cene mesa

Velikonočni zajtrk: koliko je bilo treba zanj odšteti letos?
20. 04. 2025 20.20Velika noč ni le verski, pač pa tudi družinski praznik. Številne družine so se zbrale na velikonočnem zajtrku in uživale v tradicionalnih dobrotah, med katerimi seveda ne sme manjkati pirhov, šunke, hrena, potice. A inflacija je udarila tudi po teh dobrinah. Če smo včasih za 50 evrov v trgovinah dobili veliko, je danes s tem zneskom težje nahraniti družino. Za koliko so se torej zvišale cene v zadnjih letih?

Bruselj se maščuje: 20 milijard evrov težki ukrepi proti ZDA
09. 04. 2025 15.23Bruselj vrača udarec carinam ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Protiukrepi Evropske unije bodo obveljali v treh krogih: nekateri bodo začeli veljati naslednji teden, drugi sredi maja, zadnji krog pa decembra.

Trump se jezi: Avstralci nočejo naše govedine, EU noče naše perutnine
03. 04. 2025 08.28Ameriški predsednik Donald Trump je ob napovedi uvedbe carin na uvoz z vsega sveta poudaril, da želi z ukrepi po eni strani zaščititi ameriške kmete, s katerimi naj bi kruto ravnale vse države. Nezadovoljen je, ker države članice EU ne želijo kupovati ameriške perutnine in ker Avstralija ne želi ameriške govedine. "Ne bodo vzeli naše govedine, nočejo je," je razlagal zbranim pred Belo hišo.

Ljubljanska železniška postaja: kako je videti največje gradbišče v prestolnici?
01. 04. 2025 15.25Nadgradnja osrednje ljubljanske železniške postaje po navedbah pristojnih za zdaj poteka skladno s časovnico. Železniška postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 naj bi bila nato odprta še nova avtobusna postaja. V teku leta 2027 naj bi torej Ljubljana dobila sodoben potniški center s spremljajočo infrastrukturo.

Srce parajoča objava seznama reprezentantov palestinske reprezentance
18. 03. 2025 11.07Med tem, ko se otroci v Sloveniji veselijo prihajajočih obračunov slovenske nogometne reprezentance s Slovaško v playoffu Lige narodov, se otroci v Palestini na žalost ukvarjajo z nečloveškimi pogoji, kjer je nogomet zadnji na predolgem seznamu prioritet. A ta preprosta igra z žogo kljub okoliščinam že več kot stoletje združuje otroke in odrasle po svetu. Na to je ob objavi seznama reprezentantov pred prihajajočimi obračuni kvalifikacij za svetovno prvenstvo spomnila palestinska nogometna zveza.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Na Hrvaškem novi val podražitve živil
10. 01. 2025 20.02Zdi se, da bodo po cenejše izdelke v Avstrijo ali Italijo kmalu vse pogosteje zahajali tudi Hrvati, z novim letom jih je namreč zajel nov val podražitev živil. Za 15 centov se je na primer podražila kava, vse višje so tudi cene mesa, mleka, olja in čokolade. In čeprav so cene omenjenih živil, kot ocenjujejo hrvaški strokovnjaki, trenutno na najvišji ravni v zgodovini, mnogi trdijo, da je to šele začetek podražitev.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'
18. 09. 2024 06.00Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso
14. 09. 2024 14.54V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Po Srbiji tudi Črna gora: omejili cene več kot tisoč izdelkov
30. 08. 2024 10.55Črnogorska vlada je omejila trgovske marže za več kot tisoč živilskih izdelkov in izdelkov za osebno higieno iz 66 skupin. Nove cene bodo veljale do konca januarja, je odločila vlada v Podgorici, ki je podoben ukrep sprejela že marca. Ukrep ne velja za majhne trgovine in manjše trgovske verige.

EU z dodatnimi carinami na kitajska e-vozila, Nemčija proti
05. 07. 2024 19.38Nič več poceni kitajskih električnih avtomobilov na evropskem trgu. Vsaj začasno. Evropska komisija je namreč uresničila napovedi in z današnjim dnem za štiri mesece uvedla dodatne carine za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske, saj da kitajska podjetja izkrivljajo konkurenco na evropskem trgu. Kaj to pomeni za cene, kakšni so odzivi slovenske avtomobilske industrije in zakaj ukrepu v Nemčiji nasprotujejo?

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Zaradi košnje jih obmetavajo z jajci
11. 05. 2024 12.21Sezona košnje trave se je zaradi zgodnjega toplega vremena in padavin letos začela prej kot ponavadi. Za marsikoga je to eno ljubših opravil na prostem, lahko pa je tudi zelo stresna, saj je odvisna od vremena, treba jo je opraviti ne glede na stisko s časom in za koga je tudi moteča, saj jo pogosto spremlja hrup kosilnic. In ja, sodelavci Voka Snage, ki izvaja košnjo na javnih površinah v Ljubljani, so včasih celo deležni obmetavanja z jajci in sadjem.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi
15. 04. 2024 13.37Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

Postopno umirjanje inflacije: konec popisa košarice osnovnih živil
30. 03. 2024 17.28Po januarski domnevno začasni zamrznitvi popisa cen osnovne košarice živil se projekt, ki ga je vlada močno promovirala, zaključuje. Kot so po sestanku s trgovci sporočili s kmetijskega ministrstva, so se za to odločili zaradi postopnega umirjanja inflacije. Prvotni namen, da bi krotili draginjo, se je sprevrgel v tekmo trgovcev po vse nižjih cenah, vse več je bilo tudi očitkov, da se na trgovskih policah množijo uvoženi izdelki nepreverjene in vprašljive kakovosti. Končni epilog popisa košarice sicer še ni znan, po besedah kmetijske ministrice pa bi se projekt nadaljeval le v primeru, če vsi vpleteni dosegli konsenz in v njem sodelovali brez fig v žepu.

Priprava potice bo letos cenejša kot lani
27. 03. 2024 11.42Priprava potice za veliko noč bo letos nekoliko cenejša kot lani, saj so bile cene večine osnovnih sestavin za njeno pripravo februarja nižje kot pred letom dni, pred prihajajočimi prazniki ugotavlja državni statistični urad. Moka, sladkor in mleko so se pocenili, jajca so se podražila, za ceno orehov pa svežih podatkov statistiki še nimajo.

Kmetje na ulicah Štajerske: obupani, jezni, počutijo se pozabljene
09. 02. 2024 13.07Po več mestih na Štajerskem so se jezni kmetje odpravili na ulice. Po Evropi je namreč vzplamtel val protestov nezadovoljnih in jeznih kmetov. Kmetje so s traktorji naredili krog po Ptuju, kot so povedali, so obupani, jezni, počutijo se pozabljene, njihovo delo pa ni nič vredno. In kaj zahtevajo? Med drugim so svoja "kopja" usmerili tudi proti kmečkemu sindikatu in Kmetijsko-gozdarski zbornici.

Kmetje z ministrico že dorekli nekaj konkretnih rešitev
06. 02. 2024 14.37Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić in deležniki v kmetijstvu so na prvem skupnem sestanku že dorekli nekaj konkretnih rešitev. Kot je poudarila ministrica, je bil sestanek konstruktiven, kmetje pa so napovedali, da jo bodo glede obljub držali za besedo.

Januarska inflacija z lanskih 10,0 nazadovala na 3,3 odstotka
06. 02. 2024 11.07Januarja se je nadaljevalo umirjanje inflacije. Cene življenjskih potrebščin so se v medletni primerjavi zvišale za 3,3 odstotka, kar je 0,9 odstotne točke manj kot decembra lani. V mesečni primerjavi so cene tretji mesec nazadovale, tokrat predvsem zaradi razprodaj oblačil in obutve za 0,6 odstotka, je objavil statistični urad. Letna inflacija je bila januarja bistveno nižja kot pred letom dni, ko je dosegla 10,0 odstotka. Bila je tudi občutno nižja od lanske povprečne inflacije, ki se je ustavila pri 7,4 odstotka.

Projekt spremljanja košarice osnovnih živil začasno zamrznjen
24. 01. 2024 17.06Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da bodo izvajanje spremljanja cen izdelkov v košarici osnovnih živil začasno zamrznili. Projekt je po njihovi oceni dosegel namen, čeprav trgovci niso zagotavljali zadostnih količin najcenejših popisanih izdelkov v vseh svojih trgovinah. Na ministrstvu zdaj želijo preučiti možnosti za nadaljevanje projekta z dosego dogovora s celotno verigo, od kmeta do trgovca.

Delodajalci: 7,5-odstotni dvig nas katapultira na sam vrh v EU
17. 01. 2024 06.00Ob zdravniški in sodniški stavki bo vlada, kot kaže, morala ugrizniti še v eno kislo jabolko. Zveza svobodnih sindikatov namreč zahteva višje usklajevanje minimalne plače, kot je določeno z zakonom. Ta določa, da se minimalna plača uskladi z višino lanskoletne inflacije, ki znaša 4,2 odstotka. Sindikati pa delodajalcem in vladi pred petkovim sestankom sporočajo, da to ne bo dovolj, in zahtevajo dvig minimalne plače za 7,5 odstotka, kar bi pomenilo 913 evrov neto, po zakonu pa bi se minimalna plača dvignila na 902 evra neto. Zakaj takšna zahteva sindikatov, kaj nanjo pravijo delodajalci in kaj bodo vladi predlagali oni? V oddaji 24UR ZVEČER sta argumente soočila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič in predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš.

Nemški kmetje nadaljujejo proteste, Scholz opozarja pred skrajneži
13. 01. 2024 14.47Protesti nemških kmetov zoper znižanje subvencij na račun financiranja ukrepov za boj proti podnebnim spremembam se nadaljujejo. Nemški kancler Olaf Scholz je protestnike pozval, naj se izogibajo ekstremističnim akcijam, od katerih so se ogradili tudi v združenju kmetov. "Če se sicer legitimni protesti spremenijo v besnenje ter kršenje demokratičnih procesov in pravil institucij, izgubimo vsi," je opozoril.

Nenavadne pocenitve nekaterih živil. 'Namen je spremljanje gibanja cen'
27. 12. 2023 14.15Na kmetijskem ministrstvu poudarjajo, da niso zatrjevali, da je košarica najcenejših živil (15 osnovnih skupin živil) v kakršnem koli smislu vplivala na umiritev rasti inflacije pri hrani, ki jo je sicer zaznal Statistični urad Republike Slovenije. "Prav tako ni bilo nikoli rečeno, da je to namen košarice živil," pravijo. Glede "določenih zavajajočih informacij" o košarici živil so tako dodatno pripravili pojasnilo, ob tem pa so okrcali tudi nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano. V Trgovinski zbornici Slovenije dodajajo, da bi moral varuh, če je zaznal nepravilnosti, ukrepati.

Po Hrvaški in Srbiji zdaj tudi Severna Makedonija v nižanje cen izdelkov
21. 09. 2023 11.12Makedonska vlada je ta teden sprejela odločitev o znižanju in omejitvi cen za več sto izdelkov iz 25 skupin živil. Cene je znižala za najmanj 10 odstotkov, veljale pa bodo od danes do 30. novembra. Podobno so minuli teden storili tudi na Hrvaškem in v Srbiji. V vseh treh državah imajo ti izdelki posebno oznako.

V Srbiji afera zaradi pariške salame, Vučić pred kamerami pojedel sendvič
13. 09. 2023 12.52V trgovinah po Srbiji je na voljo 20 izdelkov po znižanih cenah, veljale bodo do konca leta. Nove cene je določila vlada na pobudo predsednika Aleksandra Vučića, na katerega že letijo kritike zaradi izbire izdelkov, zlasti pariške salame. Ljudje so jezni, ker naj bi bila pariška salama slabe kvalitete, Vučić pa je zato pred kamero pojedel sendvič z omenjeno salamo. "Sam sem odrasel ob pariški salami in majonezi," je povedal. Napovedal je še, da bodo naslednji teden znižali cene še 10 izdelkom.