cerera

Pritlikavi planet najbližje Zemlji geološko aktiven, pod površjem pa voda
12. 08. 2020 10.54Vesoljsko plovilo Dawn Ameriške vesoljske agencije je znanstvenikom dalo nove, presenetljive informacije o pritlikavem planetu Cerera, ki leži na glavnem asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom. Ugotovili so, da je globoko pod površjem voda, obogatena s soljo, ki pronica skozi površje. Prav tako so zaznali nedavno geološko aktivnost in prisotnost drugih pogojev za življenje.

So diamanti del izgubljenega planeta?
18. 04. 2018 10.30Ob rojstvu je bilo v Osončju kaotično. Obstajalo naj bi več protoplanetov, ki pa so razpadali in se znova sestavljali v današnjo sliko. To teorijo zdaj potrjujejo diamanti v meteoritih, ki so jih pobrali v Nubijski puščavi leta 2008.

Štajerski hmelj zaščiten na evropski ravni
08. 08. 2017 15.07Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila registracijo štajerskega hmelja kot proizvoda z zaščiteno geografsko označbo. Ta je tako že 24. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji. Glede zaščite omenjenega hmelja sta se Slovenija in Avstrija dogovorili že v začetku marca.

Slovenija in Avstrija sta se dogovorili glede zaščite štajerskega hmelja
06. 05. 2017 18.23Slovenija in Avstrija sta dosegli dogovor glede zaščite štajerskega hmelja. Slovenija lahko zaščiti štajerski hmelj, v Avstriji pa se še vedno lahko uporabljajo izrazi hmelj s Štajerske in hmelj z južne Štajerske, vendar mora biti jasno označeno, da produkt izvira iz Avstrije. Avstrijski proizvajalci prav tako ne smejo uporabljati slovenskih simbolov.

FOTO in VIDEO: Tudi leta 2015 je človeštvo premikalo meje in pridobilo nova spoznanja
31. 12. 2015 06.30Delo človeških rok je končno prispelo tudi do Plutona, izvedeli smo, da je na Marsu tekoča voda, podjetja razvijajo vse boljšo vesoljsko tehnologijo, znanstveniki opravljajo teste kot (pred)pripravo za osvojitev Marsa ... A ob tem je treba rešiti tudi naš planet.

Bližje kot smo, bolj je nenavaden: na Ceresu poleg svetlečih peg tudi 'piramida'
23. 06. 2015 16.35Že mesece znanstvenike begajo svetleče pege na pritlikavem planetu Ceres. Menijo, da bi jih lahko povzročal ali led ali sol, a možnosti puščajo odprte. Novi posnetki planeta pa razkrivajo tudi visoko strukturo v obliki piramide.

Dawn našla nov dom: ameriška sonda se je uspešno utirila v Ceresovo orbito
06. 03. 2015 17.14Nasina sonda je bila od pritlikavega planeta Ceresa oddaljena okoli 61.000 kilometrov, ko jo je ujela planetova gravitacija. Pozneje je Dawn poslala signal, da je uspešno stopila v planetovo orbito.

Vprašanje, ki bega znanstvenike: kaj je ta svetla točka na Cereri?
27. 02. 2015 07.25Nasina sonda Dawn je posnela nove fotografije Cerere in na njih so znanstveniki opazili svetlečo piko. Potem ko so prejeli še boljše posnetke, so opazili, da sta piki pravzaprav dve. Ne vedo pa še, kaj jih je povzročilo.

FOTO: Kaj se skriva na površju Cerere?
20. 01. 2015 10.14Nasina sonda Dawn se je že močno približala Cereri. V naslednjih tednih znanstveniki računajo še na boljše fotografije, višje resolucije, v orbito se bo Dawn sicer usidrala marca. Nove fotografije kažejo površje, posuto s kraterji.

Sonda Dawn se bliža Cereri, ki je za znanstvenike popolna neznanka
04. 01. 2015 17.30Nasina sonda Dawn se bo marca letos utirila v orbito pritlikavega planeta Cerere. ''Cerera, za razliko od Veste, nima meteoritov, ki bi razkrivali njene skrivnosti. Z gotovostjo lahko trdim, da nas bo presenetila,'' je dejal Christopher Russell.