cenilci

Afera Litijska: zoper eno cenilko ne morejo ukrepati, drugi vrnil licenco
19. 02. 2025 19.44Na ministrstvu za pravosodje še sanirajo posledice najbolj odmevne afere lanskega leta, spornega nakupa stavbe na Litijski, ki je davkoplačevalce stala 7.7 milijona evrov. Zadeva je še vedno v predkazenskem postopku. Na ministrstvu so medtem ugotovili, da zoper sodno cenilko Bredo Zorko ne morejo sprožiti nikakršnega postopka. Drugi sodni cenilec, vpleten v afero Litijska, Anton Rigler pa se je po zaključeni notranji reviziji kar sam odpovedal licenci, s katero se je podpisal pod domnevno sporno cenitvijo.

Na sojenju v zadevi Trenta tokrat le prebirali listine
17. 02. 2025 11.46Na celjskem sodišču se je v odsotnosti prvaka SDS Janeza Janše, ki se je opravičil zaradi neodložljivih poslanskih obveznosti, nadaljevalo sojenje zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti. Tokrat je obravnava minila brez prič, namenili pa so jo prebiranju listin. Sodišče je sicer za marec razpisalo še tri naroke.

V zadevi Trenta znova zaslišali sodnega izvedenca
10. 02. 2025 15.56Celjsko sodišče je v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti znova zaslišalo sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je kot prvi za sodišče izdelal cenitev premoženja in ga ocenil na dobrih 100.000 evrov. Tokrat se je opredelil do precej nižje cenitve Sicgrasa.

Na sojenju v zadevi Trenta zaslišan še drugi sodni cenilec
19. 12. 2024 15.49Na celjskem sodišču so v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti zaslišali sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je v nasprotju z drugo skupino izvedencev premoženje ocenil na dobrih 100.000 evrov. Pričala je tudi izvedenka ekonomske stroke Alenka Vrhovnik Težak.

Zadeva Trenta: kako so cenilci prišli do cene evro na kvadratni meter?
06. 12. 2024 17.29Na celjskem sodišču se je zaslišanjem cenilcev nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Zaslišana je bila četverica, ki je po naročilu sodišča skupaj izdelala izvedensko mnenje.

Obnova po poplavah: 'Polni so bili obljub in čisto vsako so prelomili'
30. 10. 2024 17.58"Avgusta lani je na mojem dvorišču stal ves slovenski politični vrh," pripoveduje prebivalec do tega dne opustošenih Strug v Savinjski dolini. "Polni so bili obljub in čisto vsako so prelomili". Tisti, ki so vendarle dočakali cenitve svojih domov, so razočarano ugotovili, da so jim cenilci na račun amortizacije odvzeli tudi do 50 odstotkov tržne vrednosti hiš. Pritožili so se že pred dvema mesecema in do zdaj še niso prejeli odgovora.

Golob: Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo
03. 10. 2024 13.49Več kot mesec dni po tem, ko so na onkologiji v Mariboru vodilne pozvali, da si ogledajo katastrofalne razmere, v katerih se zdravijo najbolj bolni, se je predsednik vlade le odzval povabilu. Skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel je obiskal Maribor in si ogledal gradbišče. "Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe na Masarykovi, stroji so na gradbišču, zato to ne vpliva več na gradnjo onkologije. Prepričali smo se, da so vse možnosti za ustavitev gradnje izčrpane," je zagotovil Golob. Vlada pa obljublja še, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili in projekt še pospešili.

'Kupiti si moramo nov dom, kar pa s ponujenim denarjem ni možno'
03. 10. 2024 06.00Kaj se dogaja z mariborsko onkologijo in kaj z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici? Medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, eden od stanovalcev Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.

Leto dni po poplavah ocenjenih 130 poškodovanih hiš in odposlanih 16 pogodb
23. 07. 2024 20.04Kaj pa vse ostale nadomestne gradnje, ki jih je obljubljala vlada Roberta Goloba? Spomnimo se obljub, ki jih je v našem studiu le tri dni po poplavah izrekel premier Robert Golob: "Občine zagotovijo zemljišča, jih komunalno opremijo, potem pa s pozivom, ki bo šel k vsem graditeljem montažnih hiš, država postavi tipizirane objekte po celi državi tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo. Se pravi, da niso ljudje prepuščeni sami sebi, ampak da maksimalno skrajšamo roke."

50 objektov bo umaknjenih s seznama za rušenje
18. 06. 2024 19.30Seznam objektov, ki so po lanskoletnih ujmah predvideni za odstranitev, je fleksibilen in se bo lahko spreminjal, dokler stroka ne bo podala končne odločitve, je dejal vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic. Do zdaj so sicer zaključili 28 cenitev. Na seznamu za odstranitev je 343 objektov, a jih bodo 50 že kmalu odstranili z njega.

Staro hišo je odnesla voda, novo lahko odnese počasnost države
18. 06. 2024 19.45Več kot 10 mesecev je že minilo od katastrofalnih poplav 4. avgusta in kljub številnim obljubam ljudje še vedno živijo v negotovosti. Eden izmed njih je tudi Renato Vastl s Prevalj, ki mu je povodenj odnesla vse. Preselili so se v občinsko stanovanje, konec januarja pa je, kot pravi, po obljubah državne tehnične pisarne, da bodo pogodbe, cenitve in odškodnine pri prizadetih že maja, plačal aro za novo hišo. Pogodba velja do konca avgusta, Vastl pa niti dva meseca pred potekom še vedno ne ve, ali bo do takrat država sploh opravila cenitve ali bo tudi nakup bodočega doma splaval po vodi.

Zapleti pri cenitvah: morali se bodo izseliti, a ne vedo, kaj bodo lahko zgradili
31. 05. 2024 18.36Na Savinjskem, kjer še vedno odpravljajo posledice lanskih avgustovskih poplav, pa bi morale biti znane cenitve prvih 20 hiš. No, tako je bilo vsaj obljubljeno s strani Boštjana Šefica, a se je zapletlo. Postopki tečejo prepočasi, opozarjajo prebivalci, ki vedo, da se bodo morali izseliti, a ne vedo, kakšen dom si bodo z denarjem sploh lahko poiskali oziroma zgradili. Šefic razočaranja ne skriva in obljublja, da bodo prve pošiljke prebivalci dobili prihodnji teden.

Nove hiše, vrtci in varn(ejš)i vodotoki bodo težki 2,3 milijarde evrov
16. 05. 2024 13.52Vlada je na seji sprejela sanacijski program za odpravo posledic poplav. Za sanacijo po avgustovski ujmi v petih letih predvideva 2,3 milijarde evrov, od tega letos 360 milijonov evrov. S programom bodo zagotovljena vsa sredstva za nadomestne gradnje, za vso občinsko infrastrukturo, za javne stavbe, torej šole vrtce, pravijo na vladi. V program je vključena tudi sanacija vodotokov s trajnimi ukrepi, dodajajo.

Ministrstvo za pravosodje prevzelo propadajočo stavbo na Litijski
07. 05. 2024 13.16Ministrstvo za pravosodje je prevzelo stavbo na Litijski cesti 51 v Ljubljani. Primopredaje se je udeležila tudi odvetnica prodajalca Sebastjana Vežnaverja Nina Zidar Klemenčič, ki je poudarila, da je kupoprodajna vrednost objekta, za katero je država odštela 7,7 milijona evrov, skladna s cenitvami tako prodajalca kot kupca. Od danes naprej pa je kupec tisti, ki bo skrbel tudi za varovanje in za vse ostale stvari, ki so povezane z odgovornostjo lastnika in posestnika nepremičnine. "2500 evrov za zavarovanje in 10 tisočakov za varovanje zgradbe. To so, kot so sporočili z ministrstva, začetni stroški," so poročali v oddaji 24UR.

Katičeva bo zaradi nakupa sodne stavbe vložila kazensko ovadbo
29. 04. 2024 11.58Potem ko so cenilci, ki jih je v imenu ministrstva za pravosodje najelo državno odvetništvo, nesojeno stavbo na Litijski 51 ocenili na šest milijonov evrov, je pravosodna ministrica Andreja Katič napovedala, da bo zaradi nakupa sodne stavbe vložila kazensko ovadbo.

Cenilci stavbo na Litijski ocenili na šest milijonov evrov
26. 04. 2024 15.33Cenilci, ki jih je v imenu ministrstva za pravosodje najelo Državno odvetništvo, je nesojeno stavbo na Litijski 51 ocenilo na šest milijonov evrov. Država je zanjo plačala 1,7 milijona več. Gre za zelo obsežno poročilo, podrobnosti bodo na ministrstvu predstavili v ponedeljek. Država mora zdaj, ko ima cenitev na mizi, stavbo dokončno prevzeti v roku petih dneh.

Občani čakajo na višino cenitve poplavljenih hiš, gradnja novih bo jeseni
25. 04. 2024 18.57Za prvih 20 hiš v Lučah in na Ljubnem ob Savinji je usoda znana. Porušili jih bodo, saj za življenje niso varne. Cenilci so v prvih dneh tega tedna že obiskali družine, ki v teh hišah prebivajo in zdaj nestrpno čakajo, da izvejo, koliko je vredna hiša, od katere se morajo posloviti. In med tistimi, ki so jih cenilci obiskali, je tudi Paul Orešnik. Trenutno še Lučan, kmalu pa občan Ljubnega ob Savinji. Z družino so se namreč odločili za možnost odkupa zemljišča, kar je ena izmed vladnih ponudb.

'Država s cenitvijo stavbe na Litijski zavlačuje, zato smo naročili svojo'
12. 04. 2024 19.46Zgodbi o nesojeni sodni stavbi na Litijski ni videti konca. Ministrstvo za pravosodje je namreč zavrnilo poziv prodajalca Sebastjana Vežnaverja, naj država dokončno prevzame zgradbo, zato so ključi Litijske še vedno v rokah Vežnaverja, ki je zadolžen tudi za varovanje objekta in plačevanje položnic. Na ministrstvu pravijo, da se bodo ravnali po pogodbenem aneksu in stavbo prevzeli, ko bodo prejeli cenitev državnega odvetništva, ki naj bi bila predvidoma končana do konca aprila. Po oceni Vežnaverjeve odvetnice Nine Zidar Klemenčič pa država s cenitvijo zavlačuje, zato so naročili svojo.

Kako realna je razveljavitev pogodbe države s poslovnežem Vežnaverjem?
13. 01. 2024 20.13Ali je razveljavitev pogodbe s primorskim poslovnežem Sebastjanom Vežnaverjem o nakupu 7,7-milijonske, zdi se preplačane, stavbe na Litijski v Ljubljani sploh mogoča? Vsega štiri strani dolga pogodba ne pušča veliko manevrskega prostora. Po razkritju, da cenitve pod njo podpisani cenilec sploh ni opravil, pač pa jo – po tem, ko je to storila druga cenilka – le pregledal, je ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan napovedala, da bodo sprožili postopke za ničnost pogodbe. A ta ne vsebuje resnejših varovalk, ki bi kupcu, torej državi, razveljavitev omogočile, danes razlagajo pravniki. Trenutno je torej država brez denarja in brez stavbe. Kaj pa na vprašljive prakse svojega kolega pravijo v združenju cenilcev?

Ministrica: Ne morem z metrom hoditi po lokacijah in preverjati sodnih cenilcev
12. 01. 2024 13.24Ministrstvo za pravosodje se z državnim odvetništvom pogovarja o sprožitvi postopka za ugotovitev ničnosti ali razveljavitev pogodbe za nakup prostorov za upravno, delovno in socialno sodišče, je dejala ministrica Dominika Švarc Pipan. "Pogodba, ki temelji na napačnih ali prirejenih cenitvah, gotovo ne more obveljati," je ob tem ocenila. Govorili smo s cenilcem, ki je potrdil, da cenitve sicer res ni opravil sam, da pa jo je pregledal. Poleg tega je imelo ministrstvo na voljo še dve lokaciji. Zakaj je torej izbralo stavbo na Litijski 51?

Kriminalisti NPU preverjajo osemmilijonski nakup nove sodne stavbe
11. 01. 2024 06.00Ali je ministrstvo za pravosodje preplačalo stavbo na Litijski cesti v Ljubljani, ki jo je tik pred novim letom kupilo od znanega koprskega poslovneža Sebastjana Vežnaverja? Na Policiji so nam uradno potrdili, da Nacionalni preiskovalni urad preverja informacije domnevnih nepravilnosti nakupa, ki so se v zadnjih dneh pojavljale v medijih. Spomnimo, prejšnji petek smo na 24ur.com razkrili, da je Vežnaver pred zgolj štirimi leti za stavbo odštel 6 milijonov evrov manj, kot je zdaj zanjo dobil od države. Večmilijonska razlika je tudi v cenitvah. Zakaj je torej ministrstvo sprejelo kupnino, ki jo je postavil Vežnaver, ne da bi kot dober gospodar tudi samo preverilo vrednost stavbe ali se celo pogajalo za nižjo kupnino? Ministrica v primeru nepravilnosti napoveduje prekinitev pogodbe.

Trump zavrnil obtožbe o poslovnih prevarah in se zapletel v spor s sodnikom
06. 11. 2023 19.08Bivši predsednik ZDA Donald Trump je na pričanju v civilni tožbi države New York zaradi poslovnih prevar vztrajal, da ni nikoli napihoval vrednosti premoženja, ki je po njegovih trditvah še večja, kot izhaja iz finančnih poročil. S sodnikom se je zapletel v spor zaradi očitkov, da ne odgovarja na vprašanja, ampak izvaja politične govore.

Sum zavarovalniških goljufij: 'V zgodbi manjkajo avtomobili in dokazi'
27. 10. 2023 09.25Zaradi pomanjkanja dokazov je predsednik sodnega senata Martin Jančar v četrtek na Okrožnem sodišču v Ljubljani z oprostilno sodbo končal sojenje obtoženim goljufije Gregorju Krašnji in še trem soobtoženim, ki naj bi s prijavo lažnih škodnih dogodkov na avtomobilih oškodovali Zavarovalnico Triglav. Sodba še ni pravnomočna, poročajo mediji.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

'Plačujemo precej visoke premije, pri izplačilu se pa zavarovalnica zelo nazaj potegne'
03. 10. 2023 06.00Katastrofalne poplave in uničujoče posledice za prebivalce Koroške, Ljubnega, Mozirja, Mengša, Trzina ... Izgubili so domove, avtomobile, opremo in spomine. In več kot 1000 prizadetih podjetij. Koliko škode bodo dobili povrnjene? Če Roman Čretnik ne bi bil vztrajen, bi, ker mu je tako zatrdila zavarovalna agentka, ostal brez kritja škode na toplotni črpalki. Nas agenti pravilno usmerijo, dobrohotno svetujejo ali zavajajo? Kaj pa mi, beremo zavarovalne police premalo pozorno? In zavarovanja za poplave – 150 tisoč in pol milijona evrov vrednega premoženja – koliko nas stanejo?

Po neurjih cenilci zavarovalnic pospešeno popisujejo škodo
14. 07. 2023 15.21Cenilci Zavarovalnice Sava in Generalija po zadnjih neurjih z močnim vetrom in točo na terenu pospešeno popisujejo škodo. Zavarovancem s prijavo škode ni treba hiteti, naj pa poškodbe fotografirajo in preprečijo nastanek novih, sporočajo. Obe zavarovalnici svetujeta tudi prijavo škode prek spleta. Na terenu so tudi že cenilci Zavarovalnice Triglav, ki bodo po potrebi vzpostavili mobilne cenilne enote, pri čemer zavarovalnica spodbuja k prijavi škode na daljavo. S prijavo škode kljub siceršnjemu tridnevnemu roku ni treba hiteti, razen v primeru žit in drugih kultur, ki so tik pred žetvijo, so sporočili.

Neurja nad Slovenijo: veter lomil drevesa, voda zalivala objekte, klestila toča
13. 07. 2023 10.23Vremensko dogajanje se naposled počasi umirja, ponekod po državi pa se jasni. Močni nalivi so se pozno zvečer preselili nad Dolenjsko in Zasavje. Velik nevihtni sistem, ki se je popoldan zaustavil nad Slovenijo, je sicer prinesel nemalo težav. Močni nalivi so povzročili poplave, sunki vetra vetrolome in odkrivanje streh, klestila pa je tudi toča, ponekod je presegala velikost teniške žogice. Vzhodno od Krškega je toča uničila praktično vse pridelke.

Sodišče EU pritrdilo Banki Slovenije
13. 09. 2022 12.05Sodišče EU je glede Zakona o sodnem varstvu imetnikov kvalificiranih obveznosti bank odločilo, da je ta sporen z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke. Sodišče EU je o tem odločalo, ker se je nanj obrnilo slovensko Ustavno sodišče, ki je do njegove opredelitve prekinilo presojo ustavnosti tega zakona.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik
08. 06. 2022 14.14V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

Družba Prestige namerava v razvoj poslovanja Save vložiti 200 mio. evrov
01. 02. 2022 10.25Po tem, ko smo v petek poročali, da so predstavniki sklada York in družbe Prestige podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, je država danes prejela obvestilo o prodaji in o možnosti uveljavljanja predkupne pravice. V družbi Prestige so medtem potrdili dogovor z Yorkom in dodali, da želijo v Savo vložiti 200 milijonov evrov. Medtem je opozicija napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, da naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.