center za mentalno zdravje

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?
28. 01. 2024 12.05Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'
22. 07. 2023 17.30Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

'Pri taki diagnozi ti možgani preprosto odpovedo, telo reče: Dovolj je'
25. 04. 2023 06.40"Zjutraj, ko se zbudiš, hočeš pogrniti odejo čez sebe, nočeš vstati. Vsak otroški jok mi je predstavljal bolečino. Šla sem skozi čustva: ne zmorem, nisem dobra mati, kaj se dogaja, nihče me ne razume." Tako izkušnjo s poporodno depresijo opisuje Brigita Langerholc Žager, ki se je v zgodovino slovenskega športa zapisala kot ena najboljših atletinj. Na olimpijskih igrah v Sydneyju je osvojila 4. mesto. Šport jo je naučil nečloveških naporov, odrekanj, padcev. A nič je ni pahnilo tako globoko in je tako zaznamovalo kot prav poporodna depresija.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

'Sandplay': Res ni treba, da se s težavo soočimo sami
12. 09. 2021 07.06"Noben starš ne spravi otroka na svet z željo, da bi potreboval pomoč. Priznati, da nečesa ne zmoremo sami, je res velik korak. A resnica je, da sploh ni treba, da se s težavo soočimo sami. Res ni treba," je dejala družinska in zakonska psihoterapevtka Marijana Jokič, ki je ustanovila Inštitut za osebnosti razvoj Otok peska. V centru izvajajo terapije "sandplay", ki preprečuje in odpravlja težave, poleg tega spodbuja ustvarjalni in splošni razvoj, namenjena pa je tako otrokom kot odraslim.

30-letnik toži mamo, ker ga je vrgla iz hiše in hoče, da neha igrati igrice
27. 09. 2020 10.37Pandemija novega koronavirusa spreminja tudi družinske odnose, marsikje jih močno postavlja na preizkušnjo. Ekstremen primer prihaja iz Mehike, kjer 30-letni Christian Uriel mamo in teto toži, ker sta ga "izgnali iz hiše" – s pomočjo metle in vedra z mrzlo vodo. Ženski odraslemu moškemu očitata, da je pandemijo izkoristil tako, da je nehal iskati delo, dneve naj bi preživljal tako, da je igral videoigrice – in živel na račun obeh žensk. 30-letnik meni, da je žrtev družinskega nasilja.

Instagram skril 'všečke' še več uporabnikom
18. 07. 2019 12.44Ameriško spletno družbeno omrežje Instagram nadaljuje skrivanjem "všečkov" pred uporabniki. Izraze občudovanja so tako skrili na svoji platformi v Avstraliji, Braziliji, Italiji in na še več velikih trgih. S skrivanjem "všečkov" želi omrežje zmanjšati pritisk na uporabnike.

BLOG: Zdrav um, zdravo telo - od bolezni do spremembe življenja
09. 04. 2017 06.30V borbi z resnimi kroničnimi bolezenskimi težavami me je pred najhujšim rešil dolgoletni trud, ki sem ga vlagal v zdravo prehranjevanje. Zdaj je moja prioriteta ozaveščanje ljudi o zdravem načinu življenja. Hrana je naše gorivo. Vedno pravim, da ljudje več vedo o tem, katero gorivo je primerno za določen avtomobil, kot pa o tem, katera hrana je primerna za človeka. Čas je za ozaveščanje.

'Imamo svojo resnico, ki bo prišla na dan'
02. 04. 2009 12.1036-letna mama, ki jo sumijo zadušitve svojih otrok, je preko odvetnika zanikala, da bi morila. Medtem pa očetov odvetnik s prstom kaže na socialne službe in psihiatra strankine nekdanje žene.

Mrevlje: 'Center za mentalno zdravje ni zapor'
11. 01. 2003 00.00Po novoletnem dogodku, ko sta iz ljubljanskega Centra za mentalno zdravje odkorakala 16-letna Špela in 14-letni Matej, so se začela pojavljati številna vprašanja in namigovanja o tem, ali v Centru za svoje paciente dovolj dobro skrbijo. Koordinator oddelka nam je pojasnil, da je to odprti oddelek, kjer se mladi zdravijo, ne pa zapor.

Najdena pogrešana mladoletnika
04. 01. 2003 00.00Policisti na območju Novega mesta so sinoči našli 17-letno Špelo Kopač iz Novega mesta in 14-letnega mladoletnika iz Nove Gorice, ki sta bila pogrešana od 30. decembra 2002.

Po pomoč v svetovalni center
11. 03. 2001 00.00Ljubljanski Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, ki deluje že 46 let, skrbi za mentalno zdravje otrok in mladostnikov, od predšolskih otrok do študentov pred zaključkom študija. K njim prihajajo otroci in mladostniki, s tem pa tudi njihovi starši in učitelji, ki se med odraščanjem srečujejo z različnimi težavami, ki jim niso kos. Največ jih ima težave s šolo in učenjem, drugi so osamljeni ali so doživeli travmatične dogodke, nekateri pa imajo težave, povezane s psihosocialnim prilagajanjem, kot so razne težave s hrano, zasvojenostjo, razvojnimi ali emocionalnimi motnjami in tudi s preveliko živahnostjo. Malo več kot 60 odstotkov težav, s katerimi v center prihajajo otroci in mladostniki, je povezanih z učenjem, kljub temu pa po besedah direktorice svetovalnega centra Marije Kavkler to niso izolirani problemi, ampak se pogosto dogaja, da so težave prepletene, saj so redki primeri povezani samo s šolskimi težavami.

Za več duševnega zdravja
27. 02. 2001 00.00Ekspertna skupina Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) za mentalno zdravje, ki je na obisku v Sloveniji, se je dopoldne mudila na ministrstvu za zdravstvo, popoldne pa bodo obiskali nevladno organizacijo Šent. Ekspertna skupina, ki je prispela 25. februarja, bo Slovenijo zapustila jutri, ministrstvu za zdravstvo pa bo pomagala pri pripravi programa, ki bo opredelil cilje in načrt dela na področju duševnega zdravja v naslednjih letih, je povedala vodja urada za sodelovanje s svetovno zdravstveno organizacijo Vesna Kerstin Petrič.