bundesbank

Bundesbank Nemčiji za letos napovedala novo krčenje BDP

13. 12. 2024 12.56

Nemška centralna banka Bundesbank je močno poslabšala gospodarsko napoved za Nemčijo. Potem ko je junija napovedovala, da bo nemški BDP letos porasel za 0,3 odstotka, zdaj ocenjuje, da se bo skrčil za 0,2 odstotka. Za prihodnje leto je napoved gospodarske rasti oklestila z 1,1 na skromnih 0,2 odstotka, za leto 2026 pa z 1,4 na 0,8 odstotka.

'ECB bo obrestne mere verjetno znižala spomladi'

08. 03. 2024 13.39

Znižanje obrestnih mer bo Evropska centralna banka (ECB) zelo verjetno izvedla spomladi, je dan po odločitvi banke, da ne spremeni obrestnih mer, ocenil guverner francoske centralne banke Francois Villeroy de Galhau. S tem je okrepil upanja vlagateljev, da bi do znižanja lahko prišlo do junija.

Nemčija se bo letos izognila recesiji, pravi vlada

25. 01. 2023 14.09

Nemško gospodarstvo se bo po najnovejši vladni napovedi letos izognilo recesiji in bo beležilo 0,2-odstotno rast. Še sredi oktobra so v Berlinu predvsem zaradi visokih stroškov z energenti napovedovali, da se bo največje evropsko gospodarstvo skrčilo za 0,4 odstotka.

Nemci naj bi pripravljali načrt za nujno dostavo gotovine, banke kopičijo zaloge

15. 11. 2022 08.48

Nemčija, ki se je desetletja zanašala na poceni rusko energijo, se sooča z vse večjimi posledicami vojne v Ukrajini, med drugim tudi z dvoštevilčno inflacijo in grožnjo pomanjkanja goriva in energije. V državi naj bi zato pripravljali poseben načrt za nujno dostavo gotovine, prednosti pri dostopu do goriva pa naj bi imeli prevozniki gotovine. Načrt ima še toliko večjo težo tudi zaradi podatkov, da je približno 60 odstotkov vsakodnevnih nakupov v Nemčiji opravljenih z gotovino, vsak Nemec pa letno v povprečju na bankomatih dvigne več kot šest tisoč evrov gotovine.

Ruska vojska po navedbah Kijeva izgubila več kot 30.000 vojakov

29. 05. 2022 13.05

Ukrajinska vojska je sporočila, da je ruska vojska od invazije na Ukrajino izgubila že 30.150 vojakov. Poleg tega naj bi ukrajinska vojska od začetka invazije uničila več kot 1300 tankov, kar predstavlja 30 odstotkov vseh sodobnih tankov ruske vojske. "Rusija bo dolgoročno izgubila precejšen del svoje blaginje," je medtem v poročilu zapisala nemška centralna banka.

Bundesbank: Nemško gospodarstvo bo v poletnem četrtletju močno zraslo

17. 08. 2020 16.38

Po napovedih nemške centralne banke Bundesbank nemško gospodarstvo okreva po krizi, ki jo je povzročil novi koronavirus. Čeprav bo v poletnem četrtletju beležilo močno rast, pa ta med med julijem in septembrom še ne bo tako močna, kot pred pandemijo.

Regulacija kriptovalut – zaščita pred tveganji ali želja po nadzoru vaših financ?

27. 04. 2018 12.19

V zadnjih nekaj letih je veliko ljudi, še posebej tistih, ki se zanimajo za finančne trge, postalo domačih s terminom kriptovaluta. Glede na to, da se vse, od nakupovanja do izobraževanja počasi a vztrajno seli v digitalni svet, ni bilo posebno presenečenje, da je temu sledil tudi denar. Rodil se je bitcoin, sledile so druge kriptovalute, trenutno stanje pa naj bi po mnneju nekaterih zahtevalo takojšnjo regulacijo, medtem ko so drugi prepričani, da bi bilo vmešavanje držav na kripto trg nesmiselno. Kdo ima (bolj) prav?

Vrednost kriptovalut pada: bitcoin v dobrem mesecu dni strmoglavil na 4800 evrov

06. 02. 2018 12.32

Vrednost bitcoina je prvič po sredini novembra zdrsnila pod raven 6000 dolarjev (4835 evrov), pred dobrim mesecem dni je še dosegala rekordnih 19.511 dolarjev (15.723 evrov). Vse pogostejša so opozorila vodilnih centralnih bančnikov glede tveganosti kriptovalut - če oblasti ne bodo ustrezno ukrepale, lahko pride tudi do sistemskega tveganja.

Četrti krizni sestanek: optimizma ni, napredka ni, strinjanja ni

25. 06. 2015 07.54

V Bruslju še vedno iščejo rešitev za Grčijo. Tudi četrti krizni sestanek finančnih ministrov držav v območju evra v tednu dni se je začel končal brez dogovora. Prvi mož Bundesbank Weidmann pa medtem svari, da ECB ne more pokrivati finančnih potreb Grčije.

Slovenija bo lahko odkupila do 300 milijonov obveznic, donosi slovenskih obveznic padajo

23. 01. 2015 11.14

Slovenija si lahko od težko pričakovanega ukrepa ECB obeta predvsem nizko ceno nadaljnjega zadolževanja. Donosi na državne obveznice namreč padajo na rekordno nizke ravni. Hkrati bo lahko Slovenija mesečno odkupila za skoraj 300 milijonov evrov obveznic.

Zlorabe v bankah: zaslišali bi tudi Pahorja, Janšo, Jankovića in Kordeža

05. 03. 2014 15.00

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ugotavlja zlorabe v bančnem sistemu, se je odločila, da razširi nabor prič. Tako bo na zaslišanja povabila tudi bivša premierja Boruta Pahorja in Janeza Janšo ter ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Zaslišati želi tudi Bineta Kordeža.

Bundesbank optimistično o gospodarski rasti Nemčije

19. 08. 2013 13.41

Nemška centralna banka Bundesbank pričakuje, da se bo nemško gospodarstvo, ki je največje v Evropi, v drugi polovici letošnjega leta vrnilo k "normalni, zmerni rasti". Nekoliko bolj previdna je glede investicij, je razvidno iz mesečnega poročila.

Lagardova brani OTM: Izredne okoliščine zahtevajo izredne ukrepe

12. 06. 2013 13.04

Nemško ustavno sodišče presoja o vlogi ECB pri reševanju krize v območju evra. Presojalo bo o skladnosti novega programa odkupovanja obveznic ranljivih evrskih držav z nemško zakonodajo. Sodišče programa ne more zavrniti, ampak mora zadevo v tem primeru predložiti Sodišču EU.

Evroobmočje v primežu krize še 10 let

18. 04. 2013 11.34

Takšna je napoved prvega moža nemške centralne banke. "Spopadanje s krizo in njenimi posledicami bo ostal osrednji izziv še v prihodnji dekadi," je dejal in vlade po Evropi pozval, naj nadaljujejo reforme.

ECB v nakup obveznic, pritisk finančnih trgov na Slovenijo nekoliko popustil

06. 09. 2012 14.57

Svet ECB je določil podrobnosti kupovanja državnih obveznic. Finančni trgi so se na novico odzvali pozitivno, na obvezniškem trgu je namreč pritisk glede zahtevane donosnosti obveznic za problematične države z evrom, med njimi tudi Slovenijo, precej popustil.

Nemčija se je zadolžila najceneje doslej, v Veliki Britaniji pa se je kriza poglobila

25. 07. 2012 15.04

Nemčija se je kljub odločitvi Moody's, da ji spremeni obete za bonitetno oceno v negativne, zadolžila po rekordno nizki obrestni meri. V Veliki Britaniji pa se je za 0,7 odstotka zmanjšal BDP, kriza se je tako na Otoku še poglobila.

Nemčija presenetila: gospodarski rezultati boljši od napovedi

06. 07. 2012 16.25

Medtem ko se kriza v večini evroobmočja še poglablja, Nemčija ostaja razmeroma nedotaknjena. Zadnji rezultati o proizvodnji in izvozu so boljši od majskih napovedi ekonomistov.

Načrti trezorja v smeteh

08. 12. 2007 12.45

V zabojniku za smeti je nek nemški mladenič čisto po naključju našel načrte trezorja centralne banke.

Visoke napovedi

18. 03. 2007 10.58

Svetovna gospodarska rast se bo po ocenah nemškega inštituta po štirih letih tempa nadaljevala tudi v prihodnje.

Nemčija izvoznica številka ena?

02. 04. 2006 13.24

Naziv Nemčije kot vodilne države izvoznice ne prikazuje realnega položaja, pravijo v nemški centralni banki.

Nemška marka v obtoku

24. 11. 2004 00.00

Nemci bodo lahko do božiča v številnih trgovinah plačevali z nekdanjo denarno enoto - nemško marko.

Širitev EU v 5 do 10 letih?

08. 12. 2000 00.00

Države, ki bodo med prvimi sprejete v Evropsko unijo, kot so Poljska, Češka, Madžarska, Slovenija ali Estonija, bi lahko postale članice evro območja v petih ali desetih letih, je v Frankfurtu ocenil guverner nemške centralne banke Ernst Welteke. Hkrati je bil mnenja, da novih članic v evropsko denarno unijo ne bi smeli sprejeti sočasno niti ne takoj po sprejemu v EU zaradi nevarnosti, da bi zaradi tega prišlo do neravnovesja.

Ugodna gospodarska rast v Nemčiji

23. 11. 2000 00.00

Nemška gospodarska rast se bo še naprej nadaljevala, kljub težavam, ki jih prinašajo višje cene nafte na svetovnem trgu, je v novembrskih napovedih zapisala nemška centralna banka Bundesbank. Na nadaljevanje ugodne gospodarske rasti kažeta vedno večje izkoriščanja proizvodnih zmogljivosti in povečanje zaposlenosti.

Ernst Welteke optimističen

02. 09. 1999 10.46

Novi predsednik nemške centralne banke bundesbank Ernst Welteke meni, da kljub zadnjim povišanjem obresti ameriške centralne banke ni potrebe za spreminjanje obrestnih mer v Evropski denarni uniji. Welteke, ki je s 1. septembrom na čelu nemške centralne banke nasledil Hansa Tietmeyerja, je v pogovoru za hamburško revijo Stern in tednik Die Zeit izrazil optimizem, da bo stopnja gospodarske rasti Nemčije leta 2000 presegla 2,5 odstotka. Welteke se je med drugim izrekel proti zahtevam Francije, da bi se proti brezposelnosti borili bolj na evropski ravni. Zlasti Evropski centralni banki (ECB) se ne sme naložiti odgovornosti za politiko zaposlovanja, je menil Welteke. Po njegovem ECB ni odgovorna za rast, zaposlovanje, porazdelitev dohodka ali vprašanja pokojnin. Njena naloga je le ohranjati notranjo stabilnost valute. Welteke je izrazil zadovoljstvo glede tečaja evra. Nova evropska valuta je po njegovem mnenju v primerjavi z dolarjem začela ''dokaj visoko''. Za sedanjo šibkost evra pa je novi predsednik bundesbanke odgovornost med drugim pripisal tudi dvomu v gospodarsko politiko nemške vlade in odstopu nekdanjega nemškega finančnega ministra Oskarja Lafontaina.

Novi vodja nemške centralne banke

30. 08. 1999 08.55

Ernst Welteke bo 1. septembra na čelu nemške centralne banke bundesbank za prihodnjih osem let nasledil Hansa Tietmeyerja. Novi predsednik banke, sicer dolgoletni član Socialdemokratske stranke (SPD), po napovedih analitikov ne bo spremenil dosedanje politike banke, saj je že dokazal, da postavlja stabilnost valute nad politiko stranke.

Nemški industriji gre na bolje

20. 07. 1999 15.20

Gospodarsko obzorje nemške industrije se znova jasni, pri čemer odločilna spodbuda prihaja s strani tujega povpraševanja, je v svojem julijskem poročilu ocenila nemška Bundesbank. Izboljšav pa po drugi strani po poročanju slednje ni zapaziti na področju trga delovne sile, kjer junija opažajo celo povečanje brezposelnosti.

S 1. septembrom na čelu nemške centralne banke Ernst Welteke

13. 05. 1999 18.10

Na čelu nemške centralne banke bo od 1. septembra Ernst Welteke, ki bo nasledil Hansa Tietmeyerja. Posebna čast je prevzeti položaj, ki sodi v veliko tradicijo nemške politike stabilnosti, je sredino odločitev sveta Deutsche Bundesbank komentiral Welteke.

Schroeder za reformo finančnega sistema

23. 11. 1998 14.47

Nemški kancler Gerhard Schroeder želi izvesti reformo svetovnega finančnega sistema, kar bo tudi osrednja tema na srečanju skupine G7 v Kölnu junija prihodnje leto. Na sprejemu v Bonnu, ki se ga je udeležilo 160 predstavnikov različnih narodov, je povedal, da hoče Nemčija slediti predlogom za reforme, ki sta jih že izvedle ZDA in Velika Britanija.