dopolnil nenehno povečuje, je izjemno pomembno, da so izdelki, ki jih uživamo, varni, učinkoviti in znanstveno podprti.

Svetovni dan varne hrane. Pri tem trgovcu sta varnost in kakovost izdelkov na prvem mestu!

07. 06. 2024 00.15

V Lidlu Slovenija z rednimi testiranji ter pravili in visokimi standardi, ki so pogosto tudi strožji od zakonodaje, skrbijo, da kupec pri njih dobi visoko kakovost po ugodni ceni.

Hišni sejem Lumar – inovativna trajnostna gradnja v živo

29. 02. 2024 00.15

V podjetju Lumar, med 6. in 9. marcem 2024,pripravljajo številne aktivnosti in predstavitve trajnostne tehnologije montažne lesene gradnje na prvi slovenski certificirani aktivni hiši v Dragomlju.

Banksyjeva dela navdušila tudi znane Slovence

18. 01. 2024 20.15

Že dvajset let je eden izmed najbolj prepoznavnih in kontroverznih umetnikov našega časa, kljub temu, da nihče ne pozna njegove identitete. Dela slovitega Banksyja so od danes prvič razstavljena v Ljubljani. Organizatorji so zbrali in na ogled postavili več kot sto njegovih izvirnih umetnin, med njimi tudi nekatera najbolj znana dela, kot so Monkey Queen, Bomb Hugger in Toxic Marry.

Hrvati razrešujejo zgodbo pobegle afriške divje mačke v Gorskem kotarju

11. 01. 2024 17.02

Pred dnevi je na območju Gorskega kotarja na Hrvaškem takrat še neznana žival napadla in davila udomačeno mačko Bubo zakoncev Scrobogna, ki sta v zadnjem trenutku s kričanjem in palico preprečila, da bi njun hišni ljubljenček poginil. Žival so ujeli in jo odpeljali k veterinarju, kjer so ugotovili, da gre za afriško divjo mačko. A od kod se je vzela? Izključili niso niti možnosti, da gre za žival, ki je pred pol leta pobegnila v Sloveniji.

Depresij in tesnob za tretjino več, pomoč prepočasna in draga

25. 11. 2023 13.33

Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Psihoterapijo ponujajo tudi tisti, ki nimajo nobene izobrazbe, stroka pa ni enotna glede vprašanja, kdo psihoterapije lahko sploh izvaja. Država, ki že leta obljublja zakon o psihoterapevtski dejavnosti, ki bo uredil področje in uvedel nadzor, pa že leta ne naredi nič.

Televizorji LG OLED so že celo desetletje v samem vrhu

20. 07. 2023 08.27

Visoka obletnica izdelka, ki že vrsto let premika meje domače zabave.

Kako do nove zaposlitve v Ljubljani?

25. 04. 2023 10.28

Zaposlitev je pomemben del vsakdanjega življenja, saj nam omogoča finančno neodvisnost, razvoj kariere in osebnega napredka. Na poti do zaposlitve se lahko srečamo s številnimi izzivi. Da jih boste lažje premagali in se uspešno zaposlili v Ljubljani, vam v nadaljevanju predstavimo nekaj koristnih nasvetov.

Zakaj izbrati aluminijaste skladiščne šotore Petre?

29. 03. 2023 00.15

Družinsko podjetje Petre šotori – hale d. o. o. se je v letih obstoja dodobra uveljavilo na domačem in sosednjih trgih. Z gotovostjo lahko rečemo, da le redkokdo priimka Petre ne poveže s prireditvenimi šotori in montažnimi skladiščnimi šotori ter halami.

Del zaposlenih v Leku zahteva takojšen dvig plač

13. 02. 2023 12.45

Ali po valu groženj s stavkami med zaposlenimi v javnem sektorju sledi še stavkovni val v zasebnem sektorju? Namreč splošna draginja je prizadela vse državljanke in državljane, mnogi kljub redni zaposlitvi ne zmorejo več plačevati položnic. Na slabe odnose v družbi in izredno nizke plače tokrat opozarjajo zaposleni v lendavski izpostavi Leka, če jim vodstvo ne bo prisluhnilo, pa grozijo celo s stavko. V Novartisu v odzivu navajajo, da kot odgovoren delodajalec razumejo skrbi in stiske sodelavcev.

Odeja Škofja Loka: slovensko tekstilno podjetje, ki še vedno prisega na domačo kakovost

09. 02. 2023 11.36

Odeja Škofja Loka je slovensko podjetje, ki že vrsto let izdeluje tekstilne izdelke najvišje kakovosti, z lastno proizvodnjo in vrhunskimi materiali.

'Etični hekerji imajo veliko znanja, a so zlonamerni vedno korak pred njimi'

17. 12. 2022 18.14

V Sloveniji je potekalo prvo srečanje Hack The Box (HTB), namenjeno izobraževanju in mreženju etičnih hekerjev. Prav slovensko podjetje je namreč pridobilo posebno dovoljenje organizacije za izvedbo dogodka. Navdušenci so najprej samostojno reševali hekerske izzive, nato pa jim je pomagal še David Kavčnik, ki je na seznamu desetih najboljših certificiranih etičnih hekerjev na svetu. Z njim smo med drugim spregovorili o strasti do hekanja, pogajanju z zlonamernimi hekerji, stanju kibernetske varnosti v Sloveniji in o tem, ali tudi etične hekerje kdaj zamika, da bi prestopili mejo legalnega.

Zakaj izbrati aluminijaste skladiščne šotore Petre?

09. 11. 2022 00.15

Družinsko podjetje Petre šotori – hale d. o. o. se je v letih obstoja dodobra uveljavilo na domačem in sosednjih trgih.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'

29. 10. 2022 07.14

"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

V ZD Ljubljana naj bi z neveljavnimi hitrimi testi testirali kar 1400 ljudi

11. 08. 2022 20.38

"Sredi julija sem zbolela za covidom, se testirala na vstopni točki v ljubljanskih Stanežičah, a kljub temu ostala brez potrdila o prebolelosti," pripoveduje ena izmed kar 1400 ljudi, ki jih je Zdravstveni dom Ljubljana testiral z neveljavnimi hitrimi testi. Kako je to možno? Kako se je to sploh lahko zgodilo? Zdravstveni dom je uporabljal teste, ki so jih po dveh letih umaknili z uradnega seznama veljavnih testov Evropske unije, a o tem niso vedeli nič.

Oblačilo brez UV-zaščite je lahko enako učinkovito kot tisto z njo

26. 07. 2022 20.03

Nekatere spletne in športne trgovine imajo v svoji ponudbi tudi oblačila, ki naj bi ščitila pred UV-žarki. Zelo veliko ponudbo teh imajo na Finskem, država ima tudi eno izmed najvišjih števil obolelih za kožnim rakom. A tamkajšnji dermatologi ugotavljajo, da tkanine sploh niso enotno regulirane s strani EU in da industrija oblačil z UV-zaščito uporablja različne testne standarde, ki pa jih nihče ne preverja. Pred soncem tako lahko enako učinkovito ščitijo tudi obleke brez oznak.

Novi HONOR Magic4 Pro – za vse ljudi svobodnega duha

29. 06. 2022 00.15

HONOR in Eugenio Recuenco, svetovno znani umetnik, sta ustvarila film s pomočjo pametnega telefona HONOR Magic4 Pro.

Inovativna rešitev za kibernetsko varnost

21. 06. 2022 00.15

Število kibernetskih napadov se iz leta v leto povečujetudi zaradi vedno bolj pospešene digitalizacije in povečanega obsegadela na daljavo. Pojavljajo se v vse bolj sofisticiranih oblikah, usmerjeni so na posameznike, podjetja in organizacije. Zelo pogosti so napadi na e-poštne račune, storitve oddaljenih dostopov in storitve v oblaku, več je tudi napadov na uporabniške mobilne naprave. Zato je tudi pomen kibernetske varnosti vse večji. Tega se zavedajo tudi v Telekomu Slovenije, kjer imajo največji Operativni center kibernetske varnosti v Sloveniji, kije letos že drugič prejel nagrado za najbolj inovativno varnostno rešitev.

Le nekaj minut pred mednarodno sramoto

21. 06. 2022 15.37

Če ne bi bila otvoritev razstave 160 umetnin ustavljena, bi Slovenija doživela nepopravljivo škodo v mednarodnem umetniškem svetu. Tako so prepričani številni umetniki, kritiki, umetnostni zgodovinarji. A kljub temu je bila škoda za Narodni muzej Slovenije storjena.

Umetnostni zgodovinar o razstavi ponaredkov: To je kapitalen kiks muzeja

09. 06. 2022 15.32

Umetnostni zgodovinar Brane Kovič je razstavo Popotovanja z deli iz zbirke družine Boljkovac v Narodnem muzeju Slovenije, katere odprtje je bilo v sredo tik pred zdajci odpovedano, označil kot kapitalen kiks muzeja. "Če se potrdi, da dela niso avtentična, potem je to stvar pravosodnih organov," pa je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Da gre za v nebo vpijoče ponaredke, so bili pred odprtjem razstave do napovedanih razstavljenih del kritični številni likovni kritiki, ki so zaradi škandala zahtevali odstop direktorja muzeja Pavla Cara. Čeprav je slednji zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del, je dan kasneje tudi zares odstopil.

Ker tople vode ni nikoli preveč

12. 04. 2022 00.15

Predstavljajte si, da namiljeni stojite pod tušem, na kar ugotovite, da so družinski člani pred vami porabili vso toplo vodo. Situacija, ki vam je nihče ne zavida.