cerarjeva

Leopold I. prižiga največji poletni hit

30. 06. 2024 11.00

Skada in nato čokolada sta najsrečnejši uživaški par.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?

22. 05. 2024 06.00

V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

Agonija zakoncev Cerar: porušili hišo, v kateri sta živela 60 let

16. 06. 2023 19.18

Po tem, ko so v začetku junija več kot 70-letna zakonca Cerar iz Domžal deložirali, sta sedaj tudi dobesedno ostala brez strehe nad glavo. Njuno hišo, v kateri sta živela skoraj 60 let, so namreč porušili do tal. Cerarjeva so izselili zaradi administrativne napake pri vpisu lastništva zemljišča v zemljiško knjigo, ki naj bi se zgodila konec 60. let prejšnjega stoletja. Vse od takrat pa bijeta sodno bitko s sosedi, ki vztrajajo, da je njuno zemljišče v resnici njihovo. Cerar je sicer odločen, da bo kljub temu, da so od njegovega doma ostale le še ruševine, boj nadaljeval in pravico iskal na evropskem sodišču.

Deložacija zaradi administrativne napake, v boju za dom sta že 54 let

05. 06. 2023 19.40

Nekaj več kot 70-letna Janez Cerar in njegova žena Marija sta čez noč ostala brez strehe nad glavo. Čeprav sta na posestvu v Domžalah živela več kot pol stoletja, so ju konec maja prisilno izselili iz njunega doma. Na vhodu v njuno skoraj tri tisoč kvadratnih metrov veliko posest stoji varnostnik. Cerarjeva se ne vdajata, saj pravita, da se za svoj dom nikoli ne nehaš boriti. In zakaj so ju deložirali? Zaradi administrativne napake geodetske uprave, ki naj bi lastništvo Cerarjevih napačno pripisala njunim sosedom. Boj za lastništvo poteka že od 70. let prejšnjega stoletja in še ni končan. Pred njuno hišo so se zbrali krajani, ki so zakoncema prišli izkazat podporo.

Aneks h koalicijski pogodbi: poskus discipliniranja koalicijskih partnerjev?

17. 01. 2023 18.46

Pred koalicijskim vrhom raste politična napetost. Potem ko je premier Robert Golob napovedal aneks h koalicijski pogodbi, s katerim bi se tudi poslanci vladnega trojčka zavezali k podpori zdravstveni reformi, se v hramu demokracije sprašujejo, ali gre res za iskreno zagotavljanje politične podpore enemu ključnih vladnih projektov ali pa za poskus discipliniranja koalicijskih partnerjev?

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?

19. 10. 2022 14.06

Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

Prihodnji teden naj bi padla ograja na meji s Hrvaško

07. 07. 2022 22.23

Nova vlada naj bi kmalu izpolnila eno glavnih predvolilnih obljub in podrla ograjo na meji s Hrvaško. Prve metre rezilne žice naj bi po naših informacijah odstranili že prihodnji teden, o podrobnem načrtu in časovnici rušenja pa naj bi vlada odločala na petkovem sestanku. Kot zagotavlja zunanja ministrica Tanja Fajon, bo Slovenija kljub tej odločitvi ohranjala visoko stopnjo varovanja na naši južni meji.

Na ogled edini v Sloveniji razvit mobilni telefon

13. 11. 2021 16.30

Za ene nostalgija, za druge moč napredka. Za Teslo vizija prihodnosti. V Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu je do konca leta na ogled razstava 30 let mobilne tehnologije v Sloveniji, kjer si lahko ogledate kar 40 razstavljenih eksponatov, med njimi tudi edini v Sloveniji razvit mobilni telefon, prvi avtoradio, ki je omogočal tudi telefoniranje in veliko drugih zanimivih stvari, med njimi tudi priljubljena Mobiregljo in Mobičuka.

Drugi tir, "viadukti so za oko, predori za denar"

01. 05. 2021 07.06

Po četrt stoletja preigravanj, podražitev, pocenitev, interesov in zamud se gradnja milijardnega drugega tira naposled le začenja. Kdo bo imel največ od drugega tira? Med gradbinci kroži anekdota, "viadukti so za oko, predori za denar." Najbrž ne naključno, saj je na 27-kilometrskem drugem tiru dobrih 20 kilometrov predorov. Glavni, 600-milijonski posel, je dobil Kolektor, ki je zgradil tudi že dostopne ceste do gradbišča. Že pred tem pa so poniknili milijoni za študije, analize, raziskave, projekte … Nabralo se je za 45 tekočih metrov fasciklov dokumentacije.

Vlada za članico odbora za državne proslave imenovala Valič Zverovo

14. 01. 2021 14.19

Vlada je razrešila članico Koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve Niko Dolinar Divjak. Namesto nje je za novo članico odbora imenovala Andrejo Valič Zver, pred tem dolgoletno direktorico Študijskega centra za narodno spravo, ki pa je morala oktobra lani s tega položaja oditi zaradi domnevnih nepravilnosti pri vodenju centra.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

Medicinski preboji slovenskih zdravnikov in znanstvenikov v letu 2020

21. 12. 2020 18.46

Tisti, ki bi si letos najbolj zaslužili nagrado za posebne dosežke, so zagotovo zdravstveni delavci. Pa so jim, navkljub neverjetno težkemu letu, kakršnega še nismo doživeli, uspeli tudi presežki. Naše zdravstvo je tako znova dokazalo, da se lahko kljub majhnosti kosamo z velikimi medicinskimi centri po svetu, zdravniki in medicinske sestre pa so znova dokazali, da je biti zdravstveni delavec poslanstvo in način življenja. Presežkov je bilo veliko, izbrali smo najodmevnejše.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88

16. 12. 2020 06.04

Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Za dlan velikih otrok letno okoli 180: najmanjše letos 480-gramske deklice

17. 11. 2020 15.17

Predstavniki kliničnega oddelka za intenzivno terapijo otrok v ljubljanskem kliničnem centru so ob svetovnem dnevu prezgodaj rojenih otrok predstavili svojo dejavnost. Zdravnica Lilijana Kornhauser Cerar je postregla s podatkom, da je v Sloveniji delež nedonošenčkov med novorojenčki okoli sedemodstoten, kar je občutno manj kot v svetu.

Boj za demografski sklad – kdo bo upravljal z državnimi milijoni, SDS ali DeSUS?

18. 06. 2020 06.00

Demografski sklad, pred zlomom pokojninskega sistema bi obvaroval Slovenijo, naj bi politika po osmih letih preigravanj vendarle ustanovila. Medtem ko se v zakulisju bije boj za upravljanje z državnimi milijoni med SDS in Desus, pa naj bi konec junija dobili Urad za demografska vprašanja in novega ministra brez listnice, omenja se podpredsednik Desusa Anton Balažek. Bodo kompromisni obrisi demografskega sklada znani po današnjem delovnem kosilu prvakov koalicijskih strank? Časa ni več, denarja za pokojnine bo sicer zmanjkalo, saj se je Slovenija znašla v demografski zimi, v povprečju se rodi le 1,6 otroka na žensko.

Je popolno zaprtje meje v skladu z ustavo ali ne?

18. 09. 2019 17.59

Ali je popolno zaprtje meje, kot ga predvideva slovenski zakon o tujcih, v skladu z ustavo ali ne? V dilemi varnost ali človekove pravice nista razdvojeni le domača javnost in politika, ampak očitno tudi ustavni sodniki. Najvišja sodna oblast pri nas je imela znova na mizi oceno ustavnosti, ki jo je zahteval varuh človekovih pravic, a tudi po dveh letih odločitve še ni.

Šarčeva vlada izgubila nekaj podpore, stranka LMŠ pa je povečala prednost

25. 08. 2019 19.10

Poletni meseci in počasno ukrepanje vlade pri napadih zveri so vladi Marjana Šarca odnesli nekaj podpore. Tako kaže najnovejša javnomnenjska raziskava, ki jo za našo medijsko hišo izvaja Inštitut Mediana. Je pa, po drugi strani, stranka LMŠ še povečala prednost pred SDS.

Neprebojna mercedesa, vredna več kot milijon evrov, naročila Cerarjeva vlada

22. 08. 2019 12.19

Slovenska vlada je kupila štiri oklepna vozila, med katerimi izstopa predvsem par štiritonskih mercedesov, katerih skupna vrednost presega milijon evrov. Poleg mercedesov z visoko stopnjo zaščite so kupili še dve terenski vozili znamke BMW z nekoliko nižjo stopnjo varovanja. Vozila je naročila vlada Mira Cerarja, avtomobili pa so bili dobavljeni lani jeseni.

Začeli s postavljanjem novih 40 kilometrov ograje na južni meji

21. 08. 2019 15.17

Na južni meji je izvajalec del, srbsko podjetje Legi-SGS, ki ga je ministrstvo za javno upravo izbralo prek javnega razpisa, začel s postavljanjem novih 40 kilometrov panelne ograje. Zdaj že postavljajo štiri kilometre ograje pri kraju Preloka v Beli krajini.

Katero vlado si bomo najbolj zapomnili po delavnosti?

27. 07. 2019 18.49

Analiza dela prvih šestih mesecev mandatov zadnjih štirih vlad kaže, da je najmanj zakonodajnih predlogov sprejela aktualna Šarčeva oblast. V začetku tedna smo pokazali, da sta manjšinjski koalicijski petorček in njihova pogodbena opozicija Levica v državnem zboru manj produktivna kot oblast prejšnja leta. Kaj pa kaže statistika sprejemanja odločitev na Gregorčičevi?

Kdo si bo upal odločiti o prodaji ali neprodaji Abanke?

17. 06. 2019 06.16

Odločanje o prodaji Abanke je preloženo. Iz SDH so sporočili, da je seja nadzornega sveta prestavljena na sredo. Uradno zato, ker naj bi nadzorniki potrebovali več časa za preučitev gradiva za sejo, neuradno pa zaradi hudih pritiskov politike, zato naj bi si vzeli več časa za razmislek. Je pa uprava SDH očitno kljub vsemu za prodajo Abanke, izbrali naj bi tudi že kupca.

Bo ustavna pritožba s položaja odnesla Zorana Jankovića?

17. 04. 2019 22.32

Bo Vili Kovačič z ustavno pritožbo zrušil ljubljanskega župana Zorana Jankovića, Ljubljančani pa bodo morali znova na volitve? Županu Kovačič očita zlorabo javnih sredstev za svojo volilno kampanjo, ustavni pravnik Toplak pa meni, da je verjetnost, da bo Kovačič s pritožbo uspel, že sedaj 60-odstotna.

Sodba zoper Minis pravnomočna: MNZ predložili neresnično izjavo

05. 04. 2019 16.00

Sodba zoper podjetje Minis, ki je dobilo posel za ograditev Slovenije z rezilno žico in panelno igrajo na meji s Hrvaško, je postala pravnomočna. Višje sodišče je potrdilo sodbo okrajnega sodišča, kjer so razsodili, da je Minis notranjemu ministrstvu predložil neresnično izjavo o poravnanih davkih. Zaradi tega pet let ne bodo smeli sodelovati pri javnih naročilih. Dobili so tudi 12 tisoč evrov globe, direktor Plohl pa 600 evrov dodatne kazni.

Bešič Loredan: Zemljarič ni problem, ampak vaba za preusmeritev pozornosti

26. 03. 2019 08.42

O kolapsu slovenskega zdravstvenega sistema in perečem problemu preobremenjenosti družinskih zdravnikov, zaradi česar nam preti razpad javne mreže primarne zdravstvene dejavnosti, so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali s kirurgom Danijelom Bešičem Loredanom, ki že več let glasno opozarja na slabe razmere v slovenskem zdravstvu. 

Bo več kot 300 tisoč Slovencev v prihodnjih mesecih ostalo brez osebnega zdravnika?

22. 03. 2019 06.00

Vlada Marjana Šarca gre očitno po isti poti kot Cerarjeva z Milojko Kolarc Celarc, ki ji marsikateri Slovenec še danes ni odpustil čakalnih vrst, ignorance, zanikanja težav v zdravstvu. V zdravniških vrstah je zdaj strpnosti konec. Preobremenjeni zdravniki družinske medicine, ki jim splošni dogovor nalaga dodatnih 200 pacientov, odhajajo.

SMC razpada na obroke: 'Nihče noče biti na ladji, ki tone'

21. 03. 2019 18.27

Po Tanji Fajon, Violeti Tomič, Ljudmili Novak in Ireni Jovevi, stranka SMC, ki je prejela košarico svoje komisarke Violete Bulc, zdaj stavi na moškega. Cerarjevi v prvo bojno linijo za vstop v Evropski parlament pošiljajo poslanca Gregorja Periča. SMC-ju, ki je na zadnjih volitvah izgubila 25 poslancev, tudi sicer hrbet obrača vse več vidnih imen, stranka pa rekordno hitro izgublja podporo tudi v javnomnenjskih anketah. Ali gre torej nekoč velika SMC po poti LDS?

Večmilijonski posel za ograjo na meji razkrit, že padajo ovadbe

05. 03. 2019 18.31

Po skoraj treh letih in pol je konec skrivalnic okoli tega, koliko sta nas stali rezilna žica in panelna ograja, s katero je Cerarjeva vlada ogradila Slovenijo ob začetku begunskega vala. Ne le to, do zdaj zaupne pogodbe, ki jih objavljamo, razkrivajo tudi, kako je relativno neznano podjetje Minis iz Žalca s tem poslom dobro zaslužilo brez vsakršnega tveganja.

Evropska stranka, ki v Sloveniji računa na zmago

25. 02. 2019 19.25

Slovenijo je pred majskimi evropskimi volitvami obiskala Margrethe Vestager, najbolje ocenjena članica Junckerjeve Evropske komisije. Komisarka za konkurenco, ki se uvršča med favorite za položaj predsednika naslednje komisije, je sicer članica Skupine zavezništva liberalcev in demokratov ALDE. Ta velja za tretjo najmočnejšo politično silo v Evropi po ljudski stranki in socialistih, v Sloveniji pa računajo celo na zmago. 

Policisti bi spet letovali na Debelem rtiču

14. 01. 2019 20.29

Policisti, ki so z dogovorom o višjih plačah z vlado zaprli eno fronto, imajo drugo še odprto. Zahtevajo, da se letovišče Debeli rtič znova nameni za počitnikovanje varuhov reda, potem ko je prejšnja Cerarjeva vlada objekt – brez kakršnegakoli posvetovanja – predvidela za nastanitev prebežnikov. Bodo kompleks policisti dobili nazaj ali bodo v njem že v kratkem gostili prve migrante?

Po stotih dneh na oblasti rekordna podpora Šarčevi vladi

23. 12. 2018 18.57

Po prvih stotih dneh na oblasti, ki jih je med drugim zaznamoval dvig minimalne plače, po drugi strani pa besedni konflikt z nekaterimi najuspešnejšimi podjetniki pri nas, je podpora vladi prvaka LMŠ rekordno visoka. Njeno delo podpira skoraj vsak drugi vprašani. Na lestvici strank pa Janševa SDS še naprej ostaja krepko v vodstvu, na podpori pa pridobiva tudi Šarčeva LMŠ. Na rep lestvice pa sta se uvrstili SAB in SLS.