cerkev na slovenskem

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?

31. 03. 2025 07.00

V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Materinski dan: otrok vse manj in vse kasneje

25. 03. 2025 06.24

Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, bodo danes znova v ospredju vprašanja žensk, tokrat tistih z otroki. V Sloveniji se je namreč v 90. letih ustalilo, da je materinski dan tako kot pred letom 1941: 25. marca. Iz statistike pa izhaja, da ženske razumejo materinstvo kot zelo odgovorno. Za otroka se odločajo vse kasneje, rojstev pa je vse manj.

Bela žogica s čarobno močjo

20. 10. 2024 17.57

Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja številne maše, tudi na Kredarici

15. 08. 2024 10.47

Ob največjem Marijinem prazniku, prazniku Marijinega vnebovzetja, danes v cerkvah po državi potekajo slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Maša je potekala tudi v kapelici na Kredarici.

Med papeževim obiskom v Trstu odmevala tudi slovenska beseda

07. 07. 2024 09.34

Papež Frančišek je z obiskom Trsta in mašo na tamkajšnjem Trgu enotnosti sklenil 50. Socialni teden katoličanov v Italiji. Na maši, za katero so dovolilnice delili le v italijanskih župnijah, pa je bilo moč slišati tudi slovensko besedo.

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'

31. 10. 2023 07.53

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

Zore na Brezjah pozval k pomoči prizadetim v ujmi in obsodil evtanazijo

15. 08. 2023 07.37

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja so v cerkvah po državi potekale slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je v pridigi izpostavil, da praznik tudi zaradi nedavne ujme še kako potrebujemo. Pozval je k solidarnosti, spregovoril pa je tudi o evtanaziji.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'

23. 07. 2023 07.00

Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Golob ob smrti nekdanjega papeža Benedikta XVI.: Bil je prijatelj Slovenije

31. 12. 2022 16.22

Družbena omrežja so kmalu po novici o smrti zaslužnega papeža Benedikta XVI. preplavili odzivi. Že več mesecev je bilo znano, da je Benedikt fizično šibak in da komaj govori, novica o njegovi smrti pa je užalostila številne vernike in voditelje po vsem svetu. Bil je prijatelj Slovenije, ki se ga bomo spominjali kot zagovornika dialoga in po modrosti njegovih misli," je na spletu ob slovesu nekdanjega papeža zapisal slovenski premier Robert Golob. Sožalje pa so izrekli tudi številni drugi politiki in svetovni voditelji. Papež Frančišek je svojega predhodnika Benedikta XVI. v homiliji pri večernicah na silvestrovo označil za plemenito in nežno osebo.

Rupnik storil enega najhujših zločinov v Katoliški cerkvi?

15. 12. 2022 19.50

Vodja jezuitske skupnosti Arturo Sosa je v sredo priznal, da je bil pater Marko Ivan Rupnik obsojen enega najhujših zločinov cerkvene skupnosti. Spovednico je namreč uporabil, da je žensko, s katero je imel spolne odnose, odvezal grehov. Odveza sostorilca je eno najhujših kaznivih dejanj v cerkvenem kanonskem pravu in s seboj prinaša samodejno izobčenje za duhovnika.

'Vsi, ki so bili z zlorabami seznanjeni, so se odločili, da bodo vse skupaj utišali'

06. 12. 2022 19.03

Govorili smo z italijanskim novinarjem, ki je javno razkril obtožbe o zlorabah slovenskega jezuita Marka Ivana Rupnika. Kot pravi, so se vsi, ki so vedeli o zlorabah, odločili, da bodo vse skupaj utišali.

Dve odločitvi v zadnjem hipu, dve usodi: eden preživel, drug umrl

08. 11. 2022 12.23

Na jugu Italije se nadaljuje preiskava nesreče helikopterja, v katerem je tragično ugasnilo sedem življenj, med njimi tudi štiričlanske družine iz Slovenije. Ta bo otežena, saj so preiskovalci potrdili, da ni imel črne skrinjice. Prav tako ni imel sodobne radarske tehnologije. Prebivalci otočja Tremiti so se s sprevodom skozi mesto poklonili žrtvam tragedije, pristaniški delavec Gabriele Fentini pa slavi drugi rojstni dan. Za usodni polet je imel že kupljeno vozovnico, v zadnjem hipu pa se je odločil za trajekt.

Haloze – Martinovanje v objemu butične dežele okusov

07. 11. 2022 00.15

Butično martinovanje v Halozah-Izjemna kulinarična ponudba lokalno pridelanih izdelkov in dolgoletna vinogradniška tradicija ponujata popolno doživetje v Halozah.

Erniša: Reformacija nam je zapustila bogato zakladnico vrednot

31. 10. 2022 07.00

Enaintrideseti oktober je dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju ter na rojstvo slovenskega knjižnega jezika. "Reformatorji so iskali odgovore na izzive tedanjega časa. Mi jih moramo tukaj in zdaj," poudarja evangeličanski duhovnik Aleksander Erniša.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'

13. 10. 2022 19.58

Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

V Murski Soboti pokopali častnega škofa Gezo Ernišo

08. 06. 2022 17.13

V Murski Soboti so pokopali upokojenega evangeličanskega duhovnika in častnega škofa Gezo Ernišo. Pred tem je bila v evangeličanski cerkvi v Moravskih Toplicah pogrebna, nato pa še žalna slovesnost. Predsednik republike Borut Pahor je v nagovoru med drugim dejal, da bo Ernišo v spominu ohranil kot človeka nalezljive skromnosti in strpnosti.

Umrl je evangeličanski duhovnik Geza Erniša

01. 06. 2022 16.40

Po težki bolezni se je poslovil Geza Erniša, star 70 let. Bil je prvi evangeličanski škof na Slovenskem, to funkcijo pa je opravljal 18 let, dokler ga ni leta 2013 zamenjal Geza Filo. Zadnja leta je služboval kot duhovnik v Moravskih Toplicah.

Spolne zlorabe v Katoliški cerkvi: 'Vsi so vedeli, a so bili slepo, pokorno tiho'

15. 05. 2022 14.47

"Žrtev spolne zlorabe duhovnika sem bila pri 12 letih, zloraba se je vlekla vse do odhoda župnika iz župnije. Začelo se je z otipavanjem, naprej pa je šlo tudi do spolnih odnosov. To sem povedala doma, morala sem biti tiho, ker ti tega nihče ne bo verjel, zlorabe so se dogajale osem let konstantno. Župnika so umaknili v drugo župnijo, jaz sem pa morala ostati. Majhen kraj, vsi so vedeli, vsi so kazali s prstom za tabo. Črna ovca med 5000 farani."

Tradicija velike noči na slovenski mizi

16. 04. 2022 07.00

Velika noč je največji in najpomembnejši krščanski praznik, saj kristjani takrat praznujejo temelj njihove vere – vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. K veliki noči sodi bogato obložena miza z značilnimi jedmi, med katerimi ima posebno mesto meso. Običaj je povezan s koncem 40-dnevnega posta, ki se konča na velikonočno nedeljo. Praznovanje se je včasih prilagajalo naravnim pomladanskim ciklusom in izražalo željo po dobri letini ter boljših obrokih. O velikonočnih dobrotah, tradiciji in običajih smo se pogovarjali z etnologinjo Majo Godina Golija.

'V imenu Cerkve na Slovenskem se opravičujem vsem žrtvam spolnega nasilja'

04. 04. 2022 19.31

Po letih razkritij spolnih zlorab v Katoliški cerkvi, tako pri nas kot v tujini, smo v nedeljo dočakali prvo opravičilo z vrha Slovenske škofovske konference. Opravičilo žrtvam spolnih zlorab pa ni dovolj, treba je preiti k dejanjem, pravi Janez Cerar z Iniciative za zaščito žrtev spolnih zlorab v Cerkvi. Medtem še ni znano, kdaj bo tudi pri nas zaživela komisija, ki bo preiskovala zlorabe znotraj Cerkve. Z delom naj bi sicer začela že ta mesec.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Gozdovi – politični fevd?

30. 01. 2022 07.02

Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Celjski škof ustanovil urad za sprejemanje prijav žrtev spolnih zlorab

26. 01. 2022 14.31

Celjski škof Maksimilijan Matjaž je ustanovil urad za sprejemanje prijav in spremljanje žrtev spolnih zlorab. Namen urada je pomoč žrtvam spolnih zlorab, ki so jih zagrešili kleriki oz. člani ustanov posvečenega življenja ali družb apostolskega življenja in preprečevanje ponavljanja teh zločinov, je zapisano na spletnih straneh celjske škofije.

Slovenski duhovnik za ustanovitev komisije za preiskavo spolnih zlorab

25. 01. 2022 15.07

V Zavodu Dovolj.je zahtevajo čim prejšnjo ustanovitev neodvisne komisije za preiskavo spolnih zlorab znotraj Katoliške cerkve v Sloveniji. Sestavljajo naj jo ljudje z visoko integriteto, komisija pa naj ima dovolj sredstev za delovanje, je poudaril duhovnik in koordinator zavoda Janez Cerar, ki je kritičen do dolgih postopkov preiskovanja zlorab.

Cerkveni zvoniki postajajo priljubljene razgledne točke

12. 12. 2021 19.44

Spomladi prihodnje leto bo zvonik stolne cerkve sv. Nikolaja oziroma kapiteljske cerkve v Novem mestu dobil razgledno ploščad, s katere bodo lahko tako domačini kot turisti opazovali mesto in njegovo okolico z najvišje točke.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Zavod Dovolj.je zahteva ustanovitev neodvisne komisije za preiskavo spolnih zlorab znotraj Cerkve

12. 11. 2021 18.02

V Zavodu za zaščito žrtev spolnih zlorab v Cerkvi na Slovenskem Dovolj.je so se odzvali na odločitev glede odslovitve duhovnika iz kleriškega stanu zaradi spolne zlorabe mladoletne osebe. Izrazili so podporo žrtvam in zapisali zahtevo po ustanovitvi neodvisne komisije za preiskavo spolnih zlorab znotraj Cerkve v Sloveniji.

Obletnica svetega poloma, Mirko Krašovec vztraja: nadškofija je delovala moralno in pravno nesporno

24. 10. 2021 07.00

Kaj je ostalo od finančnega zloma bibličnih razsežnosti mariborske nadškofije? So uspeli obdržati cerkve, Betnavo, druge nepremičnine? Kdo je odgovarjal, kje so arhitekti propadlega imperija?

Zakaj so ravno Haloze pravi raj za Romantično vandranje?

27. 07. 2021 00.15

Slovenci iščemo odmaknjene kotičke Slovenije, ki nudijo enako in še več kot butični hoteli v središčih turističnega vrveža. Eden takih zelenih biserov so Haloze, ki vabijo med idilične griče Haloz na domače dobrote lokalno pridelanih sestavin s postrežbo vrhunskih vin. Daleč stran od mestnega vrveža so jutra v glamping hiškah raj za regeneriranje. Welness v haloških vilah in zidanicah pa daje popolni odklop umu in telesu.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.