cement

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Kamera ujela trenutek eksplozije sredi Moskve
17. 12. 2024 07.33V Moskvi je pred stanovanjskim blokom odjeknila eksplozija, v kateri sta umrla vodja enote za jedrsko, biološko in kemično obrambo Igor Kirilov in njegov namestnik. Bomba, ki je bila nastavljena v električnem skiroju, je bila sprožena na daljavo. Ukrajinski mediji poročajo, da za umorom stoji ukrajinska varnostna služba. Rusija pa je odgovornost za umor Kirilova, ki ga označuje kot teroristično dejanje, pripisala Zahodu. Pojavil se je posnetek eksplozije, ki ga je v javnost posredoval anonimni vir prav iz ukrajinske varnostne službe.

Dva milijona donacij za šolstvo, komunalo in promet v Kanalu ob Soči
03. 12. 2024 13.56Župan občine Kanal Miha Stegel in predsednik uprave podjetja Alpacem Cement Tomaž Vuk sta podpisala donatorsko pogodbo v višini dva milijona evrov, ki jih bo občina namenila za projekte s področja šolstva, komunale in prometa. Stegel donacijo cementarne razume kot poplačilo njenih obveznosti po pogodbi, ki je bila sicer letos prekinjena.

Delodajalske organizacije pozivajo k razveljavitvi sistema omrežnine
18. 11. 2024 15.50Delodajalske organizacije so vlado in DZ pozvale k razveljavitvi oz. pomembni spremembi novega sistema omrežnine, za vmesni čas pa predlagale podaljšanje prehodnega obdobja. Med drugim opozarjajo, da bi novi sistem najbolj prizadel industrijo materialov, in menijo, da metodologija ni skladna z veljavno zakonodajo.

Znan vzrok za onesnaženje vode, ta še vedno ni neoporečna
06. 08. 2024 17.03Vzrok onesnaženja pitne vode iz vodarne Močila so bili hlapi, ki so nastajali pri odpravi garancijskega zahtevka in se prek praznega povezovalnega cevovoda prenašali naprej v zrak nad pitno vodo, so sporočili iz podjetja Kolektor Sisteh (prej Salonit Anhovo). Voda na tem območju še vedno ni pitna.

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe
01. 08. 2024 09.23Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

Meritve potrdile onesnaženje vode v občini Kanal ob Soči, prepoved uporabe ostaja
31. 07. 2024 17.40Končni rezultati analize vzorcev vode iz vodarne Močila v občini Kanal ob Soči so potrdili onesnaženje s stirenom, katerega koncentracija je bila več kot 30-krat večja od priporočenih mejnih vrednosti, so sporočili z občine. Uporaba vode iz vodovodnega omrežja v naseljih Močila in Gorenje Polje ter industrijski coni Anhovo ostaja prepovedana.

Salonit Anhovo je po novem Alpacem Cement
21. 03. 2024 16.00Proizvajalec gradbenega materiala Salonit Anhovo, ki je v večinski lasti avstrijske družbe Wietersdorfer Alpacem, je prevzel ime svojega lastnika in se od srede imenuje Alpacem Cement. Podjetje je ob tem prevzelo tudi novo vizualno podobo ter skupno mednarodno blagovno znamko Alpacem.

Delavci iz Anhovega v bran cementarni, nevladniki pozivajo k sprejetju novele
05. 03. 2024 13.09Poslanci so v okviru redne seje obravnavali predlog novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig. Tik pred začetkom obravnave je pred stavbo parlamenta potekal protest nekaj deset zaposlenih v Salonitu Anhovo, ki so znova bučno izrazili nasprotovanje spremembam zakonodaje. Kot pravijo, bo to pomenilo uničenje edine cementarne v Sloveniji. Nevladne organizacije, ki zagovarjajo predlagane spremembe, pa so vnovič opozorile, da poslanci tehtajo med zdravjem ljudi in okolja ter dobički lastnikov. Glasovanje o noveli zakona je sicer na sporedu v četrtek.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Jamie Foxx z več tisoč lučkami okrasil svoj dvorec
08. 12. 2023 15.09Jamie Foxx je že poskrbel za božično vzdušje in svoj kalifornijski dvorec, katerega vrednost je ocenjena na deset milijonov evrov, okrasil z več tisoč lučkami različnih barv, te pa krasijo tudi drevesa ob dovozu na posestvo, igralec pa je priskrbel tudi figure božičkov, snežakov in snežink, ki so poskrbele za še več prazničnega vzdušja.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.
16. 09. 2023 07.00Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Zgodba o najtežjem kriku iz Srebrenice: 'Nermin, pridi dol'
09. 07. 2023 16.00Za gospo Saliho morda niste slišali, pa bi morali. Morda niste slišali za njenega moža Rama, ki je bil prisiljen, da je svojega sina Nermina klical v smrt, pa bi morali. Zgodba te srebreniške družine simbolizira vso krutost in nehumanost vojne. A hkrati je Salihina zgodba, ki je med vojno v BiH izgubila dva sinova in moža, tudi zgodba izjemne moči in poguma. V Haagu je pričala proti generalu Ratku Mladiću in pri tem ni pristala na status zaščitene priče. Odločno je rekla ne in dejala, da zločincem lahko pogleda v oči.

Nevarnosti povečanega sosežiga odpadkov, za zdravje se bojijo vsi domačini
07. 06. 2023 16.48Več kot 100 let se že kadi iz anhovskih peči. Njihov cement se je uporabljal pri več kot polovici objektov v državi. V zadnjih 15 letih so namenili 150 milijonov evrov za eno najsodobnejših linij za proizvodnjo cementa v Evropi. A zrak iz anhovskih peči že več kot 100 let dihajo okoliški prebivalci. Tudi zrak, kjer za proizvodnjo cementa smeti uporabljajo kot gorivo. In povečanju tega sosežigavanja so domačini že pred 22 leti na referendumu jasno rekli ne. Proizvodnja se je vseeno povečala. Podjetje ne pošilja meritev temperature sosežigavanja. Arso pravi, da so te meritve nujne, ob tem je pri drugih opravljenih meritvah več odstopanj.

V Sueškem prekopu za kratek čas obtičala nova ladja
25. 05. 2023 07.19Sueški prekop je ena najbolj obremenjenih ladijskih poti na svetu. Skozenj potuje okoli 30 odstotkov ladijskih kontejnerjev na svetu, prav tako pa tudi okoli 12 odstotkov celotne svetovne trgovine. Prav na tej močno aktivni pomorski poti je zdaj obstala nova ladja, ki pa za razliko od nekaterih pred njo ni povzročila večjih težav v pretočnosti. Vlačilci so namreč nasedlo ladjo kmalu po tem, ko je obtičala, tudi izvlekli.

Družina lepil Keraflex - sedaj brez ogljičnega odtisa!
10. 04. 2023 00.15Med novosti letošnje pomladi lahko zagotovo omenimo doprinos Mapei k cilju Evrope z ničnim ogljičnim odtisom pri gradnji stavb.

Slovenka leta 2022 je igralka Milena Zupančič
03. 03. 2023 20.20Za Slovenko leta 2022 je revija Jana v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma razglasila Mileno Zupančič, eno najpomembnejših slovenskih igralk ter gledaliških in filmskih ustvarjalk dvajsetega stoletja in prvo žensko, ki je prejela Badjurovo nagrado za dosežke v filmu. Bralci revije so nagrajenko letos izbirali med enajstimi kandidatkami.

Nik Marolt
24. 02. 2023 06.00Nik kuha, odkar se spomni. Takoj, ko je bil dovolj visok, da je videl čez kuhinjski pult, je namreč pomagal mami pri 'čaranju' kuharskih dobrot. Ljubezen do kulinarike se ga drži še danes, pred štedilnikom pa vedno rad preizkuša nove stvari. Najraje pripravlja kombinacijo sladkega in slanega, ki je po njegovem zelo podcenjena.

Prešernovi nagradi Emi Kugler in Hermanu Gvardjančiču
02. 12. 2022 11.22Prešernovo nagrado sta prejela multidisciplinarna umetnica Ema Kugler in akademski slikar Herman Gvardjančič. Skladove nagrade pa pisatelj in novinar Dušan Jelinčič, skladatelj Drago Ivanuša, pianist Aleksander Gadžijev, akademski slikar Nikolaj Beer, filmski režiser in scenarist Matevž Luzar in arhitekturni atelje Medprostor.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo
14. 06. 2022 19.43Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Pred črno luknjo v kamnitem breznu
13. 06. 2022 06.00Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Mileni Zupančič srbska gledališka nagrada Tatjane Lukjanove
25. 02. 2022 21.54Igralka Milena Zupančič je za vlogo Sonje v predstavi Cement Beograd prejela nagrado Tatjane Lukjanove. Nagrado so ji podelili na slovesnosti ob 75. obletnici Beograjskega dramskega gledališča, ki sta jo je pospremili tradicionalna podelitev nagrad in napoved novosti, piše na spletni strani gledališča.

Afera Đoković: 'Čeprav je navajen na zaključne žogice, jih v tem trenutku nima v rokah'
08. 01. 2022 07.00Afera Đoković še naprej sproža številne polemike v Srbiji, Avstraliji in drugod po svetu. Medtem ko v Beogradu vztrajajo, da avstralska vlada srbskega teniškega asa izrablja za nabiranje političnih točk, avstralske oblasti očitke zavračajo. Novak Đoković ni naš ujetnik in lahko prosto zapusti državo, kadar koli želi, pravijo v Canberri, potem ko so mu preklicali vizo in ga namestili v hotel za priseljence v Melbournu. Prvič se je na družbenih omrežjih oglasil tudi Đoković in se zahvalil podpornikom. Ti vztrajajo na protestih tako v njegovi domovini kot v državi, ki mu je gostoljubje odrekla.

Marko Mandić o novih projektih, jubileju in sinovih
30. 11. 2021 08.00Marko Mandić je edinstven. S tem bi se strinjal marsikateri igralski kolega in ljubitelj gledališča. Edinstven pa je tudi način, na katerega zna uporabiti svoje telo, ki ga rad postavlja pred zahtevne igralske izzive. Je eden najbolj prepoznavnih obrazov ljubljanske Drame, soprog Pie Zemljič in oče dveh sinov. Rdeča nit najinega pogovora so bili njegovi aktualni igralski projekti. Zaupal mi je tudi, ali pogleda svojo igro na ekranu in kako jo ocenjujeta njegova sinova.

Na Švedskem izdelali prvo jeklo brez uporabe fosilnih goriv
19. 08. 2021 19.28Švedska družba SSAB je sporočila, da jim je uspelo proizvesti "prvo jeklo na svetu brez fosilnih goriv". Dobavili so ga Volvu. Dosežek je rezultat projekta Hybrit, ki ga je SSAB, ki je v lasti energetskega podjetja Vattenfall in LKAB, skupine za rudarstvo in minerale, vzpostavil leta 2016. Tako Vattenfall kot LKAB sta v lasti švedske države. Ideja, na kateri temelji Hybrit, je uporaba vodika namesto premoga in koksa pri proizvodnji jekla.

Martin Scorsese od hčere prejel portret, ki slavi njegove filme
20. 07. 2021 17.17Stanovanje družine Scorsese krasijo številne umetnine, med katerimi sta kar dve sliki, ki se poklanjata ikoničnemu delu Martina Scorseseja. Režiser je namreč od svoje starejše hčere prejel sliko, ki se navezuje na njegove filme, nato pa mu je mlajša hči poklonila še njegov portret, v katerem se skrivajo naslovi njegovih najbolj znanih režiserskih del.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035
14. 07. 2021 15.30Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.

Marđonović novi predsednik kolesarske zveze
24. 06. 2021 07.59Kolesarska zveza Slovenija (KZS) ima novega predsednika. Na volilni skupščini v Ljubljani je prvi mož KZS postal Pavel Marđonović, ki je prejel 99 glasov, dosedanji predsednik Tomaž Grm, ki je zvezo vodil dva mandata, pa 78, poroča KZS.

Polona Juh: Klemen Janežič je odrski partner, na katerega se lahko zaneseš v vsakem trenutku
06. 02. 2021 08.00Dramska igralca Polona Juh in Klemen Janežič se vračata na oder Male drame v prvi slovenski uprizoritvi igre Učinek v režiji Eve Nine Lampič. Na odru smo ju lahko že večkrat videli skupaj. Preberite, s kakšnim igralskim izzivom sta se spopadla tokrat.