cepivo za živali

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Učiteljica netopirja odnesla iz učilnice, čez mesec dni umrla zaradi stekline

10. 12. 2024 09.07

Učiteljica umetnosti iz Kalifornije je po stiku z netopirjem umrla zaradi okužbe s steklino. V svoji učilnici je našla netopirja, ki ga je odnesla na prosto, ob tem pa ni opazila, da bi jo netopir ugriznil ali popraskal. Po enem mesecu je zbolela, mučili sta jo vročina in tresavica, v dveh dneh pa so se njeni bližnji od nje lahko le še poslovili.

Se k nam širi bolezen 'jelenov zombijev'?

27. 04. 2024 17.44

Bolezen "jelenov zombijev" naj bi terjala prvi smrtni žrtvi. V ZDA naj bi namreč zbolela lovca, ki sta zaužila divjačino jelenov, ki so bili okuženi. Gre za neozdravljivo, 100-odstotno smrtonosno bolezen, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da bi se lahko razvijala in okužila več ljudi.

Opice terorizirajo mesto, prosjačijo in kradejo: kako jih bodo ukrotili?

06. 04. 2024 11.21

Desetletja so bile opice v Lopburiju na Tajskem simbol lokalne kulture. A ker so pričele terorizirati mesto, so morali ustanoviti posebno enoto, ki se jim bo postavila po robu. Samci, ki množično tavajo po ulicah, so namreč postali vedno bolj agresivni. Kako jih nameravajo ustaviti?

Prihaja univerzalno cepivo proti gripi?

25. 11. 2022 16.55

Znanstveniki napredujejo v raziskavah univerzalnega cepiva, ki bi lahko ščitilo pred vsemi oblikami gripe. Če bo cepivo uspešno prestalo klinične študije, bi bilo lahko na voljo že v prihodnjih dveh letih, pojasnjujejo strokovnjaki, ki napredek v raziskavah označujejo kot "izreden".

Po prenosu okužbe opičjih koz na psa WHO poziva k previdnosti

18. 08. 2022 07.00

Svetovna zdravstvena organizacija je ljudi, ki so okuženi z opičjimi kozami, pozvala, naj živali ne izpostavljajo virusu. Njihov poziv je prišel po tem, ko je v javnost prišla informacija o primeru prenosa virusa s človeka na psa. Ob tem sicer opozarjajo, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito.

Slovenija bo dobila 1400 odmerkov cepiva proti opičjim kozam

02. 08. 2022 17.28

Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je vlada na dopisni seji sklenila, da sprejme donacijo podjetja Bavarian Nordic v obliki cepiv proti opičjim kozam. Slovenija bo tako od Evropske komisije prejela 1400 odmerkov cepiva Jynneos (Imvanex). Količina cepiva, ki ga bomo prejeli, temelji na načelu o številu prebivalcev države članice.

Gana potrdila prva dva primera smrtonosnega virusa marburg

18. 07. 2022 11.16

Virus marburg povzroča zelo nalezljivo bolezen, podobno eboli. Simptomi bolezni, ki je skoraj tako smrtonosna kot ebola, so visoka vročina in notranje ter zunanje krvavitve. Bolezen se širi z okuženih živali, netopirjev, med ljudmi pa se prenaša s telesnimi tekočinami. Zanjo ne obstaja zdravilo ali cepivo.

V New Yorku začeli s cepljenjem proti opičjim kozam, na Hrvaškem prvi primer

24. 06. 2022 08.17

V mestu New York začenjajo s cepljenjem proti opičjim kozam. V osemmilijonskem mestu na vzhodni obali ZDA so doslej našteli 28 okužb, kar predstavlja 20 odstotkov vseh okužb v ZDA. Zdravstvene oblasti poudarjajo, da je nevarnost okužb za splošno prebivalstvo še vedno nizka. Na Hrvaškem so potrdili prvi primer opičjih koz.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

Prvi primer okužbe z opičjimi kozami tudi v Italiji

19. 05. 2022 11.48

Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zaradi česar se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu. Prvi primer opičjih koz so potrdili tudi v Italiji. Bolezen so odkrili pri moškemu, ki se je vrnil s Kanarskih otokov.

V Washingtonu uspavali lisico s steklino, ki je ugriznila devet ljudi

07. 04. 2022 20.40

Zdravstveni uradniki v Washingtonu so uspavali rdečo lisico, ki je ugriznila najmanj devet ljudi v Capitol Hillu, med drugim tudi kongresnika, hkrati pa je bila pozitivna na steklino.

Mika Tysona nekoč napadla udomačena puma

24. 03. 2022 12.35

Legendarni boksar je nedavno gostoval v tuji podcast oddaji, kjer je spregovoril o strašljivi izkušnji izpred nekaj let, ki je na njegovem telesu za zmeraj pustila posledice. Tyson, znan ljubitelj divjih mačk, je namreč razkril, da ga je nekoč napadla njegova najljubša domača žival, puma.

V Italiji odkrili mrežo ponarejevalcev covidnih potrdil, Slovaška s karanteno za necepljene

03. 07. 2021 14.22

Od 110 do 130 evrov je za ponarejena digitalna potrdila in druge dokumente o cepljenju proti covidu-19 računala kriminalna združba, ki so ji na prste stopili italijanski preiskovalci. Plačila so večinoma prejemali v kriptovalutah. Slovaška medtem zaradi hitrega širjenja različice delta zaostruje pogoje za vstop v državo. Od 9. julija bodo morali vsi, ki niso cepljeni, po prihodu v državo ostati 14 dni v karanteni. Prav tako bodo Slovaki Rusom vrnili 160.000 neporabljenih odmerkov cepiva Sputnik V, saj zanj ni zanimanja.

Rusija odobrila prvo cepivo proti covidu-19 za živali

31. 03. 2021 13.33

Rusija je odobrila prvo cepivo proti covidu-19, ki je namenjeno za cepljenje živali. Testirali so ga na več živalskih vrstah in pri vseh je sprožil imunski odziv. Cepivo za živali je pomembno, saj bi lahko preprečilo nadaljnje mutiranje virusa, kar se najpogosteje zgodi, ko ta preskakuje med živalskimi vrstami.

Švedska do poletja z digitalnimi potrdili o cepljenju

04. 02. 2021 16.11

Švedska namerava do poletja uvesti digitalna cepilna potrdila, ki bodo med drugim dokazovala tudi cepljenje proti covidu-19. Kot je danes sporočila švedska vlada, so uvedbo digitalnih potrdil o cepljenju naložili več pristojnim oblastem. Srbija je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila že več kot pol milijona prebivalcev, na Hrvaškem razmišljajo o ponovnem rahljanju ukrepov, na Slovaškem pa bodo prihodnji teden ob strogih protikoronskih ukrepih postopoma odprli šole in vrtce.

Nizozemska bo zaprtje države zaradi angleškega seva podaljšala do 2. marca

02. 02. 2021 10.35

Kitajska policija je razbila tolpo, ki je izdelovala lažno cepivo proti covidu-19. Nepridipravi so viale polnili s fiziološko raztopino in jo prodajali kot cepivo. V Južni Afriki so medtem sprostili nekatere omejitve. Odpravili so prepoved prodaje alkohola. V ZDA je covid-19 v mesecu januarju zahteval največ žrtev doslej, Nizozemska pa se je odločila za podaljšanje ukrepov do 2. marca.

Znanstveniki: Proti covidu-19 bomo morda morali cepiti tudi domače živali

25. 01. 2021 17.39

Mačke in psi bi v prihodnosti lahko postali razlog za skrb pred širjenjem okužb z novim koronavirusom, svarijo znanstveniki. Cepljenje domačih živali proti covidu-19 bi zato lahko postalo nujno potrebno. Znano je že, da se živali s tem virusom lahko okužijo, in čeprav do zdaj še niso potrdili primera prenosa okužbe z živali na človeka, nevarnost predstavljajo mutacije virusa, ki se lahko razvijejo.

Strokovnjaki WHO tik pred preiskavo na Kitajskem še brez dovoljenj za vstop

05. 01. 2021 21.27

Mednarodna skupina strokovnjakov pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije je že na poti na Kitajsko, kjer bo preiskovala izvor novega koronavirusa, vendar jim Peking še vedno ni odobril vstopa v državo. Svetovalci WHO za cepljenje pa so medtem sporočili, da je drugi odmerek Pfizerjevega cepiva mogoče zamakniti, a le izjemoma.

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?

29. 12. 2020 13.19

Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Hrvaška v zaostrovanje ukrepov, v Avstriji cepljenje morda že januarja

24. 11. 2020 07.41

Na Hrvaškem, kjer so potrdili še 2323 okužb z novim koronavirusom, bodo po napovedih notranjega ministra Božinovića pripravili ostrejše epidemiološke ukrepe. Uvedli naj bi jih do konca tedna, predvidoma bodo veljali do božiča. Naša severna soseda pa načrtuje, da bi s cepljenjem proti covidu-19 začeli januarja prihodnje leto. Primere novega koronavirusa pa so medtem odkrili tudi na farmah minkov na Poljskem.

Mutacijo koronavirusa, ki ga prenašajo minki, na Danskem potrdili pri 214 osebah

06. 11. 2020 12.29

Z danskega inštituta so sporočili, da so od junija mutacijo novega koronavirusa, ki jo povezujejo z minki (ti naj bi virus tudi prenašali na človeka), zaznali pri 214 okuženih osebah. Specifični sev mutiranega koronavirusa, zaradi katerega je Danska odredila usmrtitev vseh minkov, so doslej sicer odkrili pri 12 ljudeh in na petih farmah. Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije pa so medtem sporočili, da za zdaj ni dokazov, da mutacija novega koronavirusa, povezana z minki, predstavlja večjo nevarnosti za ljudi.

Je človek, ki poje živega netopirja, res umetnik?

12. 09. 2020 09.25

Kaj je umetnost in kje se konča? Zagotovo gre za vprašanje, ki ima milijon odgovorov, saj je umetnost kot pojav zagotovo subjektivna. Ne moremo je definirati, saj gre za stvar interpretacije, a se s tem vprašanjem kljub temu ukvarjamo že od začetka časa. Znova se je pojavilo, ko je Rus Petr Davidčenko pred Državnim zborom pojedel živega netopirja ...

Ruski umetnik v performansu pred DZ pojedel živega netopirja

08. 09. 2020 15.38

V Fotopubovem razstavnem prostoru bo v septembru živel in ustvarjal ruski umetnik Petr Davidčenko, ki je zadnja tri leta živel (samo)izločen iz družbe, jedel pa je samo povožene živali. Zdaj je z novo serijo performansov prišel gostovat v Slovenijo in tu vzpostavil "intermedijsko instalacijo ter znanstveno-raziskovalni center" obenem. Za uvod je pred stavbo DZ pojedel živega netopirja.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Znanstveno dokazano: mačja družba pozitivno vpliva na zdravje ljudi

08. 08. 2020 09.10

Ste vedeli, da sobivanje z mačko zmanjšuje verjetnost bolezni srca in pojavnost alergij pri otrocih? Njihova družba pozitivno vpliva tudi na duševno zdravje ljudi, ob svetovnem dnevu mačk, ki ga obeležujemo 8. avgusta, pove stroka. Je pa ključno, da pri skrbi zanje pazimo na higieno, saj te prikupne živali lahko predstavljajo tudi vir okužb z različnimi boleznimi. A zdravstvena grožnja je ob primernem ravnanju z mačkami zanemarljiva, mirijo veterinarji.

'Najboljša rešitev je, da bi virus kar izginil in ne bi potrebovali zdravil in cepiva'

18. 07. 2020 07.00

Raziskovalne ekipe v laboratorijih po vsem svetu bijejo bitko s časom. Čimprej skušajo razviti varno cepivo proti covid-19 oziroma učinkovita zdravila. Trenutno je največ pozornosti namenjene ekipi znanstvenikov z univerze Oxford in družbe AstraZeneca, kjer upajo, da bi bilo lahko cepivo, če bo šlo vse po načrtih, na voljo že oktobra. Na univerzi Oxford pa raziskovalci pospešeno iščejo tudi nova, učinkovita zdravila za covid-19.

Poskusno cepivo s spodbudnimi rezultati, če je aplicirano v dveh odmerkih

24. 06. 2020 09.58

Poskusno cepivo AstraZenece je pri testiranjih na prašičih pokazalo precej spodbudne rezultate, če so živalim aplicirali dva odmerka. Po dveh odmerkih je bil odziv protiteles namreč precej večji kot zgolj po enem. Cepivo so preizkusili tudi že na šestih opicah in ugotovili, da so protitelesa razvile najpozneje v roku 28 dni.

Kemijskemu inštitutu dovoljenje za testiranje cepiva proti covidu-19 na miših

19. 05. 2020 18.57

Kemijski inštitut je dobil dovoljenje Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin za začetek poskusov testiranja cepiva proti covidu-19 na miših. Vlogo so vložili 25. marca, na upravi pa so glede postopka pojasnili, da so vlogo po ustrezni dopolnitvi vlagatelja tudi odobrili.