center za tujce

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev

24. 03. 2025 09.57

Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'

27. 10. 2024 09.29

So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

V Brežicah napovedujejo državljansko nepokorščino, celo zaprtje avtoceste

05. 03. 2024 19.35

Stop novim azilnim domovom! Za varno odraščanje naših otrok! S takšnimi transparenti je na izredno sejo občinskega sveta v Brežicah prišlo približno 50 domačinov, ki ostro nasprotujejo odločitvi vlade, da na Obrežju postavi izpostavo azilnega doma. Ne le, da je lokacija ob avtocesti neprimerna, da v bližini ni ustrezne infrastrukture, skrbi jih predvsem za njihovo varnost in, če bo vlada vztrajala pri svojem, že napovedujejo državljansko nepokorščino.

Mladoletne begunce iz postojnskega dijaškega doma selijo v prazno stavbo Primorja

30. 11. 2023 16.23

Nastanitev za mladoletne begunce brez spremstva, ki je bila do zdaj v postojnskem dijaškem domu, bodo preselili. Zaradi povečanih potreb tamkajšnje srednje šole, ki beleži povečan vpis tako v šolo kot v dijaški dom, so namreč v uradu zdaj poiskali drugo lokacijo in v ta namen že preurejajo drugo stavbo v Postojni. V omenjeni dom so mladoletne begunce nastanili leta 2016, v teh letih pa so nudili zavetje okoli 1000 mladoletnikom.

'Hamas, Izraelovo bitje'

04. 02. 2024 17.44

Zapriseženi so uničenju izraelske države, v ZDA in Evropski uniji razglašeni za teroristično organizacijo. Zanje velja, da Gazi že od leta 2007 vladajo z železno roko, neusmiljeno napadajo izraelske civiliste, izvršujejo ugrabitve in prebivalce Gaze uporabljajo za živi ščit. Metamorfoza organizacije, ki velja za "utelešenje zla" in "skrajno islamistično organizacijo", pa je povezana s strategijo izraelske države, ki si je po načelu 'deli in vladaj' desetletja prizadevala za ohromitev palestinskega boja za neodvisnost. Hamas je pri tem užival tudi (ne)posredno podporo Izraela.

Racija v migrantskem centru: prijeli dve osebi, 20 tujcem grozi deportacija

23. 10. 2023 13.35

V sprejemnem centru za migrante v kraju Blažuj pri Sarajevu se je odvila obsežna policijska akcija, v kateri je sodelovalo okoli 300 policistov. Policija je do zdaj prijela dve osebi, 20 migrantom pa grozi izgon iz države.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije

31. 01. 2023 16.39

Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Osumljenec: Pri dejanju me je vodilo patološko sovraštvo do tujcev

25. 12. 2022 17.06

Francoz, ki je osumljen umora treh Kurdov v Parizu, je priznal, da ga je pri dejanju vodilo "patološko sovraštvo do tujcev" in da je sprva nameraval "umoriti migrante" v predmestju Saint-Denis francoske prestolnice, kjer živi veliko tujcev, je sporočila pariška tožilka Laure Beccuau.

Po smrtonosnem napadu v Parizu izbruhnili protesti

23. 12. 2022 12.52

V francoski prestolnici so v streljanju umrle tri osebe, še najmanj tri pa so ranjene. Pariško tožilstvo je sporočilo, da so v povezavi z dogodkom prijeli starejšega moškega. Francoski mediji pa poročajo, da naj bi šlo za 69-letnika, ki so ga v preteklosti že obravnavali zaradi rasističnega nasilja. Policisti so 69-letnega strelca kmalu prijeli in sporočili, da je nevarnosti konec. A so po napadu izbruhnili protesti. Člani kurdske skupnosti namreč "zahtevajo pravico" po smrtonosnem strelskem napadu, ki se je meddrugim zgodil v kurdskem kulturnem centru.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra

10. 11. 2022 17.04

22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

Na divjem begu namerno zapeljal v policijski avto in trčil v dva policista

06. 02. 2022 08.40

Uprava za zaščito in reševanje poroča o nenavadni nesreči, ki se je ponoči zgodila na avtocesti v Šentožboltu. Kot so sporočili s PU Ljubljana, je voznik bežal pred policisti, trčil v službeno vozilo Policije in ga potiskal pred sabo. Po uspešni ustavitvi so policisti pristopili do vozila, nato pa je voznik, ki je državljan Turčije, namerno zapeljal v policiste in trčil v dva policista, potem pa z vzvratno vožnjo silovito trčil še v službeno vozilo. Po trčenju je vozilo nevozno obstalo v tunelu. V dogodku so bili trije policisti lažje poškodovani.

'Ni človeka, ni problema'

23. 01. 2022 10.16

Tragična nesreča, ko je v deroči Dragonji utonila 10-letna kurdska deklica, je razgalila vso krutost, neusmiljenost in brutalnost slovenskega azilnega sistema. Dekličino mamo so namreč potem, ko so jo rešili iz mrzle reke, takoj predali hrvaški policiji. Zakaj je slovenska migracijska politika tako omejevalna, ostra? Zakaj izčrpava? Kako je na južni meji, ko zaide sonce in pritisne mraz? Od kod diskurz, da so ljudje, ki prihajajo, nevarnost, ki nas bo preplavila? Kako je pribežati v Slovenijo?

Finska prepovedala vstop necepljenim, ZDA bi cepile tudi potnike na notranjih poletih

28. 12. 2021 08.45

Finska necepljenim tujcem v prihodnjih treh tednih ne bo več dovolila vstopa v državo – cepljeni in preboleli bodo lahko vstopili le z negativnim testom na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur. V Franciji se zapirajo nočni klubi, maske bodo v mestnih središčih odslej obvezne tudi na prostem. Vstop v restavracije in kinematografe bo omogočen le cepljenim, negativen test ne bo več dovolj. V ZDA medtem razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. Skrajšali so tudi obdobje izolacije za okužene z novim koronavirusom. Omikrom je postal prevladujoča različica novega koronavirusa tudi na Nizozemskem in v Švici.

Varuh glede pravic migrantov ugotovil več nepravilnosti

31. 08. 2021 18.55

Poročilo varuha človekovih pravic za zadnja tri leta ugotavlja, da je večina migrantov vrnjena v sosednje države, ne da bi jim slovenski organi izdali pisno odločbo. Zato nimajo dostopa do pravnega sredstva za izpodbijanje vrnitve ali predaje. Varuh se je v zvezi s tem že obrnil na ustavno sodišče.

Biden pod velikim pritiskom, naj ukaže obvezno cepljenje javnih uslužbencev

27. 07. 2021 08.16

Ameriški predsednik Joe Biden je pod vse večjim pritiskom zdravstvenih strokovnjakov, naj ukaže obvezno cepljenje proti covidu-19 za vse, ki dobivajo plače iz zveznega proračuna, saj prepričevanje tistih, ki se nočejo cepiti v času širjenja nove koronavirusne različice delta, več ni dovolj. ZDA za zdaj tudi ne bodo odpravile omejitev na potovanja. Tujci, ki doslej niso smeli v ZDA, tako še vedno ne bodo dobili dovoljenja.

Pomoč od malega je dobra popotnica za odraslo življenje

06. 07. 2021 08.21

Ne le hiter tempo življenja, tudi korona je v zadnjem času pripomogla k poglobitvi vrzeli med generacijami, zato je še toliko bolj pomembno, da obstajajo večgeneracijski centri (VGC), v katere se vključujejo vse generacije, ki skozi aktivnosti gradijo solidarnost, zaupanje in medsebojno pomoč.

Policija izpustila ugrabitelja Belokranjca iz Centra za tujce

02. 03. 2021 20.00

Trije pribežniki, gre za dva Alžirca in državljana Maroka, dva izmed njih sta maja 2019 v Beli krajini ugrabila 79-letnega Miroslava Moravca 2019, niso več nastanjeni v postojnskem Centru za tujce, nam je potrdila Policija, kjer so povedali še, da je bilo v začetku februarja dvema začasno dovoljeno zadrževanje na območju Slovenije. Eden od trojice je sicer osumljen kaznivega dejanja poškodovanja tujih stvari, neuradno naj bi v začetku leta v Centru zanetil požar. Minister Hojs primera ne komentira.

Cepljenje tujcev v Srbiji in cvetoči cepilni turizem

24. 02. 2021 06.00

Absolutni prvaki v cepljenju na Balkanu so Srbi, predvsem zaradi kitajskega in ruskega cepiva, ki v EU nista odobreni. Prebivalci sosednjih držav zato pogledujejo v Srbijo, nekateri so si celo zagotovili cepivo, tudi Slovenci. Do cepiva se skušajo na vsak način dokopati tudi premožni Zemljani, t. i. cepilni turizem pa je postal nova realnost. Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih 209 milijonov odmerkov cepiva, največ ga je šlo v roke bogatih držav. A Evropsko unijo kljub obsežnemu financiranju pestijo težave z dobavami, cepljenje pa posledično poteka (pre)počasi.

Višje sodišče o pritožbi zoper sodbo glede nezakonitih klicnih centrov

16. 11. 2020 12.08

Na mariborskem višjem sodišču se je začela pritožbena seja zoper aprilsko obsodilno sodbo za peterico članov domnevne slovensko-tajvanske kriminalne združbe, ki naj bi organizirala nezakonite klicne centre po Sloveniji.

'Zabojniki neprimerni za dolgotrajno nastanitev migrantov'

10. 11. 2020 12.19

Varuh človekovih pravic je obravnaval nameščanje pridržanih migrantov v centru za tujce v bivalne zabojnike. Strokovni sodelavci so med drugim ugotovili, da pridržani migranti nimajo možnosti gibanja, v zabojnikih pa so nameščeni tudi več kot mesec dni. Predlagajo, da se tovrstno namestitev opusti.

Na MP Gruškovje v dveh tovornih vozilih turških registrskih tablic odkrili tujce

11. 10. 2020 10.06

Na območju PU Maribor so policisti med opravljanjem nalog varovanja državne meje prijeli več tujcev, ki so nezakonito prestopili državno mejo. Na MP Gruškovje so v dveh različnih tovornih vozilih s turškimi registrskimi tablicami odkrili tujce, ki so se poskušali izogniti mejni kontroli. V prvem vozilu so bili štirje državljani Iraka, v drugem pa trije državljani Afganistana.

Alžirec in Maročan, ki sta ugrabila Belokranjca, predčasno izpuščena iz zapora

01. 10. 2020 13.46

Alžirec in Maročan, ki sta bila avgusta lani zaradi ropa in ugrabitve 79-letnega Belokranjca obsojena leto dni in devet mesecev zapora, sta bila pogojno izpuščena iz zapora. Po naših informacijah sta nastanjena v Centru za tujce v Postojni, gibanje pa jima je omejeno. Po prestani kazni bi ju morali za pet let izgnati iz države. Kdaj, če sploh, se bo to zgodilo?

Vlada v DZ pošilja predlog novele zakona o tujcih, ki zaostruje pogoje vstopa in bivanja

30. 09. 2020 20.31

Vlada je za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o tujcih. Ta prinaša nekatere rešitve v primeru, če bi v državo vstopilo zelo veliko nezakonitih migrantov, ki bi hkrati izrazili namero, da zaprosijo za mednarodno zaščito. Če bi situacija neposredno vplivala na javno varnost in varnostne razmere, bi vlada lahko razglasila tako imenovano kompleksno krizo.

'EU je pozabila, da smo tudi drugi ljudje – ljudje'

13. 09. 2020 07.21

Zakaj Slovenija ljudi, ki skušajo pri nas zaprositi za azil, pri tem na vse mogoče načine onemogoča in jih vrača na Hrvaško, čeprav je jasno, da jih tam in nadalje v Bosni in Hercegovini potem čakajo sistematično nasilje in nehumane razmere? Kje so tu človekove pravice, evropske vrednote, človečnost, mednarodno pravo?

Varuh človekovih pravic obravnava razmere v centru za tujce v Postojni

26. 08. 2020 16.55

Varuh človekovih pravic se je danes odzval na problematiko centra za tujce v Postojni, kjer je več nevladnih organizacij pripravilo protest v podporo "zaprtim v koncentracijskem taborišču". Pri varuhu so zapisali, da so z razmerami seznanjeni in jih podrobno obravnavajo, ugotovitve pa bodo predstavili po zaključeni obravnavi zadeve.