cena pšenice

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna

29. 06. 2023 21.00

Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca

28. 06. 2023 18.36

Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji

01. 06. 2023 19.28

Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Skoraj polovica medu na evropskih trgih je ponarejena

29. 03. 2023 13.03

Preiskava EU je pokazala, da je skoraj polovica medu, uvoženega v Evropsko unijo, ponarejena. Največ ponarejenega medu pripeljejo iz Turčije (93 odstotkov) in Kitajske (74 odstotkov). Prav tako testov ni prestal niti eden od 10 vzorcev medu, ki so uvoženi prek Združenega kraljestva.

Cena vojne: kako močno je Putinova invazija prizadela gospodarstvo

22. 02. 2023 19.53

Leto dni po ruskem napadu na Ukrajino je nemški ekonomski inštitut izračunal vpliv vojne na svetovno gospodarstvo. Ocene so zaskrbljujoče. Prav tako pa zaenkrat nič ne kaže na konec vojne. So pa analitiki prepričani, da se bodo začeli kazati dolgoročni učinki sankcij na rusko gospodarstvo.

Podjetja na ugotovitve AVK o kartelnem dogovarjanju: Očitki so neutemeljeni

18. 01. 2023 21.42

Predelovalci žit se med seboj dogovarjajo za višino odkupne cene pšenice, je ugotovila Javna agencija za varstvo konkurence. Podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito so se najmanj na enem sestanku leta 2020 dogovorila in si izmenjala informacije o odkupni ceni pšenice ter nato tudi usklajeno ravnala pri trgovanju, predvsem na škodo kmetov. S tem so kršila Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in Pogodbo o delovanju Evropske unije. Podjetja medtem ugotovitvam Agencije nasprotujejo, očitki so po njihovem neutemeljeni.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

'Cena pšenice bo tako visoka, da bo raje človek pojedel človeka'

28. 12. 2022 17.13

Po številnih vzponih in padcih, ki jih je človeška rasa preživela v zadnjih letih, se mnogi sprašujejo, kaj nam pripravlja leto 2023. Leto se namreč bliža koncu, zatorej je čas, da spregovorimo tudi o dogodkih, ki nas čakajo.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

FAO: svetovne cene hrane upadle šesti zaporedni mesec

07. 10. 2022 13.29

Svetovne cene hrane so se po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) septembra znižale šesti mesec zapored, potem ko so rekordne ravni dosegle po ruski invaziji na Ukrajino. Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je na mesečni ravni upadla za 1,1 odstotka na 136,3 točke, na letni ravni pa zrasla za 5,5 odstotka.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi

27. 09. 2022 06.00

Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Kruh v EU v povprečju dražji za 18 odstotkov

19. 09. 2022 13.37

Poleg energentov v luči vojne v Ukrajini v nebo rastejo tudi cene hrane. Kot ugotavljajo evropski statistiki, se je med drugim precej podražil kruh. Ta je bil avgusta letos v EU v povprečju za 18 odstotkov dražji kot avgusta lani. Podobno podražitev so zaznali v Sloveniji, kjer je bilo treba za kruh v povprečju odšteti 18,8 odstotka več kot lani. Avgusta lani se je kruh na letni ravni v EU v povprečju podražil za tri odstotke.

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?

13. 09. 2022 16.14

Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

Lahko v kratkem pričakujemo znižanje cen moke in kruha?

16. 08. 2022 18.51

Cene kruha se še naprej dvigujejo, v trgovinah lahko po podražitvi za hlebec odštejemo tudi štiri evre, v pekarnah še vedno nekoliko manj. Cene pšenice so najbolj poskočile meseca maja in junija, glede na lanski junij za kar 44 odstotkov. Temu primerno sta se podražila tudi kruh in moka. Na svetovnih borzah je sledil tudi padec cene pšenice. Julija se je cena pšenice znižala za 20 odstotkov, a cene temu niso sledile. Kako se s cenami na trgu borijo manjše pekarne?

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

'Pohlep je grotesken, vlade naj dobičke obdavčijo'

04. 08. 2022 07.46

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je kritiziral naftna in plinska podjetja po svetu, ki kujejo velike dobičke zaradi krize z visokimi cenami energentov. Dejal je, da je njihov pohlep naravnost grotesken, vlade pa je pozval, naj dobičke obdavčijo.

Kako bo rusko-ukrajinski pakt o izvozu žita vplival na Slovenijo?

28. 07. 2022 20.17

Bo Ukrajina po podpisu dogovora z Rusijo res lahko neovirano izvažala kmetijske pridelke v tujino? V ukrajinskih pristaniščih že mesece stoji kar 22 milijonov ton žita. Ladje kljub dogovoru o nenapadanju za zdaj ostajajo zasidrane. Cena pšenice na svetovni borzi ostaja visoka, prav tako se draži hrana. Se bodo z izvozom ukrajinskih pridelkov te cene umirile? Rusko-ukrajinski pakt vsaj kratkoročno slovenskim potrošnikom ne bo prinesel prihrankov, ugotavljajo ekonomisti, bodo pa morali dogajanje na trgu spremljati naši kmetje, ki še iščejo kupce za svoj pridelek.

Zavod za blagovne rezerve objavil naročilo za razširjen odkup pšenice

19. 07. 2022 20.52

Zavod za blagovne rezerve je objavil razpis za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano. Naročilo, objavljeno na portalu javnih naročil, se nanaša na nakup do 14.000 ton pšenice in do 26.000 ton pšenice z obveznostjo skladiščenja na območju Slovenije.

Kmetje razočarani nad odločitvijo ministrstva, pridelek bodo prodali drugam

18. 07. 2022 20.03

Kljub napovedi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, se bo očitno na koncu zgodilo ravno obratno. Kmetje so razočarani nad odločitvijo kmetijskega ministrstva, da najcenejšega ponudnika poišče z razpisom, zato zdaj svarijo, da bodo ves pridelek prodali drugam, Zavod RS za blagovne rezerve pa bi lahko po drugi strani najcenejšega ponudnika našel v tujini. In medtem ko nekateri pridelovalci trdijo, da je država ponudila nesprejemljivo odkupno ceno, agrarni ekonomisti odgovarjajo, da so kmetje želeli preveč in da mora država z davkoplačevalskim denarjem ravnati gospodarno.

Vse višje cene hrane: cena kruha ponekod tudi dvakrat višja

13. 07. 2022 19.45

Ne le, ko točimo gorivo na črpalkah ali ko plačujemo položnice za plin ali elektriko. Slovenci draginjo že nekaj časa vse bolj občutimo tudi, ko polnimo nakupovalne vozičke s hrano. Ta se je v zadnjem letu v povprečju povečala kar za desetino, določeni osnovni prehrambeni izdelki celo več. Za kilogram kruha, ki je denimo še pred tremi leti stal približno dva evra, danes odštejemo tri, ponekod celo štiri evre. Pa sta za to res kriva ukrajinska kriza in pomanjkanje surovin?

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice

07. 07. 2022 16.38

Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.

Kaj se bo zgodilo s požeto slovensko pšenico?

05. 07. 2022 18.33

Namero vlade, ki pravi, da bo v sklopu ukrepov za zajezitev draginje pomagala slovenskemu kmetu in da bo med drugim odkupila vso v Sloveniji pridelano pšenico, sicer kmetijske zadruge pozdravljajo. A se bojijo, da bo vse ostalo zgolj pri nameri. Precej pšenice je namreč že požete, kmetje jih vozijo v zadruge, še zdaj pa ne vedo, koliko bodo za pšenico, ki so jo praktično že oddali, sploh dobili. Država pravi, da jo bo odkupila, nihče pa nam ne pove, za koliko in ali se nam to ob vseh podražitvah, ki so nas doletele, sploh še splača, opozarjajo kmetje. V enem od največjih podjetij v Sloveniji na področju proizvodnje hrane pa opozarjajo, da bodo cene hrane samo še rasle.

Nov nabor ukrepov proti draginji: kmetom 22 milijonov, pregled nad cenami

01. 07. 2022 11.29

Vlada je obravnavala nov paket ukrepov zaradi vse višjih cen. Po tistem, ko je z uvedbo delne regulacije cen in omejitve marž ter z odpovedjo določenim dajatvam naslovila draginjo pri naftnih derivatih, naj bi sedaj sledili predvsem ukrepi za področje kmetijstva in prehrane.

Na Hrvaškem predviden dvig cen goriva. Bo vlada uvedla posebne vavčerje?

01. 07. 2022 14.17

Nov teden bo našim južnim sosedom po napovedih prinesel nove podražitve goriva. Bencin se naj bi podražil za okoli 40 lip (0,053 evra), dizel pa za skoraj kuno in pol (20 centov). Modri dizel bo medtem še dražji. Medtem ko nov dvig cen skrbi hrvaške ponudnike goriv, pa tamkajšnja vlada molči. Vse glasnejše so medtem govorice o uvedbi vavčerja oz. bona na gorivo.

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha

17. 06. 2022 12.55

Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Borrell: Rusija je uničila drugi največji žitni terminal v Ukrajini

07. 06. 2022 08.43

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je poročila o tem, da Rusija krade ukrajinsko žito in ga nato prodaja za lasten dobiček, označil za verodostojna. Hkrati je opozoril, da Moskva vseeno blokira izvoz ukrajinskih pridelkov iz pristanišč in njihovo deblokado pogojuje z odpravo sankcij. Medtem je visoki predstavnik Evropske unije Josep Borrell na družbenem omrežju sporočil, da je Rusija uničila drugi največji terminal žita v Ukrajini, kar da je prispevalo k svetovni krizi s hrano.

Maja sta se podražila perutninsko meso in pšenica

03. 06. 2022 14.41

Svetovne cene hrane so se tudi maja rahlo znižale, nižje so cene mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja in olja. Podražitev so po drugi strani zabeležile cene mesa, ki dosegajo rekordne vrednosti, prav tako se je spet podražila pšenica.

Cene pšenice dosegle nove rekorde

16. 05. 2022 12.58

Potem ko je Indija zaradi vročinskega vala, ki je prizadel proizvodnjo pšenice, prepovedala izvoz tega živila, so se cene povzpele na novo rekordno raven. V Evropi je cena ob začetku trgovanja poskočila na 435 evrov na tono pšenice.