cepljeni

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'
14. 03. 2025 20.01Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih
13. 03. 2025 14.35Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Pred petimi leti v Sloveniji razglasili epidemijo covida-19
12. 03. 2025 08.21Pred natanko petimi leti je takratni minister za zdravje Aleš Šabeder v Sloveniji razglasil epidemijo covida-19. Sledilo je zaprtje ali omejitev številnih dejavnosti, s čimer so želeli pristojni čim bolj zmanjšati stike med ljudmi in omejiti širjenje novega koronavirusa. Danes so razmere drugačne, resnost covida-19 se je bistveno zmanjšala.

Romun brez ustreznih dokumentov prevažal devet pasjih mladičev
31. 01. 2025 11.22Policisti na Jelšanah so kontrolirali 36-letnega državljana Romunije, ki je prevažal devet pasjih mladičev različnih pasem – nemški ovčar, nemški terier in bišon. Psi so bili sicer strezno zavarovani za prevoz, imeli so hrano in vodo, a niso imeli listin, niso cepljeni in čipirani. Policisti so pse Romunu odvzeli, prevzelo pa jih je zavetišče Horjul.

Burno zaslišanje Roberta Kennedyja, razpravo prekinili protestniki
29. 01. 2025 21.53Kandidat za ameriškega ministra za zdravje in socialo Robert Kennedy mlajši je v zveznem senatu prestal prvo od dveh zaslišanj pred glasovanjem. Datum glasovanja o njegovi potrditvi še ni določen. Kennedyjeva kandidatura je med najbolj spornimi od vseh kandidatov predsednika Donalda Trumpa za ministrske položaje v njegovi vladi.

'Starši morajo prepoznati znake bolezni in bolne otroke obdržati doma'
18. 01. 2025 08.25V sezoni nalezljivih bolezni je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil smernice za vračanje otrok v vrtec ali šolo po preboleli bolezni. Pravočasna vrnitev otroka v šolo je pomembna tako za njegovo zdravje in počutje kot za druge. Starši pa morajo otroka obdržati doma, dokler ne preboli bolezni, so sporočili z inštituta.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Epidemija zapuščenih živali in nezakonitih praks pri vzreji in prodaji živali
30. 11. 2024 18.24Približuje se praznični čas. Za darilo nikoli ne poklanjajte živali, saj mora biti odločitev za žival premišljena in odgovorna. Število zapuščenih živali v Sloveniji kaže, da se ljudje za hišnega ljubljenčka prepogosto odločijo prehitro, brez temeljitega premisleka. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) zato v okviru kampanje Moja žival, moja odgovornost krepi ozaveščanje o odgovornem nakupu in prepoznavanju pasti nezakonite trgovine s psi in mačkami.

Delta Riff neustrašno med duhove
17. 11. 2024 11.00Blues pretočnost vs. metalska histerija.

Z lepo gesto za boljši jutri zapuščenih živali
27. 09. 2024 00.15Ob svetovnem dnevu živali, ki ga obeležujemo 4. oktobra, se vsako leto spomnimo na naše ljubljenčke in na vse tiste živali, ki nimajo domače topline in ljubezni. Zato trgovina za male živali Mr.Pet letos že tradicionalno organizira veliko zbiralno akcijo za zapuščene in pomoči potrebne male živali.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Obsežno cepljenje otrok proti otroški paralizi: v le eni kliniki cepili 2000
01. 09. 2024 15.36V osrednjem delu Gaze se je uradno začelo obsežno cepljenje najmlajših otrok proti otroški paralizi, po tem, ko so v enklavi nedavno odkrili prvi primer te bolezni v zadnjih 25 letih. Zdravstvene oblasti so z odzivom zaenkrat zadovoljne. Izrael spoštuje lokalne humanitarne premore, medtem pa nadaljuje z obstreljevanjem drugod v Gazi.

Svinje lomastijo po Červarju. 'Kraj se spreminja v deponijo'
16. 08. 2024 13.36Turisti v Červarju pri Poreču so ogorčeni nad prizori iz središča mesta, kjer se svobodno sprehajajo svinje. Hranijo se z odpadki iz smetnjakov, kot je razvidno s fotografij, ki so zaokrožile na družbenih omrežjih, se med popoldanskim počitkom uležejo tudi na eno od starih vzmetnic pri parkirišču. Prebivalci so razjarjeni, češ da se mesto spreminja v deponijo. Mesto v deponijo sicer pogosto spremenijo kar turisti sami, saj svojih vreč z odpadki ne odvržejo v smetnjake, ampak jih preprosto pustijo na tleh, kjer se jih nato lotijo različne živali. Tisti, ki v Červarju bivajo že vrsto let, pa se zaradi živalskih someščanov niti ne razburjajo več, saj so jih že povsem vajeni. Imeli so že družbo konja, petelina, koz.

Na Švedskem prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz zunaj Afrike
15. 08. 2024 19.47Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti. Gre za najvišjo stopnjo opozorila, s katero pozivajo k pripravi na morebitne izbruhe. Afriški center za nadzor bolezni je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 160-odstotno povečanje števila primerov. Na slovenskem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razloga za paniko za zdaj ni, da razvoj izbruha pozorno spremljajo in da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz zaenkrat nizko. Na Švedskem so medtem potrdili prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike.

V Srbiji se širijo ošpice, zdravnike skrbi september
13. 08. 2024 11.48Letos je bilo v Srbiji registriranih 255 primerov ošpic, od tega 105 samo v mesecu juliju. Stanje je najhujše v Novem Pazarju, kjer je okužba izbruhnila v maju. Virus ošpic je eden najbolj nalezljivih, zdravniki pa se bojijo, da bi se lahko septembra, ko se bodo otroci vrnili v šole in vrtce, razplamtela epidemija.

Policisti s kontrolami tudi na sprehajalnih poteh: psi naj bodo na povodcih
09. 08. 2024 08.53Policija preverja tudi spoštovanje zakonodaje s področja živali. V zadnjih dneh so tako policisti Policijske postaje vodnikov službenih psov Celje na sprehajalnih poteh na območju Celja in Koroške kontrolirali več lastnikov in njihovih psov. Preverjali so, ali so živali na povodcu, označeni s čipom in cepljeni.

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'
16. 07. 2024 18.02Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Na urgenci oseba, okužena z ošpicami: ste bili z njo v stiku?
03. 07. 2024 15.09Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prejeli novo prijavo okužbe z ošpicami. Gre za osebo, ki se je v nedeljo, 30. junija, med 14. in 21. uro nahajala v čakalnici v urgentnem bloku UKC Ljubljana. Vse, ki so bili v nedeljo popoldan v urgentnem bloku, opozarjajo, da obstaja možnost za okužbo, če pred ošpicami niso zaščiteni.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala
19. 04. 2024 19.21Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'
19. 04. 2024 14.15Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Oslovski kašelj v strmem porastu, zdravniki pozivajo k cepljenju
11. 03. 2024 20.08V zadnjih dveh mesecih so pri nas našteli že več kot 350 primerov oslovskega kašlja, to je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Precepljenost proti oslovskemu kašlju je prenizka, opozarjajo zdravniki. Vsem, ki se v zadnjih petih letih niso cepili, priporočajo poživitveni odmerek, predvsem pa nosečnicam in starostnikom. Zaradi upada precepljenosti se v Evropo vračajo tudi ošpice, ki jih v Sloveniji zadnja leta skorajda ni bilo. Minuli teden so potrdili tri primere, za zdaj pa ne kaže, da bi se razširile.

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice
08. 03. 2024 11.36Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

ECDC opozarja na nevarnost širjenja ošpic v EU
16. 02. 2024 17.11Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je opozoril, da je v prihodnjih mesecih mogoče pričakovati nadaljnje povečanje števila okužb z ošpicami v EU zaradi nezadostne precepljenosti v več državah, sezonskih trendov in vnosa primerov iz tretjih držav. Letos je za posledicami ošpic umrlo že najmanj sedem ljudi.

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'
29. 11. 2023 20.59Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje
29. 11. 2023 12.24Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

Pred vrati je sezona nalezljivih bolezni, strokovnjaki opozarjajo na zaščitne ukrepe
14. 11. 2023 12.11S hladnejšimi meseci je pred vrati sezona nalezljivih bolezni, zato strokovnjaki znova opozarjajo na pomen cepljenja in drugih zaščitnih ukrepov. Sezona gripe se sicer še ni uradno začela, a bolniške postelje se polnijo. "Tveganja cepljenja so zelo majhna, koristi pa zelo velike," je na okrogli mizi STAkluba poudaril pediater Denis Baš.

Ema odobrila posodobljeno cepivo proti covidu-19
30. 08. 2023 20.07Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila posodobljeno različico cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer-BioNTech. Ta je namenjena zaščiti pred podrazličico novega koronavirusa omikron XBB.1.5. Primerna je tako za odrasle kot za otroke od šestega meseca starosti dalje.

Fauci: Vedeli smo, da cepivo ne bo izzvalo čredne imunosti
28. 04. 2023 15.15Eden izmed najbolj znanih obrazov pandemije covida-19, dr. Anthony Fauci, je pet mesecev po upokojitvi in odhodu s čela ameriškega nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni odkrito spregovoril o boju z epidemijo. Ob tem pa navedel nekaj novih informacij, ki sedaj sprožajo razprave, med drugim tudi, da so strokovnjaki že decembra leta 2021 vedeli, da cepivo ne bo izzvalo čredne imunosti, in da so bile maske v splošni populaciji morda le 10-odstotno učinkovite.