celostna oskrba

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi
05. 10. 2024 15.29Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

'Oskrba otroku po postavitvi diagnoze omogoča čim bolj kakovostno življenje'
13. 06. 2024 15.14Pred evropskim dnevom paliativne oskrbe, ki ga obeležujemo v soboto, so članice paliativnega tima na pediatrični kliniki UKC Ljubljana poudarile pomen paliativne oskrbe za otroke. Poudarjajo, da ne gre le za oskrbo neposredno ob koncu življenja, ampak se začne čim prej po postavitvi diagnoze in otroku omogoča čim bolj kakovostno življenje.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?
07. 06. 2024 06.02V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Skupaj za kakovostnejše staranje
01. 12. 2023 09.59Projekt izgradnje družbenega gibanja: starejšim prijazna točka za kakovostnejšo reintegracijo starejših.

Prihaja Marcelova tržnica: delavnice, Masterchefovci in paliativna oskrba
20. 06. 2023 06.00Slovenija v svoji dobrodelnosti res ne pozna meja. Maratoni, koncerti, tekme in druge akcije. 27. avgusta pa se bo na Pogačarjevem trgu odvil še en dobrodelni dogodek. Ta nosi ime Marcelova tržnica, za njim pa se skriva ganljiva zgodba. O tem, zakaj so se odločili organizirati dogodek, je za 24UR ZVEČER spregovorila Nika Babić.

'Bistvo življenja ni delati in imeti, ampak ljubiti'
10. 01. 2021 07.00Minevanje, umiranje, žalovanje in žalost so del življenja vsakega od nas; o teh temah se premalo govori, pa čeprav se z njimi slej ko prej soočamo prav vsi. Zato sta delo in poslanstvo društva Hospic in zavoda Ljubhospic tako zelo pomembni. O minevanju, smrti, poslavljanju, potrebah na smrt bolnih ob iztekanju njihovega življenja in o njihovih svojcih.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic
17. 06. 2020 06.00Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Rak: potrebe po celostni rehabilitaciji in paliativi ...
14. 03. 2020 14.03Soočanje z rakom je težko in vsak, ki zboli, poleg zdravljenja potrebuje še druge oblike pomoči: pogovor, psihološko podporo, svetovanje o zdravem načinu življenja, o prehrani. Vse to zajema celostna rehabilitacija, ki je v Sloveniji še v povojih, bolnik pa jo, tudi če raka premaga, potrebuje od diagnoze pa vse do konca svojega življenja, pojasnjujejo strokovnjaki.

'Otrok je skrivaj v šoli pobiral kruh in jabolka'
08. 12. 2019 08.51Če sta mi jutro polepšala dva srčna prostovoljca, ki sta ponudila pomoč v zares napornih dejavnostih tega časa, me je bolela duša ob pogovoru s hudo bolno mamico.

Kaj na smrtni postelji od svojcev potrebuje umirajoči?
01. 11. 2018 07.00Smrt danes dojemamo kot poraz, kar pa umirajočim ni v pomoč. Svojci se nemalokrat soočajo z občutki krivde, da za umirajočega ne naredijo dovolj. Ti pa pogosto do zadnjega diha bijejo bitko in se zato, da bi ustregli bližnjim in čim dlje ostali aktivni, trudijo preko svojih zmožnosti, namesto da bi se v miru pripravili na trenutek slovesa.

Bodo študentje ostali brez svojega zdravstvenega doma? Pogovori še potekajo, a vse kaže, da bo tako
21. 11. 2017 08.39Ministrstvo za zdravje in MOL nameravata spremeniti status zdravstvenega doma za študente v Ljubljani. Na zdravniški zbornici in v študentski organizaciji temu nasprotujejo. Na ministrstvu odgovarjajo, da dokončne odločitve o statusu omenjenega doma še niso sprejeli, v Zdravstvenem domu Ljubljana pa zagotavljajo, da stavba na Aškerčevi ostaja zdravstveni dom še naprej.

Kdo je na udaru prisilnih fiktivnih porok?
29. 05. 2015 07.24V EU je vse več primerov fiktivnih zakonskih zvez med državljani EU in državljani tretjih držav, in sicer z namenom pridobitve določenih pravic in ugodnosti. Kako v Sloveniji ravnajo pristojne službe, ko zaznajo sum tovrstne zlorabe? Kaj pa, če gre za prisilno fiktivno poroko? Kako pomagati žrtvam in kako ravnati preventivno?

Zdravnika nihče ni prosil, naj bolnemu konča trpljenje
12. 01. 2015 15.2683-letni pacient, ki naj bi mu zdravnik z mešanico kalija in morfija skrajšal življenje, je bil nezavesten, torej zdravnika ni mogel zaprositi za končanje trpljenja. Tega niso storili niti svojci. Je torej zdravnik deloval samovoljno? Slovenska zakonodaja evtanazije ne priznava, obravnava le umor ali uboj.