celična terapija

Pri 25-letnici ozdravili diabetes tipa 1: upanje za bolnike?
07. 10. 2024 10.4525-letna ženska s sladkorno boleznijo tipa 1 je manj kot tri mesece po prejemu reprogramiranih matičnih celic začela proizvajati lastni inzulin. Je prva oseba s to boleznijo, ki je bila zdravljena s celicami, pridobljenimi iz njenega telesa, pravijo znanstveniki, ki so prispevek objavili v reviji Nature.

Zagon celičnega zdravljenja raka v UKC Ljubljana predvidoma jeseni
11. 06. 2024 09.28Začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T je v UKC Ljubljana predviden jeseni. Trenutno so v fazi pridobivanja dovoljenj, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver. Vlada je sicer pred nekaj dnevi zagotovila sredstva za zdravljenje.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Predstavitev Centra za tehnologije genske in celične terapije
06. 09. 2023 18.44Eden na dva tisoč Slovencev ima redko bolezen in med njimi je polovica otrok. Samo spomnite se svetlolasega Urbana, za katerega je vsa Slovenija zbirala sredstva za razvoj genske terapije. Prav tako poznamo tudi več sto vrst rakavih obolenj, med katerimi za številna ni na voljo učinkovitih zdravil. Novi Center za tehnologije genske in celične terapije bo takim bolnikom omogočal boljše in daljše življenje ter celo trajno ozdravitev, saj bo povezoval raziskovalce na področju biomedicine z zdravniki, pacienti in družbo za razvoj in prenos tehnologij v klinične raziskave. Kaj projekt pomeni za Slovenijo?

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T
14. 12. 2022 09.39Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki
21. 05. 2021 12.57V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami
19. 05. 2021 15.31Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Zbrali dovolj sredstev še za eno napravo: 'Imamo jo, imamo to mašino!'
25. 03. 2021 09.39Kampanja zbiranja donacij za vzpostavitev celične terapije CAR-T na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana je presegla vsa pričakovanja. Že pred dvema tednoma so njeni pobudniki sporočili, da so zbrali dovolj sredstev za nakup naprave, še eno je sam kupil anonimni donator, zdaj pa so javnosti predstavili nov mejnik: zbrali so dovolj donacij za nakup še enega inštrumenta, ki bo osrednji napravi omogočil izdelavo celičnih pripravkov CAR-T kar za dva bolnika hkrati. V celotni akciji je sodelovalo več kot 4000 donatorjev, od tega 250 podjetij, pa tudi številni posamezniki z donacijami prek SMS in nakazili na transakcijski račun. Kampanja je z današnjim dnem tako zaključena, prve bolnike pa bi na tak način lahko zdravili že konec letošnjega leta.

Prihajata dve napravi. Zver: Sem brez besed
11. 03. 2021 09.44Pomemben mejnik je dosežen. Akcija zbiranja 613.000 evrov za napravo Miltenyi Prodigy je bila ne le uspešna, ampak je presegla vsa pričakovanja. Nad akcijo bedijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer sicer zbirajo še sredstva za dodaten instrument. Prav tako se je našel donator, ki bo sam kupil še eno napravo za CAR-T.

Za napravo zbrali 532.380 od potrebnih 613.000 evrov: Zdaj ne smemo popustiti
04. 03. 2021 12.58Smo pred ciljem, ampak pomembno je, da zdaj ne popustimo, pravijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, potem ko so za nakup nujno potrebne naprave Miltenyi Prodigy zbrali že 532.380 evrov od potrebnih 613.000.

'Naši soborci ne morejo čakati, mudi se jim'
24. 02. 2021 09.28Čeprav so šele dobro čez polovico poti, zbiranje sredstev za nakup aparature za celično zdravljenje CAR-T, ki za številne bolnike s krvnim rakom pomeni edino upanje, napreduje odlično. Naprava rešuje življenja, a na leto lahko z njo zdravijo le okoli 10 bolnikov, medtem ko bi se ostalim v čakalni vrsti iztekali meseci in dnevi. Zato bi nujno potrebovali najmanj tri. Denar za eno bo zagotovilo ministrstvo.

Kot čudež: od diagnoze neozdravljiv rak do popolne ozdravitve
24. 02. 2021 07.31Bolniki z limfomom in levkemijo so skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup aparature, ki omogoča zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Nujno ga potrebujejo. Ostale metode zdravljenja raka so že izčrpali, ta nova in revolucionarna metoda pa zanje ne prinaša le daljšega življenja, ampak tisto, kar si želi slišali vsak z diagnozo: rak - popolno ozdravitev.

Terapija prihodnosti, ki onkološkim bolnikom predstavlja zadnje upanje
16. 02. 2021 14.18Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo vodi kampanjo zbiranja sredstev za nakup naprave, ki bo nekaterim skupinam bolnikov s krvnimi raki omogočila zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Po besedah predstojnika kliničnega oddelka za hematologijo Sama Zvera bi tako nekaterim bolnikom ponudili še edino možnost zdravljenja in preživetja.

Bolniki zbirajo denar za nakup naprave za celično zdravljenje
13. 02. 2021 07.00Bolniki se v času zdravljenja ne bi smeli ukvarjati še z zbiranjem denarja za terapije in aparature, a je to včasih edini način. Tako so bolniki z limfomom in levkemijo skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja denarja za revolucionarno zdravljenje s celično terapijo CAR-T, saj je država zaradi epidemije postopek nakupa naprave, ki stane približno 600 tisoč evrov, preprosto ustavila. Bolniki pa nimajo časa čakati.

Lekcije covida-19: boljše sodelovanje in dobro plačan kader
23. 09. 2020 14.04Svetovalec francoskega veleposlaništva Philippe Vigouroux, ki je v preteklosti vodil tri bolnišnice v Franciji, meni, da je epidemija pokazala potrebo po boljšem sodelovanju med državami, pa tudi med posameznimi zdravstvenimi sistemi in med posameznimi bolnišnicami. Podobno kot v Sloveniji se tudi v Franciji soočajo s težavo pomanjkanja negovalnega kadra, ker je ta premalo plačan.

V UKC želijo razviti svojo celično terapijo zdravljenja krvnega raka
31. 01. 2020 19.37Ko kemoterapija pri zdravljenju krvnega raka odpove, ima bolnik še eno možnost, zdravljenje s celično terapijo, pri kateri gensko spremenijo bolnikove lastne celice. Gre za revolucionarno terapijo, ki jo za zdaj izvajajo le v tujini, uspešno jo je prejel tudi 13-letni Slovenec, lahko pa bi jo bolniki prejemali tudi pri nas, opozarjajo na oddelku za hematologijo ljubljanskega kliničnega centra.

Strokovnjaki enotni: Terapija z matičnimi celicami je terapija prihodnosti
12. 03. 2017 11.15Matične celice imajo velik potencial, a potrebno je sistemsko financiranje raziskav, pravijo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za biologijo. Doslej sicer celično zdravljenje poteka na primer v obliki transfuzije, v zadnjem desetletju pa tudi z vstavitvijo matičnih celic na obolelo mesto.

Slovenski znanstveniki spremenili celice tako, da prepoznajo vnetne procese in začnejo proizvajati zdravilo
07. 01. 2017 18.30Nov dosežek slovenskih znanstvenikov na področju razvoja celičnega zdravljenja vnetnih bolezni: Človeške celice so spremenili tako, da samostojno prepoznajo vnetne procese v telesu in začnejo proizvajati in izločati protivnetne proteine kot zdravilo.

Pomlajevanje z lastno plazmo – PRP (platelet rich plasma)
18. 10. 2010 09.25Celična terapija je nova metoda uporabe lastne plazme za revitalizacijo kože.

Ustvarili umetno kožo
26. 06. 2007 14.38Biotehnološka družba je razvila dolgotrajno umetno kožo, ki je dosegla obetajoče rezultate v celjenju ran.