celovit nadzor

Evropski politični vrh v Kijevu: komisarje poslali v protiletalsko zaklonišče

24. 02. 2025 06.32

Minevajo tri leta od ruske invazije na Ukrajino in vojna se preveša v četrto leto. V znak podpore je v Kijev zjutraj z vlakom prispel tudi evropski politični vrh. Po prihodu predstavnikov Bruslja so se v ukrajinski prestolnici oglasile sirene za zračni napad. Predsednica Evropske komisije je sicer že zjutraj napovedala novo pomoč Ukrajini v višini več kot treh milijard evrov in pospešeno dostavo orožja in streliva.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Pametne rešitve v sodobnem poslovanju

06. 01. 2025 09.09

Različne digitalne rešitve podjetja ČETRTA POT vnesejo večjo produktivnost in varnost v vaše poslovanje.

Konec kršenja človekovih pravic: kdaj lahko detektivi zasledujejo 'tarčo'?

07. 12. 2024 19.42

Z nedeljo v veljavo stopa nov zakon o detektivski dejavnosti, ki med drugim prinaša večjo preglednost nad delom detektivov. Jasneje namreč določa upravičenja detektivov, notranjemu ministrstvu pa daje tudi večjo vlogo pri strokovnem nadzoru. "Sledili smo tudi cilju, da se ob delovanju te dejavnosti ustrezno spoštuje človekove pravice," je poudaril generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge dr. Darijo Levačić, ki pravi, da je prejšnji zakon dopuščal določene možnosti za preseganje zakonitosti. Kaj vse se torej spreminja za detektive?

Romska problematika: 'Ignoranca je vse, kar smo dobili iz Ljubljane'

10. 09. 2024 20.28

V Novem mestu so lahko opazovali gost črn dim, pogorela je namreč prikolica ene od sprtih romskih družin. Vrag je vzel šalo, pravijo civilne iniciative jugovzhodnih regij, ki dva tedna, odkar so vladi in ministrstvom poslali zahteve, niso dobile še nobenega odgovora. Ljudje bomo stopili na ulice in zahtevali spoštovanje tudi naših človekovih pravic, za nujne spremembe pozivajo vlado. A tam se nekaj intenzivno premika, trdijo pristojni ministri, iz kabineta predsednika vlade pa le odgovor, da romska problematika ni pod njegovim okriljem.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev

07. 07. 2024 10.12

Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Scholz na Bližnjem vzhodu pozval k prekinitvi ognja v Gazi

17. 03. 2024 18.48

Nemški kancler Olaf Scholz se je mudil na Bližnjem vzhodu. V Jordaniji sta s kraljem Abdulahom II. pozvala k prekinitvi ognja v Gazi in opozorila na vse hujše humanitarne razmere v enklavi. Scholz je ob tem posvaril pred izraelsko ofenzivo na Rafo, podobno sporočilo pa je podal tudi v Izraelu, kjer ga je gostil premier Benjamin Netanjahu.

Na vratih, ki jih je med letom odtrgalo z letala, so manjkali vijaki

07. 02. 2024 07.26

V začetku januarja smo poročali o incidentu, ki se je zgodil dobre pol ure po vzletu letala družbe Alaska Airlines iz Portlanda. Z Boeinga 737 Max je namreč odtrgalo vrata. Novo poročilo razkriva, da so na vratih, ki niso bila namenjena uporabi, manjkali štirje ključni vijaki.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?

17. 10. 2023 12.17

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

'Nisem podaljšek politike, to nima nobene veze z realnostjo'

08. 10. 2023 08.12

Senad Jušić je s polnim mandatom na položaju generalnega direktorja policije natanko mesec dni. A zgodba z imenovanjem šefa Policije še ni končana, njegov protikandidat in izbranec prejšnje notranje ministrice Tatjane Bobnar Boštjan Lindav je ta teden sprožil upravni spor. Kakršna koli bo odločitev, jo bo Jušić sprejel, do takrat pa bi rad sporočil le, da policija potrebuje mir. Ostro zavrača, da je podaljšek vladne ekipe z Gregorčičeve ulice, s predsednikom vlade Robertom Golobom se sploh še nikoli ni srečal, pravi. Jušić je za 24UR in 24ur.com dal prvi intervju od prevzema položaja, v njem pa je bil prav po policijsko zadržan. Njegova prioriteta je vzpostavitev kariernega sistema v policiji, kakih večjih organizacijskih ali drugih sprememb pa tudi ob povečanem številu migrantov ne napoveduje.

EU za okrepitev odnosov z Armenijo, Azerbajdžan pripravljen na pogovore

05. 10. 2023 14.08

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel, francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Olaf Scholz so na srečanju z armenskim premierjem Nikolom Pašinjanom v Granadi podprli okrepitev odnosov med EU in Armenijo. Azerbajdžan, ki je zavrnil srečanje s Pašinjanom, je sporočil, da je pripravljen na pogovore z Armenijo ob posredovanju EU. Evropski parlament pa je podprl resolucijo, v kateri Azerbajdžan obtožuje izvajanja etničnega čiščenja v Gorskem Karabahu.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'

18. 06. 2023 07.00

Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

Po povrnitvi Krima: 'razstrupljanje' prebivalstva, porušenje mostu ...

02. 04. 2023 18.01

Ukrajina je pripravila načrt v 12 točkah za Krim, ki vključuje vrsto korakov, predvidenih po ponovni vrnitvi črnomorskega polotoka iz ruskih rok Ukrajini. Načrt je v Kijevu predstavil sekretar sveta za nacionalno varnost in obrambo Oleksij Danilov, med predlaganimi koraki pa je tudi porušenje mostu, ki polotok povezuje z Rusijo.

'Stopnja porabe streliva v Ukrajini je mnogokrat višja od naše proizvodnje'

13. 02. 2023 07.12

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg opozarja, da je trenutna poraba streliva v Ukrajini bistveno višja od proizvodnje Nata, vojaško pomoč Ukrajini pa je treba zagotoviti čim prej. Ob prvi obletnici ruskega napada na Ukrajino pa so zavezniki slednje pripravili nov predlog resolucije, ki bo ponovno obsodila rusko agresijo in zahtevala umik iz suverene in neodvisne države članice Združenih narodov. V resoluciji so podali tudi predloge za celovit, pravičen in trajen mir.

Predloga novele zakona o RTV in vladi nista primerna za nadaljnjo obravnavo

27. 01. 2023 06.20

Na zadnji dan januarske seje državnega zbora so poslanci obravnavali novelo zakona o državnem svetu. Na dnevnem redu je bilo tudi več opozicijskih predlogov, in sicer novele zakona o lokalnih volitvah, zakona o RTVS in zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter dopolnitev zakona o vladi. DZ je sprejel le novelo zakona o državnem svetu, za predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija so sklenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo, prav tako tudi predlog dopolnitev zakona o vladi.

Študentske menze: 'Študent je lačen, zahtevamo sistem drugačen!'

18. 01. 2023 13.48

Reševanje trenutne krize študentske prehrane mora preseči reševanje zastarelega sistema študentskih bonov, potrebne so konkretne rešitve, ki ne bodo zagotovile le nižjega doplačila za obrok v gostinskih obratih, so poudarili na novinarski konferenci poslanskega kluba Glas. Pozvali so k čimprejšnjemu osmišljanju sistema študentskih menz.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Ministrstvo bo ovadilo vodstvo bolnišnice, ta obljublja dejavno sodelovanje

23. 09. 2022 08.24

Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo zaradi objektivne odgovornosti in suma storitve kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti pri pristojnih organih pregona ovadilo vodstvo celjske bolnišnice. Slednja obljublja dejavno sodelovanje. Aktivni bodo tudi pri sodelovanju z nadzorniki, ki bodo izvajali zunanje upravne in zdravstvene nadzore. Pred naše kamere je stopil tudi zdravstveni delavec, ki osebno pozna oba reševalca, ki sta pripeljala starostnika iz doma v bolnišnico. Nedolgo nazaj se je tudi že skoraj zgodila zamenjava, pripoveduje.

Priročen, dragocen dodatek za spremljanje ravni glukoze

22. 08. 2022 00.15

Sladkorna bolezen je najbolj razširjena kronična bolezen sodobnega časa. Število ljudi s sladkorno boleznijo se iz leta v leto viša tudi pri nas. Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da je bilo leta 2007 v Sloveniji prepoznanih 111 tisoč ljudi s sladkorno boleznijo, v letu 2019 pa jih je bilo na primer že 132.300. Za primerjavo: v letu 2020 je bilo po statistikah Mednarodne zveze diabetikov v Evropi (IDF Europe) na svetu 463 milijonov ljudi s sladkorno boleznijo, do leta 2045 pa jih bo po njihovih napovedih že 693 milijonov.

Dobra novica za sladkorne bolnike: velik napredek v spremljanju in analizi glukoze

20. 07. 2022 06.00

Sladkorna bolezen postaja ena izmed najpogostejših bolezni sodobnega časa, za katero zaradi različnih razlogov zboleva vse več ljudi. Za pravo mero glukoze v krvi, znotraj normalnih meja, morajo diabetiki popolnoma prilagoditi svoje življenje tej bolezni. Na srečo obstoja vedno več pripomočkov, več možnosti, ki jim lahko izboljšajo vsakdan. Področje tehničnih pripomočkov za samovodenje sladkorne bolezni je postalo veliko bogatejše s prihodom sistema FreeStyle Libre.

Bodo ljudje in podjetja deležni pomoči zaradi visokih cen energentov in surovin?

12. 04. 2022 00.15

Tanja Fajon je edina, ki je predstavila celovit načrt za ukrepanje zaradi zaostrenih gospodarskih razmer. "Upati moramo na najboljše, a pripravljeni moramo biti na najslabše," pravi predsednica Socialnih demokratov, ki je predstavila akcijski načrt SD z vrsto ukrepov, da se Slovenija zaščiti pred posledicami vojne v Ukrajini.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona

10. 04. 2022 14.49

Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Orodje za iskanje zanimivih statistik in vpogled v delovanje lokalne oblasti

18. 01. 2022 10.24

Inštitut Danes je nov dan je razvil Parlameter Mestne občine Ljubljana, občinsko različico orodja Parlameter, ki je bilo sprva namenjeno analizi glasovanj in transkriptov nastopov v državnem zboru, sedaj pa omogoča tudi analizo delovanja občinskih oz. mestnih svetov. Platforma nudi vpogled v delovanje ljubljanskega mestnega sveta in njegovo sprejemanje odločitev. V naslednjih mesecih bodo predstavili še Parlametre občin Ajdovščina, Hrastnik in Lendava.

Izolani na referendumu zavrnili občinski prostorski načrt

09. 01. 2022 07.19

Izolani so na referendumu zavrnili uveljavitev odloka o občinskem prostorskem načrtu. Proti uveljavitvi odloka je po končnih neuradnih rezultatih glasovalo 3062 volivcev oz. dobrih 72 odstotkov, za pa 1169 oz. slabih 28 odstotkov. Volilna udeležba je bila 31,56-odstotna, s čimer je bil presežen tudi 20-odstotni kvorum, potreben za veljavnost izida. V neuradne rezultate niso všteti glasovi po pošti, ki pa izida referenduma ne bodo spremenili, saj se je predčasnega glasovanja udeležilo 243 volivk in volivcev.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Z decembrom le letne in polletne elektronske vinjete, tedenske in mesečne z zamudo

30. 08. 2021 15.32

Sistem elektronske vinjete za osebna vozila decembra, kot je bilo sicer načrtovano, še ne bo zaživel v celoti. Z decembrom bodo namreč na voljo le letne elektronske vinjete za osebna vozila in polletne za motorna vozila, medtem ko bodo tedenske in mesečne elektronske vinjete na voljo s februarjem 2022. Podlago za to daje predlog novele zakona o cestninjenju, ki je objavljen med vladnimi gradivi v obravnavi in o katerem mora odločiti še vlada.