bruto domači proizvod

Ruski rubelj ob padanju dolarja najhitreje rastoča svetovna valuta

17. 04. 2025 10.37

Najhitreje rastoča svetovna valuta je trenutno ruski rubelj, kar je med drugim posledica padanja vrednosti ameriškega dolarja, visoke osrednje obrestne mere v Rusiji in zunanjetrgovinskega presežka te države. To sicer za Moskvo ni najboljša novica, saj močna domača valuta zmanjšuje izvozno konkurenčnost države in sredstva za proračunske izdatke.

Trump: Žogica je na kitajski strani. Želi to, kar imamo mi ... ameriškega potrošnika

16. 04. 2025 10.55

Kitajska gospodarska rast je v prvem četrtletju presegla pričakovanja. A obete za naprej slabša trgovinska vojna, ki po mnenju analitikov predstavlja največje tveganje za to azijsko velesilo v zadnjih desetletjih. Bela hiša je sporočila, da je žogica na kitajski strani in da mora ta skleniti dogovor z ZDA. "Kitajska želi to, kar imamo mi ... ameriškega potrošnika," je dejal Trump. A tudi Kitajska ima v trgovinski vojni močnega aduta: redke zemlje, od katerih so odvisni številni ameriški tehnološki giganti.

Napovedi o zviševanju milijard za oboroževanje držav se uresničujejo

25. 02. 2025 18.31

Da se bodo morali obrambni izdatki povečati, že dlje časa napovedujejo pri Natu, v ZDA in nekateri evropski voditelji. Tako odločitev so zdaj sprejeli na Otoku. Združeno kraljestvo bo do leta 2027 izdatke za obrambo povečalo na 2,5 odstotka BDP-ja, je napovedal britanski premier Keir Starmer, ki ta teden potuje na srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Ob novem sklicu parlamenta pa bo cilj, da država za obrambo letno nameni tri odstotke BDP-ja. Povečanje obrambnih izdatkov bodo financirali z zmanjšanjem sredstev za zunanjo pomoč.

Evropa bo dobila nove evrske bankovce

17. 02. 2025 19.15

Bruto domači proizvod v Sloveniji raste hitreje kot v evroobmočju, vendar raste počasneje kot leto prej. To pomeni, da se gospodarska rast počasi ohlaja, vendar je še vedno spodbudna. Predsednica Evropske centralne banke napoveduje nove evrske bankovce z motivi evropskih umetnikov, znanstvenikov in tudi narave. Guverner ameriške centralne banke pa je v kongresu odgovarjal, ali je ZDA v recesiji. Visoke obrestne mere bodo pustili nespremenjene. Apple se je povezal s kitajsko Alibabo na področju sodelovanja z umetno inteligenco.

Kaj napovedi prvega moža Nata pomenijo za Slovenijo?

14. 01. 2025 18.35

Še več denarja naj bi šlo za oboroževanje. Ne več dva odstotka, članice Nata bodo morale za obrambo v prihodnje najverjetneje nameniti več kot 3 odstotke bruto domačega proizvoda, je napovedal generalni sekretar Nata Mark Rutte. Še bistveno višji pa bi bili obrambni stroški, če bi iz Nata izstopile ZDA, je opozoril. V tem primeru bi Evropejci za vojsko plačevali tudi do 10 odstotkov BDP.

Nemški izvoz oktobra z nepričakovano obsežnim padcem

13. 12. 2024 09.32

Nemški izvoz se je oktobra zmanjšal v večji meri, kot so pričakovali analitiki. Padec je posledica občutnega padca povpraševanja iz ZDA, je razvidno iz objave nemškega statističnega urada Destatis.

Gospodarstvo območja evra v tretjem četrtletju z 0,4-odstotno rastjo

30. 10. 2024 11.49

Gospodarstvo območja z evrom se je v tretjem letošnjem četrtletju v četrtletni primerjavi povečalo za 0,4 odstotka, medtem ko se je bruto domači proizvod (BDP) v EU v tem času okrepil za 0,3 odstotka, kažejo prvi podatki evropskega statističnega urada Eurostat. V medletni primerjavi je BDP obeh območij zrasel za 0,9 odstotka.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?

11. 09. 2024 15.27

Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

Rast cen se še naprej umirja

30. 08. 2024 11.00

Medletna inflacija je avgusta upadla na 0,9 odstotka in se tako prvič po marcu 2021 spustila pod odstotek. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin medtem znižale za 0,2 odstotka, mesečni upad pa je povezan s poletnimi razprodajami, je danes objavil državni statistični urad.

V drugem četrtletju občutna umiritev gospodarske rasti

14. 08. 2024 11.33

Gospodarska rast se je v drugem letošnjem četrtletju občutno umirila. Po 2,1-odstotni rasti v prvem trimesečju se je bruto domači proizvod med aprilom in junijem medletno realno okrepil za 0,7 odstotka. Rast je znižal negativni zunanjetrgovinski saldo. V prvem polletju skupaj je bila gospodarska rast 1,4-odstotna.

BDP v območju evra in EU v drugem četrtletju z rastjo

30. 07. 2024 11.16

Bruto domači proizvod (BDP) v območju evra in EU se je v prvem četrtletju na četrtletni ravni po sezonsko prilagojenih podatkih okrepil za 0,3 odstotka, kaže objavljena prva ocena evropskega statističnega urada Eurostat. V primerjavi z enakim obdobjem lani je območje evra doseglo 0,6-odstotno rast, EU pa 0,7-odstotno.

Federal Reserve predvidoma brez sprememb obrestne mere

30. 07. 2024 06.25

Začelo se bo dvodnevno zasedanje odbora za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC). Po pričakovanjih analitikov ta še ne bo spreminjal denarne politike, v obrestne mere pa naj bi posegel v septembru.

Kontroverzni gruzijski milijarder reprezentantom za uspeh obljubil velikodušno nagrado

28. 06. 2024 13.31

Gruzijska nogometna reprezentanca je z zmago nad Portugalsko dosegla zgodovinski mejnik, saj se je prvič uvrstila v osmino finala velikega mednarodnega turnirja. Oligarh Bidzina Ivanišvili, nekdanji premier, je napovedal, da bo reprezentanci za njihov dosežek podaril 30 milijonov larijev oz. približno 10 milijonov evrov.

Finančni komentar: Trg po kapitulaciji medvedov

04. 06. 2024 08.06

Tržna kapitalizacija družbe Nvidia se do leta 2030 lahko potroji in preseže 10 tisoč milijard evrov, je prepričana Beth Kinding, ki upravlja investicijski sklad I/O. Tretje največje podjetje na svetu Nvidia še vedno nima resnega konkurenta na področju razvoja umetne inteligence.

Umar: Inflacijo še naprej najbolj poganjajo cene storitev

21. 05. 2024 11.30

V Sloveniji sta se v začetku letošnjega leta drugo četrtletje zapored krepila izvoz blaga in dodana vrednost v predelovalnih dejavnostih. Aprila se je medletna inflacija znižala na tri odstotke, kar je najmanj od oktobra 2021. K njej so še vedno največ prispevale cene storitev, ugotavlja Umar.

Žaljivke – premišljen politični adut ali sovražni govor?

18. 05. 2024 07.08

V četrtkovi večerni oddaji je Uroš Slak soočil štiri kandidate za evropske poslance. Matjaž Nemec (SD), Nataša Sukič (Levica), Zoran Stevanovič (Resnica) in Peter Gregorčič (SLS) so predstavili svoje poglede glede aktualnega političnega dogajanja doma in po svetu. Enotno so se zavzeli za mir, imajo pa precej različne poglede na vlogo Slovenije pri reševanju vojne v Ukrajini, pa tudi glede definicije sovražnega govora, ki so ga sicer obsodili vsi. Kdo je navajal točne podatke, kdo napačne in kdo je s svojimi izjavami zavajal volivce?

Ugodna gospodarska klima, skrbi pa pomanjkanje usposobljenih delavcev

15. 05. 2024 12.10

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) je bil v prvem letošnjem četrtletju realno za 2,1 odstotka večji kot v enakem obdobju lani. Po sezonsko prilagojenih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU, je bila medletna rast 1,8-odstotna, na četrtletni ravni pa je gospodarska dejavnost stagnirala, je objavil državni statistični urad.

Britansko gospodarstvo se je izvilo iz recesije

10. 05. 2024 13.55

Britanski bruto domači proizvod (BDP) se je v prvem četrtletju letos na četrtletni ravni okrepil za 0,6 odstotka, je objavil britanski statistični urad ONS. Rezultati so presegli pričakovanje trga, ki se je nadejal 0,4-odstotne rasti, Velika Britanija pa je pred splošnimi volitvami tako našla pot iz tehnične recesije.

Od posilstev do dobičkov naftnih družb

01. 05. 2024 10.36

Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

Ekonomski inštituti občutno zmanjšali napoved nemške gospodarske rasti

27. 03. 2024 11.47

Nemški bruto domači proizvod (BDP) se bo letos okrepil le za 0,1 odstotka, v najnovejši napovedi ocenjujejo vodilni nemški ekonomski inštituti. Jeseni so še pričakovali, da se bo BDP okrepil za 1,3 odstotka. Kot ugotavljajo inštituti, nemško gospodarstvo kaže znake ciklične in strukturne šibkosti.

Najvišja kupna moč v Luksemburgu, Slovenija pod povprečjem EU

26. 03. 2024 12.19

Bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca, izražen v standardih kupne moči, se je lani v Evropi gibal od 36 odstotkov pod povprečjem EU do 140 odstotkov nad njim. Najnižji je bil v Bolgariji, najvišji pa v Luksemburgu. V Sloveniji je bil nekoliko pod povprečjem - znašal je 91 odstotkov povprečja, kar je odstotno točko več kot leto prej.

Japonska in Britanija zdrsnili v recesijo, nemško gospodarstvo tretje največje

15. 02. 2024 08.56

Potem ko se je japonsko gospodarstvo že drugo četrtletje zapored skrčilo, je država konec lanskega leta nepričakovano zdrsnila v recesijo in s tem izgubila naziv tretjega največjega svetovnega gospodarstva. Na njihovo mesto se je tako zdaj povzpela Nemčija. Vendar pa Japonska ni edina država, ki je zapadla v recesijo. Tam se je namreč znašla tudi Velika Britanija.

Slovenija lani dosegla 1,6-odstotno gospodarsko rast

14. 02. 2024 10.53

Slovenija je lani po prvi oceni statistikov dosegla 1,6-odstotno rast BDP. K rasti so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva in končna potrošnja gospodinjstev, negativno pa zmanjšanje zalog. Izvoz se je zmanjšal za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke.

400-odstotno podražitev goriva preprečil kibernetski napad

01. 02. 2024 11.20

Kuba je zaradi kibernetskega napada na bencinske postaje prestavila za načrtovan okoli 400-odstoten dvig cen goriva, so sporočili s tamkajšnjega gospodarskega ministrstva. Državi, ki doživlja najhujšo gospodarsko krizo v več kot 30 letih, se sicer obetajo tudi podražitev električne energije, vode in drugi nepriljubljeni ukrepi.

Gospodarska rast se umirja, a je vseeno nad pričakovanji

14. 11. 2023 11.18

Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani realno okrepil za 1,1 odstotka. V devetih mesecih skupaj je bila medletna rast 1,3-odstotna. Po desezoniranih podatkih se je gospodarska dejavnost medletno okrepila za 1,6 odstotka, v četrtletni primerjavi pa nazadovala za 0,2 odstotka. V odzivu so pri Umarju zapisali, da je letošnja rast nad pričakovanji.

Letna inflacija v območju evra oktobra padla na 2,9 odstotka

31. 10. 2023 11.25

Območje evra je po prvih ocenah evropskega statističnega urada Eurostat oktobra zabeležilo 2,9-odstotno inflacijo, potem ko je bila ta mesec prej pri 4,3 odstotka. Gre za najnižjo inflacijo po juliju 2021. Spodbujale so jo predvsem visoke cene hrane, alkohola in tobaka. Slovenija je bila medtem oktobra precej nad povprečjem območja s skupno valuto.

Tomaž Smrekar odstopil z mesta direktorja statističnega urada

10. 10. 2023 12.03

Tomaž Smrekar je odstopil z mesta generalnega direktorja Statističnega urada RS, so potrdili na uradu, kjer razlogov za odstop po napovedih ne bodo podrobneje pojasnjevali. Do Smrekarjevega odhoda s čela urada sicer prihaja po obsežnem popravku ocene gospodarske rasti v letu 2022, ki je negativno presenetila vlado in stroko.

Inštitut IfW poslabšal gospodarsko napoved za Nemčijo

06. 09. 2023 15.01

Nemški bruto domači proizvod (BDP) se bo po najnovejši napovedi nemškega inštituta za gospodarske raziskave IfW letos skrčil za 0,5 odstotka, in ne za 0,3 odstotka, kot so predvideli v spomladanski napovedi. Poslabšali so tudi napoved za prihodnje leto, ko pričakujejo 1,3-, in ne 1,8-odstotno rast BDP. Bolj optimistične so napovedi glede inflacije.

Umar: Poleg poplav še druge negotovosti za gospodarsko aktivnost

16. 08. 2023 15.17

Aktivnost v gradbeništvu se je v drugem četrtletju za razliko od pričakovanj okrepila, prav tako rast dodane vrednosti v predelovalnih dejavnostih. Rast storitev se znižuje, so na Umarju komentirali najnovejše podatke o rasti BDP. Na nadaljnjo gospodarsko aktivnost bodo vplivale poplave, ohranjajo se tudi druge negotovosti.

'Visoke obrestne mere bodo namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo'

31. 07. 2023 18.46

Ponovno se dražijo tudi krediti. Evropska centralna banka je v boju proti inflaciji osrednjo mero zvišala na 4,25 odstotka, kar pomeni še dražja posojila. Višje obresti so rast stanovanjskih posojil že ustavile, je pa nekoliko več zanimanja za hitre potrošniške kredite. Evropska centralna banka je predolgo "spala", je prepričan ekonomist Maks Tajnikar, ki napoveduje, da bodo visoke obrestne mere namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo.