bukev

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

'V zadnjem desetletju se v gozdu dogajajo hitre spremembe'
15. 03. 2023 13.27V zadnjih mesecih spremljamo burne odzive javnosti na ukrepe v mestnih gozdovih Ljubljane. Za meščane imajo namreč zelene površine velik pomen. Zato so na posvetu, na katerega so bili povabljeni predstavniki stroke, lastnikov in zainteresirane javnosti, razpravljali o izzivih na področju upravljanja z mestnimi gozdovi. Pravočasno ukrepanje je način, da gozdni prostor dobi nova in zdrava drevesa, so poudarili na Zavodu za gozdove.

V Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bodo nadaljevali sečnjo
07. 03. 2023 08.02Na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bodo nadaljevali sečnjo oslabljenih in bolnih dreves. Sečnjo so zaradi razmočenosti terena sredi januarja prekinili. Zavod za gozdove Slovenije je decembra izdal odločbo za sečnjo 389 dreves. Sečnja bo predvidoma končana v 14 dneh.

Na Rožniku se konec tedna nadaljuje sečnja oslabljenih dreves
01. 03. 2023 16.07Po začasni prekinitvi sečnje oslabljenih in bolnih dreves na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se bo ta nadaljevala predvidoma v petek. Izvajalec del je posekal in odstranil približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja, preostala drevesa pa bo predvidoma odstranil v naslednjih dveh tednih.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'
17. 01. 2023 16.58Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Izpad mobilnega omrežja: klic na pomoč prišel šele 45 minut po tragediji
19. 08. 2022 09.53Potem ko je neurje v Avstriji vzelo pet življenj, prihaja na dan, kaj se je dogajalo v času, ko so umrle tri ženske, stare 52–58 let, ki jih je močno neurje presenetilo, ko so se spuščale s Herrenalma.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Letos porast mišje mrzlice, ena oseba umrla
13. 10. 2021 09.36NIJZ je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celotnem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba je umrla. Precej več kot zadnja leta je letos tudi primerov zajčje mrzlice.

Ne le več miši, letos tudi več komarjev
14. 07. 2021 11.05Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

Ali iščete kvalitetna protivlomna vrata za svoj dom?
07. 06. 2021 00.15Se želite v njem počutiti varno in brez skrbi? Hkrati pa vsega skupaj ne želite preplačati? Če je vaš odgovor na katero od zgornjih vprašanj JA, ste na pravem mestu... Tale zapis bi namreč znal biti najpomembnejša stvar, ki ste jo prebrali o protivlomnih vratih.

Medvedi že aktivni, previdno pri gibanju v naravi
27. 03. 2021 08.15Po zimskem spanju so medvedi že aktivni in večina jih že hodi naokoli, zato je na mestu previdnost pri gibanju v naravi. Lani je bilo ob epidemiji covida-19 v naravi več ljudi, kar je bilo moteče tudi za medvede, leto je izstopalo tudi po obilni letini bukovega žira, pomembni hrani za medvede, pravi poznavalec teh živali Klemen Jerina.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?
06. 04. 2019 07.00Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Podiranje drevesa je bilo usodno
13. 12. 2018 11.05V gozdu v Stopercah se je zgodila gozdarska nesreča. Domačina so pri podiranju dreves zadele veje, ga podrle na tla in močno poškodovale. Z njim je delal moški, ki je poklical pomoč. Poškodovanega so s helikopterjem prepeljali v UKC Maribor, a je zaradi prehudih poškodb tam umrl.

Ste že videli dve različni drevesi rasti iz enega debla?
10. 05. 2018 18.50V gozdu pri Senožečah je Marjan Uranjek med nabiranjem gob naletel na zanimiv pojav. Bukev in bor sta se znašla na istem deblu. Iz ogromne bukve je začelo rasti novo drevo – 30 centimetrov velik bor. Semena z dreves lahko prenašajo veter, živali in ljudje. Ker les v luknjah drevesnih debel trohni, je to odlično mesto, da tam seme vzklije in požene korenine.

Princ Harry in njegova Meghan pred oltar med lokalnim cvetjem
01. 04. 2018 12.21Za popolno kraljevsko poroko je potrebnih več dejavnikov, med drugim tudi cvetlična dekoracija. Britanski princ Harry in njegova izbranka Meghan Markle sta tako že izbrala cvetlice, mislila pa sta tudi na čebele.

Gozdovi se krčijo, v zadnjih 25 letih smo 'izgubili' 129 milijonov hektarjev
07. 10. 2017 13.07V zadnjih 200 letih se je površina gozdov zmanjševala, krčili so se predvsem tropski in subtropski gozdovi. Slovenski gozdovi so dobro ohranjeni, na kar kaže tudi velika biotska raznovrstnost. Poleg tega imamo pri nas 71 avtohtonih drevesnih vrst. Za primerjavo - v Veliki Britaniji jih je le dobrih 30, na severu in jugu Evrope pa 20.

Slovenija med svetovno elito
19. 07. 2017 13.05Slovenija je z vpisom dveh gozdnih rezervatov Krokar in Snežnik-Ždrocle na Unescov seznam pristala med svetovno elito naravne dediščine, kjer sta znamenita naravna parka Yellowstone in Veliki kanjon v ZDA. Kot je opozorila ministrica za okolje, bo sedaj treba poskrbeti za preudarno upravljanje teh dveh rezervatov.

Že kihate in smrkate? Višje temperature so s seboj prinesle tudi cvetni prah
28. 02. 2017 15.52Sezona prisotnosti cvetnega prahu v zraku se je začela kasneje kot običajno, a je zrak v nižinski Sloveniji že obremenil cvetni prah leske in jelše, na Primorskem tudi ciprese. Občutljivi posamezniki morajo biti na pojavljanje cvetnega prahu pripravljeni, da alergije lahko ublažijo.

VIDEO: Slovenci najboljši les kurimo, tujci ga oplemenitijo in iz njega izdelajo jahte in glasbila
12. 02. 2015 11.41Na licitaciji vrednejših sortimentov lesa v Slovenj Gradcu je tudi tokrat najvišjo ceno dosegel hlod gorskega javorja rebraša. Licitacija je pokazala, da les ni več samo za kurjavo, ampak se ga da dobro prodati in oplemenititi, kar bo naredil tudi kupec s Portugalske, ki bo iz tega lesa izdeloval furnir za jahte in glasbila.

Za 56-letnika usodno deblo bukve
14. 12. 2014 07.3456-letni moški je podiral drevesa v Šentilju v Slovenskih Goricah, so sporočili s Policijske uprave Maribor. Pri žaganju z motorno žago mu je na tilnik padlo odžagano deblo bukve. Poškodbe so bile usodne.

Našli so ga šele po nekaj urah
05. 08. 2014 10.21Pri delu v gozdu v okolici naselja Idrsko se je smrtno ponesrečil 81-letnik. Moški je s traktorjem sam vlačil hlodovino iz gozda, med žaganjem izruvane bukve pa mu je spodrsnilo. Med padcem v kotanjo se je udaril v glavo in umrl na kraju nesreče.

FOTO: V neurju umrlo 6 ljudi: za enega kolesarja usodna razklana bukev, za drugega pretrgan električni kabel
10. 06. 2014 07.55Po rekordnih temperaturah, ki so dosegle vse do 37 stopinj Celzija, je nemško Severno Porenje-Vestfalijo zajelo močno neurje, ki je na prizadetem območju vzelo vsaj šest življenj. Domačini pravijo, da česa takšnega že dolgo ne pomnijo.

Oranžni alarm zaradi vetra: podrtih več dreves, razmetani strešniki, izpadi elektrike
14. 05. 2014 10.55Močan veter je povzročil več nevšečnosti. Gasilci so morali večkrat posredovati zaradi podrtih dreves in odpihnjenih strešnikov. Ponekod so za nekaj časa ostali brez elektrike. V naslednjih dneh se bo veter še krepil in bodo sunki lahko dosegli tudi do 100 km na uro.

FOTO in VIDEO: Toča klestila v Bovcu
22. 06. 2013 07.53Po sončnih in vročih delovnih dnevih se je končno malce ohladilo. Agencija za okolje opozarja pred krajevnimi neurji z udari strel, sunki vetra in točo. Slednja je klestila v Bovcu.

Pilot se je ujel v 'zračno luknjo' in trčil v bukev
17. 06. 2013 10.08Srečo v nesreči sta imela 63-letni pilot jadralnega letala in njegov 74-letni sopotnik, ki sta zaradi neugodnih vremenskih razmer pristala v krošnjah bukve in ostala nepoškodovana. Veliko dela z njunim reševanjem pa so imeli gorski reševalci.

Drevo padlo na občana, ki je zaradi poškodb umrl
10. 09. 2012 17.16V gozdu pri naselju Lipsenj v občini Cerknica se je zgodila delovna nesreča. Pri delu je drevo padlo na občana. Pri tem je utrpel tako hude poškodbe, da je umrl.

Suša ogroža gozdove, hrane za živali ni
28. 08. 2012 14.46Suša, ki v večjem delu Slovenije traja že od lanskega oktobra, je prizadela tudi gozdove. Po obsegu je podobna suši iz leta 2003, največ škode pa je na smrekovih gozdovih, ki so bolj ranljivi za napad podlubnikov. Zaradi pomanjkanja hrane so ogrožene tudi gozdne živali.

Kaj delajo v Tivoliju?
07. 04. 2011 08.52Tivolski ribnik v Ljubljani je bolj podoben gradbišču kot ribniku. Dela naj bi bila končana do 18. maja, od sanacije ribnika pa je odvisno tudi uporabno dovoljenje za opero. Sicer je v Tivoliju zaprta tudi Čolnarna.