cern

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Slovenija bi bila lahko polnopravna članica Cerna v drugi polovici 2025

04. 10. 2024 12.09

Slovenska zastava bo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave zaplapolala predvidoma v drugi polovici leta 2025. Svet Cerna je namreč nedavno pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji, med drugim zaradi dobro razvite skupnosti na področju eksperimentalne fizike osnovnih delcev.

Umrl je britanski fizik in prejemnik Nobelove nagrade

09. 04. 2024 21.19

Britanski fizik Peter Higgs, ki je za teoretična spoznanja v zvezi z "božjim delcem", Higgsovim bozonom, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, leta 2013 prejel Nobelovo nagrado za fiziko, je umrl v 94. letu starosti, je sporočila Edinburška univerza.

'Uefa in nogomet sta lep primer, kako se gradi organizacijo od spodaj navzgor'

09. 04. 2024 18.13

Minister Han se mudi na uradnem obisku v Švici, kjer se je srečal tudi s predsednikom Uefe Aleksandrom Čeferinom. "Verjetno se premalo zavedamo pomena Uefe in dejstva, da jo vodi Slovenec, kar je hkrati zelo velika promocija Slovenije," je dejal Han.

Za sliko tedna izbran posnetek Zemlje slovenskega satelita

09. 11. 2023 12.19

Evropska vesoljska agencija (Esa) je fotografijo Zemlje, ki jo je posnela kamera na 6000 kilometrov oddaljenem satelitu Trisat-R, izbrala za fotografijo tedna na področju tehnologije, so sporočili iz podjetja Skylabs. Fotografija je bila posneta z izjemno miniaturno kamero velikosti manj kot dveh kubičnih milimetrov.

V vesolje uspešno izstrelili nov slovenski satelit

13. 07. 2022 06.22

Dve leti po izstrelitvi prvih dveh slovenskih satelitov v vesolje je v vesolje poletel tretji, poimenovan Trisat-R. Tako kot prvi slovenski nanosatelit so tudi tega razvili na Univerzi v Mariboru. Z novo evropsko nosilno raketo Vega-C bi ga morali sprva v vesolje z izstrelišča v Francoski Gvajani poslati predvidoma ob 13.13, vendar pa je svojo pot naposled začel dve uri kasneje. Naloga satelita, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena. Gospodarski minister pa je ob njegovi uspešni izstrelitvi izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast.

Novi slovenski satelit Trisat-R pripravljen na polet v vesolje

14. 06. 2022 13.08

Novi slovenski satelit Trisat-R so v preteklih dneh prepeljali iz Maribora na Francosko Gvajano, od koder bo predvidoma 7. julija poletel z raketo v vesolje. Njegov osnovni namen je opravljanje meritev ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbiti z namenom modeliranja okolja magnetosfere in boljšega razumevanja vesoljskega vremena.

Ksenija Kranjec v boj za srce hrvaškega Sanjskega moškega

06. 04. 2022 13.13

Hrvati lahko spremljajo novo sezono priljubljenega resničnostnega šova Sanjski moški, v katerem se letos dekleta borijo za srce postavnega Dalmatinca Tonija, ki je po izobrazbi doktor znanosti. Za njegovo srce se bori kar 20 deklet, ki so v šovu že dobra dva tedna, zdaj pa so Sanjskega Tonija presenetile tri nove tekmovalke. Med njimi tudi Slovenka Ksenija Kranjec.

V Cernu razburil govor znanstvenika o vlogi žensk v fiziki

01. 10. 2018 18.04

Italijanski znanstvenik je razburil s svojim nastopom v Cernu, ko je med drugim dejal, da so "fiziko izumili in zgradili moški" in da moške znanstvenike diskriminirajo zaradi ideologije, ne glede na zasluge. Cern je govor označil za zelo žaljivega.

Znanstveniki v Cernu prvič opazovali razpad Higgsovega bozona

30. 08. 2018 14.03

Znanstveniki so s pomočjo Cernovega velikega hadronskega trkalnika šest let po odkritju Higgsovega bozona prvič opazovali, kako je ta osnovni delec razpadel na dva miniaturna delca, imenovana kvark b. Gre za nov element v podporo standardnemu modelu fizike delcev.

'Temna snov je zelo drugačna od navadne, o temni energiji pa vemo le to, da ne vemo čisto nič'

11. 02. 2018 09.11

Marušo Bradač je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je temna snov, iz rodne Slovenije vodilo do daljne Kalifornije, kjer zdaj predaja svoje znanje študentom na univerzi UC Davis. Poleg temne snovi preučuje tudi najstarejše oziroma najbolj oddaljene galaksije. Pogreša marsikaj slovenskega, vseskozi se, kot je dejala, trudi, da je v stiku s slovenskim jezikom.

V Cernu imajo nov pospeševalnik

09. 05. 2017 15.52

Iz Cerna so sporočili, da so dokončali Linac 4 - 90-metrski stroj, ki so ga gradili skoraj desetletje, nahaja pa se 12 metrov pod površino. Gre za najnovejši linearni pospeševalnik delcev, ki je prvi ključni del verige.

Slovenija postala pridružena članica Cerna

16. 12. 2016 13.36

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je v Ženevi z generalno direktorico Evropske organizacije za jedrske raziskave Fabiolo Gianotti podpisala sporazum o podelitvi statusa pridružene članice v Cernu. Ministrica je ob tem izpostavila priložnosti, ki se ponujajo tako na znanstvenem kot gospodarskem področju.

Vlada predlaga pridruženo članstvo Slovenije v Evropski vesoljski agenciji

06. 10. 2016 13.08

Vlada je potrdila predlog zakona o ratifikaciji sporazuma o pridruženem članstvu Slovenije v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Sodelovanje podjetij v visokotehnoloških projektih je odskočna deska za tuje trge, je vlada sporočila prek Twitterja.

Podlasica ustavila veliki hadronski trkalnik

29. 04. 2016 20.33

Velikost ni pomembna. To dokazuje podlasica, ki je zakrivila ustavitev enega najbolj pomembnih znanstvenih instrumentov na svetu. Živalica je namreč pregriznila električni kabel in veliki hadronski trkalnik se je ugasnil.

FOTO in VIDEO: Tudi leta 2015 je človeštvo premikalo meje in pridobilo nova spoznanja

31. 12. 2015 06.30

Delo človeških rok je končno prispelo tudi do Plutona, izvedeli smo, da je na Marsu tekoča voda, podjetja razvijajo vse boljšo vesoljsko tehnologijo, znanstveniki opravljajo teste kot (pred)pripravo za osvojitev Marsa ... A ob tem je treba rešiti tudi naš planet.

Kaj vse je že prišlo iz Cerna?

11. 11. 2015 17.57

Kakšne neverjetne in koristne izume za človeštvo nam je že prineslo delo velikih umov? Kaj imamo lahko že danes od vesolja, trkalnikov, bozonov? Zadnji del Maje Kos o Cernu izda kar nekaj presenetljivih odkritij.

Koliko Slovencev dela v Cernu?

10. 11. 2015 18.05

Maja Kos in Savo Pejič sta bila poleg, ko se je 5,5-milijardni trkalnik pokvaril. A prav zato sta lahko videla tudi tisto, česar drugače ne bi. Koliko Slovencev dela v Cernu, kaj tam počnejo in zakaj je dobro biti član kluba svetovnih umov?

Dobrodošli v Cernu!

09. 11. 2015 17.43

Maja Kos je kot ena redkih novinark dobila možnost vpogleda v enega največjih raziskovalnih objektov na svetu. Iz prve roke si je lahko ogledala, kaj vse človeštvo zmore, ko se ne ukvarja z vojno.

Legenda švicarskega Cerna že desetletja neumorno razkriva skrivnosti naše biti

20. 08. 2015 17.46

John Ellis je še ena legenda švicarskega Cerna, velik zagovornik supersimetrije. Po več kot tisoč strokovnih delih ni nič čudnega, da je drugi najbolj citiran teoretični fizik vseh časov, je pa zato toliko bolj nenavadno, da se po desetletjih neumornega razkrivanja skrivnosti naše biti še vedno otepa pokoja.

Alan Guth nima le brilijantnega uma, ampak tudi najbolj razmetano pisarno in sladko razvado

19. 08. 2015 17.21

Pred našo kamero je stopil gospod, ki je razložil "pok" v velikem poku. Kako je nastajalo vesolje, ki ga poznamo in v katerem smo se slej kot prej pojavili tudi mi? Alan Guth je že druga legenda, s katero smo se pogovarjali na 27. mednarodni konferenci visokih energij.

Ljubljana je postala prestolnica fizike osnovnih delcev

18. 08. 2015 17.42

V Ljubljani gostimo velik del Cerna, prav tistega, ki se z 10-milijardnim trkalnikom neutrudno vrača v prve trenutke, ko je nastalo naše vesolje. Zahtevna naloga, da se dobi odgovore na večna vprašanja: kako smo nastali, kaj je naša bit in še nešteto drugih.

Nov dosežek v Cernu: znanstveniki dokazali obstoj pentakvarkov

14. 07. 2015 15.42

Po 50 letih različnih poskusov so v Cernu znanstveniki s pomočjo pospeševalnika dokazali obstoj določene oblike delcev snovi. Doslej so jo opisovali zgolj v teoriji.

Cernu uspeli trki pri rekordnih energijah

21. 05. 2015 16.42

Raziskovalci Cerna so doživeli nov uspeh. Izvedli so namreč trke protonov pri rekordnih energijah. Trke bodo raziskovalci uporabili za zagon in varovanje samega pospeševalnika in detektorjev.

Po skoraj dve leti trajajočih delih znova zagnali veliki hadronski trkalnik

05. 04. 2015 12.44

"Danes je ta dan!" je na Twitterju zapisal direktor za pospeševalnike in tehnologije v Cernu Frederick Bordry in s tem sporočil, da so po obsežnih posodobitvenih delih znova zagnali veliki hadronski trkalnik.

Vse se konča pri denarju ...

17. 03. 2015 19.09

Ker Slovenija ni pridružena članica evropske organizacije za jedrske raziskave Cern, bi lahko ta prekinila sodelovanje s slovenskimi znanstveniki in nas tako odrezala od večjih znanstvenih odkritij.

7 scenarijev uničenja človeštva in Zemlje

08. 12. 2014 10.23

Precej prahu je dvignilo opozorilo priznanega Stephena Hawkinga, da nas lahko umetna inteligenca uniči. Nekateri so prikimavali, drugi opozarjali še na druge možnosti našega konca - od asteroidov do podnebnih sprememb. Preverite morebitne scenarije našega konca.

Razdeljena akademija: Nobelovo nagrado za fiziko bi moral dobiti tudi Cern

09. 10. 2013 11.22

Član Kraljeve švedske akademije znanosti Anders Barany je dejal, da bi moral Nobelovo nagrado za fiziko prejeti tudi Evropski center za jedrske raziskave (Cern) v Ženevi. Prejela sta jo (le) očeta ’’božjega delca’’ Francois Englert in Peter W. Higgs.

Kakšna je bila prva spletna stran?

06. 05. 2013 10.33

V Evropskem centru za jedrske raziskave (Cern) bodo ustvarili identično spletno stran, kot jo je leta 1991 izdelal fizik Tim Berners - Lee. Za zdaj pa so omogočili dostop do najstarejše spletne strani, ki so jo lahko "izbrskali".

Znova bodo ustvarili prvo spletno stran

30. 04. 2013 14.38

V Cernu bodo ustvarili identično spletno stran, kot jo je leta 1991 izdelal fizik Tim Berners - Lee. Strokovnjaki pravijo, da je bil prvi brskalnik WorldWideWeb dokaj napreden, saj je uporabnikom omogočal, da vsebino urejajo neposredno na strani.